Alma, ingeras la ceruri

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

S-au schimbat multe... in mine, in relatia mea, in viata noastra. Conteaza doar cum le privim.
Mi-ar fi greu sa ma gandesc daca Alma a suferit, chiar daca a trait putin. Nu mai vreau sa rememorez durerea. Poate Almei ii e bine acum. Mi-e greu ca nu cred dar nici nu pot sa nu cred, ca exista Rai, ingeri, norisori si stelute. Mi-e greu si sa cred, mi-e greu si sa nu cred. Oscilez intre credinta si nevoia mea de a crede. Dar oricum ii e mai bine asa. Am avut atat credinta si m-am rugat atat de mult pt ea, incat nu pot accept ca era altul drumul, soarta ei. Nu am pace in suflet, sau poate am, dar nu acea pace pe care mi-o doresc. Sunt doar resemnata. Si asta e primul pas. Sa nu crezi ca aceast stare a venit brusc. Si nu inseamna ca nu mai doare, ca nu mai plang, ca am sa o uit. Si ieri am plans, de fiecare data cand ma gandesc, de fiecare data cand scriu, plang. Dar plang, asa, in mine, cu lacrimi doar. Inainte... era alt fel de plans. Si nu mai vreau.
Nu cred ca Dumnezeu e nedrept. El stie de ce. Nu as vrea, daca as fi putut alege, sa nu existe Alma, ca sa nu fi murit, ca sa nu fi trecut prin toate astea. Chiar daca existenta ei a insemnat si speranta, si rugaciuni, si lacrimi, si doliu, si memoria ei. Ma bucur ca a existat, ma bucur ca e a mea, ca micuta aceea dulce si pura, si senina, a fost a mea, eu am purtat-o aproape 7 luni, sunt mama ei. Am iubit-o, am mangaiat-o, mi-a cunoscut vocea, a luptat pt surioara ei. Acum o vegheaza poate de sus. A existat. Pt toate astea Ii sunt recunoscatoare lui Dumnezeu. Tot El imi da putere acum sa vad lucrurile asa. Si daca Alma este sus in cer cu El, nu-i este oare mai bine? As fi vrut sa fie aici. Oooh, mai mult decat voi toate, ma credeti? Dar daca este acolo, cu El, stiu ca-i este sigur mai bine. Si poate ca toate astea consoleaza.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Am fost dupa Claudiu la gradinita. Si iar am vazut fluturi. Si m-am gandit la ce ai scris tu Daria. M-am gandit la cate sensuri neintelese are viata, si pe care poate suntem prea limitati uneori sa le intelegem, sa le vedem.
Ma gandesc la ce au scris fetele de la odisee, la ce a spus Dyana, Lucia, Cati, si nu numai.
Ma concentrez uneori prea mult pe ce simt EU. Pe mine. Dar cred ca Alma nu a fost doar a mea. A fost un pic si a voastra.
Ce a insemnat pt mine si pt familia mea Alma, e usor de inteles, si nu despre asta vreau sa scriu acum.
Daca va ganditi cat de fragila este viata, daca va ganditi la copiii vostri si va temeti pt ei, daca sunteti mai ingaduitoare cand fac vreo prostioara, daca citind aici va bucurati ca sunt sanatosi, daca i-ati imbratisat mai strans, fericite ca-i aveti in brate, daca i-ati multumit Lui Dumnezeu pt ce aveti, atunci Alma nu a trait degeaba.
Daca apreciati viata, si prietenia, daca ati lacrimat vreodta citind aici, daca v-ati gandit la mine uneori, daca ati inteles astfel cat de reale pot fi prieteniile virtuale, atunci Alma nu a trait degeaba.
Daca ati vazut un fluture si v-ati bucurat de el, daca astfel ati descoperit fluturii, atunci Alma nu trait degeaba.
Alma a insemnat iubire, speranta si credinta. Alma a semanat iubire, speranta si credinta in sufletele pe care fara sa stie, fara sa vrea, le-a atins.
Nu, Alma nu a trait degeaba!

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu, Alma nu a trait degeaba si va trai in toate gandurile noastre

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Alma
Monica

www.dolarei.com/G-GG_5902.html" target="_blank">Ne acordati un vot si azi?Multumim

oo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*


Blogul lui Bogdan Andrei
goblenuri-relatii pe blogul Donului


Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!
*oooo*~*oooo*~*oooo*

Bazar
pentru:

Bogdan;Mihaita;Sebi;Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Azi sunt 6 luni de cand micutei mele fetite i-au crescut aripi de inger, si a zburat la Cer.
Azi sunt 6 luni de cand Doamne Doamne a luat-o acasa, la El.
Doamne ai grija de ea, si azi imbratiseaz-o in mod special si din partea mea.
Stiu ca Tu o iubesti si poti avea grija de ea mai bine decat mine. Iti multumesc pt ca ai creat-o pt mine, ca mi-ai daruit-o, si ca acum ai grija de ea, pana in ziua cand vom fi din nou impreuna.

Doamne, vroiam sa-mi tin copiii pe genunchi si sa le spun totul despre Tine, dar nu am mai avut aceasta sansa.
Te rog, Doamne, tine tu Ingerasul meu, pe genunchii Tai si spune-i totul despre mine.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:


Somn usor, inger scump .

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Asa cum bine a zis Dyana, Alma este o prezenta vie si constanta in gandurile tututror de la odisee. Avea mare dreptate cu fluturii care intotdeauna de acum incolo ne vor duce cu gandul la ingerasul nostru iubit. Stii, eu de fiecare data cand o schimb pe Ina si vad fluturasii desenati pe unele scutece, ma gandesc la voi dar mai ales la ea.
Alma

Carmen mamica fericita de elefantica Ina Gabriela (16.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

MONICA, sa fii convinsa ca ALMA nu a trait degeaba. Durerea voastra e imensa, dar durerea e provocata si de bucuria pe care ati simtit-o in scurtul timp cat ati fost impreuna, durere ca acea bucurie nu a putut continua. Fara dragoste si fara bucurie nu ar fi existat durerea - ma gandesc io.

Micuta Alma, nu numai mami si tati se gandesc la tine, ci si oameni pe care nu i-ai cunoscut si pe care nici mami si tati nu i-au cunoscut. Fiecare din fetele de la odisee are un coltisor de suflet unde stai tu si unde povestea ta se spune incontinuu. Si din atatea coltisoare adunate se face o inima colectiva, mare si bogata care pulseaza pentru tine.



Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

CAND 1+1=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Am fost dupa Claudiu la gradinita. Si iar am vazut fluturi. Si m-am gandit la ce ai scris tu Daria. M-am gandit la cate sensuri neintelese are viata, si pe care poate suntem prea limitati uneori sa le intelegem, sa le vedem.
Ma gandesc la ce au scris fetele de la odisee, la ce a spus Dyana, Lucia, Cati, si nu numai.
Ma concentrez uneori prea mult pe ce simt EU. Pe mine. Dar cred ca Alma nu a fost doar a mea. A fost un pic si a voastra.
Ce a insemnat pt mine si pt familia mea Alma, e usor de inteles, si nu despre asta vreau sa scriu acum.
Daca va ganditi cat de fragila este viata, daca va ganditi la copiii vostri si va temeti pt ei, daca sunteti mai ingaduitoare cand fac vreo prostioara, daca citind aici va bucurati ca sunt sanatosi, daca i-ati imbratisat mai strans, fericite ca-i aveti in brate, daca i-ati multumit Lui Dumnezeu pt ce aveti, atunci Alma nu a trait degeaba.
Daca apreciati viata, si prietenia, daca ati lacrimat vreodta citind aici, daca v-ati gandit la mine uneori, daca ati inteles astfel cat de reale pot fi prieteniile virtuale, atunci Alma nu a trait degeaba.
Daca ati vazut un fluture si v-ati bucurat de el, daca astfel ati descoperit fluturii, atunci Alma nu trait degeaba.
Alma a insemnat iubire, speranta si credinta. Alma a semanat iubire, speranta si credinta in sufletele pe care fara sa stie, fara sa vrea, le-a atins.
Nu, Alma nu a trait degeaba!

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!



Nu mai am nimic de adaugat, ai sintetizat perfect gandul meu.
Plang iar, dar sunt fericita: ALMA NU A TRAIT DEGEABA si pentru asta ii multumesc din suflet.

Te iubesc mult, ingeras

Te iubesc si pe tine, Monica.


Gigelica(Lucia),mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca%20din%20viata%20mea&page=6" target="_blank">Votati mutzunelul ratuscut -poze Dy1 si Dy2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Am visat-o. Am adormit fara sa vreau langa Luana putin, si am visat.
Eram la casa noastra, si erau amandoua impreuna, in iarba. Aratau cam de 2 anisori. Luana a inceput sa planga si atunci, brusc Alma s-a ridicat si a plecat. Terenul are o curte mare imprejmuita cu un gard, si una din porti eu nu reusesc niciodata s-o deschid singura. Pe acolo trece drumul spre camp. In directia aceea se ducea Alma. Am inceput sa plang si sa alerg dupa ea, strigand "nu pleca", si a inceput sa ploua. Acolo ploua des, cerul se intuneca brusc, ploua puternic, si dupa 15 minute iar iese soarele. (e Muresul aproape). Strigam si alegam "ploua, nu pleca". S-a intors si a spus "nu mai plange" (ploaia avea legatura cu lacrimile mele). O auzeam pe Luana plangand dar nu ma putem intoarce la ea. Fugeam inainte si totusi eram tot in locul ala. Si o vedeam pe Alma departandu-se. Era frumoasa, cu par lung, imbracata in alb. Si imi spunea mereu, cu voce tare, ca si cum ar striga la mine "nu mai plange, du-te la ea! nu mai plange, ai grija de ea!" Si a repetat de cateva ori. Am ajuns pana la poarta, desi am tot fugit si nu avansam deloc, eram deja murdara de noroiul care sa facuse de la ploaie, si iarba de langa gard ma impiedica. Nu mai puteam merge, si am cazut in genunchi plangand. Alma ajunsese la capatul drumului pana unde vedeam eu, si nu am mai vazut-o. Atunci m-am oprit din plans, si ploaia s-a oprit. In locul unde a disparut ea, a iesit un curcubeu. S-a facut imediat liniste. Si n-o mai auzeam nici pe Luana plangand. M-am intors speriata spre ea, si era intinsa pe iarba. Acolo unde era ea, nici macar nu era ud locul, nu plouase acolo. M-am speriat, am crezut ca murise, si am strigat-o. A deschis ochii si mi-a zambit. M-am trezit cu inima batand puternic. Luana langa mine dormea... razand in somn.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput