GRADINITE CONSTANTENE

GRADINITE CONSTANTENE | Autor: CRIXIA

Link direct la acest mesaj

Majoritatea subiectelor sunt legate de o gradinita in parte, majoritatea din Bucuresti!

Pentru cei interesati de gradinitele din Constanta, haideti sa discutam aici probleme legate de febra inscrierilor, reinscrierilor, a programei scolare... si nu numai!

Ca prima informatie utila: www.gradiniteconstantene.ro

Noi in prezent intentionam sa ne inscriem la Gradinite nr.6, din Flamanda.

Pentru mamicile din Constanta, care alearga de colo-colo pentru aceasta problema, va rog sa-mi spuneti in ce consta acest dosar de preinscriere? Care este perioada, termenul limita?
Dac sunt educatori, inspectori prescolari, parinti cu experiente sau orice ne poate sfatui, va asteptam!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Imi place subiectul!Oricum vroiam sa deschid unul similar dar ..in citeva luni!
Asa ca voi urmari cu interes...


Am si o intrebare existentiala....a inscrie la particular sau in sistem de stat? Mersul la privat este doar o toana (la moda), snobism sau necesitate (rupta din realitate )?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Crixia pentru subiect.
Mie mi-au cerut initial un dosar cu copii dupa certificatul de nastere al fetei si dupa buletinele noastre. Si mi-a spus directoarea ca ne mai vedem in toamna dar nu stau atat. Cineva spunea ca se completeaza si o cerere de inscriere. Zilele astea vreau sa mai trec pe la gradinita sa vad care este treaba. Noi ne-am inscris la gradinita nr. 4.
Dani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gradinita Piticot
marimadalina
Buna, eu sunt din Ct si am baietelul la gradinita Piticot (este in parcul Tabacariei, la o statie de tramvai de Dacia si este particulara, are program prelungit). In zona in care doresti mai sunt si alte gradinite,de stat si particulare, dar nu stiu prea multe despre ele. Uite un site care sper sa-ti fie de folos www.grainiteconstantene.reality.ro
Sunt in Ct cateva gradinite particulare care iti asigura si transportul pt copil iar tariful pt program prelungit variaza intre 80-140 euro.Pt. bona pretul ar fi intre 1 500 000 si 3 000 000.
Multa sanatate!


Bi
Iti multumesc mult de raspuns. Am vizitat site-ul recomandat insa recomandarea unui parinte e mult mai mult ca orice reclama . In plus nu au afisate "tarifele". Poate poti sa-mi spui mai multe despre Piticot , cum ii place baietelului, cum ti se pare ca sunt ingrijiti, pretul , efectueaza transport pt.copii , etc .


marimadalina
Baietelul meu are 3 ani si este cel mai mic din grupa, de fapt grupa este pt 4-5 ani, iar el este la program scurt(8,30-12,30, la ora 10,45 isi mananca pachetelul de acasa). Primul lucru de care sunt multumita este ca s-a adaptat destul de repede...ceea ce cred ca este meritul educatoarei. Spatiul si dotarea pot sa le notez cu 8-9,mancarea este foarte buna.
Tariful pt program scurt este de 40 euro iar pt program prelungit este de 60-80 euro, transportul 10euro.
Pana acum sunt destul de multumita de gradinita dar cred ca o parere mai clara o sa-mi fac la petrecerea de Craciun. Nu am vizitat si alte gradinite,nu sunt prea documentata in domeniul asta,si cred ca exista gradinite mai bune...dar nu le poti avea pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Crese sau gradinite particulare Constanta?
andi2277
va rog mult sa-mi spuneti si mie ce gradinite particulare stiti in constanta si daca aveti copiii la vreuna din acestea sa imi spuneti parerea voastra desprea acestea. eu o sa incep serviciul cand implineste copilul meu 2 ani si vreau sa il dau la gradinita particulara

sinzi_ana
Pai cred ca doar Big Ben-ul accepta copii asa mici...
Au o clasa speciala de copilasi intre 2-3 ani...
Cresa particulara in C-ta nu sunt...doar de stat..iar gradinitele nu accepta copilasi asa mici...mai ales daca sunt cu pampers!!!


mygirl
Andi, sunt numai ochi si urechi la subiectul asta. Mi-ai luat-o inainte si eu vroiam sa postez unul asemanator. Deocamdata fetita mea are 1 an si 3 luni, pana la 2 ani cred ac o sa stau acasa dar dupa aia tare as vrea sa o dau la o gradinita sau cresa, decat sa o las pe amna unei femei necunoscute acasa.
Din pacate, oferta e tare slaba la noi in oras...astept si eu cu interes, poate pana la anul va mai apare ceva nou. Big Benul nu e o solutie ptr noi, e tare departe, stiu ca re transport asigurat dar totusi...copil de 2 ani sa faca drumul Dacia- Viile Noi de 2 ori pe zi....
mai auzisem de Cresa Gamex..stiti ceva despre ea?
Asteptam mamicile din Constanta care au copilasii la crese sa ne spuna parerile lor. Va multumim

crig72
mygirl prin zona dacia ceva convenabil nu prea este.Si noi stam tot in zona asta si nu prea am avut ce alege.Gamex e tot gradi din cate stiu eu.Am fost si eu o data acolo pentru a vedea conditiile.Este intr-un apartament pe langa gradinita libaneza.Era curat dar nu mi-a convenit spatiul ...totusi e un apartament..Mi-a placut mult casuta cu povesti dar peste 3 ani primesc si acolo.
Poate pana o sa faca puiutii vostri 2 ani s-o gandi cineva sa imbunatateasca oferta de crese private.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am incercat sa adun aici subiectele mai vechi cu ceva actualitate si astept parerile celorlalte mamici cu pitici de gradinita.
eu m-am hotarat la gradinita nr. 3, program redus, langa Sala sporturilor, pe dacia. (mai ramane sa duc si copchilu' )

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

revin si eu cu informatii despre gradinita arlechin,unde este mihaita...in afara de faptul ca este la cet,zona anda,jos palaria,si nu in ultimul rand primeste si copilasi de doi ani,chiar si cu pampersi,chiar si cu lapticul de acasa! eu una sunt tare multumita ,si nici nu este foarte scump,260 ron,pana la pranz,cu mic dejun inclus,si 360 ron,inclusiv cu masa de parnz,somn si gustare la trezire!....voi decideti....si apropo,nu a fost un moft,a fost o necesitate,cel putin pt noi...cat despre crese si gradinite....soacra mea este directoare la o gradinita de stat...si l-am avut pe mihaita si la cresa....asa ca...multa bafta...daca va mai pot ajuta cu informatii spune-ti si eu fac sapaturi la soacra!




MIHAELA,mami de ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

revin cu informatii,am undat un tel la soacra si iata ce am aflat,in mod normal la gradinitele de stat,inscrierile se fac in luna august,asa li s-a comunicat de la minister,dar sunt gradinite care deja au inceput sa primeasca cereri,asa ca iata ce trebuie sa cu prinda dosarul cu sina:cerere tip(de la gradinita respectiva)
-copie dupa c.n. al copilului
-adeverinta salarizare(nu de alta,dar trebuie sa stie statul,bugetul familiei,nu?)
-analizele copilului:exudat faringian,coproparazitologic,vaccinarile(de la medicul de familie al copilului),aviz epidemiologic(luat cu o zi inainte de a incepe gradi,tot de la med fam)si MRF,al parintilor,nu al copilului!
asa ca dragele mele succes,aveti de alergat...sper ca am fost de folos,si daca va mai pot ajuta cu ceva,placerea este de partea mea!



MIHAELA,MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Ftelor, ce ziceti, schimbam titlul?
Constanta... Crese &Gradinite
Gradinite si Crese @ Constanta
...
Propuneti!

Eu, am trimis un mail inspectorilor prescolari, in care am facut si invitatia de a participa la forumul nostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Suntem in an terminal la Cresa nr. 2, din Flamnada!
Si TAtiana are fata acolo,la grupa mica, asa ca deja suntem 2 persoane care putem da relatii, adica prezenta o experienta in acea Cresa.
Irina, intreaba-ma orice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Crix, felicitari pentru initiativa!

Maria este la Gradinita nr. 12 (in spatele Lic. Calinescu). Pana acum sunt f. multumita. Se duce cu drag, nu ma avut nici un fel de probleme, gradinita e frumoasa, cu o curte f. f. mare (cu iarba, leagane, casuta, groapa cu nisip) iar doamnele sunt foarte dragute. Probabil ca o fi loc si de mai bine, dar comparand-o cu Big Ben-ul (unde am fost pt. putin timp anul trecut), e totul mult mai bine. Vreau sa il inscriu is pe Stefan tot aici, dar trebuie sa mai creasca putin.

Intre timp caut cresa/gradinita care sa il primeasca impreuna cu scutecul din dotare si care sa iaba un program f. lung sau sa fie in Tomis III/IV. Eu am program de la 7.30 la 4, dar f. rar plec inainte de 6. La dus, rezolvam noi cumva si la ora 8, dar mi-ar fi f. greu sa ajung sa il iau. Pe Maria o iau de la gradi unchiul si matusa mea care stau in Tomis III.

Aveti idee cum e cresa din Tomis III? Pe afara arata jalnic. S-a schimbat ceva? Poate mai reusesc sa pun o intrebare si la crese de stat.

Am vizitat si Gradintia Arlechin si mi-a placut, dar e la CET si are program pana la 5, asa ca a iesit din calcule.

Isidora, mi-a scris f. frumos despre Gradinita Brancoveneasca, poate o sa isi faca timp sa scrie si aici doua randuri .



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput