Iesire din tara cu minor cu dubla cetatenie

Iesire din tara cu minor cu dubla cetatenie | Autor: mihaela_80

Link direct la acest mesaj

vreau si eu sa va intreb despre conditiile de iesire din tara a minorilor cu dubla cetatenie. Noi nu locuim in romania, sotul nu e cetatean roman, eu vreau sa vin cu asta mica acasa de Pasti.
Ea e trecuta in pasaportul meu ca cetatean roman dar are si pasaport german, pe asta intentioney sa il prezint la intrarea in tara.
La politia de frontiera nu mai au acum program de relatii cu publicul, ca as suna.

Intrebarea mea e > pot sa am probleme la iesirea din tara daca nu am procura tatalui, chit ca ea e si cetatean german si avem domiciliul in alta parte, doar pt ca are si cetatenie romana? Situatia asta nu o gasesc explicata clar nicaieri.

Va rog, daca ati fost in situatia asta sa/mi raspundeti si mie, dar ceva sigur, nu din auzite. In mod normal nu vad sa fie nici o problema, dar vreau sa fiu sigura.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Iti trebuie procura prin care tatal isi da acordul de a te lasa sa iesi din tara cu fetita, indiferent din ce tara esti, indiferent in ce tara te duci, si indiferent de ce cetatenie aveti... Procura iti trebuie pt a demonstra ca poti parasi tara avand acordul tatalui, alfel ai fi suspecta de furt de copil, chiar daca acest copil este al tau... Lucrul asta e valabil si in cazul in care sotul tau a-r dori sa plece din tara numai el cu copilul, si desi ar ar avea la el pasaportul tau, tot i-ar trebui procura de la tine...

Si eu am crezut ca nu imi trebuie procura, pt ca aveam copilul inscris in pasaportul meu, dar m-i s-a spus ca, indiferent de situatie, daca vrei sa iesi dinr-o tara impreuna cu un copil minor, tot iti trebuie acordul celuilalt parinte

EDIT: nu trebuie sa iti faci griji, acea procura se face foarte usor la orice notariat, sotul tau trebuind sa dea doar o declaratie pe propria raspundere... E foarte simplu.


http://b1.lilypie.com/CAyRp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Iar in cazul in care tatal nu e in Romania? si nu poate veni imediat, cum putem obtine procura? Iar aceasta procura e pe o anumita perioada sau nelimitata?
Intreb pt. ca sunt cam in aceasi situatie, numai ca, copilul are ambele pasapoarte individual.

Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Claudia, copilul tau are dubla cetatenie si nu ai putut sa iesi din tara?
Am citit de cazuri in care nu a fost nici o problema, pentru ca statul roman nu are dreptul sa interzica unui minor german sa iasa din tara, legea aia cu procura e pentru minorii cetateni romani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Procura se foloseste doar pentru o singura iesire din tara(dus-intors)pentru ca este specificata perioada in care vrei sa stai in tara unde pleci. Acesta perioada nu ti-o impune nimeni, in sensul ca daca sti ca pleci pt 2 luni, de exemplu, sotul specifica in declaratie aceasta perioada binenteles adaugand si cateva zile in plus pt eventulale intarzieri. In cealalta situatie in care tatal nu este in Romania si nu poate veni pt procura, nu stiu ce sa zic.

http://b1.lilypie.com/CAyRp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Multumesc, Claudia, deci nu pot iesi din tara cu celalalt pasaport al copilului?

Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu stiu care e regula, dar copilul meu a iesit din tara de mai multe ori, fara procura. La noi comentariile au fost ca a stat prea mult in tara cu pasaport american. Copilul are si cetatenie romana, dar nu i-am facut pasaport.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Am fost de foarte multe ori plecata singura cu copiii in Romania. Niciodata nu mi s-a cerut nimic. Copiii au dubla cetatenie. Cind intram in Romania folosim pasapoartele romanesti.Sotul meu e tot roman.
Nu stiu insa ce se intimpla daca copilul nu are pasaportul lui personal, inteleg ca este pus pe pasaportul tau.
Eu calatoresc peste 2 zile cu fetita cea mica. Sotul e in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Tocmai am citit legea pe site-ul politiei de frontiera si spune clar ca e vorba de MINORUL ROMAN. Daca are pasaport german nu se incadreaza in legea romaneasca. Si copilul meu are pasaport britanic si nu am de gind sa fac nici o procura, mai ales ca pentru asta probabil ar trebui sa merg la ambasada romaneasca si mai bine iti dai foc decit sa ai de a face cu aia. Noi personal intentionam sa folosim peste tot pasapoatele britanice. Iar Marea Britanie nu cere procura sa scoti copilul din tara.

Mergi la inceput