Cauzele opririi din evolutie a embrionului -cap 1

Cauzele opririi din evolutie a embrionului -cap 1 | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj

Posibile cauze ale avortului spontan:
Insuficienta Luteala(lipsa corp galben)informatii
Tuseul vaginal(control bimanual)????www.nelsonginecologia.med.br/gynpalpation_engl.htm" target="_blank"> informatii
Ecografia????? informatii
........


Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)
Avortul spontan (art din Revista farmacist)
www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)
Trombofiliile-implicatii obstreticale



Buna fetelor am zis ca iau o pauza de DC dar nu pot, am nevoie de informatii despre insuficienta luteala (lipsa corpului galben). Pt cine nu stie am pierdut o sarcina de 8 sapt obtinuta dupa ani si ani de analize, investigatii si tratamente la 38 ani si jumatate. Inainte de chiuretaj am fost la un alt ecograf 3D pt confirmarea opririi din evolutie a embrionului si mi s-a spus ca nu se vizualizeaza corpul galben activ. Dr care mi-a facut chiuretajul mi-a spus ca asta ar fi cauza opririi din evolutie a embrionului.
Ciudat este ca eu am progesteronul din zi 21 bun si am luat 6 utrogestane/zi. Oare a fost prea putin? Oare ac corp galben a disparut in sapt 7-8 de sarcina? Se poate intampla asta? S-a mai confruntat cineva cu ac situatie? Dc da ce tratament de sustinere vi s-a dat?
Am scris un mail la clinica unde am facut FIV-ul dar pt ca vin sarbatorile cred ca deja au intrat in vacanta de iarna iar rasp voi primi abia la anul. Pana at nu am stare , tb sa aflu ceva .
Multumesc anticipat pt raspunsuri.



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Miki , am urmarit ceea ce ai scris si la gravidute prin FIV , aceasi problema o am si eu , chiar vroiam sa te abordez , bine ca ai deschis acest subiect , poate aflam lucruri interesante , pt mine acest corp galben este esential . sa iti explic , eu nu am CM in mod natural deloc , niciodata , nici macar intamplator , am facut un FIV anul trecut , adica doar punctia ca la ET nu am mai ajuns (am facut sindrom de hiperstimlare) , ieri am facut ET cu congelati , ciclul care l-am avut a fost indus de AC , iar din prima zi de CM am luat estrofem si medrol , iar cu doua zile inainte de ET am inceput progesteron injectabil de 250 mg , ieri dupa ET am intrebat de acest corp galben care intradevar "hraneste" sarcina pana prin saptamana 10-12 nu stiu exact . Dr biolog mi-a zis ca pt mine este esential progesteronul fiindca la mine nu este nimic natural , nu am avut nici un fel de ovulatie naturala sau artificiala si de aceea iau atata progesteron . acuma iau si utrogestan pe langa prog inj plus altele .... estrofen , clexane , medrol....... Pentru ei problema la mine a fost acest corp galben cum sa mi-l produca , ar fi trebuit sa imi dea o stimulare usoara ceva , dar eu la clomifen nu dau nici un fel de rezultat iar de la gonal sau altceva sunt predispusa sa fac sindrom de hiperstimulare .
Imi pare rau pentru pierderea suferita , stiu ca este cumplit , mai ales dupa atatia amar de ani de chinuiala , dar trebuie sa crezi in steaua ta , o sa reusim intr-o buna zi , gandeste ca daca ai reusit odata sa ramai gravida , vei reusi sa mergi pana la capat data viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Miki, uite aici doua articole interesante:

http://www.referatele.com/referate/noi/medicina/structura-corpului-g207315179.php

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=633

http://en.wikipedia.org/wiki/Corpus_luteum

http://www.justmommies.com/articles/corpus-luteum.shtml

Din cate stiu eu, pregnylul (human chorionic gonadotrophinum) ar fi unul dintre medicamentele care obliga ovarele sa secrete hormoni pentru mentinerea sarcinii.

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

draga miki, eu stiu ca dupa ovulatie foliculul de unde a iesit ovulul se transforma in corp galben si incepe sa secrete progesteron, ceea ce face ca temp bazala sa creasca...totodata semnaleaza pregatirea uterului pt o eventuala sarcina daca ovulul este fecundat

corpul galben emite progesteron aproximatix 2 sapt , atat e programat....daca sarcina nu a avut loc, dupa peroada asta de viata a corpului galben, scade progesteronul ceea ce atrage venirea ciclului ( si scaderea temperTURII)

daca a avut loc sarcina, dupa aceste prime saptamani progesteronul este produs de placenta nou formata

in cazul tau, cred ca au fost alte cauze dearece ai ramas insarcinata

iti poti da seama usor de o fazaluteala scurta daca iti urmaresti temp bazala zilnic si dupa ovulatie iti vine ciclul la 10 zile sau mai putin...DAR cand exista aceasta problema, de obicei sarcina nici nu se poate fixa, si are loc un avort de care femeia nici nu este constienta

imi pare tare rau pt pierderea ta...

mai cere si alta parere


The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Felix 76 multumesc mult pt link-ri , am reusit sa inteleg cum functioneaza ac corp galben.
Laura Voinicu eu am CM natural si pana acum o jumatate de an era ceas la 28 de zile. Apoi a inceput sa se micsoreze la 25- 26 zile iar sangerarea doar de 3 zile iar ultima zi cu maroneli. Deci clar lipsa de progesteron=>corp galben putin . Tie ti s-a dat acum 250 mg progesteron /zi? Dar estrogen nu ti-a dat? Am inteles ca ac corp galben secreta si estrogen . De ex Progynova tb sa-ti dea.
Iti tin pumnii sa se prinda embrionasii acum , DOAMNE AJUTA!
Uta Ciun placenta se formeaza abia in sapt 13 nu dupa cele 2 sapt cum ai scris tu.
Am trecut de faza cu TB, stiu ecografic ca ovulez in zi 14-15 si la FIV nu ma ajuta cu nimic TB-ul . Mai bine imi fac anal progesteronului si ecografe pt depistarea ac corp galben.

Fetelor multumesc pt raspunsuri , am tras concluzia ca ac corp galben este hranit de HCG. In cazul meu pt ca a disparut complet ac corp galben in sapt 9 inseamna ca a scazut BHCG-ul. Acum vreau sa aflu de ce a scazut BHCG-ul, banuiesc ca e vb de tuseul vaginal facut la un control ginecologic de un dr tare destept. Data coincide prea mult cu incetarea din evolutie a embrionului. Am mai citit ca si herpesul e pus pe lista cu cauzele de avort, m-am pricopsit cu unul exact la 7 sapt si jumatate.
Fetelor, documentati-va de acum , sa nu faceti ca mine, m-am trezit si habar nu aveam ce am voie si nu am voie sa fac/mananc. Nici nu va imaginati cat de sensibila e o sarcina in trimestrul 1.
Va multumesc inca odata pt raspunsuri, Sarbatori fericite cu liniste si pace




www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Miki , ma bucur ca te-ai lamurit , cu link-urile date de Felix m-am lamurit si eu mai bine. Iau progesteron 250 mg , 4 utrogestane si 6 mg de estrofem (in loc de progynova ) pe zi si 5 zile clexane (estradiolul ingroasa sangele ) dupa care in locul lui Clexane 1 aspenter pe zi. A si un medrol pe zi.
SARBATORI FERICITE !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

miki, multa liniste si tie! si speranta..


PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in 24 Decembrie, ora 13.


sa nu-i uitam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Laura deci iei zilnic 650 mg de progesteron? 250 mg injectabil si 400mg utrog vaginal? Sun tare curioasa cat iti iese analiza progesteronului in ng. Tb sa fie in trim 1 intre 11,2 si 45,2 ng/ml.
Iti dau un sfat , sa faci urgent un ecograf doppler sa vezi dc ai endometrul vascularizat, e f f imp sa fie vascularizat pt implantarea embrionilor. Dc nu este vascularizat ar tb sa iei L-arginina simpla de la Solaray o jum de capsula la 8 ore (este distribuita de firma Distrifarm care cred ca o gasesti pe internet). Ajuta f mult la implatare.
Unboticutz multumesc !



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

draga miki, cred ca nu am inteles eu foarte bine cind am citit ce-i cu faza luteala scurta si cu formatul placentei

multumesc , sper ca informatia exceptand placenta am inteles-o bine

eu sunt abia la inceput si incerc sa citesc cit mai multe sa inteleg si eu ce se intampla cu mine

nici nu-mi vine a crede ca acusi e craciunul....eu trebuie sa merg la serviciu si maine si miercuri sa le fac pe toate: curat, mancare, brad, bebe ( ca e ovulatia )

sarbatori fericite si linistite






The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Uta ciun Asa suntem toate la inceput, dar incet-incet inveti. Forumul asta e o minune mare, dc exista cand aveam eu 20 ani acum aveam bb in brate dar din pacate l-am descoperit a 36 ani , ceasul biologic ticaie rau la mine. Nu mai am timp de temperaturi bazale ....... eu merg pe ultima carte, FIV-ul.
Placenta se formeaza in sapt 13, pana in sapt 12 ovarele sustin sarcina prin ac corp galben care e intretinut de HCG. HCG-ul este un hrmon eliberat de embrion, dc se intampla ceva cu el scade si automat scade si corpul galben , progesteronul .

Sarbatori Fericite!




www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Uta ciun Asa suntem toate la inceput, dar incet-incet inveti. Forumul asta e o minune mare, dc exista cand aveam eu 20 ani acum aveam bb in brate dar din pacate l-am descoperit a 36 ani , ceasul biologic ticaie rau la mine. Nu mai am timp de temperaturi bazale ....... eu merg pe ultima carte, FIV-ul.
Placenta se formeaza in sapt 13, pana in sapt 12 ovarele sustin sarcina prin ac corp galben care e intretinut de HCG. HCG-ul este un hrmon eliberat de embrion, dc se intampla ceva cu el scade si automat scade si corpul galben , progesteronul .

Sarbatori Fericite!




www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki



Pentru sustinerea valorii bHCG si preintimpinarea opririi in evolutie a sarcinilor, in cazurile unde nu exista alte defecte de ordin genetic, sunt foarte bune injectiile cu Pregnyl. Desi este un tratament destul de controversat, luat in combinatie cu Aspenter, pe langa ca sustine valoarea bHCG mai are si rolul de a usura circulatia sanguina in zona.
Am stat de vorba cu un hematolog care mi-a explicat de ce se iau impreuna, nu stiam.

Ingerasul meu
Povestea mea

Bubulina + Doamne ajuta!

Mergi la inceput