Tiroidectomie (extirpare tiroida)...

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Salut Mihaela!
O sa-ti trimit in privat rezultatul biopsiei mele.
Ceea ce i-a ingrijorat mai mult pe medici a fost prezenta oncocitilor si a altor celule tumorale ce nu se stie exact daca sunt sau nu un cancer decat la examenul histologic(cel facut dupa operatie).

Nu va faceti probleme ca inca nu aveti rezultatul,rezultatul histologic vine in general la apr.45 de zile dupa operatie.
Si chiar sa fi fost un cancer,nu e placut dar e curabil,nu disperati.
Am cunoscut o fata ce doar histologicul i-a confirmat ca avea carcinom si nici macar iodioradioterapie nu a fost necesar sa faca pt ca tumoarea era bine incapsulata.Alte persoane tot cu carcinoame au urmat radioiodioterapa,unele chiar au repetat-o dar sunt ani si zeci de ani de atunci si nu au mai avut recidive.
Nu stiu cum e in alte parti dar in Italia sunt foarte atenti la treburile astea si le trateaza cu toata seriozitatea.
Nu aveti de ce sa va faceti ganduri negre.

Sunt sigura ca mama ta e socata de ce i s-a intamplat ,incearca sa o linistesti.
Spune-i ca o sa fie bine ,nu se mai moare in ziua de azi din asta.
Sa aibe curaj sa puna toate intrebarile ce-i trec prin cap meicilor ce o trateaza,sa se linisteasca.O sa se termine cu bine-
Asteptati cu rabdare histologicul.Nu e niciun mister,pt un histologic bine facut se asteapta cel putin 45 de zile.

Hai linistiti-va, e foarte important sa fiti optimiste.
Sper sa aud in curand vesti bune de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

quote:
Originally posted by blondi_m17

buna tuturor,
cand ai probleme incepi sa cauti pe net...asa am ajuns aici! desi subiectul este despre o operatie, as vrea sa stiu daca cineva imi poata da si mie un raspuns in privinta euthyroxului. a luat cineva pe timpul sarcinii? afecteaza?
si mai am o nelamurire din ceea ce am citit in raspunsurile de aici. dr ghemigean...e barbat sau femeie? sunt 2? eu am fost la clinica sandra si acolo e doctorita Ghemigean. exista si un alt chirurg cu acelasi nume?
nu mi-a specificat ce am. tsh e normal insa ATPO e fffffff mult marit si iau euthyrox de 50 mg.
tot caut pe net pt ca....vreau un bebe!!!



buna, eu am luat si inca iau pe sarcina L thyroxin de 100 (inainte luan doar 75 vara si 100 iarna)iar de cand sunt insarcinata am facut lunar TSH, endocrinologul mi-a zis ca afecteaza daca nu il ei, cat despre dr sunt sot si sotie, iar dl e chirurg la Parhon, sunt operata de el din 2003 si nu a fost nici o problema sa fac bebe

multa bafta

poze
39+ Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns etu spune:

Buna fetelor!
Si eu am fost operata de Ghemigean si continui sa ma duc la controale periodice la sotia lui.Si noi mai vrem un bebe si mi-a spus ca nu este nicio problema, putem face orcand cu conditia sa nu intrerup Eutiroxul si binainteles sa merg lunar la control la ea.Pastilutele nu fac niciun rau fatului!Si chirurgul a avut aceeasi opinie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_mymy spune:

Buna Marcellinna!Iti multumesc pt raspunsul dat cat si pentru incurajarile care mi-au prins foarte bine si mi-au ridicat foarte mult moralul.Sper sa mai tinem legatura. In octombrie mama va face niste ionizari si-ti voi comunica atunci cum se mai simte.Iti multumesc inca o data si multa sanate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Buna fetelor,
Am tot urmarit discutia voastra referitoare la dr. Ghemigean si m-am hotarat sa merg si eu la un control la dumnealui.
Stiti cumva daca are un cabinet particular? Daca nu, in Parhon unde il gasesc? Am nevoie de vreo programare sau vreo trimitere???
Va multumesc mult si va doresc multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns etu spune:

Buna fetelor!Stiu ca docorul Ghemigean lucreaza si la o clinica particulara, dar din pacate nu ii mai retin numele.Dar sfatul meu este sa te duci la Parhon pentru ca asistentele de acolo stiu.
Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Etu,
Iti multumesc din suflet!!!
Oooof... de cand tot astept sa-mi raspunda cineva...
Va doresc tuturor numai bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns etu spune:

Salutare!
Nu ai pentru ce si iti doresc sa-ti fie de folos!
Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:



Nu mai vine nimeni cu noutati?




Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boze82 spune:

SALUTARE TUTUROR !
Am si eu o problema. Cu 1 luna in urma mi s-a scos lobul stang al tiroidei (un chist). In urma operatiei, vorbesc foarte incet si ragusit (In prima saptamana de la operatie a fost mai rau in sensul ca nu puteam inghiti lichide. Ma inecam efectiv. Iar cand vorbeam nu ma auzeam nici eu).
Am fost la un consult ORL. Mi s-a zis ca am paralizie recurentiala stanga.
Imi poate recomanda cineva un medic ORL bun ? Nu conteaza cat ma costa sau unde-l gasesc.
La servici lucrez cu publicul si nu pot vorbi. Nu prea sunt auzita.
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Dupa cat timp revine vocea? Este posibil sa nu mai revina?

Mergi la inceput