Campanie de responsabilizare a autoritatilor (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Cred ca ai pus punctul pe i, ioana :), cea mai mare sansa sa obtinem semnaturi este tot de la cuplurile implicate sau care au trecut prin asta sau rude si prieteni apropiati. Si desigur oameni deschisi la minte care ar sprijini asa ceva, numai sa ne reusim sa ajungem cumva la ei.
Am verificat in google adwords si ca sa ne facem reclama pentru petitie costa 4 centi un click pentru cuvantul infertilitate, 4 centi fertilizare in vitro, 5 centi insemninare artificiala. Nu stiu cat sunteti de familiare cu sistemul. Vedeti ca si pe "desprecopii" sunt niste reclame in partea dreapta, daca noi dam click acolo cel care a pus reclama ii va da niste bani lui google care la randul sau va opri o parte din bani iar o parte ii va da site-ului desprecopii.
Deci noi putem lansa o astfel de reclama (eu sunt dispusa sa sponsorizez o suma oarecare de test sa vedem daca avem vreun vizitator/semnatura, am deja cont acolo) si poate mai atragem astfel niste semnaturi, ne popularizam proiectul. Preturile pot varia in functie de cerere, se pare ca nu e foarte cerut cuvantul infertilitate, de ex. unele cuvinte costa si 1 dolar clickul, deci e posibil sa mai creasca la un moment dat.
Nu stiu daca am fost suficient de coerenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

PSJ multumim pentru idee si pentru faptul ca doresti sa sponsorizezi o astfel de actiune. Poate va fi cazul la un moment dat, insa deocamdata neavand nici petitia creata nu cred ca e cazul sa cheltuiesti nici macar pentru a testa.
Insa vreau sa va spun parerea mea: orice roman care are probleme cu infertilitatea si da cautare pe google, la cuvintele "infertilitate", fertilizare in vitro" inseminare" automat da de forumul acesta - DC, si eu tot asa am dat de el. Avand probleme de infertilitate, ajunge pe forumul aspirantelor, unde da de campania noastra si afla aici de petitie.
Dupa ce va fi gata petitia si vom avea link-ul, fiecare din noi il va posta pe tot forumul, la fiecare din subiectele la care scrieti de obicei si astfel tot forumul va stii de petitie, cine va dori va semna. In plus, vom trimite ink pe mail catre toti cunoscutii cu rugamintea de a "da mai departe", este o reclama pe care o putem face gratuit. Nu ma intelegeti gresit, nu e vorba ca n-as vrea sa dau bani, dar cred ca ne-am complica cu google, un click nu inseamna un vot, ar putea fi mii de click-uri si cine stie cate voturi din ele, parerea mea este ca nu ar fi eficienta aceasta reclama, in plus ne-am complica cu banii, cineva ar trebui sa tina socoteala, poate s-ar aduna multi bani de achitat si s-ar recupera ceva mai greu, etc. si ar cadea prea multa raspundere doar pe o persoana. Nu ma intelegeti gresit, daca ar fi eficient cu adevarat, ar fi ok.
In plus, voi de cate ori ati dat click pe vreo reclama de pe dc? Eu recunosc ca nu am dat mai deloc, sau poate din greseala si de cele mai multe ori nici nu le observ.
Astept si parerea voastra, oricum acest lucru e de discutat cand va fi gata petitia, cand vom vedea cate semnaturi se strang si daca sunt destule ca numar.
Marrina acum vin si cu textul petitiei varianta II, sa vedem daca il mai modificam sau il lasam asa.
Ca sa citeasca toata lumea,propun sa lasam un termen de cateva zile pana postam petitia, timp in care ne mai gandim, trimitem ce mail-uri mai sunt de trimis (trimit eu azi textul pt UE, il corectez cu ce am modificat noi in petitie) si daca ne mai vin si alte idei, vorbim.
Ma gandeam ca ar fi trebuit sa trimitem si presedintiei un mail, dar poate il trimitem mai bine dupa ce se strang multe semnaturi la petitie, minim 1000. Voi ce ziceti?
Revin.

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Petitie on line: varianta modificata

CATRE: GUVERNUL ROMANIEI, PARLAMENTUL ROMANIEI

SUSTINERE PENTRU REGLEMENTAREA LEGALA A REPRODUCERII UMANE ASISTATE MEDICAL PRECUM SI PENTRU INTRODUCEREA PROCEDURILOR ACESTEIA (INSEMINARE ARTIFICIALA SI FERTILIZARE IN VITRO) IN PROGRAMELE NATIONALE DE SANATATE


Deputatul Ovidiu Branzan a initiat propunerea legislativa nr. 217 / 2003 "Propunere legislativa privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical". Dupa mai multe modificari si dezbateri in plenul Camerei Deputatilor, a fost adoptata de Camera Deputatilor in aprilie 2004, fiind inaintata la senat, apoi presedintelui Romaniei, retrimisa Senatului, insa dupa mai multe reinscrieri pe ordinea de zi etc. legea este, din noiembrie 2005 pana in prezent, in acelasi stadiu, la Senat.

EXPUNERE DE MOTIVE

Infertilitatea este o problema de sanatate care afecteaza 15% din cuplurile de varsta reproductiva si este recunoscuta ca boala de Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS). In ultimul deceniu, in toata lumea, inclusiv la nivelul tarii noastre, nr. cuplurilor infertile este in crestere. Insa datorita reproducerii umane asistata medical(ajutorul medicinei pentru cuplurile aflate la varsta la care in mod normal al putea concepe un copil, dar din diverse motive nu pot obtine o sarcina),aceste cupluri pot fi ajutate sa procreeze, ceea ce poate duce si la cresterea natalitatii. Procedurile de reproducere umana asistata sunt inseminarea artificiala si fertilizarea in vitro.

Majoritatea tarilor europene au constientizat problema, au elaborat legi referitoare la sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata si au inclus in programele de sanatate publica costurile acestor proceduri (pana la 5 incercari de fertilizare in vitro si 6 inseminari artificiale per cuplu)

Romania a ramas doar la stadiul de propunere legislativa, si aceea abandonata de circa 3 ani si, in ceea ce priveste medicamentele compensate, este urmatoarea situatie: o parte din medicamentele necesare in cadrul procedurilor de inseminare si fertilizare in vitro se afla pe lista de medicamente compensate (din 15.07.2008) insa nu se pot elibera teoretic decat pentru alte afectiuni/scopuri, care sunt cuprinse in programele de sanatate, cum ar fi pentru anumite afectiuni ginecologice sau pentru gravide. Insa compensarea lor strict pentru procedurile de reproducere asistata este imposibil de obtinut. Toata procedura de urmat este birocratica, sunt numeroase restrictii si aprobari imposibil de obtinut care fac de asemenea imposibila obtinerea medicamentelor compensate de catre cuplurile care urmeaza procedurile de reproducere umana asistata. Toate cuplurile care urmeaza aceste proceduri trebuie sa aiba acces in egala masura la medicamentele compensate, indiferent de motivul infertilitatii

Solicitam prin aceasta petitie reglementarea legala privind reproducerea asistata medical (adoptarea propunerii legislative privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical PL nr. 217 / 2003), introducerea procedurilor de reproducere umana asistata in programele nationale de sanatate (astfel incat costul acestor proceduri sa fie suportat de la bugetul asigurarilor sociale de sanatate) , precum si reformularea normelor de aplicare a legislatiei existente referitor la medicamentele compensate, astfel incat sa fie facilitat accesul la ele de catre toate cuplurile care urmeaza procedurile de reproducere umana asistata

Dupa modelul statelor precum Ungaria, Franta, Belgia, Grecia etc. unde statul sustine FINANCIAR tehnicile de reproducerea asistata ca metode moderne de tratament al infertilitatii unui cuplului si intr-o Romanie civilizata acest lucru trebuie sa se intample!

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

nicio problema, si eu m-am gandit ca dc-ul are foarte multi vizitatori, mult mai multi decat am putea obtine cu reclama pe google, doar ca la generale nu prea am primit reactii. Cine stie, poate cand va fi gata petitia si se vor termina si concediile vom avea mai mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am trimis si textul (modificat -vedeti pag.6) la Reprezentanta Comisiei Europene in Romania.
Psj, cred ca la generale nu am primit reactii pentru ca nu este nimeni afectat si poate nu au idei, cunostinte, etc, insa sper ca daca vom posta link-ul cu petitia vor semna, aici nu va fi vorba decat de cateva minute ca sa semneze o petitie, si daca ati citi cam ce se discuta pe la generale, eu cred ca cei ce scriu acolo au timp sa semneze petitia noastra, totul e sa vrea, ca de stiut vor stii sigur de ea.
In plus, m-am gandit la variantele prin care sa facem noi reclama petitiei
1. cea propusa de Miki cu fisierul pps (asteptam ajutor de la fetele care se pricep la crearea unei prezentari sau de la cele care cunosc pe cineva priceput si intre timp, orice poza sugestiva - fisier jpg- o puteti trimite pe mail-ul meu, le cumulez eu pe toate)
2. retrimiterea mail-urilor de pana acum cu link-ul catre petitie cand va fi gata.
3. varianta propusa de tine, PSJ, cu reclama pe google, ramane si ea in discutie.

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Eu am fost cam ocupata dupa ce m-am intors din concediu, si nu am citit decat mai "pe sarite". O sa citesc si eu cu atentie textul si ca spun zilele astea daca am vreo sugestie.
Ioana, eu am colegi care ma pot ajuta cu power point, daca am materialul. O sa caut si eu in weekend, sa vad daca gasesc imagini, ceva. Deci, cand ai suficient material, poti sa imi trimiti si mie, eventual facem mai multe variante (daca se mai pricep si altii) si apoi alegem.


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Ioana, mi se pare ok textul, usor de digerat chiar si pentru nestiutori in ale infertilitatii.
La presidentie clar trebuie trimis ceva, dar va fi in avantajul nostru daca vom avea si un nr de semnaturi la aceasta petitie.

Inca ceva ce am auzit zilele trecute legat de femei in politica ce ar putea sa ne sprijine. Auzisem ca s-ar putea sa candideze iar pentru Parlament dna Mona Musca. Desi a fost implicata in scandalul respectiv, eu am mare incredere in dumneaei, si chiar cred ca ne-ar sustine in problema noastra. Este o sugestie, poate nu toate sunteti de aceeasi parere cu mine.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Linkul catre aceasta petitie va trebui trimis catre toti membrii acestui forum (mai noi sau mai vechi, care au apelat sau nu la astfel de proceduri), pe PM si/sau pe adresa de mail (daca exista). Probabil fiecare din noi va trimite catre cei cu o anume initiala a numelui.
tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Fetelor pot face eu acest pps numai ca am nevoie de materiale
de poze si de poveste.
Asa ca daca ma ajutati cu textele si cu pozele eu il fac cu mare placere.
poze se mai gasesc cu bebelusi nu ar fi o problema dar e nevoie de poveste asa ca fetele cu talent sa compuna una.
Petitia e ok din punctul meu de vedere.
Va pup

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Fetelor, ma bucur ca am cazut de acord, deci inteleg ca putem face deja petitia sau sa mai stam week-end-ul asta, pentru fetele care nu au apucat sa intre?
Petitia o sa o postez eu pe site-ul petitieonline.com, daca sunteti de acord, bineinteles. Mi se pare acest site mai serios decat petitieonline.ro
Elenada multumim pentru ca te oferi sa faci fisierul , pe masura ce gasim poze sugestive cu mamici cu bebelusi, dar si poze cu cupluri (in genul celei care este la articolul DC despre campania noastra -mi se pare tare sugestiva cu cei doi soti) ti le trimitem.
O sa ma gandesc si la un text potrivit.
Felicia multumim daca face Elena fisierul, putem aplea la colegii tai, doar daca, vorba ta, vreti sa facem mai multe variante.
Fetelor, daca gasiti ceva poze week-end-ul asta iti trimiteti-le Feliciei si Elenei.
Claudia e buna ideea ta cu Mona Musca, hai sa facem rost de mail-ul ei si s-o contactam. (desi , vorba ta, faza cu scandalul i-a stricat imaginea si cred ca si sansele ei la diverse candidaturi pe viitor)
Psj am putea sa ne mobilizam sa trimitem tuturor membrilor dc link-ul cu petitia, insa mi-e frica sa nu se considere spam (si nu mi-ar pasa prea tare de chestia asta daca administratia nu ne-ar fi sustinut, parca nu ar fi corect, nu stiu, zic si eu..)

Astept raspunsul vostru, daca postam petitia azi sau asteptam sa treaca week-end-ul.
Eu deja m-am gandit cate semnaturi pot aduce in prima faza (eu, sotul, parinti si prietene apropiate) voi incepe cam cu 10 semnaturi (si mai gasesc eu) si ar fi bine daca fiecare din noi va aduce pt inceput tot atatea, apoi cu membrii forumului, promovare, etc putem ajunge sper eu la 10.000. (compar cu semnaturile de la petitia pt legea mamelor unde sunt pana acum 25.000 semnaturi, insa e vorba de mult mai multe persoane afectate.
Va


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput