Bagajul de mana in avion.

Bagajul de mana in avion. | Autor: tanima_i2002

Link direct la acest mesaj

Am tot citit si rascitit despre bagajul de mana cu care ai voie in avion dar nu m-am lamurit mai deloc. In concluzie, ce am voie sa iau in avion si ce nu? Care trebuie sa fie dimensiunile gentii? Daca suntem 3 persoane avem voie 30 de kg pe care putem sa le punem in 2 sau in 3 genti, cum se gestioneaza bagajul pe persoana? Mai ales ca o persoana este infant-ul.
Ptr copil am voie cu ceva mancare, biscuitei, apa? Jucarioare am voie daca sunt mai zgomotoase sau numai ceva de plus?
Bagajul de mana poate contine si haine?
In bagajul mare pot sa iau alimente? Ma refer aici la borcan cu ceva inchis ermetic, cutii de frisca lichida?
Caruciorul intra la bagaje, la care din ele?
Multumesc anticipat ptr raspunsuri.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
nov 2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Regulile sunt mai mult sau mai putin diferite in functie de companie. Sigur nu ai voie sa ai in bagajul de mana obiecte taioase, nici macar forfecuta de unghii. Nu ai voie sa ai nimic asemanator unei arme (pe noi ne-a pus sa dam la cala o sabie din cel mai ordinar plastic). Nu ai voie lichide....prea multe. (Hai, ca te-am lamurit si eu...) Noi am avut canuta de bebe, plina cu iaurt si borcanele Hipp cu suc (doua). Ai voie sa ai haine, pampers, de fapt orice, in masura in care nu depasesti greutatea. In mod normal aceasta greutate e scrisa pe biletul de avion. E un text lung, care specifica greutatea bagajului de cala si a celui de mana. Din cate stiu eu la cursele cu pret "normal" poti suma drepturile. Adica, doua persoane pot avea un singur bagaj cu greutate dubla fata de cea prevazuta pentru o persoana. La MyAir bagajul este individual, fiecare trebuie sa se incadreze in limita de 15 kg (bagajul de cala). Bagajul de mana in general nu se cantareste. Dar probabil, daca exagerezi, daca te duci cu ditai valiza si zici ca e bagaj de mana, se cantareste...

Din cate stiu eu infantul, daca nu ai platit loc separat, nu are dreptul la nici un bagaj.

Caruciorul este un bagaj...mai special. In mod normal mergi cu el pana la scara avionului (sau la capatul tunelului, la usa avionului) si il gasesti tot acolo la destinatie. Dar e posibil ca la destinatie sa nu-l gasesti la scara avionului ci pe banda de bagaje, asa ca asteapta-te sa te plimbi pana acolo cu bebe in brate. Caruciorul nu se cantareste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeluc spune:


La cala ai inclus in pretul biletului un bagaj de 20kg. Ce depaseste ca nr kg pe bagaj se palteste dar un bagaj nu are voie sa depaseasca 32kg.
In bagajul de mana poti sa iei ce jucarii vrei- zornaitoare sau nu.Ai voie sa iei un biberon mic cu lichid.
Caruciorul il inregistreaza la CHECK IN si il predai la scara avionului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


in general bagajul de mana nu ar trebui sa aiba mai mult de 5 kg (eu mereu am cam 8 kg.stiind ca bagajul de mana nu se cantareste) iar ca dimensiune nu trebuie sa fie mai mare de 60 x 35 cm
conform noilor regulamente in bagajul de mana nu poti avea nici cosmetice gen: creme,lotiuni,parfumuri
pentru copil sunt permise mancarea necesara consumului in avion,jucarii,produse de igiena
caruciorul sa-l predai numai la intrarea in avion si sa-l iei tot de acolo
Zbor placut!


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

La bagajul de mana: ai voie cosmetice, lotiuni, etc lichide - doar in ambalaje de max 100ml. Toate sticlutele astea cu lichid se ambaleaza intr-o punguta transparenta si resigilabila si se scoate separat la scanare.

Greutatea bagajului de mana: depinde cu ce zbori. Daca suni la compania aeriana, iti va spune clar ce ai voie. Eu cred ca ti-ai facut bine calculul la 30kg (imi amintesc cand am circulat cu Vivi infant a avut dreptul la bagaj de mana). Caruciorul se considera separat, nu ti-l cantareste, deci il transporta "bonus".
Cele 30kg trebuie sa le repartizezi in 3 genti (nu cred ca te va lasa nici o companie cu 2 genti a cate 15kg...).
Limita de kg/persoana poate fi si de 8kg, 12kg - in functie de operatorul de zbor (asa ca mai bine verifici cu un telefon).

Pt copil tot la bagajul de mana ai voie cu orice biscuitei, mancare (daca sunt borcanele sigilate e foarte bine, alege sub 100ml, dar te vor lasa si cu cele sigilate mai mari, hrana necesara in timpul zborului).

Jucarii si haine ai voie orice si oricat.

In bagajul mare - desi nu e recomandat - poti duce chiar absolut orice. Totusi exista riscul sa se sparga la transport, asa ca sa te gandesti la asta.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ar trebui sa cauti info de la sursa. Cauta pe google numele companiei cu care o sa calatoresti si acolo vei gasi toate informatiile, uneori difera putin de la companie la companie. Sunt date si dimensiunile bagajului de mana, al celui de cala, plus greutatea admisa/bagaj.
In general pentru bebe ai voie sa iei orice, apa, lapte, mancare, servetele, scutece, etc. Dar cum spuneam, cel mai bine te vei lamuri de pe site-ul companiei.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Multumesc de informatii. Cu siguranta ca voi suna atunci cand voi incepe sa fac bagajul, deja azi maine sigur voi suna, dar am zis ca sa ma mai documentez putin ca sa stiu si ce sa intreb, ca poate mai apar probleme pe parcurs.
De pe factura nu am inteles mare lucru, am citit cate Kg am voie, sunt 20 cu 10 bagajul de mana, dar nu spune mai multe in rest.


Mamica lui Rares (15 oct 2006)
nov 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Eu am avut o gramada de chestii : hainute(vreo doua randuri si groase si subtirele pentru cazurile in care se murdarea sau scutecul ceda nervos), apa plata luata din aeroport, mancarica la borcanele, ceai (250 ml-2 biberoane), lapte(250 ml -2 biberoane), scutece, servetele umede, jucarii zornaitoare si nezornaitoare, chiuitoare si nechiuitoare, fiole de plastic cu solutie homeopata pentru raceala si pentru dureri de dinti, crema de fundulet. Am avut doua bagaje de mana de cate 10 kg una pentru mine, una pentru copil, caruciorul mi-l dadeau de fiecare data cand plecam din avion(la escala si la sosire). In bagajul meu am avut si eu schimburi pentru ca uneori se intampla si furtuni si mai pierzi legatura, trebuie sa ramai la escala o zi eventual asa ca totdeauna sunt pregatita cu un trening si cateva obiecte de uz personal,chiar daca le car dupa mine. Lichide de gen parfun , sampon nu ai voie decat in limita a 100 ml fiecare altfel le confisca si toate trebuie sa fie intr-o punga transparenta.
La escala m-au intrebat de ce am apa pentru ca oricum e in avion. Am spus ca mereu mi se aduce apa foarte rece. Copilul meu a inceput brusc sa planga pentru ca-l controlau cei de la aeroport si controlorul ca sa scape de racnete m-a lasat sa trec si cu apa si cu borcanele si jucarele

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Cum bine a spus Donia,operatorul aerian trebuie contactat si de acolo iei informatiile.Pt ca fiecare companie are politica ei.Pe pielea mea:la Ryanair ai voie doar bagaj de mana netaxabil(maxim 10kg),cel de cala se plateste;la Blueair ai voie si de mana(max 7 kg) si de cala(25 kg distribuite in 2 valize daca vrei).
Pt bebei am luat intotdeauna hrana,termos,biberoane.Pt ei nu sunt restrictii.Infantului ii poti lua si carut si scaun de masina,nu se platesc extra.

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ani_nutu spune:

Am si eu o intrebare: in bagajul de mana, daca iau termosul plin cu apa plata calduta, am voie? sau trebuie sa iau termosul gol si un biberon cu apa sau ceai? Iar pentru mancarica, am inteles ca avem voie cu borcanele de mancare...
Multumesc anticipat pt. raspuns


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

quote:
Originally posted by ani_nutu

Am si eu o intrebare: in bagajul de mana, daca iau termosul plin cu apa plata calduta, am voie? sau trebuie sa iau termosul gol si un biberon cu apa sau ceai? Iar pentru mancarica, am inteles ca avem voie cu borcanele de mancare...
Multumesc anticipat pt. raspuns




unde pleci?

Mergi la inceput