Pitici de Ploiesti 4

Pitici de Ploiesti 4 | Autor: Medeea76

Link direct la acest mesaj

Asa s-a deschis clubul nostru:

Pitici de Ploiesti, Pitici de Ploiesti 2, Pitici de Ploiesti 3


Piticii de Ploiesti si mamicile lor:

Tea - 17 iulie 2006, fetita lui Medeea76
Sandra - 4 septembrie 2004 si Alexa - 23 mai 1997, fetitele lui LauraNicole
Sebastian - 30 iunie 2006, baietelul lui Dana Oprea
Daria - 17 mai 2006 si Alexia - 5 martie 2005, fetitele lui CatXO (Oana)
Cristian-Andrei - 5 luni, baietelul lui Crys3000
Alexis - 18 noiembrie 2004, baietelul lui Daniella4
Alexandru Paul - 16 august 2006, baietelul lui Emiliapop
Aylin Ioana - 30 iulie 2004, fetita lui Clyo
Calin - 9 noiembrie 2006, Ana-Maria - 4 februarie 2002 si Oana - 21 iulie 1997, copiii lui Roxana c.
Amalia Cristina - 6 august 2006, fetita lui Anagia
Amelie Gabriela - 26 iunie 2007 si Cris - 3 mai 2004, copiii lui Irinusha
Luca-Andrei - 1 an si 7 luni, baietelul lui Bolgiumiki
Ramona - 4 ani si 7 luni si Bianca - 7 ani si 8 luni, fetitele lui LauraT
Ilinca - 7 august 2006 si Mara - 24 ianuarie 2002, fetitele lui Geliza
Eva Ioana - 8 noiembrie 2006, fetita lui Fatima
Edward - 29 noiembrie 2004, baietelul lui Madachan (Madalina)
Yael - 24 noiembrie 2003 si Nardi - 1 mai 2005, copiii lui Yael (Isabella), impreuna cu nepotica Alexandra - 3 septembrie 2003
Amalia - 2 luni si Alex - 8 ani si jumatate, copiii lui Nana72
Iulia Maria - 17 octombrie 2005, fetita lui Godzila (Vera)
Serghei - 2 mai 2006 si Katja - 30 martie 2004, copiii lui Inaioana
baietel - 22 februarie 2007, baietelul lui Adel ivan
Ana Maria - 16 martie 2006, fetita lui Corana
Ana-Maria - 17 mai 2004, fetita lui Madutza
Sara - 20 ianuarie 2003, fetita lui Alinutza
Luana Mateea - 10 aprilie 2007, fetita lui Raluca.m
Bebe mic din burtica - iulie 2007, puiul lui Anddragne
Andreas - 30 iulie 2004, baietelul lui Irrinuca (cu bebe mic in burtica - 24 mai 2007)
Eric - 8 septembrie 2006, baietelul lui Omy
Ovidiu Ioan - 26 octombrie 2006, baietelul lui Danip
Cristian - 18 noiembrie 2004, baietelul lui Ardeleanu
Vladut - 10 luni, baietelul lui TweetyGeo
Ana Catalina - 22 august 2006, fetita lui Ralu192000
Sarah - 18 septembrie 2006 si Diana - 8 mai 2002, fetitele lui Roxanae
Gabriel - 30 septembrie 2006, baietelul lui Alexutza 26
Ana Maria - 6 decembrie 2006, fetita lui Bety
Ely - 6 noiembrie 2006, fetita lui Nusicasiely
Catalina - 29 iulie 2003, fetita lui Ioana Sora
Amy (Amelie) - 11 august 2005, fetita lui Emanuele4u
Bebe mic din burtica - ?, puiul lui Danyelle
Andrei - 1 martie 2005 si Costin - 26 octombrie 2001, baietii lui Elena.moise
Tudor Stefan - 1 martie 2007, baietelul lui Gabi78
Dani - 21.12.2005, baietelul lui Mirela10
Bebe mic din burtica - ?, puiul lui Pysa
Vlad- Stefan - 29 aprilie 2007, baietelul lui Monicoasa
Bebe mic din burtica - ?, puiul lui Geo_ionita
Bebe mic din burtica - ?, puiul lui Louiza
Bebe mic din burtica Iris Anamaria - 10-15 august 2007, puiul lui Groxy

Voicu_bebi, Puffy10 - aspirante la titlul de


In clubul nostru au intrat 50 de cu 61 de - 31 , 23 si 7 .


Au participat la intalnirea de pe 20 ianuarie: Tea cu mami Medeea, Amalia cu mami Anagia, Ana cu mami Madutza, Sandra si Alexia cu mami LauraNicole, Eva cu mami Fatima, CatXO singura!!!

Au participat la intalnirea de pe 2 aprilie: Tea cu mami Medeea, Sandra cu mami LauraNicole, Eva cu mami Fatima, Alexia cu mami CatXO, Aylin cu mami Clyo, Amalia cu mami Nana, Luca impreuna cu mami Miki, Cristian cu mami Crys. Invitati: Sebi cu mami Daniela.
Poze intalnire 2 aprilie

Proiectul Forrest Gump

Pana acum ne sunt alaturi:
Clyo - 50 RON
Madachan - 100 RON si mancare
Cristi - prieten Medeea - 100 RON
Daniela - prietena Medeea - 300 RON
Medeea - 100 RON si mancare
Madutza - 15 Euro
Gabi78 - 50 RON si mancare

Total: 700 RON, 15 Euro si mancare, care au fost folositi astfel:
Adidasi: 500 RON
Bani de cheltuiala pentru Forrest: 200 RON si 15 Euro.

Poze Forrest


Medeea, mamica de bebe Tea - 17 iulie 2006

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca.m spune:

Gabi, multumesc de informatii!
Pe mine cel mai mult ma intereseaza sa fie bine si sunt convinsa ca localul pe care l-am ales o sa ne multumeasca.Probabil daca as mai fi cautat gaseam un alt restaurant unde meniul sa fie mai ieftin, dar nu am gandit botezul ca sa raman cu o anumita suma de bani...desigur nici nu as vrea sa ies in pierdere, dar daca ne raman si bani bine, daca nu, asta e.E copilul meu si nu ma pot gandi la bani, vreau sa raman cu o amintire frumoasa de la botezul fetei.As vrea ca si mama sa vada lucrurile astfel, chiar nu am nevoie de pisalogeala din partea nimanui, cu atat mai putin din partea ei.Poate suna copilareste, dar m-as simti mai bine sa-i "flutur" prin fata si alte preturi, alte restaurante ca sa nu ma mai sune sa-mi spuna ca nu am ales restaurantul care trebuie, ca nici biserica nu e buna pt. ca nu-i place ei preotul de acolo, ca e departe...Uneori e greu cu mamele astea...

Raluca si Maty
Poze Maty: http://pg.photos.yahoo.com/ph/raluca.neacsu/album?.dir=/36b8scd


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Raluca, iti raspund pe fuga ptr ca sunt la scarbici: am facut botezul lui Calin pe 10 februarie, la Mon Cher, iar meniul m-a costat 58 ron. Pe 26 luna asta ma duc la botez la nepotica mea, tot acolo. iar meniul este 65 ron. depinde putin de ce-am avut noi.(noi am avut aperitiv, ficatei si friptura, ei vor avea aperitiv, peste si friptura). Bautura am dus noi: pepsi, prigat, apa minerala, apa plata, whisky, vin, garrone. Cu ce0am luat noi, ne0a dus meniul undeva in jur de 70-75 ron.

In meniu au fost incluse 2 cafele.

Daca vrei alte informatii, scrie0mi pe PM, ca acolo vad mai iute.

Haideti ca am o tastatura de acum n0spe ani si nu am timp sa caut literele, liniutele...etc, intelegeti voi.

Va pup pe toate, marti nu pot veni ca lucrez dupa amiaza, ramane pe altadata/

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Buna fetelor!

Am facut contolul de 2 luni si nu mai stam la fel de bine ca luna trecuta, pentru ca nu a luat decit 800 de gr fata de 1200 luna trecuta.
Adica aucm are 5,2kg si 59 cm adica s-a mai lungit cu 4 cm.
docotra mi-a spus sa stau linisita ca e bine si niciodata nu o sa am un copil umflat, pentru ca dupa cum a evoluat pina acum are mai mult tendinta sa se lungeasca decit sa faca grasimuta pe copanele. Dar cica e bine. Acum insa o sa schimb laticul pentru ca si d-aia nu a mai mincat asa de bine. Se pare ca nu ii mai place gustul de la latic. Asa ca trecem pe Nan. Si acum am urmatoarea propunere: Aveti nevoie de lapte Humana 1? sau daca stiti pe cineva. Mai am trei cutii si daca stau pina le termin mai dureaza o groaza. Macar 2 cutii daca stiti pe cineva care vrea. Nu fac nici o afacere dar nici nu am chef sa le arunc. Sunt luate din Billa si daca le vrea cineva le dau cu acelasi pret.

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)
Botezul lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicoasa spune:

Buna mamici de pitici,
Duminica 29.04.07 la ora 09.38 s-a nascut Vlad- Stefan, un scumpic si cumintel deocamdata, s-a cam grabit , l-am nascut la 37 de sapt cu 2900g si 52 cm
Imi face placere sa ma alatur voua, ma bucur ca o sa am cu cine sa vb despre tainele scutecelor(eu fiind la primul copil), sigur o sa primesc sfaturi de la mamici cu 1+
Acum suntem la inceput si ma chinuie "asteptarea ragaitului",nu prea reusim deloc, incepe sa sughita si apoi vomita nu mult dar cat sa ma supere pe mine,
nu tre sa fiu nervoasa ca ii transmit toate starile lui , dar ma abtin, speram sa reusim sa ragaim mai usor, noi suntem optimisti
La 3 sapt mi-am propus sa il scot afara, e cam devreme??
Eu stau in Vest, linga Baraolt si ma gandesc ca la inceput sa il duc la plimbare prin imprejurimi.
Voi cum ati procedat cu dr. pediatru? Nu e asa ca tre sa vina la bb acasa in primele sapt daca o solicit? A mea a venit sapt trecuta la cererea mea si am sunat-o si ieri ca bb avea buricul nu tocmai in regula, si nu a zis ca ar veni acasa, ce sa fac sa o solicit eu, nu?
Dar amvazut ca buricul incepe sa se usuce si diseara o sa ii fac baita
Hai ca va plictisesc cu amanuntele
Mai vb si sper sa ne intalnim cat de curand in parc cu bebelinii


Monicoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crys3000 spune:

Monicoasa-sa-ti traiasca baietelul,sa creasca mare,sanatos si sa te bucuri de el.In privinta sughitului nu te ingrijora,pana pe la vreo 3 luni e ceva normal,la fel si cu regurgitatul de lapte.Al meu in timpul noptii nu ragaia deloc,sughita foarte des dar il puneam la san si ii trecea,iar in privinta regurgitatului o facea mai de fiecare data fiindca manca lacom.Asa ca nu te mai supara,e si el un pui de om care trebuie sa se manifeste intr-un fel.
Eu l-am scos la plimbare tot asa,dupa vreo 2-3 saptamani,ca la aer in curte l-am scos din prima zi.Pe mine nu m-a interesat ce spune lumea,cum ca e nebotezat si altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Sa iti traiasca Monicoasa!

Suntem vecine! si eu tot linga Baraolt. Sunt la dr Andronache (adica Tudor) si la sfatul ei l-am scos de abia la 2 sapt si cite putin la inceput stateam max 20 min. si intr-adevar ieseam pe aici prin prejur. Atunci nici nu il puneam in carut. il luam in brate in portbebe si asa ieseam.

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)
Botezul lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.m spune:

Roxana, multumesc pt informatii!Din pacate nu am cum sa merg la Mon Cher sa vad daca mi-ar fi placut sau nu pt ca am dat deja acontul la alt local, dar este bine de stiut pe viitor.
Gabi, eu o alaptez pe fata exclusiv la san iar printre cunostintele mele nu are nimeni bebe mai mic de 6 luni asa ca nu te pot ajuta cu laptele.
Monicoasa, felicitari si sa-ti traiasca baiatul!Nu te enerva cu sughitatul si Maty sughite foarte mult, dar este normal.O las un pic, apoi o pun la san si ii trece.In ceea ce priveste ragaitul oricat am tine fata sa ragaie tot mai regurgiteaza cate putin, asa cat sa-si murdareasca bluza pe care tocmai i-am dat-o , dar asta e, invatam sa avem rabdare.
La plimbare am iesit cu fata de la 2 saptamani, medicul pediatru ne-a spus ca o putem scoate de la varsta asta fiind cald afara.Eu o plimb in portbebe si mergem in parc, aproape de casa ( si eu stau in zona vest - Kaufland ).La inceput stateam doar jumatate de ora, acum stam cam o ora si jumatate in zile cu soare si fara vant.Vecinele prin bloc se mira ca scot copilul la plimbare asa de mic si nebotezat inca, pe la piata m-a intrebat o femeie daca nu o dor mainile pe bebelina ca i le las libere si nu o tin infasata , asa ca dupa cum vezi gura lumii spune multe, dar tu sa faci cum crezi ca e cel mai bine pt copilul tau.
Referitor la medic - unii vin acasa, la solicitarea ta, altii nu - depinde de medic.Eu m-am dus cu fata la cabinetul d-nei doctor ( sa o si cantareasca, acasa nu am cantar ).
Multa sanatate tie si baiatului tau si asteptam sa ne intalnim prin parc!

Raluca si Maty
http://pg.photos.yahoo.com/ph/raluca.neacsu/album?.dir=/36b8scd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Monicoasa, sa-ti traiasca baietelul si sa va aduca numai bucurii! Multa sanatate ptr. amandoi si tie refacere rapida!
Eu l-am scos pe Cris afara a doua zi dupa ce am iesit din spital ... deci in prima saptamana deja si in 2004 a fost un mai friguros. Daca il imbraci bine (dar nu prea bine :)) e totul ok ... chestiile astea babesti ma chiar enerveaza!

Ploiestencelor, felicitari ptr. initiativa cu Forest Gump! Imi pare rau ca nu va pot ajuta.
In ultima vreme nu prea am avut timp de net ... am pierdut firul rau.

Am si eu o intrebare la voi si sper la sinceritate:
In august venim si noi in tara si vrem sa facem si botezul "gogoasei". Eu as vrea sa "chefuim" in curte (majoritatea mancarurilor facute de noi, multe si cumparate), doar cu prietenii si verisorii ... deci asa un chef de tineri - daca mai putem spunem ca suntem tineri la peste 30 de ani ;)
Cum s-ar vedea? Mi-as auzi vorbe?
Nu ca mi-ar pasa, vorbe iti auzi oricum ... dar asa, din curiozitate.
Sigur ca iesim mai ieftin daca facem acasa, dar sigur si mai bine din punct de vedere de mancare/bautura si atmosfera. Eu am alte motive:
1. botezul ar fi dupa 15.august (ca atunci suntem in tara si atunci poti face iar nunti/botezuri) si nu prea stiu cum ar fi cu programarea la restaurant. N-am chef sa ne "trateze" cu repezeala (o sa fim oricum doar ca. 30-40) si sa ne dea afara ca seara au nunta cu peste 200 de invitati si mai mult castig.
2. Nu vreau sa-mi tin copiii in fum si galagie si ar trebui sa-i trimit acasa. Problema e ca n-am cu cine ... poate doar cu mama mea si nu prea mi-ar place sa nu fie si ea la botez
3. Unii invitati au si copii - or sa fie ca. 6 copii - si tare mi-ar place sa vina cu ei si sa se simta si ei bine. S-ar putea juca impreauna in gradina, sunt cam de aceeasi varsta. Ar fi ideal.
Voi ce parere aveti?

Irinusha cu Cris ( 3 Mai 04 ) & "Gogoasa infuriata" ( DPN: 2 Iulie 07 )


www.cristian.in-guide.de" target="_blank">albumul lui Crisulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicoasa spune:

Multumesc mult fetelor pentru incurajari, m-am mai linistit pentru ca azi a tras o ragaitura, dar al meu suge doar de la un san la o masa, se satura repede pe al 2 lea nici nu vrea sa il mai vada.
gabi78si eu tot la Andronache sunt, cum e ca medic , tie iti place?
Fetelor poate ma lamuriti si pe mine cum e cu"regimul pentru alaptat", ca multi mi-au zis ca nu am voie sa mananc cruditari, cartofi.......
Pupici si weekend placut.

Monicoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Buna fetelor!!

Ce harnicute ati fost astazi!

Monicoasa-bine ai venit in clubul nostru.Sa iti traiasca puiutul!Pe Luca l-am scps afara de la 10 zile.La inceput mai putin si numai in zilele insorite si fara vant.Si el regurgita si sughita destul de des.Medicul mi-a venit acasa de cum l-am adus de la spital,apoi am fost numai la cabinet.E adevarat ca pana la o luna nu a avut nevoie.Dar am disperat-o pe doctorita in telefoane.Din cate imi amintesc buricul trebuie curatat foarte bine dupa baita cu tifon steril si spirt.Cureti cu nadejde ca nu doare si nu ustura.Daca este inflamat sau proeminent consulti medicul.

Irinusha-cred ca poti sa faci petrecera in curte fara nici o problema fara a te interesa prea mult de gura lumii.Atata timp cat va simtiti bine si nu va deranjati vecinii in exces nu ai de ce sa iti faci probleme.

Cum ramane cu intalnirea de marti?

Medeea-parca m-ai intrebat de ce am renuntat la servici?
Pentru ca nu eram motivata financiar suficient pentru a continua sa lucrez la ei este unul din motive.Al doilea si cel mai important este ca nu am cu cine sa il las pe Luca.La cresa de stat nu il dau deocamdata,de bona nici nu se pune problema,iar ca sa il dau la privat ma lovesc de motivul pe care l-am mentionat mai sus.Asa ca mai stau vreun an acasa ,iar in timpul asta mai caut ceva mai avantajos.Oricum am ajuns la concluzia cu nu voi fi niciodata multumita cu salarizarea din Ploiesti.Sotul meu lucreaza la Bucuresti.A lucrat si la Ploiesti exact pe acelasi post,dar nici nu se compara diferenta de salariu.

Mergi la inceput