Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Sufletul credintei

Cum se scrie un acatist corect

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

porumbita80
membru incepator

Greece
Atena

483 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 15/02/2008 :  22:23:43 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui porumbita80 Adauga semn de carte la mesaj Trimite porumbita80 un Mesaj Privat  Reply with Quote

Cum se scrie un acatist corect

Va rog fumos, spuneti-mi cum sa scriu un acatist de 40 de zile.Vreau sa dau acatist la manastire si nustiu cum. In pomelnic pot scri ca vreau sa se citeasca 40 de zile?

Stela 23s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

irina.c.
Busy Mom

Romania
4574 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 16/02/2008 :  10:26:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiirina.c. Adauga semn de carte la raspuns Trimite irina.c. un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu scriu asa :

ACATIST

(numele celor pomeniti)

se roaga pentru :....

Amin

(data cand il scriu)
( cate zile doresc sa se citeasca)

Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)

am blog

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
alex_ioanid
alex_ioanid
membru incepator

Romania
168 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/02/2008 :  10:52:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite alex_ioanid un Mesaj Privat  Reply with Quote
diferenta dintre pomelnic si acatist:
acatist = lista de nume data preotului pentru a se ruga pentru persoanele inscrise in ea.se cere preotului sa rosteasca anumite rugaciuni pentru indeplinirea unei dorinte.( ex: ROXANA se roaga tie doamne pentru reusita la examen )

pomelnic = lista cu numele persoanelor decedate sau in viata pe care preotul le pomeneste in timpul slujbelor religioase

eu deo obicei pun pomelnice
ex: pomelnic: vii: nume, nume.... etc, apoi morti (sau adormiti alege tu termenul potrivit): nume, nume... cu tot neamul lor cel adormit.
la sfarsit pun data si suma pe care o dau. in functie de suma, preotul stabileste cate zile va fi citit pomelnicul (cam 2-3 mii de lei vechi pe zi)
sper ca ti-am fost de folos
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
toni
toni
membru incepator

Romania, tulcea
205 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/02/2008 :  12:51:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite toni un Mesaj Privat  Reply with Quote
cam ieftin Dumnezeu...nu?
Mai bine puneti-va pe genunchi si rugati-va singuri pentru cei care sunt in viata.
Iar pentru cei morti, nu stiu ce rost are sa ne mai rugam. Daca sunt in rai, slava Domnului!
Iar daca sunt in iad, ce se poate face cu un pomelnic?.... cred ca NIMIC.
Cine contesta sa citeasca Evanghelia dupa Luca, capitolul 16, versetele 19-31. (Pilda bogatului si a lui Lazar)

porumbita80
membru incepator

Greece, Atena
483 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/02/2008 :  18:11:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiporumbita80 Adauga semn de carte la raspuns Trimite porumbita80 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Va multumesc de raspunsuri

Maria
Maria
membru incepator

Romania, Sibiu
130 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/02/2008 :  22:19:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Maria un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ori scri pe aceiasi pagina in stanga viii si in dreapta pe cei morti ori scri pe doua foi separate pe cei vii si pe cei morti. In josul paginii poti scrie pentru ce te rogi. Sus de tot poti scrie
"Acatist pentru 40 de zile".
Este foarte important sa-i pomenim pe cei adormiti dintre ai nostri. Parintele Cleopa vorbeste in mai multe randuri despre aceasta cu exemple f. concrete (vezi volumele ne vorbeste parintele Cleopa). Si nu numai el.....
P.S. Intrebarea era CUM se scrie un Acatist si nu DE CE sa scriem Acatist - asa ca cei/cele care va lansati iar in propovaduiri ieftine cand nimeni nu vi le cere pastrati-le si faceti prozeliti in alta parte!

porumbita80
membru incepator

Greece, Atena
483 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/02/2008 :  22:47:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiporumbita80 Adauga semn de carte la raspuns Trimite porumbita80 un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Maria

Ori scri pe aceiasi pagina in stanga viii si in dreapta pe cei morti ori scri pe doua foi separate pe cei vii si pe cei morti. In josul paginii poti scrie pentru ce te rogi. Sus de tot poti scrie
"Acatist pentru 40 de zile".
Este foarte important sa-i pomenim pe cei adormiti dintre ai nostri. Parintele Cleopa vorbeste in mai multe randuri despre aceasta cu exemple f. concrete (vezi volumele ne vorbeste parintele Cleopa). Si nu numai el.....
P.S. Intrebarea era CUM se scrie un Acatist si nu DE CE sa scriem Acatist - asa ca cei/cele care va lansati iar in propovaduiri ieftine cand nimeni nu vi le cere pastrati-le si faceti prozeliti in alta parte!

Multumesc mult, maine merg la Sf. cuvioasa Paraschiva si vreau sa las un pomelnic si vreau sa fie scrie corect.Va multumesc din suflet.

Marilena12
Marilena12
Nihil sine Deo

Romania
1612 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 23/02/2008 :  19:10:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Marilena12 un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by toni

cam ieftin Dumnezeu...nu?
Mai bine puneti-va pe genunchi si rugati-va singuri pentru cei care sunt in viata.
Iar pentru cei morti, nu stiu ce rost are sa ne mai rugam. Daca sunt in rai, slava Domnului!
Iar daca sunt in iad, ce se poate face cu un pomelnic?.... cred ca NIMIC.
Cine contesta sa citeasca Evanghelia dupa Luca, capitolul 16, versetele 19-31. (Pilda bogatului si a lui Lazar)

Pai tu ziceai ca esti ortodoxa. Ai reformat cumva biserica ortodoxa si noi nu stim?

Marilena
Blogul meu

onitza
Miss Boss

Romania, bucurestiBUCURESTI
5327 Mesaje
20 Prieten(i)
Trimis la: - 29/02/2008 :  13:06:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite onitza un Mesaj Privat  Reply with Quote
TONI eu am inteles de la mai multi preoti ca rugaciunile noastre prind foarte bine celor adormiti, mai ales daca nu sunt in rai! Imi povestea o femeie, cand eram eu mica, cam cum se crede ca se intampla atunci cand te rogi pt cineva care e in iad: de ex e cninuit de focurile iadului, sau i se smulg diferite parti ale corpului, ei , rugaciunile spuse din suflet, poate ajuta acel sufletul acelui mort sa nu mai simta durerea atat de tare sau cel putin nu peste tot...ceva de genul asta....

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com