scoala generala nr. 11 Bucuresti

scoala generala nr. 11 Bucuresti | Autor: terry

Link direct la acest mesaj

Am auzit ca este o scoala buna, cu renume, dar m-ar ajuta si cateva informatii din interior.
Imi poate povesti cineva cum este acolo?Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Fiica-mea e acolo, in clasa I. Nu stiu ce anume te intereseaza mai exact, poate-mi spui mai mult.
Am inteles de la d-na ca nivelul clasei e ridicat si prin urmare se lucreaza mult, au uniforme(cei mici), paza, deocamdata la capitolul disciplina n-avem plangeri, oricum sunt prea mici, d-na zice ca sunt neastamparati dar asa sunt toti copiii. Dupa ce vad dimineata si la pranz pe-acolo sunt si multi copii din familii potente material, figuri cunoscute, asta inseamna ca si pretentiile lor sunt mai mari(ceea ce nu insemna neaparat un punct in plus)-fiica-mea de exemplu a avut o perioada cand tot cerea telefon, ca are cutare si cutare(lucru cu care eu nu sunt deloc de acord la varsta lor), n-a fost simplu dar am lamurit-o ca mai are multe altele de facut inainte de a-si agata un telefon de gat.
Noi veneam de la o gradi privata si eram usor ingrijorata de cum va decurge totul, avand in vedere si toate povestile care circula referitor la sistemul de stat. Ei, cel putin pana acum eu ma declar multumita, d-na mi se pare extrem de calda si apropiata copiilor, are mereu timp pt. cateva vorbe cu parintii daca acestia se intereseaza de evolutia copilului, n-am avut nici un moment impresia ca as avea si alte "obligatii", mai mult, nici Laura nu mi-a spus ca d-na ar favoriza pe unul sau altul din clasa. O sa mai vedem ce-o sa mai fie. Poate am fost noi mai norocoase sau poate chiar se schimba ceva in sistem.
Eu sunt multumita de alegerea facuta, pt. noi singurul neajuns e ca pierdem in fiecare zi o gramada de timp cu drumul dar a fost alegerea noastra.
mult succes daca va hotarati pt. aceasta scoala,

Si referitor la faptul ca e pe lista scolilor periculoase, eu n-am auzit inca sa fi fost nici un fel de incident, sper nici sa nu fie, paza e asigurata de o firma de paza si mereu vad prin preajma cate-o masina de politie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Multumesc pentru raspuns.
Majoritatea copiilor de la gradinita Dariei se duc acolo.
Ai punctat foarte bine ceea ce ma interesa cel mai tare. Sa nu fie favorizati copiii in functie de cadouri.Nu suport aceste atentii. Vreau ca Daria sa aibe parte de un mediu in care sa se dezvolte, sa aibe parte de un nivel ridicat in clasa pentru o buna dezvoltare.
In zona noastra nu avem foarte multe optiuni si problema drumului ne roade si pe noi, venind din zona Unirii (in apropiere).
Ai idee cum sunt celelalte invatatoare?
Ai auzit ceva de cele care vor fi anul viitor (2008)?
Incepand cu luna noiembrie-decembrie anul acesta se fac inscrieri deja pentru 2008, asa ca trebuie sa decid ce scoala va urma.
Care au fost criteriile tale de alegere a scolii?multumesc,
Terry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Din ce stiu, sunt invatatoare bune la ciclul primar, poate ca unele sunt mai ridicate in slavi decat altele dar noua ne-a fost recomandata ca fiind o scoala f. buna, asta de catre cineva din sistem. O colega de-a Laurei are sora in clasa a III-a si am inteles ca e tot o invatatoare f buna, nu stiu cum o cheama dar daca vrei pot s-o intreb pe mamica ei. Ne mai fusese recomandata 19 dar pt. ca aici mergeau mai multi colegi de-ai Laurei am ales-o pe asta, desi noi stam in 13 sept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Da, m-ar ajuta un nume de educatoare de acolo (pe PM daca nu vrei sa il faci public).
Eu am terminat MF1 (acum Tudor Vianu) si am avut colegi de la aceasta scoala si care erau f. bine pregatiti.
Si colegii Dariei de la gradi, cei care opteaza pt. aceasta scoala sunt inscrisi toti in aceeasi clasa. Ii va fi mai usoara acomodarea, zic eu.
Cred ca o sa ne indreptam spre aceasta scoala pana la urma.
Banuiesc ca se poate comunica si la telefon cu educatoarea.
Daria deja face la grupa mare f. multe (cam ce faceam noi in cl. I-II) si pentru asta imi doresc sa continue la acelasi nivel.
Vad deja la grupa pregatitoare de la gradi ca se fac vizite la scoala, sa discute parintii cu directoarea si educatoarea, copiii au mers saptamana trecuta in vizita la scoala sa vada cum e. Mi se pare o metoda buna, pentru a vedea ce ii asteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lvalutanu spune:

Am citit cu interes informatiile dsp Sc. Nr. 11 din Buc si as fi si eu interesata sa-mi duc acolo copilul, peste 2 ani. Am inceput deja sa ma interesez ca m-au speriat unii cum ca ar fi deja f tarziu...Daca staim il inscriam de cand s-a nascut!
Ce invatatoare bune cunoasteti? Sunteti multumite de mediu, securitate, nivel?
Va multumesc anticipat pt sfaturi
Luciana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Noi locuim chia in zona asa ca e prima optiune. Stiti cumva o educatoare buna , pe care sa mi-o recomandati pentru anul viitor ?
va multumesc

Mergi la inceput