Copilul unic: despre crestere si educare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AMY2012 spune:

Diana al meu are 7 ani si tot asa face,ma exaspereaza cu intrebarile,de comentat sa nu mai zic,dar singura pedeapsa si la mine deocamdata este ca nu il mai las afara la strada,la tv,la calc,dar ca si tine pe maine din nou.Si eu caut alte metode de al face sa asculte,parca nu il intereseaza nimic,nu il atrage nimic,doar fotbalul,ar bate toata ziua mingea daca ar putea.De ceva vreme incerc sa il invat sa doarma singur,dar e si fricos,seara in special ca ziua nu are treaba.Am crezut ca are el o problema dar cred ca e perioada cea mai critica.Daca intr-un final nu voi reusi cu el atunci voi merge la un psiholog sau consilier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns came-lia spune:

si eu am o fetita de 5 anisori,e destul de rasfatata si mai ales incapatanata.nu pot zice k ar fi un copil rau sau k imi face probleme,dar e foarte indiferenta de ceea ce se intampla in jurul ei.sant momente in care pot vb orice cu ea si ma intelege dar sant si momente in care am impresia k ori nu vrea sa bage la cap ceea ce ii spun ori chiar nu poate mai mult sa inteleaga.s-a intamplat o data sa o las singura acasa pt k trebuia sa merg neaparat pana undeva si era atat de cald afara k saracuta nu a vrut sa iasa si a promis k v-a fi cuminte pana ma intorc doar sa nu o duc pe strada pe caldura aia.i-am pus un joc la calcu si a fost ff cuminte,bineinteles nu am lipsit mult,c-am jumate de ora.si ceea ce ma deranjeaza ff mult la ea e faptul k e ff zgarcita,desi in fiecare zi ii explic k nu e bn,dar degeaba si e putin si c-am rautacioasa.si desi e mai zgarcita isi doreste f mult o surioara cu care sa se joace si de care sa aibe griji,dar de moment inca nu ma simt pregatita pt un alt copil.dar adevarul e k aici unde stam noi(spania) majoritatea copiilor sant asa si asta nu-mi place deloc.speram cat de curand sa ne putem intoarce acasa si poate asa ii mai pot schimba si eu comportamentul.ce alceva mai pot fc k sa se schimbe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alisssa2003 spune:

Am si eu un singur copil, am reusit insa sa ii dezvolt si partea pe care ar fi avut-o daca ar fi avut frati prin faptul ca a avut prieteni cu care a copilarit "frateste". Oricum parerea mea este ca diferente vor fi mereu intre un copil unic si unul crescut cu frati sau surori, insa putem face in asa fel ca diferentele sa fie cat mai putin vizibile si copilul sa se dezvolte armonios.

Gradinite: [url=http://www.busybees.ro/de-ce-busy-bees-academy/]De ce gradinita Busy Bees?[/url] | Ajutor in cresterea copilului: [url=http://www.crestemimpreuna.ro/ghid-pentru-o-relatie-perfecta-cu-copilul-tau/]GHIDUL ESENTIAL pentru o relatie perfecta cu copilul tau[/url]

Mergi la inceput