Sa stim sa spunem NU avortului!!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Nu se face asta in mod obisnuit . In clasa a 9-a am asistat eu prima data la o ora de educatie sexuala in Aula Magna la Facultatea de Vest si eram in jur de 250 de oameni si ghici cati au pus intrebari. UNUL! Atat. Pentru ca nu eram obisnuiti, pentru ca ni se parea funny, pentru ca nu eram constienti si totusi, multi aveau deja viata sexuala.
Cand tineam ore ma contraziceau fetele care stiau din sursa sigura (aka prietenul ) ca daca stau ele deasupra nu raman insarcinata si ca daca folosesc prezervativ nu pot avea orgasm. Plus ca mai veneau si cu alte idei de ramaneam socata in ce prostii, inventii si babisme pot crede.
Sa ne mai miram de numarul mare de avorturi?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ma refeream la atacuri care nu au legatura cu topicul, adica ce imi zicea mie in zeflemea cineva ca "daca nu stiu ce inseamna usher sa intreb ca nu-i rusine sa invat" Eu cred ca am pastrat un ton respectuos in toate mesajele mele. Faptul ca eu consider avortul o crima nu inseamna ca le-am insultat pe cele care au avortat. Este doar parerea mea. Nu am chemat pe nimeni nume si nu cred ca isi au aici locul acst tip de replici. PUteam si eu sa ma leg de greselile gramaticale faceute de una sau alta, dar cred ca asta este dovada de caracter urat.

GNM, Spania este una dintre cele mai atee tari (in procent al po****tiei) din toata Europa. Stiu asta de pe vremea cand invatam Spaniola in liceu. PUtin le pasa de statutul lor de catolici...

Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva -- dar nici o suferinta personala nu justifica luarea unei vieti.

Si da, ma simt cu musca pe caiula, spun toate astea din fotoliul meu confortabil. Dar mi-as dori sa ma pot implica in orice organizatie care ar preveni cumva avorturile -- fie ajutand femeile abuzate, fie copiii bolnavi, orice... sper ca asta sa fie ocupatia mea cand "toti copiii pe care mi-i va da Dumnezeu" vor fi la scoala si voi avea timp sa respir.

Nu e vorba de lipsa de toleranta -- nu as arunca cu pietre in cineva care a facut-o, dupa ce s-a intamplat. Dar voi face tot posibilul sa o fac sa se razgandeasca INAINTE.

Si da, am auzit de celebrul decret si consider ca cei care nu respecta legile merita orice li se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
Freedelia, tu de termenul "decretel" ai auzit? Stii despre ce este vorba? Ai auzit de tragediile din timpul decretului?

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Si da, am auzit de celebrul decret si consider ca cei care nu respecta legile merita orice li se intampla.


Ideea asta merita titlul de "aberatia maxima a saptaminii"!

Ma intreb daca, in zilele urmatoare, freedelia va gasi resursele pentru a-si autodepasi aceasta performanta in ceea ce priveste cinismul si superficialitatea in gindire.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Freedelia, cand le numesti criminale pe alte participante la dialog cum se numeste?
Cat despre comentariul cu privire la decret, ma abtin.
Imi place ca macar esti realista si sincera si recunosti ca esti extremista .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
Freedelia, tu de termenul "decretel" ai auzit? Stii despre ce este vorba? Ai auzit de tragediile din timpul decretului?

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Si da, am auzit de celebrul decret si consider ca cei care nu respecta legile merita orice li se intampla.


Ideea asta merita titlul de "aberatia maxima a saptaminii"!

Ma intreb daca, in zilele urmatoare, freedelia va gasi resursele pentru a-si autodepasi aceasta performanta in ceea ce priveste cinismul si superficialitatea in gindire.


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details



Subscriu.

Freedelia, daca mama sau matusa sau sora ta ar fi murit in timpul decretului lui Ceausescu din cauza unui avort, la fel ai fi spus?

Edit. Avortul este poate cea mai grea decizie pe care o femeie o poate lua la un moment dat in viata ei. Cred ca este suficient zbuciumul sufletesc prin care trece in momentele acelea. Au mai fost subiecte de genul acesta care s-au lasat cu paruiala. Am mai spus-o si o repet. Nu sunt pro avort, insa sa nu uitam ca traim intr-o lume imperfecta. Ideal ar fi ca toate fetele sa mearga la cabietul de planing familial sa-si ia pilule, ideal ar fi ca toate actele sexuale care se intampla in acest moment sa se faca evitand aparitia unei sarcini nedorite, ideal ar fi ca toate mamicile sa aiba cu ce sa-si creasca toti copiii, ideal ar fi sa nu mai fie saracie in Africa (sau in Romania), ideal ar fi sa dispara Becali din parlamenul european, etc, etc. Lucrurile acestea nu se vor intampla niciodata, din pacate. Asa cum nici avorturile nu vor disparea niciodata. Si nici nu-mi doresc vreun nou decret. Au murit suficiente "pacatoase" pe vremea lui Impuscatu'.
Cheia (cum ziceau si alte fete) sta in constientizare si educatie, atat. Si pentru fetele care sunt atat de oripilate si pure, daca tot va pasa atat de mult, de ce nu faceti un voluntariat in sensul asta? Umblati prin licee, tineti seminarii despre conceptie si avort, impartiti fluturasi, prezervative, etc. Adica in loc sa te oripilezi pe forum, poate ar fi mai bine sa-ti canalizezi atata energie construind ceva. Parerea mea.


Elle

http://www.immunocalromania.blogspot.com/
http://www.immunocal.md

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Delia, acu´ca mi-a trecut amuzamentul, da-mi voie sa-ti spun ca ai o memorie scurta. Ai jignit la topicul asta si ai scos niste fraze care meritau un avertisment. Am vrut sa-ti raportez cel putin doua posturi, insa nu am facut-o, ca prea putin ma incalzeste pe mine dreptunghiul colorat al altora.

Ai jignit-o pe XIO in mod repetat, ai jignit partenerele de discutie facandu-le criminale.

Istoricul participarii tale la topic este cam asa: oripilare, acuzare, contrazicere(de sine). Oripilare, contrazicere(de sine), acuzare. Si o doza mare mare de vorbit aiurea-n tramvai.

Simt asa un iz de ipocrizie. Comentam, comentam, acuzam acuzam, dar nici nu ne ridicam fundul din fotoliu pentru a FACE ceva.
N-ai sa intelegi ce spun eu acum, pentru ca pur si simplu te lovesti sistematic de un zid al prejudecatilor(religioase sau de alta natura)
Iti zic doar ca, efectiv tu nu intelegi ce spun doamnele pe aici. Nu te intrebi care-i baiu de nu pricepi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Si eu sunt impotriva avortului. Categoric impotriva. Bunul Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru insa, e dureros ca omul incepe sa isi atribuie rolul de creator, decide cine traiesti si cine nu. Si mai dureros e ca isi omoara proprii copii cu zambetul pe buze!

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

S-o ajutam pe Alexia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Iulix, concret, care e motivul pentru care ai postat acele linkuri? Crezi ca nu stiu femeile membre desprecopii ce inseamna un avort? Vrei o validare a parerilor tale? Ai primit-o. Mai e ceva ce iti doresti de la acest subiect? Vino te rog sa tragem niste concluzii, ca doar tu ai deschis subiectul bomba.


Elle


http://www.immunocalromania.blogspot.com/
http://www.immunocal.md

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Eu deja am ajuns la tras palme peste frunte...!!!
Nu imi vine sa cred ca cineva isi poate sustine asa o idee, atata timp cat i se aduce zeci de argumente! Delia, ia-o usor ca mai e mult pana departe!

Am zis si repet, sunt contra avortului ca mijloc contraceptiv, atata timp cat exista si alte moduri, pot sa accept ca s-a intamplat si pur si simplu persoana aia nu poate sa fie mama...pur si simplu nu poate! ca-l omoara in burta sau ca da cu el de pamant mai tarziu, ca ii cedeaza nervii sau il abandoneaza in zapada afara dupa ce l-a nascut sau in wc la spital...tot acolo se ajunge...
Insa nu pot intelege logica cuiva care pretinde unei mame sa riste sa-si piarda viata sau facultatile mintale, dand nastere unui copil mort, fara creier sau cine stie ce alta boala cumplita...vorbesc de nastere! cunosc personal o fata care si-a nascut copilul mort, stiind ca e mort! a nascut natural, indus...la 38 de saptamani! fata aia a murit si ea acolo psihic de 1000 de ori. fata aia a trecut apoi printr-o depresie cumplita, a ramas cu imaginea in minte a copilului ei fara ...cap! care avea doar o masa de ceva...
delia, tu constientizezi ce inseamna asta? da o simpla cautare pe google dupa "anencefalie", dar da dupa imagini si daca nici atunci nu o sa simti empatia...atunci chiar nu mai stiu ce sa zic.
sau cum poti sa zici ca un copil rezultat dintr-un viol incestuos il nasti si-l duci la centru de plasament? de ce nu la biserica cea care condamna asta? sunt curioasa cum ar fi primit si vazut acest copil de catre membri acelei biserici!
iar cu faza cu medicul ucis un biserica, am ramas fara glas!!!! pai la biserica trebuie sa mearga numai credinciosii? pai ala pacatosul, atunci cum are sanse sa se indrepte atunci cand simte chemarea? sau nu! e condamnat la "ne-reabilitare" de catre "prea credinciosii" care merg regulat si murmura cuvinte in barba? care e mai pacatos aici? ala care il cauta pe DD in momentele astea sau aia care il alunga?
Nu mai insist,ca nu e vb despre asta aici....numai ca treaba asta cu morala, scartaie...cum zicea anda parca, se aplica faza cu piatra! si cum ramane cu mandria? al catelea pacat e pe lista? aud? ne dam morali si credinciosi...insa mandri tare de asta!

SUNT PRO EDUCATIE SEXUALA! Ce povesteste acolo Deianira nu este SF...atat parintii, cat si unii profesori sunt sceptici, se uita urat la noi, voluntarii SECS! noi suntem perversii, care aduc in fata odraslelor lor prezervative, AC, membrane...altii zic ca le bagam noi "sexul in cap"....ca-i deraiam de la invatat. sa fim seriosi!la pustii de 16 ani tropaie hormonii! ca vrem noi sau nu, ei simt fluturasi in stomac si nu numai! daca acasa mamica ar lua-o pe fiica-sa si i-ar explica ca nu barza aduce copii si uite asta este "botnita" pt barza, poate ca s-ar evita tragedii...numai ca mamica, crapa de rusine numai cand aude cuvantul sex. daca taticul l-ar lua de brat pe baiat si i-ar zice:"uite mai bula, asta e un prezervativ, foloseste-l cu cap" si i-ar face demonstratie pe o prapadita de banana, atunci Bula nu ar mai da cu stangul in dreptul si nu s-ar mai gandi ca e mai fain fara "caciulita".
Pe langa o sarcina, Bula sau mandra lui se pot alege cu BTS-uri, de la banala Trichomonas la HIV...toata lumea cand vorbeste de sex se gandeste automat la sarcina...insa, daca cu sarcina o poti rezolva intr-un fel sau altul, cu HIV ce faci? sau cu sifilis? sau si mai "fain", un amestec de sarcina cu HIV? Hmmm? parca asta suna mai rau, nu?
Hai sa zicem ca nu avem timp acum sa facem voluntariat, cu toate ca e nevoie mare de asa ceva, dar macar sa ne facem timp de ai nostri, sa le explicam lor ca au un corp frumos si sanatos si ar fi pacat sa il distruga prin boli sau prin avorturi repetate. Sa uitam de pudoare si de jena (cu toate ca asta e atat de bine inghesuita in subconstientul unora) si sa le explicam ce e ala un vagin, un penis, sa le explicam ce se intampla concret "cand vine barza"...si asta nu o poti face peste noapte, ci treptat, incepand de la varste fragede.
Chiar citeam pe DC cum erau mamici scandalizate ca altele se plimbau in lenjerie prin casa...."oooooo!traumatizezi copilul!!! oooo"...da de parca omul s-ar naste cu haine pe el ... parca sanii femeilor ar fi cine stie ce orori! na, eu fac dus cu fiica-mea! si ea nu lesina niciodata traumatizata ca imi vede sanii!
acum, ca "am dat din casa" pe dc, dispar, ca am exact sentimentul amintit de Daria, ca au mai fost dispute...
Larisa, acum am vazut postarea ta...te rog, zi-mi cum crezi ca e normal, moral, corect sau ce ai face daca ai fi gravida cu un copil care sufera de anencefalie? sau ce parere ai de copilul rezultat in urma violului incestual? ca delia m-a cam driblat al intrebarile astea...

ps: nu pot sa ma intreb oare cat rezista subiectul asta aici? are exact "calitati" de ZZ....

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Vreau sa spun ca personal nu as face niciodata avort, nici macar "terapeutic".
DAR mi se pare absolut natural sa fiu pro-choice, nu-mi pot imagina nici un argument pentru care o femeie sa fie obligata de societate sa poarte si sa nasca un copil impotriva vointei ei. Este o decizie absolut individuala si care depinde de atatea variabile de asemenea absolut personale incat nimeni nu poate judeca acest act.
Celor care sunt impotriva avortului asa "din principiu" le-as reaminti celebrul www.mwillett.org/atheism/abortion.htm" target="_blank">argument al violonistului si pentru o intelegere emotionala a fenomenului, dincolo de ratiune le recomand calduros filmul www.imdb.com/title/tt0116607/" target="_blank">Daca peretii ar vorbi.
Sunt de acord ca trebuie ca cei foarte tineri sa beneficieze de o educatie sexuala solida pentru a preveni sarcinile nedorite, dar asta e deja alta discutie.

Mergi la inceput