Campanie de responsabilizare a autoritatilor (6)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

I-am scris si eu unei doamne candidate din colegiul meu, macar acu' in campanie sa imi raspunda. Asta pentru ca avea afise in lift si site web.
Acum nu stiu ce sanse o avea sa fie aleasa.


CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Acesta este mesajul pe care l-am trimis azi d-nei de la Acasa TV.

Stimata doamna Anca Scurtulesei,

Va scriu in numele fetelor care au initiat campania de responsabilizare a autoritatilor in problema infertilitatii in crestere a cuplurilor tinere din tara noastra, campanie initiata pe forumul desprecopii.com, al carui link v-a fost trimis de una dintre noi, intr-un mesaj anterior.
Daca ati reusit sa cititi discutiile de pe acest forum si v-ati facut o idee despre problema noastra si puteti sa ne ajutati, va rugam sa ne spuneti cu ce putem contribui. De orice informatii aveti nevoie, vi le vom pune la dispozitie.
Stiti probabil ca la Protv a fost un reportaj in data de 26.10. in cadrul emisiunii "Romania Te iubesc". Acest reportaj a pus foarte pe scurt problema infertilitatii in tara noastra, punand insa accent pe infertilitatea masculina si apelarea la donator. Dorim sa facem cunoscuta problema infertilitatii care este din pacate mult mai extinsa, nu se rezuma doar la cauzele masculine, sunt o gramada de cauze si din acest motiv sunt afectate din ce in ce mai multe cupluri tinere. De asemenea, este necesar sa se puna accentul si pe faptul ca statul roman este dator sa se implice si sa sustina natalitatea si prin masuri menite sa ajute cuplurile cu probleme de fertilitate, asa cum este cazul in majoritatea tarilor europene, care au incluse in programele nationale de sanatate sustinerea mai multor proceduri de reproducere umana asistata (inseminare si fertilizare in vitro)/ per cuplu.
Va informam si despre faptul ca am initiat o petitie on line, acesta este link-ul, pe care va rugam sa-l accesati si daca ne sustineti, sa si semnati.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html

Va multumim pentru interes.
Asteptam raspunsul dvs.

Din partea aspirantelor de pe forumul desprecopii.com,
nume





Ioana Driving in my car
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Ioana, mie imi place ce i-ai scris doamnei de la acasa

Am primit si eu raspuns de la dna Cristu,

Buna ziua

Impreuna cu colegii nostri din partid de profesie medici, vom analiza petitia d-voastra si va vom transmite un raspuns in cel mai scurt timp.

Cu respect



Ea candideaza din partea PDL.

Ma gandesc Luminita Anghel oare ar fi interesata? Am vazut ca e contracandidata Elenei Udrea la un colegiu in Drumul Taberei. Dat fiind ca Udrea nu a raspuns(din cate inteleg) poate o sensibilizam pe ea.


CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui psj
Ma gandesc Luminita Anghel oare ar fi interesata? Am vazut ca e contracandidata Elenei Udrea la un colegiu in Drumul Taberei. Dat fiind ca Udrea nu a raspuns(din cate inteleg) poate o sensibilizam pe ea.

Da si eu ma gandeam sa o contactam, i-am cautat adresa de mail, dar nu am gasit, cine o gaseste sa o posteze aici si sa ii scriem cat mai repede.


Ioana Driving in my car
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Vad pe site-ul ei contact@luminitaanghel.ro
Dar e site-ul ei ca artist, ma gandesc sa nu citeasca decat vreun impresar sau ceva de genul mailurile care ajung la contact.
Ii scriu eu dar o fi bun mailul?

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Dragele mele, am dat un tur dimineata asta, dar scriu de pe mobil, deci mai greutz. Dar ma voi intoarce online peste nu foarte mult timp, am idei pentru blog, astept si de la voi intre timp.

Trebuie NEAPARAT sa scriem ACUM candidatilor la alegerilor uninominale, cat mai multor dintre ei. Ideal ar fi sa le scriem tuturor, dar nu e realizabil, trebuie sa restrangem targetul. Luam doar partidele cu sanse, nu ne complicam cu PRM &co. Scriem tuturor candidatilor PDL, PNL si PSD din colegiile din Bucuresti si marile orase (nu ca Geoana n-ar fi candidat la Dabuleni!:), plus candidatilor UDMR din Harghita si Covasna. Iata aici un site prin care sper ca putem gasi contactele intr-un mod organizat: http://www.infovot.ro/candidati/

Mesaj standard, pentru toti candidatii, putem face foarte usor dintr-unul din cele anterioare, usor adaptat la contextul alegerilor. O sa primim raspunsuri, de data asta. Inclusiv de la Elena Udrea (ma arog, de la unul din butonistii ei), ca tot o pomenirati. Bineinteles ca raspunsurile vor fi generalizate, fara nimic concret, dar dupa ce se aleg bestiile, dam fwd cu promisiunea si facem presiune. :)

E momentul ideal, mai sunt trei saptamani pana la alegeri. Contez pe voi, bombardati-i!!

Va imbratisez, numai bine!



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Luca multumim de idee! Te asteptam si cu idei pt blog cand vei reveni!
De vreo ora stau pe site-ul : http://www.infovot.ro/candidati/ incercand sa gasesc adrese de mail si nu prea gasesc, doar putin candidati si-au dat adresele de mail, va scriu pana acum ce am gasit, ca sa nu mai cautati pt aceeasi candidati. La cei la care nu am adrese de mail, am tot cautat pe site, nu sunt, ar trebui cautate poate in alt loc sau poate nu le-au facut publice. I-am ales pe cei mai tineri, intre 30- 40 ani.

Iulian Urban - iulian.urban@gmail.com. - Candidat din partea Partidului Democrat-Liberal la Senat
Bogdan Olteanu - Camera Deputa#355;ilor PNL
Lavinia Sandru- Candidat din partea Partidului Initiativa Nationala la Camera Deputatilor -avem adresa ei, la adresa asta i-am trimis doua mail-uri pana acum: laviniasandru@cdep.ro
Severus Constantin Militaru - Candidat din partea Partidului Democrat-Liberal la Camera Deputatilor
Monica Iacob Ridzi- monica@ridzi.ro, monicamaria.iacobridzi@europarl.europa.eu Candidat din partea Partidului Democrat Liberal la Camera Deputatilor #8211; Hunedoara
Nicolae Banicioiu- Candidat din partea Aliantei PSD+PC la Camera Deputatilor Teleorman
Munteanu Radu Hora#355;iu -deputatultau@radumunteanu.ro - Candidat din partea Partidului National Liberal la Munteanu Radu Hora#355;iu Camera Deputatilor Telefon: 0756.37.97.35
Telverde: 0800.800.737
FLORENTIN GUST Candidat din partea Aliantei PSD+PC la Camera Deputatilor www.florentingust.ro Dolj
Bogdan Petre http://bogdanpetre.ro/ Candidat PNL Cam Deputatilor Buc
Mihaela Anton www.antonmihaela.info Tel -0746252438
Email -contact@antonmihaela.info Candidat in Municipiul Bucuresti PSD PC
Puteti trimite ce text vreti, de preferat mai scurt, in genul celor pe care le-am mai trimis noi la deputati si senatori. Si daca aveti timp, mai cautati si voi alte adrese. Eu deocamdata nu trimit nimanui, ca nu mai stau azi pe net si maine nu stiu cand pot intra, deci puteti trimite voi la cei din lista de mai sus.

Psj am gasit si eu adresa tot pe site-ul de contact al ei ca artista, dar daca nu gasim alta adresa, putem trimite si aici. Deci poti sa-i scrii si la adresa asta si intre timp mai cautam.



Ioana Driving in my car
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Cei de la revista "Viata medicala" au publicat mesajul pe care l-am trimis. La rubrica "Primim" iar numele "Legitima dorinta de urmasi" l-au pus ei. Din pacate link-ul catre petitie nu e complet. Sper totusi sa aiba un ecou pozitiv mesajul.
Primim
Legitimă dorintă de urmasi
Stimate Domnule Director general dr. Mihail Mihailide,
Suntem un grup de cupluri de tineri care nu pot concepe în mod natural un copil si dorim să vă facem cunoscută această problemă a unei părti a tineretului din România.
În ultimul deceniu, în toată lumea, inclusiv în tara noastră, numărul cuplurilor infertile este, din păcate, în crestere. În majoritatea tărilor europene (Ungaria, Franta, Belgia, Grecia, Italia etc.) există legi referitoare la sănătatea reproducerii si reproducerea umană asistată, iar costurile acestor proceduri sunt incluse în programele de sănătate publică (până la 5 încercări de fertilizare in vitro si 6 inseminări artificiale per cuplu).
La noi nu există, în prezent, nici măcar cadrul legal pentru reglementarea procedurilor de reproducere asistată (a existat o propunere legislativă nr. 217/2003, dar a fost abandonată, după ce anumite articole au fost declarate neconstitutionale). Pe această cale solicităm ajutorul dumneavoastră pentru initierea unui proiect legislativ care să reglementeze si în România sănătatea reproducerii si reproducerea umană asistată medical.
Deja am trimis petitii în acest sens Ministerului Sănătătii Publice si vă redăm concluzia din răspunsul pe care l-am primit: "Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusă în programele nationale de sănătate deoarece, potrivit art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătătii, acestea reprezintă un ansamblu de actiuni organizate în scopul evaluării, prevenirii, tratamentului si controlului bolilor cu impact major asupra stării de sănătate a populatiei, iar infertilitatea nu reprezintă o afectiune cu o răspândire largă în populatie".
Eronat se consideră că infertilitatea afectează o mică parte a populatiei: nu există interesul pentru efectuarea de statistici, însă numai dacă se ia în calcul numărul clinicilor care efectuează fertilizare in vitro (numai în Bucuresti sunt minimum 10) se poate deduce că numărul persoanelor care au nevoie de această procedură medicală este destul de ridicat si afectează populatia tânără, afectând implicit si rata natalitătii la nivel national.
Infertilitatea de natură hormonală este singura cuprinsă în programele pentru sănătatea populatiei. Nu se iau deloc în considerare celelalte cauze (multiple) ale infertilitătii feminine sau infertilitatea masculină. În plus, chiar si cele care ar avea dreptul la această compensare, se lovesc de barierele aproape de netrecut ale birocratiei.
Întrucât Ministerul Sănătătii Publice nu s-a arătat receptiv la zecile de petitii prin care se solicită sustinerea financiară de către stat a cuplurilor care au nevoie de proceduri de reproducere asistată medical, am initiat o petitie publică. Acesta este link-ul si vă rugăm să acceptati publicarea lui pentru a putea fi accesat: www.petitieonline.ro/petitie-p28651051. Avem deja peste 1.600 de semnături la mai putin de o lună de la postarea petitiei, ceea ce arată că sunt foarte multi tineri care se confruntă cu această problemă si au nevoie de sustinerea statului. Este drepul nostru, în calitate de cetăteni plătitori de taxe ai unei tări care a intrat de mult în Uniunea Europeană.
Apelăm la dumneavastră în speranta că ne puteti sustine si contribui la reglementarea legală a reproducerii umane asistate medical si la introducerea procedurilor inseminare artificială si fertilizare in vitro în programele nationale de sănătate.
Vă multumim!
Din partea unui grup de cupluri de tineri care au nevoie de tehnicile de reproducere asistată medical,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Dupa ce s-a difuzat emisiunea la protv aparusera mai multe fete care doreau sa se implice.
Poate mai cititi aici. Daca vedeti in zona voastra afise electorale cu adrese email sau site-uri web, trimiteti si voi mesaje sau scrieti emailurile aici.

Marrina, nu poti sa scrii sa publice o erata sau intindem prea mult coarda?

I-am trimis Luminitei Anghel. Am vazut azi la metrou un afis cu Ludovic Orban si inca o tipa de la ei Ingrid Zaarur parca, aveau si adresele email. Spre rusinea mea la momentul respectiv mi s-au parut foarte simple si nu le-am notat. Orban avea ludovic@pnlsector1.ro
Dilema mea este ca nu mai sunt sigura daca era pnlsector1.ro sau altceva asemanator. Dar mai uit data viitoare mai atenta.


CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Eu am inceput sa le trimit celor de la mine din oras (Piatra Neamt) , continui maine.
cristinici

Mergi la inceput