Campanie de responsabilizare a autoritatilor (7)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

E bine si cum zici tu, ca nu stiu daca aveam timp suficient sa intretin ceva prea stufos.
Ma gandeam doar sa ne creasca page rank-ul
Dar cum nu suntem prea multe, e greu de dus. Da-mi pe PM datele.

www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">Sprijina visul unor oameni de a deveni parinti


Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Primit
Daca merge ideea poate dam un SOS si pe la alte discutii gen endometrioza si care mai sunt sa ne scrie si fetele cate un articol.
De fapt e important sa avem continut cat mai divers daca tot vine lumea macar sa si gaseasca ceva.

www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">Sprijina visul unor oameni de a deveni parinti


Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Exact, exact, exact. :)

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Eu intre timp am crosetat asta: http://.actiuni-concrete/ - va rog sa imi spuneti ce am uitat, ce typos am comis, ce link nu merge etc., pliz.

Voi continua cu pagina "news".

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Am scris foarte pe scurt la news, aici: http://.news/

Astept sugestii. :)

PS: Ioana, pentru arhiva, interventia dnei Cretu consemnata pe site-ul Parlamentului European: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+CRE+20081119+ITEM-016+DOC+XML+V0//RO&language=RO&query=INTERV&detail=3-364

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

In primul rand, multumiri fetelor care au mers vineri la intalnire si multumiri si d-nei Raducu pt amabilitate, interes si idei!
Luca multumiri pt blog, ideile tale sunt extraordinare! La prima vedere, link-urile merg si totul e cat se poate de bine! mai butonez si daca nu merge vreun link, te anunt.

Citat:
citat din mesajul lui psj
Daca merge ideea poate dam un SOS si pe la alte discutii gen endometrioza si care mai sunt sa ne scrie si fetele cate un articol.
De fapt e important sa avem continut cat mai divers daca tot vine lumea macar sa si gaseasca ceva.

F buna ideea voastra si as adauga ca ar trebui sa facem cate un articol sau pagina pentru fiecare afectiune, inclusiv cele masculine.

Ref la votarea blogului, eu nu am reusit.., nu am gasit nicaieri un camp cu voteaza.

Revin cu modificari la prima pagina, desi avem acum toate datele concrete pe blog, dar asa in amanunt cred ca e bine sa le pastram si pe prima pagina, mai ales pt sectiunea cu ce avem de facut in viitorul apropiat.

toate fetele!


Ioana Driving in my car
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

A, indiscutabil trebuie continuata condicutza de la primul post, pe blog trecem doar chestiile mari.

Iar la teme sa treci si ideea Georgiei de a face noi insene o statistica. :) Scriem/telefonam clinicilor si incercam sa aflam cateva cifre, vom stabili impreuna care (numar pacienti anual, cele mai frecvente afectiuni, numar de inseminari artificiale, numar de punctii/numar de nasteri prin FIV etc.).

Centre de fertilizare in vitro în România

Bucuresti:
Spitalul de Obstetrica si Ginecologie „Panait Sârbu“,(021.316.12.83);
Centrul de Medicina Materno-Fetala Medlife, (021. 9646);
Centrul Medical Medsana (021. 231.41.92/93; 408.78.00);
Centrul Medical Unirea (021.9268).

Timisoara: Clinica Universitara de Obstetrica-Ginecologie Bega(0256.491.747, 0256.491.748/ 49);
Clinica Profesor doctor „Ioan Muntean“ (0256.226.833).

Cluj: Departamentul de reproducere Umana Asistata (0264.592.771); Cabinet privat HATOR (0264-555601).

Sibiu: Polisano (0269.224.482).

Craiova: Centrul Medical Hit Med (0351.408.449).

Din aceasta toamna se vor mai deschide doua centre la Brasov si Iasi.


---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Am facut petitia catre CNCD, o postez mai intai aici, pentru observatii si definitivare, apoi o sa ii facem topic separat, sa o vada mai multa lume.

Petitia poate fi trimisa de doua categorii de persoane: femeile care sufera de infertilitate din alte cauze decat hormonale si femeile/cuplurile unde infertilitatea este de origine masculina. Adica, vreo 95% dintre noi. :))

Asta e scheletul, de adaptat:


Catre Consiliul National pentru Combaterea Disciminarii (CNCD)
Dlui Presedinte Csaba Ferenc ASZTALOS


Stimate Domnule Presedinte,


Subsemnata, (nume prenume), nascuta la data de (zz/ll/aaaa), cetatean roman, cu domiciliul in (adresa completa), contactabila la adresa electronica (adresa de mail) si/sau la telefon (0XXXXXX), va aduc la cunostinta prin prezenta faptul ca sunt discriminata de catre Ministerul Sanatatii din Romania si solicit respectuos institutiei pe care o conduceti sa faca o investigatie si sa aplice sanctiunile ce se impun.

In urma cu cateva luni, Ministerul Sanatatii a emis o noua lista de medicamente compensate cu 50%, in care a inclus pentru prima data medicamente destinate infertilitatii. Initial, am fost foarte fericita, intrucat sunt eu insami afectata de infetrilitate, iar anii de zile de tratamente si de proceduri pe care, desi sunt platitoare de asigurari sociale, le-am platit INTEGRAL din buzunarul propriu, aproape ca m-au ruinat. Am avut insa neplacuta surpriza sa aflu ca aceasta lista de medicamente compensate include doar tratamente pentru femeile care sunt infertile din cauze hormonale, fiind platite partial trei medicamente: Follitropinum alfa sau Follitropinum beta si Lutropina alfa. In acest fel, femeile care sunt infertile din alte cauze decat cele hormonale sau cuplurile in care infertilitatea este de origine masculina sunt discriminate, neavand dreptul la aceste medicamente, care i-ar putea ajuta in lupta lor pentru a putea obtine un copil.

Nu exista nici o explicatie logica sau legala nediscriminatorie pentru faptul ca eu,[aici variem mesajul - spune fiecare ce are] avand trompele obturate / clipsate / extirpate (alegeti sau adaugati varianta corecta) /sau/ eu, care fac parte dintr-un cuplu in care sotul este cel care are probleme de infertilitate, nu pot beneficia de aceste medicamente. De altfel, procedura de alocare este atat de birocratica si de greoaie incat, din relatarile presei, pana in prezent, la patru luni de la respectiva decizie, nici o persoana din Romania nu a beneficiat de aceasta compensare; celor sase persoane care au reusit sa depuna dosarul, le-a fost respinsa cererea tocmai pentru ca nu depusesera inscrisuri medicale care sa ateste ca nu au obstructii tubulare sau malformatii ale uterului – conditie obligatorie, care sublinieaza inca o data discriminarea intre diferitele tipuri de manifestari ale aceleiasi boli ca politica asumata a Ministerului Sanatatii.

Intr-o rezolutie privind viitorul demografic al Europei, aprobata in 2005, Parlamentul European "constata ca infertilitatea este o boala recunoscuta de Organizatia Mondiala a Sanatatii, care poate avea efecte grave, cum ar fi depresia; subliniaza faptul ca rata infertilitatii este în crestere, atingând în prezent aproximativ 15% din cupluri; invita, prin urmare, statele membre sa garanteze cuplurilor dreptul de acces universal la tratament împotriva infertilitatii". Precizez de asemenea ca infertilitatea poate avea cauze anatomice, genetice, infectioase, imunologice, toxice, hormonale sau cauze necunoscute, inexplicabile. In aceste conditii, Ministerul Sanatatii decide, nu se stie pe baza carui criteriu, sa ofere medicamente compensate cu 50% pentru doar o foarte mica parte dintre cetatenii suferinzi de aceeasi boala!

Va semnalez de asemenea (si va rog sa luati in considerare aceasta chestiune in investigatia pe langa Ministerul Sanatatii si in raspunsul pe care mi-l veti trimite) ca de fapt noi, toti tinerii afectati de infertilitate, suntem discriminati in masa in raport cu alti bolnavi: suntem cu totii platitori de asigurari de sanatate, dar noi nu beneficiem de niciun sprijin al statului in medicamentatie si proceduri, fiind nevoiti a ne plati integral pana si analizele preliminare unei tentative de reproducere asistata medical; de asemenea, medicii nu ne pot acorda concediu medical pentru efectuarea de tratamente specifice, intrucat aceste afectiuni nu exista in standardele Ministerului Sanatatii, in ciuda recunoasterii infertilitatii ca boala de catre OMS.

In acest context, va rog a binevoi, stimate Domnule Presedinte, sa dispuneti efectuarea unei investigatii in cadrul Ministerului Sanatatii si luarea masurilor ce se impun.

In asteptarea raspunsului Dvs, va asigur de expresia intregii mele consideratii.


[Nume Prenume] [Data]


---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Cu statisticile nu stiu cat succes o sa avem, e destul e mare secretomania si nu ii obliga nimeni sa faca publice datele.
Cel putin la Medsana unde am facut eu, nu reuseai sa scoti nimic concret de la ei. Ma rog, eventual ca rata e de 30%, in general, deci si la ei.
Sau a mai fost o faza cand am fost sa fac ET-ul(pe care nu l-am mai facut), o intreba o tipa pe asistenta daca a avut cineva mai multi embrioni decat ea. Cam ciudata intrebarea, dar tipa avusese 22 de embrioni(!). Si asistenta cica nu pot sa va dau astfel de informatii. De parca o intrebase nume sau cifre exacte. Doar da sau nu.
Imi si inchipui ce cooperanti vor fi.


Ioana, trebuie sa ai cont pe gmail si sa te logezi ca sa iti apara butoanele de vot.



www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">Sprijina visul unor oameni de a deveni parinti


Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Eh, uite si aici diferenta. In clinica mea, la departamentul de PMA (procreare asistata medical), pe hol, acolo langa sutele de fotografii cu bebe-fiv, erau statistici complete, actualizate, cu toti factorii exprimati frumos, in tabel, inclusiv in comparatie cu media nationala. Cred ca, daca cereai, iti dadeau si o fotocopie, sa o studiezi pe indelete acasa (de fapt, s-ar putea sa fie statistica si pe site).

Mda, ma tem ca ai dreptate, psj, dar nu strica sa intrebam. Oricum, statistica aia ar fi complet nereprezentativa, ar fi vorba doar de cuplurile infertile care ajung la medic. Sunt atatea femei infertile (pardon, "sterpe") mai ales in mediul rural, care nu se pot trata. Ce sa vanda? Vaca? Pai i-ar trebui o cireada pentru o singura tentativa de fiv! ...Si tot asa. Uite de-aia nu-mi pare rau ca azi in loc sa ma duc la muzeu sau in parc am stat pe terasa si am scris petitii.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput