Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Lectii si know how on line, Sport

schimbari in gramatica limbii romane

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 4
zana
zana
membru junior

,
931 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/02/2006 :  08:24:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite zana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Noroc ca intru pe DC sa ma informez, interesante modificari!
Bine ca m-am inscris in clasa I, o iau de la capat .

"Cand alegi un tel, tinteste Luna! Chiar daca gresesti, oricum vei fi inconjurat de stele"-proverb Maya
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
daniella4
daniella4
mama pisoiului mic&scump

Romania, Ploiesti
3817 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/02/2006 :  19:21:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite daniella4 un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Steluta

Am vazut si eu la Stiri despre aceste modificari. Pe langa niciun, nicio, niciunele, si odata se va scrie impreunat. Stiu ca si inainte exista aceasta varianta, dar numai in anumite cazuri. S-a mai schimbat si modalitatea de despartire in silabe. Ca exemplu retinut a fost cuvantul postliceal, care mai nou se va desparti astfel pos-tliceal. Voi intelegeti logica acestei decizii?? Eu nu pot.

Au sustinut, ca populatia se va familiariza mai usor cu noile forme uitandu-se la TV si citind ziarele, care sunt obligate sa le aplice.

Steluta.

ok, noroc cu DC-ul, nicio, niciun, niciunde le inghit.
Dar pos-tliceal???
Pai se duc ... de rapa...toate regulile de despartire in silabe ale limbii romane!!!

Daniella, mama lu'Alexis
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ingerash
ingerash
I love dogs!

Donator desprecopii.com
 Romania,
1409 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/02/2006 :  21:10:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingerash un Mesaj Privat  Reply with Quote
mama ce porcarie cu schimbarile astea, si nici macar nu se face prea mare mediatizarea ca sa afle toata lumea... tot de pe DC am aflat si eu

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!
carla2005
carla2005
cu Raza de Soare

Romania
1542 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 15/02/2006 :  08:35:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite carla2005 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu una sigur nu o sa fug sa imi cupar dictionarul ala...fiindca sigur e destul de scump asa ca pana una alta scriu asa cum am invatat si sper ca ne lamurim noi impreuna cum stau lucrurile cu skimbarile astea, o aparea cineva pe forum care sa ne lumineze!
andora
andora
nora de moldoveanca

Romania, bucurestiBUCURESTI
2443 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/02/2006 :  09:29:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui andora  Trimite mesaj yahoo luiandora Adauga semn de carte la raspuns Trimite andora un Mesaj Privat  Reply with Quote
Dar cele mai uzuale cuvinte "modificate" nu pot fi prezentate aici de catre un cunoscator? Faza cu pos-tliceal e o tampenie cel putin.... Odata eu am invatat ca se scrie intr-un cuvant atunci cand poate fi inlocuit cu un alt cuvant... deci mi se pare normal, iar nicio s.a.m.d. sa zicem ca ar insemna "alinierea" la ortografia unor tari din UE
Insa celelalte? Cine ni le poate sintetiza si noua?

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung
site,
nunta,nasterea
delutza
delutza
nou venit

Romania, bucuresti
11 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/02/2006 :  11:03:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Cred ca profa mea de romana din generala se rasuceste in mormant;cat s-a chinuit sa ne explice cand anumite cuvinte se scriu legate si cand nu,cred ca a pierdut cativa ani din viata ca acum sa afle ca a fost degeaba.Au innebnit astia de tot;nu le ajunge ca schimba legile dela o zi la alta de nu sti cand esti in legalitate sau nu,s-au legat si delimba asta amarata?Cred ca-i pwe placul anlfabetilor care sunt acum la conducere(Primarul CARE ESTE, patronul de club RAZBOINICUL etc etc)Sper ca am scris corect si multa sanatate.

dinu
mimsi
mimsi
membru junior

Romania,
684 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/02/2006 :  14:01:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mimsi un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Steluta

Am vazut si eu la Stiri despre aceste modificari. Pe langa niciun, nicio, niciunele, si odata se va scrie impreunat. Stiu ca si inainte exista aceasta varianta, dar numai in anumite cazuri. S-a mai schimbat si modalitatea de despartire in silabe. Ca exemplu retinut a fost cuvantul postliceal, care mai nou se va desparti astfel pos-tliceal. Voi intelegeti logica acestei decizii?? Eu nu pot.

Au sustinut, ca populatia se va familiariza mai usor cu noile forme uitandu-se la TV si citind ziarele, care sunt obligate sa le aplice.

Steluta.

Steluta, spune-mi ca din viteza ai despartit asa postliceal! Ca nu este nici o logica in pos si tliceal - niciunul (sic!) dintre cuvinte nu exista in limba romana. Sau poate le gasim in noul DEX?????

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Leditia
mamica de Davidutz

Donator desprecopii.comDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, Cta.
6720 Mesaje
35 Prieten(i)
Trimis la: - 15/02/2006 :  14:03:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLeditia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Leditia un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ce cretini!
Care cum vine vrea sa schimbe ceva,sa-si lase amprenta,negandindu-se ca din cauza deciziilor lor tampite o sa sufere o tara intreaga.
Cum Doamne iarta-ma sa desparti pos-tliceal..nu are logica!!!
O porcarie.
Scuze pt eventualele greseli,nu stiu cum naiba se scrie mai nou corect..

POZE

karula
membru junior

Austria, Viena
1178 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/02/2006 :  14:18:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite karula un Mesaj Privat  Reply with Quote
In despartirea cuvintelor postliceal sau bancnota (despartit acum ban-cno-ta) nu se mai aplica regula morfologica - cuvintele compuse se despart tinand cont de componentele lor - ci regula fonetica - in cazul unui cuvant ce contine un grup de doua sau mai multe consoane, cuvantul se desparte astfel: prima consoana in prima silaba, restul consoanelor in silaba urmatoare. Sunt (sau cel putin erau!!!) si aici exceptii (varstnic etc).
De-asta ziceam intr-un mesaj anterior ca ma enerveaza inconsecventa noilor reguli, ca nu aplica peste tot la fel. Si din mai multe puncte de vedere ma enerveaza (unele subiective, recunosc).
Greu de facut aici o sinteza (mai ales cand esti nervos!), vrand-nevrand, dati 500.000 pe DOOM si... spor la silabisit!
Andita
Andita
membru incepator

Romania, Bucuresti
331 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/02/2006 :  14:52:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Andita un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sunt revoltata, absolut revoltata! 16 ani mi-am tocit coatele pe bancile scolilor, si chiar pe bancile Facultatii de Litere din Bucuresti, si acum cam totul se duce naibii. Ma intreb ce spun acu mprofesorii nostri de la Universitate, Dindelegan, Ciompec, Hristea? Domnilor si doamenelor, dormiti? Cum se poate asa ceva? Sunteti o institutie cu pretentii, slava Domnului, de la noi ati avut pretentii cat se poate. Si domnule Simion, filolog, si direct raspunzator pentru deciziile Academiei Romane, cate ineptii or sa mai devina norma lingvistica? Daca un prost nu stie sa scrie si confunda o data cu odata, trebuie sa fim toti prosti, ca sa nu se mai faca diferenta, sau ce?

Au mai ramas...
Poze
Pagina: din 4 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com