Scabia (raia)

Scabia (raia) | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Scabia (sau raia cum mai este cunoscuta) este o boala a pielii caracterizata de mancarime, cauzata de un mic parazit (insecta) numit Sarcoptes scabiei , care traieste si se inmulteste pe piele, infestand-o. Prea mic pentru a fi vizibil cu ochiul liber, insecta ataca pielea dintre degetele de la maini si de la picioare, palmele, incheieturile mainilor si abdomenul, in timp ce capul si gatul sunt afectate uneori la bebelusi, dar rareori la copii mai mari. Daca priviti pielea cu atentie o sa vedeti niste bubite care provoaca mancarimi intense...www.desprecopii.com/info.asp?id=1814" target="_blank">Iata totul despre scabie >>



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Scabia (sau raia cum mai este cunoscuta) este o boala a pielii caracterizata de mancarime, cauzata de un mic parazit (insecta) numit Sarcoptes scabiei , care traieste si se inmulteste pe piele, infestand-o. Prea mic pentru a fi vizibil cu ochiul liber, insecta ataca pielea dintre degetele de la maini si de la picioare, palmele, incheieturile mainilor si abdomenul, in timp ce capul si gatul sunt afectate uneori la bebelusi, dar rareori la copii mai mari. Daca priviti pielea cu atentie o sa vedeti niste bubite care provoaca mancarimi intense...www.desprecopii.com/info.asp?id=1814" target="_blank">Iata totul despre scabie >>



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/



azi cred ca am aflat ceva nou! am citit articolul, f interesant. nu stiam aproape nimik despre scabie.

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

Bazar pt Mihaita

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

In plus fata de articol, as adauga ca este foarte des gresit diagnosticata ! Au patit-o cel putin 3 persoane cunoscute, li s-a pus diagnosticul de scabie, bietii oameni au urmat tot tratamentul cu unguente (fiind pe bbaza de sulf, va dati seama cum miros), ei si familia, plus fiert si calcat asternuturi si haine si lenjerie, o nebunie !

Si de fapt nu era scabie, pentru ca nu le-a trecut dupa tratament, au schimbat doctorul si li s-a prescris un alt tratament, mai simplu de urmat, care a dat rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Pai scabia e foarte usor de diagnosticat. Se face o lama si se vede imediat daca e parazitul cu pricina.
Doamne....
Uite de aia iubesc eu veterinarii cainilor mei si sunt ingrozita cand am nevoie de mers la medici umani.
No offense, stiu ca mai sunt si buni profesionisti, dar, marea majoritate sunt asa de... nici nu stiu cum sa zic... superficiali (asta ca sa fiu draguta)

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Off, si eu am fost diagnosticata cu scabie in sarcina, am urmat tratamentul (bleah) cu toate indicatiile, nu mi-a trecut. Am suferit cam o luna si jumatate. Exact la cateva ore dupa ce am nascut nu mai aveam nici o mancarime/bubita... Concluzia: a fost un fel de alergie de sarcina sau cum s-o numi, imediat ce am nascut am scapat de ea (mai ales ca nu aveam de unde sa o iau si nici un alt membru al familiei n-a avut simptome). Lama aceea pentru scabie nu mi-a facut-o dr, pentru ca, zicea ea, numai la Bucuresti se poate analiza. Dar eu nu prea cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Off, si eu am fost diagnosticata cu scabie in sarcina, am urmat tratamentul (bleah) cu toate indicatiile, nu mi-a trecut. Am suferit cam o luna si jumatate. Exact la cateva ore dupa ce am nascut nu mai aveam nici o mancarime/bubita... Concluzia: a fost un fel de alergie de sarcina sau cum s-o numi, imediat ce am nascut am scapat de ea (mai ales ca nu aveam de unde sa o iau si nici un alt membru al familiei n-a avut simptome). Lama aceea pentru scabie nu mi-a facut-o dr, pentru ca, zicea ea, numai la Bucuresti se poate analiza. Dar eu nu prea cred...

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de Denis (17.06.2006)

se numeste prurit de sarcina si se datoreaza nehidratarii suficiente, daca e pe burta de la dilatarea pielii... dar mai sunt si alte cauze si doamna doctor ar fi trebuit sa stie si sa te examineze sau sa te trimita undeva unde sa poti examinata corespunzator... si eu am avut in ultima luna si jumatate, aveam mancarimi fix pe unde se spune ca se incuibeaza scabia, dupa nastere a disparut total

Mergi la inceput