Ciclu menstrual neregulat, solutii, tratamente?

Ciclu menstrual neregulat, solutii, tratamente? | Autor: AnaGN

Link direct la acest mesaj

Buna,

M-am gandit sa va intreb daca aveti probleme de menstra, adica menstra neregulata, si daca da, ce tratemente ati urmat, daca s-a rezolvat si daca fiziologic vi s-a depistat ceva (in urma dozarii hormonale, etc, etc)

Mereu ma intreb cum se poate face transplant de diverse chestii, dar nimeni nu se ocupa serios de problema asta in cercetare.... O fi pentru ca afecteaza numa' femeile?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

problemele cu menstruatia pot fi mult mai complicate decat ciclul neregulat; asta e doar un aspect. din pacate nu stiu sa iti dau alte informatii. stiu doar ca pt ciclu neregulat se dau anticonceptionale. cat despre rest, poate sunt alte fete mai informate.

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

problemele sau..sursele problemei pot fi multe si variate. trebuie sa mergi la medic, sa faci un set de investigatii si sa descoperi cauza..apoi sa tratezi
eu vorbesc...care iar am dereglari nasoale

MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Buna,
Multumesc de raspuns

Am citit pe tema asta tone, dar am inceput subiectul din dorinta de a vedea cu ce s-au confruntat alte persoane...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

eu de cand ma stiu am am avut ciclu neregulat,dar exista un "dar"dupa ce l-am nascut pe baiatul meu cel mare am luat anticonceptionale 'microginon"si l-am avut regulat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

la mine prb e de cicluri anovulatorii. dar cauze cum spui si tu..pot fi nenumarate

MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Si eu m-am confruntat cu problema asta. Inainte de a lua anticonceptionale il aveam cat de cat regulat ... nu ceas, dar era bine, oricum. Cand am intrerupt AC ... dupa o perioada de 5 ani ... dezastru!!! Mi s-a dereglat tot ciclul ... am avut si perioade de 4 luni fara CM. In fine, am fost la dr. si cauza ar fi fost niste chisturi pe ovare ... care, cica dispar si de la sine, prin ciclu. Mi-a dat niste pastile ca sa imi revina CM, m-am "reglat" ca sa spun asa cat de cat ... dar il aveam tot cand vroia el, la 32, 43, 52, 29 de zile ... deci aiurea. Dr. a spus ca o alta cauza a dereglarilor acestea ar putea fi diferentele mari de greutate ... adica atunci cand te ingrasi sau slabesti mult intr-un timp relativ scurt.
Pt. mine reluarea AC pt. a regla ciclul nu se punea in discutie pt. ca vroiam sa avem un bb ...

In fine ... ca sa inchei ... am incercat si cu tot felul de tratamente naturiste ... branca ursului, tinctura de marar, agnocasto (nu toate odata) ... si se pare ca cel din urma m-a ajutat intr-un fel ... iar acum imi vad visul implinit .

11+
Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Probleme cu menstruatia am avut de cind ma stiu...dupa ce mi-au diagnosticat niste chistulete am inceput tot felul de tratamente,de la anticonceptive,tratam hormonale pina la tratam naturiste.Uneori aveam si sangerari intre menstruatii,pt asta am luat o perioada Dupahston apoi Utrogestan.Acum am un CM de 1 zi fara dureri ,fara nimic,dar am deja un fibrom subseros si cica un chist care nu se stie daca e folicular sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Pana acum se pare ca e asa cum am crezut

AC la rang de cinste... care din pacate nu rezolva problema...
Eu am ajuns la concluzia ca daca nu exista cauze biologice, poate unele femei sunt chiar diferite, ca doar nu sunte masini, si atunci asta e... e mai altfel ca la majoritatea.

Insa pe mine ma seaca chestia cu AC pentru orice....
Pe bune, ca sa nu mai zic ca nu sunt bune (fiecare face cum crede) insa eu nu as lua... Dar asta e decizia mea.

Mai astept si alte "povesti", sper ca mai fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by AnaGN

Pana acum se pare ca e asa cum am crezut

AC la rang de cinste... care din pacate nu rezolva problema...
Eu am ajuns la concluzia ca daca nu exista cauze biologice, poate unele femei sunt chiar diferite, ca doar nu sunte masini, si atunci asta e... e mai altfel ca la majoritatea.

Insa pe mine ma seaca chestia cu AC pentru orice....
Pe bune, ca sa nu mai zic ca nu sunt bune (fiecare face cum crede) insa eu nu as lua... Dar asta e decizia mea.

Mai astept si alte "povesti", sper ca mai fericite



Din pacate doar anticonceptionalele mi-au rezolvat si mie problema. Desi am incercat tratamente naturiste, o luna, doua au dat rezultat si apoi din nou am ajuns de unde am plecat. Poti totusi sa incerci ceaiul de cretisoara sau ceaiul de coada soricelului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

AC au fost si la mine singura solutie...

Mergi la inceput