Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Casa noastra, dulce casa

Vreau sa invat modele de tricot

(4 voturi)    Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 20

lili
lili
membru junior

Romania
bucuresti
(BUCURESTI)

598 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 25/08/2005 :  09:02:39 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite lili un Mesaj Privat  Reply with Quote

Vreau sa invat modele de tricot

Inainte existau tot felul de carti cu modele si moduri de a tricota .. Am o pasiune pentru tricotat dar nu stiu decat ceva simplu.
M-ar interesa mai multe modele..Exista vreun site sau ceva carti pe care le-as putea gasii? Ma puteti ajuta?

Lili
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - Catalin on 12/08/2006 13:43:31
Iubika
Iubika
Yüksek yüksek tepelere...

Romania
2017 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/08/2005 :  09:37:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Iubika un Mesaj Privat  Reply with Quote
Exista situri pe net dar din pacate numai in alte limbi... si daca nu te pricepi la termeni specializati, nu prea te ajuta.
Si eu vreau sa tricotez dar netul nu prea ma ajuta.
Da o cautare pe google pentru knitting (engl) sau tricot (fr) si o sa gasesti o gramada de pagini. Poate te descurci mai bine decat mine ;)))
Eu momentan lucrez la un fular pt prietenul meu - 1 fata, 3 pe dos, liniar. Mai simplu de atat nu se poate. Dar vreau sa evoluez... :)))
Daca gasesti ceva, sa ma anunti si pe mine! :)))

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was...
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Ana68
Ana68
Supercalifragelistic

Romania, timisoaraTIMIS
6488 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 25/08/2005 :  09:49:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Ana68  Trimite mesaj yahoo luiAna68 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ana68 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Lili,am deschis subiectul asta prin iarna ,dar prea mult succes nu am avut.Si eu sunt fan tricotat,e pasiune,iar in perioada rece a anului "mesteresc"la greu ....Intra in linkul de mai jos,sper sa nu fi fost inchis de moderatori si vezi daca gasesti vreo idee ,ceva...
Spor la treaba si mi-ar pare bine sa discutam pe tema asta in continuare....
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47197&whichpage=1

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
chris
chris
membru incepator

Romania, Deva
477 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/08/2005 :  09:50:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui chris  Trimite mesaj yahoo luichris Adauga semn de carte la raspuns Trimite chris un Mesaj Privat  Reply with Quote
A mai fost discutat aproximativ despre asa ceva, si eu am promis ca voi face un site romanesc despre asa ceva de unde sa poti invata cum sa tricotezi sau crosetezi, plus multe modele - normal - gratuite.
deocamdata e in constructie la http://www.lucruridemana.go.ro, da' o sa anunt cand e gata. Pana atunci, astept sugestii si idei.

Cristina
ardit
ardit
membru matur

Romania, ma tzin dupa soare
1511 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/08/2005 :  10:56:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ardit un Mesaj Privat  Reply with Quote
moooaaama, de-a mea esti chris!! sper ca-mi permiti sa-ti tremit un pm-u cand oi avea mai mult timp, da? ca acu sunt ingropata in trebi, am muuulte hidei si chestia asta cu lucratul cu mana este pasiunea vietii mele!

deci despre tricotat, lili trebuie sa cauti in anticariate carti si reviste, exista in anii 80-90 revista verena scoasa in germania si benissimo in italia, poate gasesti la anticariat sau, de ce nu poate le comanzi daca mai exista (verena era scoasa de trustul burda)!

chris
chris
membru incepator

Romania, Deva
477 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/08/2005 :  11:23:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui chris  Trimite mesaj yahoo luichris Adauga semn de carte la raspuns Trimite chris un Mesaj Privat  Reply with Quote
ok, trimite pm, nici o problema
ma bucur ca ma ajuta si pe mine cineva

Cristina
Iubika
Iubika

Romania
2017 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 28/08/2005 :  10:14:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Iubika un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ati mai facut ceva fetele? Ati mai tricotat, invatat modele noi?
Eu mai am putin si termin fularul si vreu sa ma apuc deja de altul. Credeti ca ar fi un cadou frumos?

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was...
scarmanus
scarmanus
Invartecus

Cyprus,
1632 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 28/08/2005 :  10:43:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite scarmanus un Mesaj Privat  Reply with Quote
Vedeti si asta, e in franceza dar cred ca va veti descurca:
http://www.passion-crochet.com/accueilmodele.html

pisici, flori si jucarele

Iubika

Romania
2017 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 28/08/2005 :  11:32:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Iubika un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am gasit un model de fular care imi place enorm, dar din pacate nu inteleg instructiunile...
Ma ajuta cineva?

http://members.aol.com/lwitchel/scarves.htm

E vorba de primul model.
Multumesc!

craciunitza
craciunitza
doamna Gabi

Romania, Bucuresti
2365 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 29/08/2005 :  07:54:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui craciunitza  Trimite mesaj yahoo luicraciunitza Adauga semn de carte la raspuns Trimite craciunitza un Mesaj Privat  Reply with Quote
Iubika, modelul acela se formeaza din scaderea si inmultirea repetata a ochiurilor. Cu cat scazi mai multe ochiuri o data, cu atata curba va fi mai accentuata. Ai nevoie de un numar impar de ochiuri. O sa te ajut sa intelegi modelul pentru un multiplu de 9 (in acelasi fel poti calcula pentru 7, 11 sau 13 ochiuri):
- ai 9 ochiuri tricotate in model clasic "pe fata";
- primele 3 ochiuri le tricotezi impreuna pe fata (din 3 faci 1), urmeaza un jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata (aceasta ochiul de mijloc care te ajuta sa te ghidezi), un jeteu, 1 ochi pe fata, un jeteu, si la final iti raman 3 ochiuri pe care le tricotezi impreuna pe fata;
- ideea modelului este ca din joaca dintre scazut si inmultit ochiuri, sa formezi acele valuri care ti-au placut;
- intre suitele de 9 ochiuri e bine sa lasi 1 ochi tricotat simplu pe fata;
- spatele modelului se tricoteaza simplu, pe dos;
- ai grija ca la urmatoarele randuri sa incepi intotdeauna modelul cu acelasi ochi, daca muti modelul mai la dreapta sau mai la stanga iti iese varza;
- este un model care se preteaza la materiale pufoase si usoare lucrate pe andrele mari, deoarece iese ca o dantela;
spor la lucru!

Nu certati copiii cand viseaza!
Iubika
Iubika

Romania
2017 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/08/2005 :  08:22:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Iubika un Mesaj Privat  Reply with Quote
craciunitza draga, esti o dulcica! ti`ai sacrificat timpul sa`mi explici mie cum sta treaba cu fularul acela!

sper sa ma apuc cat mai curand de el, dupa cum am mai scris, acum mai am putin si termin unul simplu simplu de tot.

faza nasoala e ca, desi am citit foarte mult pe tema asta, tot nu m`am prins care e faza cu jeteul... adik cum se face. si nici nu am pe cine sa rog sa`mi arate, pt ca stim cu tate ca "live" se invata cel mai bine oricum tot modelul asta suna cam complicat, sper sa pot face fata

Pagina: din 20 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com