Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 7

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Avalon scriu aici pt ca desi nu are legatura cu trombofilia are legatura poate cu succesul tau. eu la fivul meu in octombrie am fost f stresata si am simtit ca daca as fi luat ceva sa ma relaxez m-ar fi ajutat. am citit ca ziceai ca ai luat valium. medicul tau ti l-a recomandat? el ce parere are e ok sa iei? doar la transfer, nu? nu si zilele urmatoare.
merci


The only choice in life is love vs. fear. I choose love. ALWAYS.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

analiza: Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti)

Informatii de pe site-ul dr.Tutunaru :
"Compatibilitate HLA intre mama si tata
Da, ati citit bine. Compatibilitate si nu incompatibilitate. Stiu ca pare un paradox si ca, poate, contrazice tot ce am scris mai sus, dar lucrurile chiar asa stau. Judecand la scara evolutiei, diversificarea unor trasaturi reprezinta un avantaj pentru specia respectiva, astfel incat Natura favorizeaza la maxim speciile la care aceasta diversificare se produce. In consecinta daca mama are antigene HLA clasice similare cu cele ale tatalui, si in special HLA-DQ?, embrionul nu mai este recunoscut drept ceea ce este (adica un organism tolerat) si in consecinta nu se vor mai fabrica anticorpii blocanti, fenomen cu consecinte dezastruoase pentru embrion: celulele NK vor avea "mana libera" sa atace trofoblastul, celulele trofoblastice nu vor mai fi stimulate sa se dezvolte, sarcina oprindu-se in evolutie. In continuare placenta va fi categorisita drept self alterat si va fi distrusa de catre sistemul imun matern. Vom vedea mai tarziu ca acesta distrugere placentara poate determina aparitia unor probleme imunologice si mai grave, precum sindromul antifosfolipidic."




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Am actualizat prima pagina cu analizele pt a putea fi actualizata/modificata at cand vom dori si pt a nu incarca pagina prea mult am dat trimitere catre ce reprezinta anal HLA (de aceea am scris un mesaj numai cu ea).




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia79

Avalon scriu aici pt ca desi nu are legatura cu trombofilia are legatura poate cu succesul tau. eu la fivul meu in octombrie am fost f stresata si am simtit ca daca as fi luat ceva sa ma relaxez m-ar fi ajutat. am citit ca ziceai ca ai luat valium. medicul tau ti l-a recomandat? el ce parere are e ok sa iei? doar la transfer, nu? nu si zilele urmatoare.
merci


The only choice in life is love vs. fear. I choose love. ALWAYS.


Numai la Giulesti si la fivul facut cu dr.Dracea mi s-a dat diazepam - 1 pastila in ziua ET. care mi-a facut bine si am "pastrat" obiceiul. Tratamentul meu a fost conceput in proportie covarsitoare de mine, dar luand tot ce am considerat ca e mai bine din protocoalele romannesti, austriece, unguresti... intr-adevar, fiind o fire foarte agitata aveam nevoie de diazepam pentru a fi relaxata la transfer, este un moment extrem de important, cred ca ar trebui scris un manual in care una din reguli sa fie:
"fii relaxata la transfer, gandeste pozitiv si dormi cel putin 2 ore dpa transferul embrionilor". Mie mi-a folosit diazepamul si in perioada de pana la test, cand din experienta celorlalte fivuri sufeream de insomnii... dupa confirmarea sarcinii am dormit foarte bine...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Merci Miki pentru listuta!
Fetelor, lista mai poate fi actualizata, desigur. Este posibil ca noua sa ne fi scapat ceva... desi eu mi-am consultat agenda, si e putin probabil... totusi, va ro ga scrieti daca lipseste vreo analiza.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

Avalon, imi spui te rog si mie acel trat pe care l-ai facut cu medrol sau cum se numeste.si mie mi s-a rec metylprednison, dar vreau sa fac comparatie, pt ca e clar ca al tau a avut succes.
nici nu stiu ce sa zic despre wobenzim.eram incantata pt ca e rec ca imunoregulator si pt trombo.acu...stau pe ganduri.
miki, cum pot sa comand pe net B12?B6 este toxica in cant mai mare?eu citisem ca nu......
stiti cumva care este an in functie de care se rec dozeaza de clexane?

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Danny nu mai merge site-ul de pe care am comandat B12 ac este : http://www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html incearca mai tarziu.

B6 de 100mg am luat de aici: http://www.tratamente.ca/vitamina-piridoxina-mg90-p-395.html Eu caut de 75 sau de 50 , dc mai adaugam si B6 din ce papam la ala de 100 mg depasim doza admisa.






Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Dany, scrie-mi pe mail (plicul de deasupra mesajului cu email autor) despre medrol.

Miki are dreptate cu sfecla rosie, e o sursa naturala de B12 pt cele cu MTHFR. Cica B12 sintetica ar fi cancerigena...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui Avalon
Miki are dreptate cu sfecla rosie, e o sursa naturala de B12 pt cele cu MTHFR. Cica B12 sintetica ar fi cancerigena...


Si sfecla rosie acum de unde? Nu am vazut in magazine.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Citat:
citat din mesajul lui Avalon
Miki are dreptate cu sfecla rosie, e o sursa naturala de B12 pt cele cu MTHFR. Cica B12 sintetica ar fi cancerigena...


Si sfecla rosie acum de unde? Nu am vazut in magazine.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!


Mie mi-a luat sotul azi de la piata... cica se bea un pahar de suc de sfecla rosie stoarsa la storcatorul de fructe dimineata pe stomacul gol...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 12+

Mergi la inceput