Baietzii mei

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Si tot din ciclul "manipulatorul": Toma isi dorea neaparat o jucarie dar incasase un punct negru. Tati i-a spus ca va primi jucaria cand i se va anula punctul negru (de regula, acest lucru intamplandu-se cand se obtin trei puncte rosii). In aceeasi zi, iese Toma triumfator de la gradi:
- Trebuie sa imi iei jucaria ca nu mai am punctul negru!
- Pai cum? eu uluita, ca nu avea cum sa ia 3 puncte rosii in aceeasi zi, teoretic.
- Pai i-am spus educatoarei ca daca imi sterge punctul negru, eu voi fi extrem de cuminte toata ziua! Si mi l-a sters si dupa aia am fost cuminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Petru a fost in excursie si i-a adus cadou lui Toma un flaut. Reactia lui Toma:
- Ce bine imi pare ca mi-ai luat un flaut! Chiar nu aveam cu ce sa ma scarpin pe spinare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Petru, in vacanta, are de citit (nu mult, dar are). Intr-o zi in care nu avea chef deloc sa citeasca, se plange bunicii:
- Mama asta..mi-a distrus vacanta!! Si cand o sa inceapa Toma scoala..o sa ii distruga si lui vacantele!! Ce viata..

Discutie intre mine si Petru:
- Mama, as vrea sa faci si tu un bb. (e in vacanta la bunici si sora mea are un bb mic, are trei copii si stau in aceeasi curte cu bunicii)
- Dragul meu, nu cred ca eu o sa mai fac bb, ca e greu.
- Pai de ce?
- Ca tu stii ca noi stam singuri in Bucuresti, nu avem ajutor, mami tb sa mearga la serviciu.
- Pai daca faci bb o sa stai 2 ani acasa. Iti poti da seama: 2 ANI, SA STAI ACASA?? continua copilul cu patos.
- Da, si cand bb o sa aiba 2 ani cu cine il las?
-Cu bona.
- Pai, ai uitat, mai Petru ce greu a fost la noi cu bona? (am avut niste experiente ff nasoale cu bonele, el stie)
- Da, ai dreptate. Auzi, dar daca tu nu poti sa faci..nu ar putea totusi sa faca tata??
- Pai, ar putea numai daca face cu alta femeie, ca el singur, dupa cum stii, nu poate.
-Aaa, pai eu nu vreau sa mearga la alta femeie. Asa nu vreau. Dar daca totusi faci, ai si tu grija sa iasa fetita si sa nu fie malefica asa ca Toma!!

Intr-o seara Petru voia neaparat sa mearga in casa surorii mele. Mama nu l-a lasat initial ca era tarziu si era frig afara. Dupa deliberari multe, l-a lasat. Ajuns la sora mea, aceasta l-a intrebat cum a convins-o pe buni sa il lase. la care raspunde copilul:
- Privirii mele triste..numai mama poate sa-i reziste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Eunice, eu stii ca sunt fan declarat al baietilor tai! Sunt absolut mortali! E clar ca nu te plictisesti niciodata cu ei. Deci, cand ii faci baiatului o surioara?

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Lexi , nu mai fac..sigur ar iesi tot baiat , dar nu de asta nu mai fac. Daca va fi sa se intample vreodata, evident se va naste, dar cu buna stiinta..parca nu mai merge..sau cel putin nu acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Copii sunt in vacanta la bunici. Il intreb pe cel mare:
-Petru, tie ti-e dor de mine?
- Numai in situatiile de urgenta! vine raspunsul sincer si prompt. Dupa care realizand ce a zis, imediat, sa dreaga busuiocul:
- Dar sa stii ca eu mereu am situatii de urgenta!
Bine ca macar e sincer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Petru, in vacanta, are de citit (nu mult, dar are). Intr-o zi in care nu avea chef deloc sa citeasca, se plange bunicii:
- Mama asta..mi-a distrus vacanta!! Si cand o sa inceapa Toma scoala..o sa ii distruga si lui vacantele!! Ce viata..

Discutie intre mine si Petru:
- Mama, as vrea sa faci si tu un bb. (e in vacanta la bunici si sora mea are un bb mic, are trei copii si stau in aceeasi curte cu bunicii)
- Dragul meu, nu cred ca eu o sa mai fac bb, ca e greu.
- Pai de ce?
- Ca tu stii ca noi stam singuri in Bucuresti, nu avem ajutor, mami tb sa mearga la serviciu.
- Pai daca faci bb o sa stai 2 ani acasa. Iti poti da seama: 2 ANI, SA STAI ACASA?? continua copilul cu patos.
- Da, si cand bb o sa aiba 2 ani cu cine il las?
-Cu bona.
- Pai, ai uitat, mai Petru ce greu a fost la noi cu bona? (am avut niste experiente ff nasoale cu bonele, el stie)
- Da, ai dreptate. Auzi, dar daca tu nu poti sa faci..nu ar putea totusi sa faca tata??
- Pai, ar putea numai daca face cu alta femeie, ca el singur, dupa cum stii, nu poate.
-Aaa, pai eu nu vreau sa mearga la alta femeie. Asa nu vreau. Dar daca totusi faci, ai si tu grija sa iasa fetita si sa nu fie malefica asa ca Toma!!

Intr-o seara Petru voia neaparat sa mearga in casa surorii mele. Mama nu l-a lasat initial ca era tarziu si era frig afara. Dupa deliberari multe, l-a lasat. Ajuns la sora mea, aceasta l-a intrebat cum a convins-o pe buni sa il lase. la care raspunde copilul:
- Privirii mele triste..numai mama poate sa-i reziste!




Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput