Proiect Casa - poftitzi la criticat!

Proiect Casa - poftitzi la criticat! | Autor: crissy

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata si La Multi Ani constructoritze!
In cautarea acelui arhitect SERIOS, m-am apucat de desenat (n-am fost niciodata un talent, as spune ca dimpotriva). Iata ce a iesit:
Parter: http://good-times.webshots.com/photo/2663089090099747890lfBPKr
Etaj:
http://good-times.webshots.com/photo/2487446960099747890KVAPjJ
Intrebari am eu multe, dar pentru inceput, ma poate verifica cineva in ceea ce priveste orientarea catre punctele cardinale? Orice sfat, idee, critica, apreciate!
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Nu sunt arhitect, deci parerile mele sunt doar din punctul de vedere al unui potential client pentru locuinta pe care ai schitat-o. Sa zicem ca sunt sotul tau si sa ne jucam un pic.

"Am venit cu masina acasa si cand sa intru din garaj in casa mi-am luat o usa in cap de la unul care intra de afara in casa.

Am ajuns in hol si nu am avut unde sa-mi las hainele si ghetele asa ca am murdarit tot holul si tu te-ai uitat urat ca ai de curatat.

Am intrat in baia de la parter si nu incapeam printre chiuveta si masina de spalat. M-am intrebat de ce naiba am mai pus o cabina de dus si la parter cand oricum mai sunt doua cazi la etaj si mi-am adus aminte ca a trebuit sa trag conductele de alimentare/evacuare pentru masina de spalat pe sub pardoseala, da Doamne sa nu fie nevoie de reparatii.

Am inaintat in living si m-am gandit ca mi-as lua un televizor cu ecran mai mare daca m-as fi gandit sa fac distanta mai mare intre el si canapea. Daca nu ma insel distanta optima de privit este 5 sau 6 ori diagonala ecranului. Distanta pe care ai prevazut-o este ~2.5m deci ecranul nu poate avea diagonala mai mare de 0.5m? O sa ma duc sa ma impusc.

Din zona bucatriei ma privesti cu ciuda. De ce nu ti-am spus ca aragazul o sa-ti stropesca geamurile si n-o sa poti pune nici perdele? Plus ca hota atarna nesimetric pe peretele lateral. Poate ar fi fost mai bine sa lipseasca peretele dinspre sud; e si asa destul de cald in bucatarie.

O sa ma dus la etaj. Cu grija sa nu ma impiedic pe scari pentru ca ai uitat sa pui o fereastra, oricat de mica, chiar si in zona scarii si noroc ca nu sunt claustrofob.

Intru in baia copiilor din greseala si ma mai intreb o data pe unde naiba or fi coborand tevile de nu le-am vazut in living.

De fapt am treaba in dressing. Vroiai sa dau cu aspiratorul si ma intreb de ce nu-l gasesc. In 2.4m abia incap pantofii nostri, camasile mele si taioarele tale. N-am idee nici unde ai bagat hainele de iarna, plapumile, bocancii, skiurile, valizele, etc; aici nu au cum sa incapa. Si nici aspiratorul. Si, apropo, unde tii masa de calcat? Sper ca nu ai aruncat-o de nervi...

O sa ma duc in garaj sa vad daca nu l-ai pus acolo. Ca acolo sunt sculele mele si d-aia tre' sa ies de cate ori imi trebuie o garnitura si de cate ori ma intorc imi iau usa aia de la intrare in cap.

Na ca m-am enervat si mai bine dau ocol la casa sa ma bucur ca nu mai am vecini bagaciosi. Ia te uita, cum stau ferestrele pe ea! Dinauntru mi se pareau super bine plasate dar de afara!... Nu-s aliniate in nici un fel. Nici pe verticala, nici in simetrie, ajutooor!

Trebuia sa te ajut cand ai inceput cu softul ala de arhitectura!"

Nu merita sa te superi pentru comentariile mele. Daca ai gasit ceva bun in ele, e de bine. Mi-am permis sa comentez pentru ca sunt si eu in faza de proiectare personala si mi-am facut cateva idei... putine da' fixe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

De ce nu incerci sa "te joci" cu constructia si amenajarea de casutze in The Sims 2? Softul costa (acum un an, deci acum probabil ca s-a mai ieftinit) cam 5o de euro - te si joci, iti faci si o idee de functionalitate lasand simsii sa locuiasca in casa facuta si mobilata de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Doamne, IEPU, esti de comaaaa
Am spus eu ca am intrebari muulte, acuma fii si tu sincer(a) si spune ca nu ai raspuns egzact la intrebare: orientarea fata de punctele cardinale. Asta era stadiul in care am ajuns, de fapt, iar wc-urile, chiuvetele si altele de p-acolo nu sunt la scara, stiu, dar le-am pus pentru a-mi da seama despre ce camera e vorba...
Ideea, pe scurt, este urmatoarea: terenul are o deschidere foarte mica si nu ma pot intinde cu casa pe mai mult de 8m (maxim), iar banii sunt putini si planuim sa o ridicam pe toata la rosu, iar etajul sa-l lasam neamenajat pt. o vreme - de aici ideea unei bai functionale la parter. Acuma, nu stiu de ce, dar prevad, ca imi poti impartasi din ideile tale fixe???? Sa traiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Orientarea e buna. Din pacate daca studiezi amplasarea ferestrelor ca sa arate bine si din exterior s-ar putea sa modifici substantial sectiunea.

Ideile mele alea putine da' fixe sunt cam asa:
*2 nivele, dar parter si etaj mansardat, sa nu semene nicicum cu blocul
*diferente de nivel intre podeaua zonelor cu diferite functiuni complementare spatiului diurn
*structura de lemn cat mai la vedere (stalpi, grinzi, capriori) care poate compartimenta fictiv spatiul deschis al parterului
*balcoane cat mai putine, caci voi prefera sa ies in curte
*dormitoare de max 12mp la care se adauga sifonierul zidit
*cea mai fixa este ca nici eu nu am tulburator de multi bani dar mi-am propus sa o fac pe structura de lemn cu pereti sandwich si sa lucram, eu si omu' meu, cat mai mult la ea cu manutele noastre. Asa imi inchipui eu ca vom economisi bani si nervi.

O casuta care mi-a placut dar care nu este totusi atat de ingusta pe cat ai tu nevoie am pus-o la adresa:
http://good-times.webshots.com/album/556213066cIARnq

In alta ordine de idei, auzisem la un moment dat ca nu s-ar mai da autorizatii de constructie pe teren cu deschiderea mai mica de 14m dar nu mai stiu de unde.
Si inca ceva: in softul ala de arhitectura piesele de mobilier sunt la scara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

In mare orientarea e buna(sinteti niste norocosi ca puteti pune dormitoarele cu fata la est).
S-ar putea totusi sa fie cam cald in bucatarie(S-V). Incearca si o schita in oglinda cu schimbarea intre garaj si buc.(dezav s-ar muta si dormitorul de pe SV pe NV, asta pentru a avea corespondenta de inst. sanitara macar pe o coloana).
In alta ordine de idei daca marimea familiei voastre nu o impune si vad ca nici intrare separata din unul din dormitoare nu e(sau e la cel cu pat dublu?) voi chiar vreti 2 bai la etaj? Mai ales ca mai exista o baie si la parter.
Nu exista nici un spatiu de depozitare.
Sustin si eu ideea ca o casa arata mai bine cu etaj mansardat.
Adica faci o mansarda mai inalta: ai loc sa inchizi si podul(izolare termica si fonica), economie material(nu mai torni o a 2-a placa) si parca e mai cocheta casuta.Dar acum depinde si de citi bani dispuneti.(valabil si pt partea cu baile de la etaj).
Scade dimens zidurilor exterioare(~30cm) si a celor interioare(~15 daca nu sint de rezistenta) si vezi ce suprf utila obtii. Mareste dimensiunile pe latura pe care se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Messa: astazi caut softul
IEPU: si eu cochetez cu ideea unei case pe structura de lemn, dar sincer, producatorii de pe aici mi se par de departe de a fi seriosi (recomandari?)
MadalinaM: merci mult de PM si de post, o sa imi permit sa te sun, ok?
Sunteti niste dulci, Si, categoric, muuuult mai avansate in ale constructiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Constructorii sunt neseriosi peste tot. Aia de stiau meserie ii gasesti prin Germania sau oricum, prin "tarile calde".
De aia ziceam eu ca m-as baga mai personal.
Am vazut cum o echipa a mansardat un bloc cu terasa plana si i-au adaugat un etaj pe o suprafata de ~250mp in 3 saptamani. Un om poate duce in brate un stalp de 150mm*150mm*2500mm. Solutii simple si ieftine. Daca imi trebuia mie mai ingrosam pe ici pe colo, mai completam la metoda de ancorare in fundatie, etc.
Ce vreau sa spun este ca, in general, omul care nu se pricepe e tare usor de pacalit. Ori nu-ti pasa cat platesti, ori pui osu' la munca si de banii economisiti iti faci 2 bai la etaj.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

sa va spun cum am procedat noi cu casa,acum 4 ani cind am facut proiectul, ca deja ne-am mutat si ne simptim foarte bine.
deoarece terenul era destul de mic( ingust, 12 metri deschidere pe 40 metri lungime), am renuntat la garaj [in primul rind deoarece ne trebuia unul cu 2 locuri(avem 2 masini) si masinile ar fi stat in garaj doar noaptea deoarece circulam cu ele zilnic.Apoi am proiectat scara in asa fel sa fie destul de larga( sa nu ne impiedicam ) iar sub scara loc de depozitare. Am pastrat oarecum impartirea camerelor ca la bloc, fara bucatarie deschisa( gatesc mult si nu-mi place sa miroasa in toata casa a mincare)dar bucataria mare(16mp) se deschide cu usa spre afara( cu vedere in gradina cu flori, si unde va creste si vie in anii urmatori) unde avem o terasa spatioasa, numai buna de luat masa din aprilie pina in noiembrie. Livingul e doar pentru musafiri si Weekenduri de iarna unde spunem povesti la gura focului din semineu, la etaj sunt doua dormitoare si un birou al copilului unde isi va face lectiile, bineinteles si baile de rigoare doar doua ca suntem trei persoane numa...

numai bine
nicol
P.S. daca mai pot ajuta cu ceva...din experienta mea acumulata in cei 4 ani cit a durat construirea casei...va stau la dispozitie...astept intrebari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Dupa fix 7 zile de incurajari, sugestii si critici la al caror numar chiar nu ma asteptam, iata-ma cu al doilea proiect. le-am sucit si le-am invartit pe toate partile, totusi, pe deschiderea de 13 m a terenului mai mult n-am putut scoate. Stiu ca nu e perfect, dar iata-l:

Plan Parter:
http://good-times.webshots.com/photo/2689305020099747890hDwiZB

Plan Etaj:
http://good-times.webshots.com/photo/2991300520099747890tWTtAC

Fatza Casutza:
http://good-times.webshots.com/photo/2091933390099747890Tlvklv

Spate Casutza:
http://good-times.webshots.com/photo/2341471650099747890DHehcA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Bravo, Patratel, numai daca as fi Gigi Contra as mai critica.
E mult mai buna.
Daca imi dai voie as mai propune cate ceva pe ici pe colo si daca te ajuta eu m-as bucura tare de tot.

1. Scopul pentru care nu ocupi toata latimea terenului poate fi ca vreodata sa ai nevoie sa intri in spate cu masina. Daca e asa, latimea libera trebuie sa fie 2.5m la care adaugam gardul pe lateral, .5m insumat, plus 1m pe partea de la nord ca ai ferestre deci din 13m zic eu ca poti ocupa 9m maxim.
As propune sa scoti in exterior peretele livingului pana la acesti 9m. Mie nu prea mi-ar placea sa intru in casa direct pe langa canapea asa ca incercarea e sa separi cumva livingula de vestibul. Eu as pune dulapul de la intrare in continuarea peretelui dintre baie si tehnic, cu fata catre intrare. Usa de intrare as pune-o chiar langa peretele garajului, avansata spre interior si as crea un perete exterior in dreapta usii care sa puna zona de zi cumva in spate fata de intrare si sa ofere un loc adapostit in fata intrarii.
2. In zona bucatariei, pe peretele de la sud as face o usa catre o terasa si daca iti place inca o usa de pe peretele iesit al livingului, orientata catre est. Terasa as vedea-o ca o pergola, cu structura de lemn si acoperita vara cu panza legata cu noduri, fara sa fie cusuta, sa o poti retrage toamna.
3. As dimensiona aceasta terasa ce ocupa spatiul pe latime in asa fel incat o masina sa poata trece pe sub ea in caz ca ai nevoie de asa ceva.
4. La etaj peretele dormitorului de pe coltul de sud-vest l-as face si pe el sa urmareasca conturul parterului ceea ce nu e foarte rau: as avea loc de un dulap de haine mai lung pentru fiecare dintre copii.
5. Pe peretele dormitorului matrimonial si al baii aferente, aliniat la peretele iesit al dormitorului, as vedea un balcon acoperit in care poti sa intinzi rufele in zilele ploioase. O usa direct din baie si, daca vrei, inca una din dormitor.
6. In spatiul de sub scara, la parter as inghesui o camara, cat de mica. Poate n-o incapea butoiul cu varza dar daca esti genul care pune macar castraveciori murati o sa ai nevoie de asa ceva.

La sfarsit fata perseverenta si "keep up the good work!"



Mergi la inceput