Cauzele opririi din ev.a sarcinii - TROMBOFILIA 6

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Avalon,iubita,am vazut ca ai scris aici si vroiam sa vad ce mai faci si cand colo tu ai 2 minuni in burtica....felicitari si sarcina usoara

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

avalon
pt ce aveai nevoie de estradiol injectabil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

Avalon,iubita,am vazut ca ai scris aici si vroiam sa vad ce mai faci si cand colo tu ai 2 minuni in burtica....felicitari si sarcina usoara

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI









Wooow, Anca nici nu mai stiam ca-ti aduci aminte de mine! Iti mai aduci aminte si cum ne masuram temperaturile, foliculii si endometrele la aspirante? Sa-ti traiasaca Maria, pe cand un fratior sau surioara?

********************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate **********************

Avalon 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Avalon,iti multumesc pentru tot!
referitor la experienta mea cu amniocenteza.Da,e o rana ce nu se va vindeca niciodata,in primul rand pentru ca am pierdut astfel un copil,si in al doilea rand ca am luat o decizie pripita,fara sa intorc lucrurile de 1000 de ori pe fiecare parte.
Asadar,pt. ca aveam 38 de ani,mi s-a recomandat triplul test,la care am "scos"un risc de 1:136 pt trisomie 21.Asta era rezultatul final,prin cumularea riscului de varsta cu resultatul celor 3 analize.Valoarea riscului era ami mica decat a riscului standard de varsta,daaar,d-nii doctori,vaai,au intrat in alerta,ca musai,amnio.Am stat de vorba cu 3 doctori,parerile au fost unanim in favoarea amnio,pt. ca,chiar daca ,mi se spunea,la eco nu se vad inca modificari in sapt. 17,pot fi probleme,care sa se vada abia prin luna a 7-a si-atuuunci???
Mi s-a spus ca in toate tarile civilizate se face amio la femeile peste 35 de ani(doar ca eu omisesem ca Romanica nu face parte din acele tari,in medicina,cel putin!),ca riscul de a pierde sarcina e de fapt teoretic,ca lor nu li s-a intamplat niciodata sa li se piarda sarcini,etc,etc.
M-am lasat convinsa,si,pt. ca mi se spusese ca trebuie sa ma misc repede,ca ,daca sunt probleme,cat sa aman un eventual curetaj,n-am mai asteptat aorox 7-10 zile,cat ar fi durat o programare in Ungaria,si...am mers cu toata increderea pemana alor nostri.
A fost aparent ok,am intrerupt fraxiparina cu 2 zile inainte de punctie,a fost cu anestezie generala,n-am avut sangerari,decat dureri de abdomen,din care nu avusesem niciodata,mi s-a spus sa iau No-spa.
Dupa o saptamana am fost la eco,mi s-a parut ca expresia de pe fata dr-lui nu e tocmai happy,dar,elmi-a zis ca totul e ok,sa asteptam rezultatele.Am primit dupa o sapt. un rezultat partial,ok,si...am asteptat.Dupa inca 2 saptamani,am fost la eco,unde,am aflat vca copilul meu era mort de multa vreme,si degradat.
A recunoscut apoi si gine ca la eco anterioara,copilul traia,dar nu mai crescuse din ziua punctiei.
A fost sfarsitul lumii,nu mai vreau sa-mi amintesc,am facut curetaj,unde,cred eu ca datorita problemelor de MTHFR pe care acum stiu ca le am,am facut soc hemoragic,parametrii hemodinamici erau TOTI varza,incepusera sa nu-mi mai dea vreo sansa de supravietuire,s-a propus histerectomie de urgenta,dar...in minutul 59 din al 12-lea ceas,hemoragia a inceput sa poata fi stapanita,si,incet,incet,dupa vreo 5 zile de terapie intensiva,a inceput sa fie controlabila.
Am mai scris asta,dar,cu riscul de a ma repete,toata lumea trebuie sa stie la ce risc se expune ,si isi expune copilul,printr-o amniocenteza.Sigur ca doctorilor nu le e mare lucru sa-ti spuna sec,dupa,ca da,exista un procent mic de risc,de 1-2%,si ca ai avut ghinion,dar pt. oricare din noi poate fi ultima sansa pierduta.
Fetita mea nu arvea nicio problema,asa au aratat rezultatele de la amnio,dar...era tarziu.
Saptamana trecuta,o colega,f. tanara,de 25 de ani,insarcinata,e trimisa sa faca AFP.Are valori cam mici.I se spune ca nu e in regula.Repeta.Si mai mici.Repeta.iar mici.i se spune ca sigur copilul are o problema genetica,si ca ar fi mai bine sa intrrerupa acum sarcina,ca e tanara,etc,etc.Ea e disperata,la eco 4D nu se vedea ceva alarmant,evident,i se spune,eeeei,acum nu se vede,dar mai tarziu... .Ii povestesc eu ce mi s-a imntamplat,o conving sa mearga in Ungaria,se duce,acolo i se spune ca valorile ei la AFP sunt OK,profesorul Nagy de la Szeged nu intelege care e de fapt problema ei,la eco a vazut-o si el,ca e ok,si,ii spun ca in Ungaria,ei nu mai fac AFP de vreo 15 ani pt. ca,in timp,nu s-a dovedit ca e o investigatie concludenta.Iar ea,acum,e o viitoare mami fericita de fetita.Si putea sa fie un dezastru.
Stiu ca nu e locul acestei povesti aici,dar,cu cat citesc mai multe fete,cu atat mai bine.Cert e ca eu nu as mai face NICIODATA amnio,si nici macar triplu test.as face doar eco morfologice,probabil ca si alea undeva,in afara.Avalon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalon , ce semnatura frumoasa ai. Astept continuarea
Danangie imi pare rau pt prietena ta. Copii hipotrofici se nasc at cand nu sunt alimentati cum tb, o pb de trombofilie a placentei de ex dar pb mai sunt si alte cauze. Ecografic placenta cum s-a vazut?




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa , ce m-a intristat povestea ta. Dr ala idiot cand a vazut ca bb nu e bine de ce nu te-a chemat mai devreme la eco?
Am dat link in listuta catre amniocenteza.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Avalon felicitari sarcina usoara si la termen ai reinviat sperantele in sufletele nostre Doamne uite ca se p[oate si minuni .
Dragele mele am citit ca pentru probleme imunologice se ia prednisone 10 mg/zi cu o luna inainte de inceperea stimulari si se mai ia aspirina 100mg 1/zi.
Miki ati multumesc din suflet pentru tot
Eu am fost saptaman trecuta la medicul ginecolog cu care voi face fiv in toamna zi a vazut analizele mele care sunt o goaza mia spus ca ma progesteronul mare si ca fereastra de implantare este prera repede si deaia nu am reusit pana acuym azi am facut progesteronul zi 2 cm sa vedem ce va fi in zi 10 voi merge la eco sa vada mucoasa uetrina. Habar am avut de aceasta fereastra de implantare mia spus ca sa facut un stiudiu anul trecut si ca asta ar fi cauza sa de DD s afie asta ca ma-m saturat sa ma tot caut. Iara in legatura cu anticorpi nucleari pozitivi am sa iau medrol sau prednison cica este mai bun medrolul decat prednisonul voi stiti ceva?
Va pup pe toate va multumesc din suflet tuturor si incodata Avalon sincer ati spun mi-ai redat speranta si putere de lupta vazand reusita ta

Puisori dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Avalon, cat ma bucur! Doamne Doamne are grija de toti.
Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Miki, fetelor lipseste ceva din lista de analize, adica altceva mai e de facut?

antitrombina III,
proteina C,
proteina S,
mutatia factorului V Leiden,
mutatia protrombinica,
gena MTHFR
anticoagulant lupic
rezistenta la proteina C activate
homocisteina
anticorpi anticardiolipinici
anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM)
toxoplasma
CMW
Rubeola
Chlamidia
Ureaplasma
Mycoplasma
FENOTIPARE LIMFOCITARE CELULE B,T SI NK
T3
T4
tsh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mihaele, mult succes in toamna. Cu cine vei face FIV-ul? Posibil ca endometrul tau sa fie f gros de la progesteron. In Au se practica chiuretajul endometrial inainte de FIV, poate ar fi o sol la tine.
Cris81, eu zic ca sunt toate. Chlamidia, Ureaplasma, Mycoplasma, se fac din secretie. Dc vrei sa vezi cum stai cu hormonii mai tb din zi 2 FSH, LH ,extradiol, in zi 21 progesteron si prolactina in orice zi





Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput