Voi loviti masina?

Voi loviti masina? | Autor: ankalaura

Link direct la acest mesaj

Am o reala problema!
Stiu ca 90% din pocnelile pe care le facem masinutei sunt, evident, "gasite in parcare", dar vreau sa va intreb de-adevarat - VOI POCNITI MASINA??? Dar va rog sa imi spuneti sincer, si vreau sa stiu cum sta treaba mai ales in Bucuresti.
Sa va povestesc de mine.
In primul an de permis nu am condus prea mult, dar atat cat am condus, nu am atins masinile nici un pic (una a mea si una de la serviciu), desi ruta era al naibii de lunga si prin trafic de varf de Bucuresti.
Ei bine, mai incoace, de cand mi-am luat una noua, am inceput sa o pocnesc. Dar nu am inceput eu.
Prima aventura - zgarietura in parcare, pe cuvant ca in parcare! Pe bara spate.
A doua - am intrat eu intr-un teu din ala de parcare, pus in spate, stramb si jos, zau ca nu intra in nici un camp vizual si era, al naibii, singurul intr-o parcare de 30 de locuri, iar eu nu am stiut ca e acolo si nu l-am vazut, ce mai! - a fost si nu a fost vina mea, dar ma rog, mi-o asum.
Aici reparatie, chestii, acoperit si prima zgarietura. In fiecare zi dadeam roata masinii de cate 5 ori sa vad daca e ok sau nu.
A treia - iar am gasit-o zgariata, in acelasi loc. Zau ca tot in parcare
A patra - mi-a tras cineva cu o moneda, am si acum o zgarietura de vreo 25 de cm.
A cincea - a intrat un bou in mine, frontal, care in curba, venea pe contrasens (pe Delea Noua, cum intri din Decebal pentru cine stie, unde e curba aia cu vizibilitate mica de tot, la Zvon). N-am patit nici eu nici masina nimic, pentru ca am franat in ultima secunda, da' a sunat ca naiba pocnitura. Un tembel!
A sasea - mi-a zgariat-o un berbec (animal, adevarat), pe la tara, da' mai putin decat ala cu moneda
A saptea - am gasit-o si pe aia sub geam, pe portiera.
A opta - m-a impins unu, imi tot facea cu farurile, el venea cu fata, pe mine m-a impins cu spatele ca sa treaca el ca era grabit, bezna in cartier, alee ingusta, si am raschetat un Matiz - la Matiz, naiba sa-l ia, nu s-a vazut nimic, beton masina, la mine am doua zgarieturi fine, da' vizibile - n-au iesit la polish.
A noua la care am facut-o lata - l-am acrosat pe unu (care bou si ala) parcase cu fundu in intersectie, unde era un unghi super strans si o singura banda pe sens. E drept ca si eu am accelerat destul de tare, iar servo m-a ajutat sa il iau din plin si mi-am infundat frumos juma' de masina.
Si toate astea in 9 luni!!!
Ma consider vinovata la 2 din evenimente, hai sa zic aproape trei daca il pun si pe ala care mi-a venit pe contrasens - sa zic ca si eu am o parte de vina pentru ca stiam ca acolo se vine pe contrasens, desi nu e normal, plus ca aveam deja vreo 40 la ora ca ma grabeam sa ajung la o sedinta.
Acuma m-a luat frica - am parcat in seara asta pe un locusor stramtut si pe cuvant ca am transpirat, imi tremurau mainile si picioarele sa nu pateasca iar masina ceva (inca nu e reparata) - aveam un gard de fier lateral, masini in fata si in spate, am intrat cam la mustata.
Altfel, ma dau mare ca ma pricep destul de bine la ale condusului, si chiar ma pricep, zau. Nu ma moscai pe drum, nu stau atarnata de volan si cu ochii in parbriz cum fac multe, nu parchez ca vaca in drum, nu merg ilegal, nu incurc pe nimeni, nu ma bag in fata nimanui si nu tai calea, dar nici nu las pe altii sa mi-o faca mie, nu sunt sofer de weekend, am ceva kilometri condusi (cei mai multi in Bucuresti ) dar si pe serpentine, autostrada, drum de tara, noapte, ploaie, la naiba, nu sunt incepatoare!
Si totusi, anul asta am pocnit masina intr-o veselie.
M-as duce sa ii citeasca popa putin
Asa ca sincer intreb, pentru ca ma uit pe drum si parca nu sunt asa multe masini pocnite ( ma referi la pocneli din astea subtiri...), voi pocniti masina, sau am avut eu o problema anul asta???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Masina actuala, nu.
Circul cu ea de 5 ani iar prin Bucuresti merg zilnic. N-am atins-o.
Dar in primii ani, dupa ce mi-am luat permis, am avut trei pocnituri.
Putine, dar majore: doua mashini distruse si duse la fiare vechi, pe a treia am vindut-o.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Nu! E prea frumoasa ca sa nu am grija de ea. Face parte din familie ne duce n siguranta si confort unde vrem.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu nu sunt din Bucuresti, dar poate te ajuta raspunsul meu.
Acuma avem un Renault, care l-am sfintit chiar dupa ce l-am cumparat. WV-ul de dinainte nu l-am sfintit si l-a busit sotul meu o data, altadata ne-a furat butucul de la yala, altadata a dat unu cu spatele direct in noi. Acum vrem sa ne luam un Zafira, pe care la fel mergem sa il sfintim.
Sigur ca traficul din Bucuresti nu se compara cu cel din Cluj

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

ANKA pai ai batut recordul,nu?? Imi pare rau pentru atatea probleme. Eu pana acum am lovit-o de 2 ori.
PRIMA OARA dadeam in masarier si cu aripa dreapta am luat un pion de fier si efectiv a iesit aripa de tot.
A DOUA OARA eram la semafor. Inaintea mea era o masina de aia 4 ori 4
. S-a dat verde. Si normal toti am accelerat sa plecam de pe loc. Doar ca in ultimul moment unul cu motorinul a taiat calea jeep-ul .....ala a frant....pe mine m-a luat prin surprindere si am intrat in el. Partea din fata a masinii s-a facut tandari pentru ca jep-ul avea chestia aia ca sa cari dupa tine vreo remorca ceva.....








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

DAAAA, SI LA INCEPUT DE MULTE ORI
Iar acum mi-o zgarie altii, ba cu cheia, ba in parcaresi la noi nu este ca in Romania ca trebuie sa mergi la politie.Aici iti loveste masina si pleaca omu linistit ca si cum nimic nu s-ar fii intamplat, asa ca toate masinile is lovite
Cat despre mine, am un noroc la masini, de cate ori cumparam o masina, eu o lovesc la cateva zile dupa ce o aduc acasa, nu grav, dar ca sa o recunosc, zice sotul
Cand am luat primul corsa, avea 7 ani, sieu nu prea eram obisnuita cu condusul, si odata cand am dat cu spatele am intrat intr-un gard, si asta pe zi.Noroc ca eram singura in masina, defapt cu un rotweilwer in spate, care s-a apucat de latrat ca un nebun, cred ca ii era frica sa nu il strivesc si a sarit din portbagaj pe scaunul din spate.Plus ca dupa ce ne-am mutat la mare, aveam garaj la apartament, dar cum nu eram obisnuita sa intru in garajul respectiv, care era destul de stramt, am julit poarta din dreapta de la masina de poarta garajului, ca de bun venitadica am facut cunostinta cu noul garaj
Iar la corsa vechi, i-am spart odata stopul de la numar, adica stateam la rosu la o intersectie si a intrat un ford curul masinii mele.Corsa a ramas fara stop la far, asa am si vandut-o, iar fordul si-a spart baia de ulei si a distrus motorul
Apoi in 2004 am luat un corsa nou, si am vrut sa ii fac o surpriza sotului sa il aduca acasa pana ajungea el din Germania, si cand sa il bag in garajul gol de 20 de locuri, i-am atins spoileru din partea dreapta de un pilar de sustinere din garajIar corsa, cand am vandut in toamna apartamentul, in ultima zi in care a dormit corsa in garaj, cand sa ma duc la servici, am dat cu spatele si am julit si spoilaru din spate, lucru care nu mi s-a intamplat in 2 ani cat am bagat masina in garajul respectiv
Iar meriva, am adus-o acasa, adica sotul si a doua zi m-a trimis cu ea la servici, sa ma vada lumea cu masina noua, a scos-o el din garaj, sa nu o lovesc, si pe la 12 am venit pana acasa, si amparcat-o langa tomberoane.Si cum nu eram obisnuita cu ea, i-am dat tot cu partea dreapta, si tot la spoiler
Pe langa astea au fost zgariate in parcare cu usa, cu cheile, plus ca sotul le-a mai tras niste semne de recunoastere.
Asta e, important sa sune bine, ca tabla se reparaAsa ca stai linistita ca nu esti singura.Important sa nu fie foarte grav, si sa nu patesti tu nimic.

+11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Pai asta ma scoate din sarite!
1. Nu am avut pocneli nasoale, ceea ce ma incurajeaza (adica nu am avut accidente in realul sens) - cum zice Elise.
2. Circul si eu atent E drept, m-am repezit in cazul astuia parcat cu fundul in drum... parca am avut un moment de orbul gainii, si am raschetat-o!
Si asta ma umple de ciuda - mi-am propus sa fiu mai atenta decat sunt (ca nu am fost 100% atenta pana acuma, ci doar 99%), si tot imi tremura mainile si picioarele la o parcare dificila (subliniez, dificila!) - asta sper sa treaca repede...
Olim - am ras de m-am prapadit!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Primul drum singura la volan, dupa ce n-am condus deloc vreo 7 ani: am intrat (usurel) in bara unuia care a iesit din parcare fara sa se asigure. Vina partial a mea: n-am nimerit frana suficient de repede. Niciunul dintre noi n-a avut niciun semn.

Dupa vreo 2 saptamani de la intamplarea de mai sus i-am agatat bara unuia parcat. Si i-am dat-o jos!!! Din pacate era chiar masina sefului meu. Maniac cu masina...Evident ca nu era vina mea...nu putea sa si-o parcheze un metru mai incolo???

Apoi vreo 3 ani n-am mai comis-o...pana intr-o zi cand m-am pupat cu o Dacie in intersectie in Piata Victoriei. Eram cam pe galben, soferul Daciei extrem de grabit (la politie am aflat ca se ducea la aeroport sa astepte pe cineva) a tasnit imediat ce s-a facut verde. El ceva zgarieturi, eu un far zob si o aripa infundata.... Io amenda, io pa permis pe 3 luni si n-aveam nici Casco...

Dupa inca vreo 3 ani am gasit-o cu aripa usor infundata. Adica chestia a constat-o tipul de la RAR, ca eu nici nu observasem...aici chiar ca am fost total inocenta.

Si ar mai fi una: varianta soft sau aia hard? Familionul stie varianta soft ...aia cu parcarea...In varianta hard, e implicata tot o Dacie...solide masini, domne'...Aici s-a lasat cu scandal mare in service si cu sfatul s-o marit. Pe masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Am permis de 10 ani,e edevarat ca nu prea circul cu masina,ca n-am loc de sot,de lovit n-am lovit-o da am cazut intr-un sant cu ea,se pune?

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu nu am lovit masinile niciodata dar sotul nu este chiar asa de atent...o zgirietura ici, una colo...eu ma supar si ma enervez dar el tot zice ca-i masina, nu copil...acum pe masina noua de 1 an avem o zgirietura cam de 40 cm pe portbagaj, sub farul fata stinga o indoitura, pe portiera din dreapta alta zgirietura (15cm)...

Nu mai zic ca in prima saptamina dupa ce am cumparat-o la o parcare cu plata mi-au pocnit stopul din dreapta (si convenient caseta de la paza a disparut, asa ca am suportat costul inlocuirii nenorocitului de stop care e facut dintr-o bucata - halogen), am lasat-o in parcarea de lunga durata la aeroport si acolo ne-au spart-o si ne-au furat maruntisuri (dar ne-au nenorocit incuietoarea fortind-o cu surubelnita)...tot asa, parchezi pe cont propriu si nu se baga...

Asta e ultima masina...penultima a fost complet distrusa in accident (sotul vs. autobuz - nu a fost vina sotului).

Am avut multe masini dar eu ma atasez, sotzu' zice ca-i totusi un fier



Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

ankalaura
Ce masina ai si ce numar sa ma feresc???


Nici eu nu ma prea pricep, dar niciun incident momentan.
Am timp suficient - e fier pana la urma; nu mai conteaza (asa-i spun sotului meu- fierul se indreapta, se schimba; omul nu) - ideea este sa nu patesc eu ceva.

iar el imi spune - masina nu mai este facuta din fier, ci din fibre, plastic (ceva de genul asta); si casco ne usuca


Ai grija de tine- atat conteaza.



Elly

Mergi la inceput