schimbari in gramatica limbii romane

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Noroc ca intru pe DC sa ma informez, interesante modificari!
Bine ca m-am inscris in clasa I, o iau de la capat .


"Cand alegi un tel, tinteste Luna! Chiar daca gresesti, oricum vei fi inconjurat de stele"-proverb Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by Steluta

Am vazut si eu la Stiri despre aceste modificari. Pe langa niciun, nicio, niciunele, si odata se va scrie impreunat. Stiu ca si inainte exista aceasta varianta, dar numai in anumite cazuri. S-a mai schimbat si modalitatea de despartire in silabe. Ca exemplu retinut a fost cuvantul postliceal, care mai nou se va desparti astfel pos-tliceal. Voi intelegeti logica acestei decizii?? Eu nu pot.

Au sustinut, ca populatia se va familiariza mai usor cu noile forme uitandu-se la TV si citind ziarele, care sunt obligate sa le aplice.

Steluta.



ok, noroc cu DC-ul, nicio, niciun, niciunde le inghit.
Dar pos-tliceal???
Pai se duc ... de rapa...toate regulile de despartire in silabe ale limbii romane!!!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

mama ce porcarie cu schimbarile astea, si nici macar nu se face prea mare mediatizarea ca sa afle toata lumea... tot de pe DC am aflat si eu

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Eu una sigur nu o sa fug sa imi cupar dictionarul ala...fiindca sigur e destul de scump asa ca pana una alta scriu asa cum am invatat si sper ca ne lamurim noi impreuna cum stau lucrurile cu skimbarile astea, o aparea cineva pe forum care sa ne lumineze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Dar cele mai uzuale cuvinte "modificate" nu pot fi prezentate aici de catre un cunoscator? Faza cu pos-tliceal e o tampenie cel putin.... Odata eu am invatat ca se scrie intr-un cuvant atunci cand poate fi inlocuit cu un alt cuvant... deci mi se pare normal, iar nicio s.a.m.d. sa zicem ca ar insemna "alinierea" la ortografia unor tari din UE
Insa celelalte? Cine ni le poate sintetiza si noua?

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delutza spune:

Cred ca profa mea de romana din generala se rasuceste in mormant;cat s-a chinuit sa ne explice cand anumite cuvinte se scriu legate si cand nu,cred ca a pierdut cativa ani din viata ca acum sa afle ca a fost degeaba.Au innebnit astia de tot;nu le ajunge ca schimba legile dela o zi la alta de nu sti cand esti in legalitate sau nu,s-au legat si delimba asta amarata?Cred ca-i pwe placul anlfabetilor care sunt acum la conducere(Primarul CARE ESTE, patronul de club RAZBOINICUL etc etc)Sper ca am scris corect si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

quote:
Originally posted by Steluta

Am vazut si eu la Stiri despre aceste modificari. Pe langa niciun, nicio, niciunele, si odata se va scrie impreunat. Stiu ca si inainte exista aceasta varianta, dar numai in anumite cazuri. S-a mai schimbat si modalitatea de despartire in silabe. Ca exemplu retinut a fost cuvantul postliceal, care mai nou se va desparti astfel pos-tliceal. Voi intelegeti logica acestei decizii?? Eu nu pot.

Au sustinut, ca populatia se va familiariza mai usor cu noile forme uitandu-se la TV si citind ziarele, care sunt obligate sa le aplice.

Steluta.


Steluta, spune-mi ca din viteza ai despartit asa postliceal! Ca nu este nici o logica in pos si tliceal - niciunul (sic!) dintre cuvinte nu exista in limba romana. Sau poate le gasim in noul DEX?????

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Ce cretini!
Care cum vine vrea sa schimbe ceva,sa-si lase amprenta,negandindu-se ca din cauza deciziilor lor tampite o sa sufere o tara intreaga.
Cum Doamne iarta-ma sa desparti pos-tliceal..nu are logica!!!
O porcarie.
Scuze pt eventualele greseli,nu stiu cum naiba se scrie mai nou corect..

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

In despartirea cuvintelor postliceal sau bancnota (despartit acum ban-cno-ta) nu se mai aplica regula morfologica - cuvintele compuse se despart tinand cont de componentele lor - ci regula fonetica - in cazul unui cuvant ce contine un grup de doua sau mai multe consoane, cuvantul se desparte astfel: prima consoana in prima silaba, restul consoanelor in silaba urmatoare. Sunt (sau cel putin erau!!!) si aici exceptii (varstnic etc).
De-asta ziceam intr-un mesaj anterior ca ma enerveaza inconsecventa noilor reguli, ca nu aplica peste tot la fel. Si din mai multe puncte de vedere ma enerveaza (unele subiective, recunosc).
Greu de facut aici o sinteza (mai ales cand esti nervos!), vrand-nevrand, dati 500.000 pe DOOM si... spor la silabisit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andita spune:

Sunt revoltata, absolut revoltata! 16 ani mi-am tocit coatele pe bancile scolilor, si chiar pe bancile Facultatii de Litere din Bucuresti, si acum cam totul se duce naibii. Ma intreb ce spun acu mprofesorii nostri de la Universitate, Dindelegan, Ciompec, Hristea? Domnilor si doamenelor, dormiti? Cum se poate asa ceva? Sunteti o institutie cu pretentii, slava Domnului, de la noi ati avut pretentii cat se poate. Si domnule Simion, filolog, si direct raspunzator pentru deciziile Academiei Romane, cate ineptii or sa mai devina norma lingvistica? Daca un prost nu stie sa scrie si confunda o data cu odata, trebuie sa fim toti prosti, ca sa nu se mai faca diferenta, sau ce?


Au mai ramas...
Poze

Mergi la inceput