Hortensia sau bucuria verii ...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Nu va faceti griji, nu ingheata, si nici nu trebuie sa le acoperiti. Aici hortensia e in fiecare gradina, nu am vazut pe nimeni sa le acopere iarna. In ianuarie am avut doua zile cu -15 grade si a mea a rezistat. Greseala mea a fost sa ii tai din ramuri(hortensia nu se taie, apoi am aflat...) si acum abia a facut 2-3 buchete de floricele.

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

da, dar totusi ma gandesc sa nu le fie frig daca nu sunt prinse inca si nu au radacini .... poate in primvara nu mai gasesc nimic sub sticlele puse peste ele

of cat de mult imi doresc sa mi se prinda , imi plac la nebunie si de cativa ani ma chinui sa le prind, io nu stiu in alte locuri cum sunt in fiecare curte

andanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Am o hortensie la ghiveci, tare frumoasa. Am prmit-o si nu prea stiu sa o ingrijesc. Dupa ce florile se ofilesc le las asa sau trebuie sa le tai peste iarna? Cat am cautat pe net nu scrie nicaieri despre asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Daca este in ghiveci temporar, trebuie traansplantata in unul permanent, cu un volum suficient.
Dupa ce florile se trec trebuie indepartate.
Peste iarna se pot tine in beci/pivnita, netaindu-i tijele. Daca se usuca unele peste iarna, se pot taia in primavara. Eu nu le mai tai pt ca asa este muuult mai mare si face multe flori. Vezi ca ii trebuie un pamant fff nutritiv si infloreste mai bine daca nu este tratata prea des cu ingrasaminte. In functie de culoare , poti alege ingrasamantu potrivit, care sa asigure ph-ul solului(ph acid pt albatre si ph bazic pt rosii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Multumesc gogsel. I-am schimbat ghiveciul, am udat-o,doar ca florile deja tind sa se ingalbeneasca si nu stiam ce sa fac cu florile, daca sa le las sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_raluca spune:

am vazut un buchet de mireasa din hortensii bleu foarte frumos

Cand oamenii gandesc e minunat. Cand spun ceea ce gandesc devin puternici, iar cand fac ceea ce spun au ajuns intelepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Am primit acum 1 saptamana o hortensie in ghiveci mic (cam 1/3 raport ghiveci/ coroana). Din ziua 1 s-a palit floarea si apoi toate inflorescentele. Am udat-o la 2 zile initial dar se palea pe zi ce trece si acum o ud zilnic. E pusa pe est cam la 20 grade celsius ziua si vreo 12 noaptea. Totusi nu-i place deloc, si da semne ca se duce... Ce as putea sa ii fac pliiizz?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu am 10 hortensii, cate 2 din 5 specii diferite. Le am de cateva saptamani dar nu au flori. Le-am cumparat micute, au crescut binisor dar inca astept florile. Sunt in ghivece, ma gandesc sa le plantez in curte.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput