Campanie de responsabilizare a autoritatilor (7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Mirimir, multumim mult pentru contributie!

Hehe, Graziela B., doamna a candidat si la presedintie prin 2000, cu sanse si rezultate nule. Mi-a placut foarte-foarte mult faza cu "PROBABIL STITI ca sunt autorul unei carti lansate acum doua saptamani". :)) Dar pe bune, chiar as vrea sa ii citesc capitolul cu pricina.

Habar n-am unde candideaza, dar ma indoiesc ca are sanse ca independenta. Insa o trecem la catastif, disciplinate.

Mirimir, thanks again, te mai asteptam cu idei si contributii! Topicul cu petitia antidiscriminare l-ai vazut?

A, sa mentionez ca s-a aprobat comentariul pe blogul emisiunii Radiodifuziunii Nationale, deci clar l-au vazut http://romaniaimpreuna.wordpress.com/2008/11/07/salarii-si-sanatate/#comment-131 , le trimisesem si mail, dar vad ca inca nu au reactionat. Mai vedem. Oricum, va trebui sa fac un tur complet in presa, mi-ar fi usor sa obtin o baza de date actualizata de la cineva din tara, dar nu cred ca gasesc chiar cu redactorii pe social/sanatate, iar pe mine aia ma intereseaza. Vedem.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

LucaLuca
Eu multumesc.Sunt datoare sa trimit formularele de la CAS dar vreau sa ajung sa mai intreb cate ceva.Am si citit topicul cu petitia antidiscriminare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Luca multumesc mult pentru intelegere! Inca sper ca poate pisicuta se va intoarce sau macar daca nu, sper ca cine a gasit-o are grija de ea.

Revenind la campanie- am inceput articolul pt blog despre infertilitatea masculina. O sa trec si cateva detalii strict medicale (nu foarte in amanunt) dar as face si o parte cu trairile prin care trece un cuplu marcat de o astfel de infertilitate.
Insa as cumula afectiunile oligospermie si azoospermie, pentru ca sunt destul de legate, de aceea te rog sa modifici tu si in blog.
Afectiunea mai bine o denumim infertilitate masculina, pentru ca in majoritatea cazurilor este o combinatie de oligo-terato-astenospermie, iar azoospermia este stadiul cel mai grav.

Si am o intrebare - a ramas la una din actiunile pe care le avem de facut asta:
RESTANTE
1. Mesaj de trimis la CNAS -text in lucru aici
Acum ca am trimis memoriul, mai e cazul sa mai trimitem acest mesaj?
Luca, ce zici?




Ioana Driving in my car
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LucaLuca
De fapt, iar asta e extrem de important, noi ar trebui sa definim mai clar pentru ce luptam in primul rand, pe termen scurt: pentru finantarea procedurilor de RUAM, pentru introducerea procedurilor in programele nationale de santate. Daca se va face un proiect de lege similar, cu principii generale si discutabile care vor suscita multa gargara si multa cerneala si opinia Bisericii and stuff - pierdem. Sa insistam pe langa oamenii politici cu care ne intalnim: da, da, sigur ca si principiile ne intereseaza, dar noi vrem bani pana una-alta, adica repede!

De-aia ma interesa atat de tare ideea ca se poate reglementa in domeniu prin hotarare de guvern, patru-cinci paragrafe prin care se includ procedurile de RUAM in programele nationale de sanatate, in anumite conditii, deci drept de compensare. Apoi pe legea mare, cu principii, sa se certe pe ea pana si-or scoate ochii (nu ca nu vom formula puncte de vedere si acolo, dar e mai putin urgent, consecintele sunt mai putin grave in termeni concreti).
Ce ziceti?


De acord cu tine, trebuie sa ne concentram pe partea cu finantarea procedurilor. Insa daca nu sunt reglementate legal, oare se poate face asta? Adica daca infertilitatea nu este legal recunoscuta ca boala?

Ioana Driving in my car
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Mirimir, sa nu ne uiti cu lista de documente ceruta de la casa pentru compensari.

M-am uitat pe statisticile de la wordpress, sunt destul de cuprinzatoare, nu cred ca mai are sens sa incarc paginile si cu scriptul de la google, nu ca am avea sute de vizitatori ca sa afecteze viteza. Adica se vede si cati sunt si de unde vin.
Vad ca am avut un maxim ieri, a pus magdita link la topicul pacientelor dr. tutunaru si am avut ceva vizite de acolo.
Si bineinteles de la topicul "marturii..."
Cu ocazia asta mi-am schimbat si eu semnatura.

Vad ca e destul de delicat cu legea, am citit motivele pentru care a fost respinsa si dupa cum stau lucrurile se va poticni tot acolo. In fond, daca s-ar da bani, pe noi nu ne-ar interesa legea in mod special.
Pe de alta parte, mame purtatoare respectiv donatori/donatoare exista oricum in momentul de fatza. Daca ar exista o legislatie clara s-ar minimiza tocmai riscurile despre care vorbesc ei, trafic de persoane/embrioni etc. Acum, prin absurd, mama purtatoare poate refuza sa dea copilul parintilor naturali, eventual poate sa-l dea spre adoptie unei alte familii.

Luca, mai ai sange? 14 eprubete! Bine ca ai descoperit cauza. Sper sa te ajung din urma, ca eu din mai am unda verde sa fac ET-ul mult amanat.
Sa stii ca si la mine SEO e mai mult un hobby, ca nu fac bani din asa ceva. Dar ma apuc de aprofundat, sper sa ne vedem pe prima pagina.
O sa mai optimizez blogul zilele astea, sa vad ce cuvinte cheie au folosit site-urile care sunt pe primele locuri si le adaug si la noi.
Chiar ca e aglomeratie la cautarea pentru vile in provence, am dat un search acum.

Ioana, sa stii ca se intorc si pisicutele, nu doar catelusii. Eu am avut multi pisoi inainte sa vin in Bucuresti si imi sunt foarte dragi.

Ref. la articolul pentru blog si eu ma gandeam daca sa-l las sec, pcos face si drege sau sa-l pun din punctul meu de vedere, cum m-a afectat pe mine. Problema e ca pcos difera destul de mult de la persoana la persoana si cred ca as devia inutil. O sa-l las asa mai impersonal.

Infertilitatea este o boala



Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Va raspund maine pe indelete, deocamdata cat am mancat desertul ti-am trasat o tema, Ioana.:) Scaneaza te rog documentul magic de la Monsieur Plume, adapteaza textul asta si trimite la adresa cunoscuta, pliz. [N-o sa pateasca nimic, nu-i plangeti de mila:), dar o sa fie mai atent cu noi pe viitor, iar argumentul asta cantitativ-numeric o sa fie exclus, ceea ce e foarte-foarte bine.]


Catre Consiliul National pentru Combaterea Disciminarii (CNCD)
Dlui Presedinte Csaba Ferenc ASZTALOS

Stimate Domnule Presedinte,


Subsemnata, (nume prenume), nascuta la data de (zz/ll/aaaa), cetatean roman, cu domiciliul in (adresa completa), contactabila la adresa electronica (adresa de mail) si/sau la telefon (0XXXXXX), va aduc la cunostinta prin prezenta faptul ca sunt discriminata de catre directorul general din Ministerul Sanatatii, dr. Adrian Pana, si solicit respectuos institutiei pe care o conduceti sa faca o investigatie si sa aplice sanctiunile ce se impun.


Astfel, in luna … 2008 am semnalat Ministerului Sanatatii problema lipsei de sustinere din partea statului roman pentru cetatenii care sufera de probleme de fertilitate, categorie in cadrul careia se incadreaza din pacate si cuplul din care eu fac parte. Raspunsul, semnat de Directorul General Dr. Adrian Pana, precizeaza: « [...] Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusa in programele nationale de sanatate deoarece, potrivit Art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea reprezinta un ansamblu de actiuni organizate în scopul evaluarii, prevenirii, tratamentului si controlului bolilor cu impact major asupra starii de sanatate a po****tiei, iar infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in po****tie. » [sublinierile mele]

Consider ca acest raspuns este discriminatoriu. Las deoparte faptul ca dl. Director nu aduce nici un argument pentru afirmatia sa, conform careia « infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in po****tie », in conditiile in care in Romania nu exista statistici in domeniu, iar Organizatia Mondiala a Sanatatii estimeaza la 15% numarul global al cuplurilor de varsta reproductiva care se confrunta cu probleme de fertilitate. Indiferent daca afirmatia este adevarata sau nu, aceasta a fost utilizata drept argument intr-un document al unei institutii a statului roman si are un vadit caracter discriminatoriu. Chiar daca noi - cuplurile cu probleme de fertilitate in general si, in particular, eu si sotul meu - reprezentam o minoritate, acesta nu poate fi un criteriu de justificare a faptului ca medicamentele si procedurile necesare in boala noastra sa nu fie compensate de catre statul roman, in coditiile in care suntem contribuitori la bugetul de sanatate. De asemenea, mentionez ca in plan european intr-o rezolutie privind viitorul demografic al Europei, aprobata in 2008, Parlamentul European "constata ca infertilitatea este o boala recunoscuta de Organizatia Mondiala a Sanatatii, care poate avea efecte grave, cum ar fi depresia; subliniaza faptul ca rata infertilitatii este în crestere, atingând în prezent aproximativ 15% din cupluri; invita, prin urmare, statele membre sa garanteze cuplurilor dreptul de acces universal la tratament împotriva infertilitatii".




In acest context, va rog a binevoi, stimate Domnule Presedinte, sa dispuneti efectuarea unei investigatii in cazul afirmatiei dlui. Dr. Adrian Pana, director général in Ministerul Sanatatii, si luarea masurilor ce se impun.

Atasez prezentei petitii o copie a raspunsului invocat, semnat de catre dl. dr. Adrian Pana.


In asteptarea raspunsului Dvs, va asigur de expresia intregii mele consideratii.


[Nume Prenume] [Data]



Pune te rog titlu explicit la mail, gen "reclamatie impotriva dr. Adrian Pana", sa nu o confunde cu cea generala contra MS, din care sper eu sa ajunga sa primeasca zeci de variante.


PS: tare pudic mai e forumul asta! partea buna e ca il cenzureaza tocmai pe domnul care ne discrimineaza. :)


---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello dragutele mele
Multumesc pentru urari. Intradevar am reusit sa am un rezulatat pozitiv.
Vreau si eu sa ma implic atat cat pot si sa dau o mana de ajutor.
Daca mai sunt mailuri de trimis sa imi ziceti ce si cum si fac.
eu ma lupt acum cu durerile de uter care sper sa nu fie vreun semn rau.
Va

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Elena, felicitari inca o data si multumim pentru ca, desi nu te mai priveste direct, ramai disponibila si implicata. Ai grija de tine si de sarcina, sper sa treaca foarte-foarte rapid durerirle alea (care-s, totusi, firesti, se intampla mari minuni si modificari acolo).

Paloma-Soledàd:), vai, vom face ET cam in acelasi timp. hai, ca nu mai e chiar atat de mult, trece timpul, vine bebe. :) multumim pentru ca preiei tu partea de SEO. am vazut ca avem incoming links de pe bloguri gen morar.catavencu, nu stiu cine s-a semnat cu blogul pe acolo, dar bine a facut, sa continue.

de asemenea, anunt festiv ca avem prima voluntara care pare a nu fi de pe DC, a scris pe "actiuni concrete", e studenta la medicina, e posibil sa fie racolata prin anunturile pe care le-am pus eu pe grupuri de discutii, ca acolo dadusem link la actiuni.

Cat despre modul de abordare in articole, oscilez si eu. Pe de o parte, articole "seci" poti gasi pe mai toate paginile de profil, ceea ce ne diferentiaza pe noi este tocmai faptul ca ne confruntam cu afectiunile astea, ca stim direct ce inseamna. eu, daca as cauta pe net, as fi mai interesata de o astfel de perspectiva. Dar putem sa impacam si capra si varza. Facem articolul generalist si "personalizam" la comentarii. Poate iesi interactiv, se poate raspunde la eventuale intrebari, e mai interesant asa.

Valabil si pentu celelalte subiecte.

Ioana, nu mai trimitem mesajul CNAS, au memoriul, deci am lichidat restantele la subcapitolul asta.

Cat despre rubricile oligo si azoospermie, o sa le unesc, alea-s subpagini de test.

Citat:
De acord cu tine, trebuie sa ne concentram pe partea cu finantarea procedurilor. Insa daca nu sunt reglementate legal, oare se poate face asta? Adica daca infertilitatea nu este legal recunoscuta ca boala?


sigur ca da. ce, crezi ca exista o lege prin care sunt reglementate amigdalita sau diabetul? ceea ce nu inseamna ca bolile astea nu se trateaza cu medicamente compensate. deci, sa fie bagate pe lista, asta ne e obiectivul, apoi mai discutam. :)



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LucaLuca

Va raspund maine pe indelete, deocamdata cat am mancat desertul ti-am trasat o tema, Ioana.:) Scaneaza te rog documentul magic de la Monsieur Plume, adapteaza textul asta si trimite la adresa cunoscuta, pliz. [N-o sa pateasca nimic, nu-i plangeti de mila:), dar o sa fie mai atent cu noi pe viitor, iar argumentul asta cantitativ-numeric o sa fie exclus, ceea ce e foarte-foarte bine.]
Pune te rog titlu explicit la mail, gen "reclamatie impotriva dr. Adrian Pana", sa nu o confunde cu cea generala contra MS, din care sper eu sa ajunga sa primeasca zeci de variante.

Luca sa vad maine daca am unde sa scanez textul la servici.
Oare n-ar fi bine daca toate fetele care au primit raspunsul sa trimitem si acest mesaj cu "reclamatie impotriva dr. Adrian Pana"?

EDIT: acum m-am uitat mai bine pe raspunsurile primite si vad ca de fapt sunt raspunsuri nu la petitia trimisa Min San pe mail, ci la tel verde al Secretariatului Gen al Guvernului, mai intai am primit un raspuns unde mi se zicea ca solicitarea a fost trimisa spre analiza Min Sanatatii si apoi raspunsul semnat de Pana.
Raspuns la petitia de pe mail nu am mai primit.
Oricum, raspunsul e identic cu cel pe care l-au primit fetele la petitia de pe mail, cu acelasi final cunoscut- " infertilitatea nu reprezinta o afetiune cu o raspandire larga in pop.ulatie"

Ioana Driving in my car
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Eu am scris pe la morar, tolo, am vazut ca au venit cativa vizitatori ieri, mai exact vreo 5.
Bine, la Tolo nu comentez la articolele dedicate fotbalistilor, ca acolo se pune pasiune multa, el scrie si pe altfel de teme.
O sa incerc sa personalizez putin la PCOS si restul la comentarii, lasate inclusiv de catre mine.
Elenada, ai vb. cu dr. despre dureri? Mie mi-a dat sa iau magneb6, relaxeaza uterul, rau nu are cum sa faca. Nospa eu nu puteam sa iau pentru ca si asa sunt hipotensiva, m-ar fi terminat complet.
Credeti ca directorii astia gen Pana mai rezista dupa alegeri? Mi se pare un post caldut perfect pentru persoane protejate.


Infertilitatea este o boala



Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput