Cadou din partea nasilor la botez?

Cadou din partea nasilor la botez? | Autor: danat

Link direct la acest mesaj

In martie, avem bucuria sa fim nasii unui baietel. Stiu cam ce trebuie sa cumpere nasii, care le sunt indatoririle la biserica si cele de-a doua zi la baitza. Insa as vrea sa-mi dati idei ce cadou as putea sa-i iau asa, ca amintire a momentului? Sau cum e mai bine? Sa-i dau niste bani? Ma gandeam ca banii le-ar fi de folos mai mult parintilor...eu as fi vrut ceva care sa-i ramina copilului. Aveti vreo idee?
Daca raminem la bani, cam cat se obisnuieste sa se dea? Stiu ca fiecare da cat poate dar asa, ca idee, orientativ. Sa stiu si eu cat ne putem intinde cu toate celelalte cheltuieli ce se vor aduna.
Mercic pt ajutor!

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Noi am nasit un baietel acum un an si ceva si am preferat sa-i luam un cadou. Banii se duc, dar peste ani sa-i ramina ceva copilului sa stie ca "uite, asta am primit de la nasi la botez". I-am cumparat un lantisor de aur si o cruciulita, f delicate (nu stiu daca le va purta, dar alta bijuterie la baiat nu stiu daca s-ar potrivi) si o iconita din argint pe care am sfintit-o la biserica.
Si fi-miu a primit de la nasi tot ceva in genul asta (un pandantiv cu cruciulitza).

Parca am dat si ceva bani...dar habar nu am cit!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Mercic diana de raspuns, cred ca-i o idee buna o iconitza de argint sfintita. Bineinteles ca pe linga vom da si ceva bani. Pin' la urma tot la bani se ajunge....

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

Buna fetelor!Noi am dat bani si i-am mai luat cadou o bratarica de aur cu niste mingiute pe ea foarte frumoasa.Asta,vorba voastra,ca sa-i ramina peste ani amintire de la nasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Cica la o nunta si la un botez nasii dau cel mai mare dar.
Pe langa bani se da un obiect simbolic, care sa ramana peste ani.De obicei o icoana.Sau ceva de aur - mai ales la fetite -.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Cadouri de botez"
postat de craciunitza, 26/05/2005, 17:40:11


Finuta mea, frumoasa si zambitoare, s-a nascut astazi. Abia am venit de la spital si astept cu nerabdare ziua de maine, s-o vad iarasi. Sunt fericita ca prietena mea si fetita ei - finuta mea - au trecut cu bine prin aceasta etapa. Sotul meu, cand a vazut-o pe finuta, mi-a spus: o sa vina des pe la noi, asa-i? E topit dupa cea mica.

Am citit cam tot ce s-a scris aici despre botez, despre ce trebuie sa cumparam, despre ce se intampla la biserica. As vrea, totusi, sa-i cumpar ceva deosebit. M-am gandit la un colier din aur alb cu numele ei si nu gasesc nicaieri asa ceva. Am auzit la un moment dat ca s-ar gasi litere din aur pe care bijutierul le lipeste si formeaza numele dorit dar cand am intrebat la bijuteria mi s-a spus ca nimeni nu face asa ceva. Stiti unde pot gasi asa ceva in Bucuresti?

Ce cadouri deosebite ati primit sau ati oferit la botez?



raspuns postat de Lona, 26/05/2005, 21:25:19

Sa-ti traiasca finuta, sa creasca mare, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea, si voi, si parintii.
Eu am botezat acum trei saptamani un flacau voinic. Le-am luat cadou patutul, pentru ca stiam ca nu au si chiar le trebuia deja. Asta ca obiect mare, in rest o multime de hainute, cateva jucarele, un set de sticlute si un urs mare blanos (e cam de trei ori cat el acum).
Despre ideea ta, ce sa zic, n-am vazut niciodata o asemenea bijuterie, deci nu te pot ajuta. Eu nu m-am gandit la un dar pe care sa nu-l foloseasca imediat, asa ca ti-am spus optiunile mele. Daca nu gasesti totusi, mai este timp, dar ii poti lua clasicii cercei, care de altfel stiu ca sunt obligatorii.
In rest, petrecere buna si sanatate!



raspuns postat de Darria, 26/05/2005, 21:49:12

Uite ce as face eu: indiferent ce cadou as face i-as darui si Biblia pentru copii cu un mesaj din partea mea scris pe prima pagina. Chiar daca acum nici nu gangureste o sa fie un dar fara egal pentru ea - cand va fi mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Am citit undeva ca "nasii au obligatia" sa faca aia si aialalta si o gramada de lucruri despre care, cand e prima discutie de a fi nas, nimeni nu sufla o vorba. Cred ca este o abordare incorecta a problemei. Nasii au un rol spiritual in primul rand si abia apoi unul material. Nu mi se pare normal sa astepti ca nasii sa-ti dea bani mai multi decat bunicii copilului, de exemplu.
Cred ca valoarea cadourilor sau banii oferiti ar trebui sa difere intre familie, prieteni si colegi. De la nasi, daca relatia este una normala, va primi cadouri fara vreo ocazie speciala, cel putin eu sunt genul careia ii place sa ofere daruri si abia astept sa-i cumpar cele mai haioase jucarii si cele mai grozave hainute.
Lona, m-am gandit si eu sa iau carucior (patut are deja) dar parca mai mult inclin spre ceva care sa-i ramana si peste 20-30 de ani. Carucior sau patut pot sa-i cumpere bunicii, matusile, cei care sunt din familie. De exemplu, i-am cumparat o papusa imensa sa stie ca aia e papusa de la botez.
Ideea Dariei mi se pare foarte buna, cred ca am si vazut aceasta Biblie pentru copii si este o carte impunatoare, nu este o fituica.
Daca mai aveti idei, va rog, scrieti.


Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Noi cand am botezat in primul rand am cumparat hainute, cam cate doua randuri din fiecare, ceva jucarii, am pus si bani la masa si fiind fetita i-am cumparat niste cercelusi frumosi pe care abia la 7-8 luni a inceput sa-i poarte (pana atunci nu s-a putut).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "cum mai merge darul la un botez?"
postat de oanaDo, 11/07/2005, 08:34:34


Dragelor,
luna viitoare voi boteza o fetita .
Cam cit mai ofera nasii pe linga obligatiile standard (hainute,biserica,lumanare,etc.)?


Oana



raspuns postat de Darria, 11/07/2005, 08:46:23

Sa iti traiasca finuta
Pai la cumatrie dai cat vrei si cat iti permiti. Ce conteaza este faptul ca o crestinezi si nu cat dai la masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Cit dau nasii la botez?"
postat de alex1971, 02/05/2006, 21:32:17


Buna ziua.
Simbata sintem nasii de botez ai unei fetite.Bucurie mare,dar nu stim cit trebuie sa-i dam la masa.E pentru prima data cind botezam.Restaurantul nu e unul de fite.Voi cei care ati botezat de curind ce sfaturi imi dati?



raspuns postat de badjoke, 03/05/2006, 09:42:19

Tinand cont de faptul ca nasii de botez fac o gramada de cheltuieli (hainute bebe, taxa biserica, cumparare lumanare etc.) eu zic ca 100 Euro e suficient. Noi atat am dat cand am fost nasi de botez. Am facut un calcul si toata cheltuiala a ajuns cam la 10 milioane. Normal ar fi ca sa poti plati tacamul si sa-i mai dai ceva peste. Atat.
Sa va fie fina sanatoasa si sa va bucurati de ea!

Mami si NiKo (24 sept 2004)



raspuns postat de nushulica, 03/05/2006, 10:45:26

100euro este mai mult decat suficient avand in vedere cheltuielile celelalte cu hainutele biserica si toate cele
sunt care chiar nici nu dau bani pun un banut copilului dupa baitza de la botez (bine nu un banut de 10.000)

Nushulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: nasi de botez - nelamurire
postat de adda, 30/10/2005, 19:49:47


Deschid acest subiect pentru ca sunt nelamurita (dupa ce am rasfoit prin subiectele de la aceasta sectiune) daca nasii de botez, pe langa achitarea taxei la biserica, cumparatul hainutelor in care va fi imbracat bebe dupa botez (hainute complet albe, nu?) si a unui cadou pe care copilasul sa-l aiba peste ani (iconita, lantisor+cruciulita), trebuie sa dea si un cadou in bani (asa cum se intampla cu nasii de cununie).
Astept raspunsurile voastre.
Multumesc!



raspuns postat de liliana csaki, 30/10/2005, 23:54:17

Eu n-am dat niciodata bani cand am fost nasica. Am platit cele ce erau de platit, am luat hainutele pt. botez, intotdeauna ceva de aur si-n plus alte hainute, scaunel de masina sau carucior sau ceva de genul asta, de care sa aiba nevoie.



raspuns postat de candy24, 31/10/2005, 08:27:05

Bani ai dai doar daca nu ai iei ceva consistent , cu valoare maricica .Baietelului meu nasa lui i-a dat si bani pt ca nu i-a luat altceva decat imbracaminte si vreo 2 jucarioare.Te orientezi si tu ,nu trebuie neaparat sa faci ca ceilalti depinde si cum iti permite buzunarul .Liliana a si precizat ceva de aur ,un scaun de masina sau carucior care acestea sunt destul de costisitoare atunci nemaifiind cred eu nevoie sa ai dai si bani.Petrecere frumoasa si sa-ti traiasca finutul.



raspuns postat de darria, 31/10/2005, 10:07:27

Banii se dau la petrecere(cumatrie), nu la botez dar daca vrei, in f-tie de posibilitatile materiale, poti sa dai si bani, nu este o regula, fiecare face ce poate.



raspuns postat de adda, 31/10/2005, 11:37:19

Multumesc pentru raspunsuri
Mi-ar fi de ajutor daca ar scrie si alte nasici despre cadourile pentru bebe si suma de bani data la petrecere. Nu avem chiar asa mari posibilitati, dar am vrea sa facem totul cum trebuie.

Stiu ca nu in asta consta datoria nasilor in fata lui Dumnezeu, ci in grija fata de viata spirituala a finutului, insa e important si modul in care ne prezentam la botez intr-o anumita masura. N-as vrea sa suparam pe nimeni pentru ca "n-am dat" cat trebuie sau mai stiu eu ce.



raspuns postat de maraki, 31/10/2005, 12:59:29

Cand am botezat eu mi-am facut datoria mai mult decat de obicei.Am luat o sacosa mare cu hainute si m-am dus in spital la mamica sa aleaga hainutele cu care il voi scoate pe bebelin din spital.Pt. Botez am cumparat cruciulitele cu fundite( erau ca niste iconite aurii de fapt) puse intr.un cosulet special, am dus doua valize mari pline cu hainute sa ajunga bebelinului pana la 1 an, am uitat sa spun cand s-a nascut i-am dus o iconita pt. patut si cum e obiceiul la greci o punguta in care era un ochi de aur( sa nu se deoache ) care se pune la patut.Nu va mai spun ca la doua saptamani cumparam mereu cate o punga plina cu hainute,am facut-o cu placere pt. ca mi-am permis, in mod normal nasa trebuie sa cumpere hainutele cu care il va scoate din biserica, panza de mir, fasa, uleiul, vin pt preot,prosop, sa plateasca biserica si daca poate ceva din aur pt. fin, cred ca si a doua zi trebuiesc hainute la mir nu?Eu nu am dat bani la botez.
Adda sa iti traiasca finutul



raspuns postat de Darria, 31/10/2005, 15:37:19

Nasii nu sunt pt. "a da" ci pt. "a face"(a ajuta la crestinarea copilului). Nimeni nu trebuie sa aiba pretentia sa dati, ar trebui sa va fie datori moral ca ati ajutat la crestinarea copilului. Nasii sunt parintii spirituali, daca vor sa ajute financiar e cu totul altceva. Deci: stati linistiti, faceti ce va permiteti si o sa fie totul bine.



raspuns postat de adda, 31/10/2005, 17:11:34

Darria, stiu care e rolul nasilor (am scris si eu in mesajul anterior).

Dar trebuie sa am grija si de detaliile astea "pamantesti" Nimeni nu ne pretinde nimic. Poate nu m-am exprimat eu bine cand am spus ca nu vrem sa se supere nimeni daca nu dam "cat trebuie". A fost o alaturare nefericita de cuvinte. Pur si simplu vreau sa facem totul cum se cuvine. N-am mai fost demult la un botez, iar nasa n-am fost niciodata.

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.



raspuns postat de emaaimee, 02/11/2005, 23:12:46

Noi am facut si la restaurant si cu toate ca nu am avut nevoie lumea a dat bani.Nasa a dat 2 milioane lei si a adus o droaie de hainute,patiurici,etc. roz pt fetita.Rochita pt botez am cumparat-o eu si nasa ne-a dat banii pe ea pt ca asa a vrut. Am ceva poze de la botez in albumul Zambarici.

mamica scumpei Bibi-02/07/05



raspuns postat de tomasa, 11/11/2005, 13:02:46

Eu nu am fost nasa dar stiu ca nasii cumpara asa: un rand de hainute la nasterea copilului pt. ca acesta sa fie imbracat cu ele cand este scos din spital, un rand de haine la Botez pt. a fi imbracat in biserica dupa ce este botezat si un rand de haine la mot. Eu de hainutele de la mir nu stiam nimic, dar poate ar fi dragut de adus ceva si atunci.
De asemenea ei trebuie sa cumpere marturiile pt. Botez (cruciulitele care se pun in pieptul invitatilor in biserica), fasa, panza de mir (ideal ar fi sa fie panza alba netivita), prosop, sapun, vin, ulei, lumanare de Botez si sa plateasca preotul.
Se obisnuieste si un cadou din aur pt. bb. Cel mai des intalniti sunt cerceii pt. fetite si cruciulita cu lantisor pt. baietel. Deseori se practica in cazul fetitelor ca nasa sa-i cumpere la nastere si eventual sa-i dea inca din spital cercelusii, ca sa-i si puna in urechi, iar la biserica la Botez o cruciulita cu lantisor.
De asemenea se poate face si un cadou mai mare gen carucior, patut, etc. dar aici cred ca trebuie intrebati parintii pt. a vedea ce-si doresc sau ce le lipseste.
Daca petrecerea de dupa Botez are loc la restaurant mie mi se pare firesc ca nasii sa-si plateasca tacamul la fel ca si ceilalti invitati.

Nasii baiatului meu i-au luat un rand de haine cand l-au vazut prima data (nu le-au adus insa la spital intrucat nu au venit decat mai tarziu, acasa) si niste jucarioare ceva pt. dentitie parca, un rand de haine la Botez pt. a-l scoate din biserica (inclusiv pampers si ceva de pus in picioare, asta chiar m-a uimit ca nu ma asteptam sa fie asa grijulii, pampers adusesem eu oricum insa mi s-a parut un detaliu dragut din partea lor), au platit biserica si cele necesare Botezului din biserica, i-au daruit o cruciulita mica din aur cu lantisor tot din aur, niste jucarioare, nu ceva scump sau extravagant.
Marturiile le-am cumparat noi pt. ca asa s-a nimerit. Oricum nu sunt deloc scumpe, cateva mii de lei, este doar ceva simbolic.
A doua zi la mir nu ne-au mai adus alte haine.
Noi am facut petrecere la restaurant si ne-au dat si o suma de bani la sfarsitul petrecerii, pt. masa.
Petrecerea de 1 an inca nu am facut-o asa ca mai departe nu prea pot sa dezvolt dar voi mai aveti inca mult pana acolo asa ca mai este timp. Eu am inteles ca tu vrei sa stii care sunt obiceiurile plus cate ceva practic si de-aia m-am lungit atat, ti-am povestit tot ce stiu si mi-am amintit. Cred ca depinde mult si de circumstante si de cat de buni apropiati sunteti, etc. Eu cred ca trebuie sa te iei si dupa feelingul personal sa cumperi si sa faci pt. ei ce simti, cadouri si gesturi frumoase se pot face si fara multi bani, cred ca prea putina lume pune pret pe costul efectiv al unui cadou.

Si acum idei de cadouri din aur: cercei, cruciulita, o iconita cu Maica Domnului, o litera cu initiala numelui, zodia, un banut din aur care se poate cumpara de la anticariat (cocosel) si pe care sa-i lipesti mai tarziu cu ceara motul pe care il vei taia, un medalion pe care sa gravezi numele copilului si eventual pe spate data si ora nasterii. Sau poate fi si o icoana adevarata, din argint sau normala, mare si frumoasa, din lemn, sfintita in prealabil. Cam asta imi trece mie acum prin cap. Sunt convinsa ca oricum le vei cumpara din suflet si vor fi foarte multumiti.

Altceva ce mie personal mi se pare dragut ca atentie din partea nasilor este sa intrebe din ce flori ar vrea parintii sa fie facuta lumanarea, multe mame isi imagineaza Botezul copilului lor intr-un anume fel si au preferinte in privinta florilor, eventual sa aleaga hainutele de dupa Botez impreuna cu mamica din acelasi motiv si pt. ca sa-i vina bine copilului, ca uneori e greu sa le nimeresti pe masura chiar daca le cumperi pt. fix cate luni are copilul.

Pupici si sa-ti traiasca finul/fina!

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)



raspuns postat de adda, 11/11/2005, 13:47:34

Tomasa, multumesc mult pentru raspunsul detaliat!
O sa fiu atenta la tot ce mi-ai spus (mai ales sa tin cont de dorintele mamicii care poate avea alte gusturi decat ale mele).

Doar in ce priveste marturiile nu stiu cum o sa fac pentru ca la noi nu se obisnuieste asa ceva. Dar o sa-l intreb pe tatal viitorului bebelus - care este preot - daca sunt necesare.

Multumesc inca o data si sa-ti traiasca baietelul!



raspuns postat de gangurici_licurici, 12/11/2005, 15:09:58

Sunt intru totul de acord. Mi se pare ca noi romanii, sau balcanicii in general, avem tendinta de a ne fudului cand e vorba de asemenea evenimente cu cadouri care mai de care, uitand de fapt semnificatia initiala... La fel se intampla si la nunti, din pacate.
Citind ce s-a scris aici imi dau seama ce botez neconventional am avut noi: nasi am chemat pe o pereche de prieteni buni, care au o fetita de aproape aceesi varsta cu Matei. L-am botezat la 5 luni, asa ca eu nu am vrut sa fie imbracat in alb, l-am imbracat in haine obisnuite, dar foarte frumoase. Nasii au cumparat hainitele, lumanarile si inca ceva maruntisuri ce trebuiau duse la biserica (un prosopel, sapun, ceva de genul asta). De asemenea au platit biserica. Au vrut sa-i mai cumpere lui Matei ceva, dar noi am refuzat, tocmai pentru ca mi se pare ca nu asta e datoria nasilor, sa cumpere lucrurui, ci sa indrume spiritual copilul.
Dupa botez am facut o mica petrecere acasa, cu cativa prieteni, noua ni s-a parut foarte OK, in Banat se cam obisnuieste sa se faca masa la restaurant, e cam ca o nunta, se dau bani... Noi n-am vrut sa facem asa ceva, mi se pare indecent in ziua de azi sa faci asa ceva, sa pretinzi ca dupa ce rudele, cunoscutii, prietenii au venit odata la nunta, acuma sa mai dea cateva milioane la botez (in general 2 pers. dau cam 100 EUR).
Oricum, fiecare face ce vrea, dar mi se pare ca lucrurile cam degenereaza in momentul in care nu-ti permiti o cheltuiala foarte mare dar totusi de dai peste cap sa respecti niste "traditii" cine stie de cine inventate. Cadouri din aur? La bebe abia nascut? Valize cu haine? hmm...
Numai bine.

Ganguriciul



raspuns postat de adda, 13/11/2005, 09:27:50

gangurici_licurici (simpatic nick ai ales ), exagerezi putintel.

Ai foarte mare dreptate ca nasii au obligatia de a indruma spiritual finul (au o mare raspundere in fata lui Dumnezeu). Si exact aceeasi indatorire o au si nasii de cununie fata de finii lor.

Cu petrecerea de botez nici eu nu sunt de acord (chiar am fost invitati la o petrecere de botez - dar nu am putut ajunge - si am aflat ca a tinut pana in zori ). Si mie mi se pare suficient o masa simpla doar cu prietenii cei mai apropiati si familia. Dar nu eu decid asta, ci parintii bebelusului si in cazul in care ei doresc si o mica petrecere, as vrea sa fiu pregatita (de asta am intrebat estimativ cam cat se da la un botez). Desi ma indoiesc ca vor pune pret pe aspectul material pentru ca tatal bebelusului este preot

Mi se pare foarte potrivit insa sa daruiesti un lantisor cu cruciulita din aur (nu cercei, inel etc) sau o icoana de argint (si cred ca vom opta pentru asta din urma - ma gandesc ca unui bebe ii poti cumpara doar un lantisor finut si micut pe care nu-l va putea purta si mai tarziu). E un dar sfant pe care-l va avea toata viata (datorita faptului ca e dintr-un material nobil care nu se deterioreaza in timp) si care-l va proteja.

Iti multumesc pentru mesaj si imi pare rau ca m-ai inteles gresit.



raspuns postat de crinsim, 21/11/2005, 14:48:24

Si eu am aceiasi nelamurire ca si Adda, o sa botez in ianuarie si nu stiu cat trebuie pus pe masa sau la caciulita.I-am luat hainute aproape un sac, de incaltat.......cam tot ce trebuie.Parintii ei nu au pretentii si petrecerea o sa fie acasa dupa ce o sa scaldam fetita.Va rog sa imi spuneti, cam cat se da!!!!!



raspuns postat de danamunti, 18/12/2005, 23:55:17

Eu am sa fiu nasa pe 26 dec.I-am luat hainute si toate cele pt botez si am sa-i dau si bani.M-am gindit ca asa ii cumpara parintii ce cred ei ca ii trebuie.



raspuns postat de Anca Wish, 10/01/2006, 20:20:31

Eu voi boteza o bebelusha sambata. Am mari emotii dar si ceva nelamuriri. Spuneti-mi, va rog, cat vin se ia si cat ulei. Sunt intr-o mare ceatza. Am auzit si ceva de porumb, parca. Multumesc



raspuns postat de katty, 11/01/2006, 12:11:42

Si eu voi fi nasa pe 18 februarie, si desi am mai fost nasa in 2004, nu prea imi aduc aminte mare lucru. Ce trebuie dus la biserica, obligatoriu, si ce trebuie cumparat pentru bebe obligatoriu, in afara de trusoul complet?
Anca Wish, vin si ulei se pun in cate o sticluta mica obisnuita. Sunt niste magazine care vand articole ptr. botez deosebite, care au si sticlute ptr. botez cu forma speciala. Daca vrei iti trimit link-ul magazinului. Sunt cred mai scumpe. De porumb nu am auzit.
Mai am si eu o intrebare? Panza in care se infasoara copilul dupa baita poate fi si colorata (roz, in cazul meu). Am gasit o panza frumoasa rau (mai deosebita), dintr-un bumbacel moale roz, dragauta rau si ma gandeam sa-i iau din asta!!!

Catalina & Andrei



raspuns postat de oana8188, 11/01/2006, 15:06:57

Pe langa ce trebuie pentru ceremonie, eu am luat hainute, si pentru botez si pentru baita si mai are si pt mai tarziu. I-am luat si o jucarie frumoasa, frumoasa si o sa dam si bani, ca altceva nu stiu ce sa-i iau si cred ca parintii stiu cel mai bine ce sa-i cumpere sa ii foloseasca.
Suntem atat de bucurosi ca devenim nasi pentru copilutul asta scump...E primul nostru copil, cred ca se poate spune si asa din moment ce suntem de acum parintii lui spirituali...



raspuns postat de andora, 17/01/2006, 11:20:21

Sa va traiasca finutii scumputii si nasicii lor!
Noi am fost nasi acum vreun an si ne puneam intrebari la fel legate de darul banesc la taiatul motului... ideea e ca trebuie sa respecti traditia, intrebi lumea din orasul tau cum se obisnuieste, ca daca nu faci asa iti sare lumea-n cap. Soacra-mea de ex e din Moldova si nu concepe botez/mot fara bani din partea nasilor. Noi am botezat un baietel in Bucuresti si i-am dat 1 milion, am cumparat hainute cam de toate anotimpurile, cruciulita+bratarica de aur, jucarioare, dar la botez nu i-am luat un dar ff consistent gen carucior sau altceva fiindca avea de toate deja... Am fi vrut sa-i luam un leagan din acela pe baterii dar posibilitatile erau mai reduse si n-am mai fi putut sa-i dam bani...
M-am lungit si cred c-am fost cam haotica, scuze, trage fii-mea de mine... va pupacesc si va doresc numai bucurii de la finuti!!!!

Andreea & Gogo

Mergi la inceput