Lucrusoare pentru copii

Lucrusoare pentru copii | Autor: conchita

Link direct la acest mesaj

am cautat un subiect asemanator si n-am gasit. exista de tricotaje si croitorie, dar e pentru adulti (am gasit numa fulare), or pe mine ma intereseaza numai si numai pentru copilasi, si nu numai tricotaje sau croieli.

mamici, mestesugiti lucrusoare pentru copilasii vostri? haideti cu idei si cu schimburi de experienta, precis ne putem inspira una de la alta.

de exemplu, eu acum tot caut pe net niste explicatii inteligibile despre cum sa tricotez/crosetez niste botosei si tot ce am gasit e in limbi straine cu abrevieri pe care, chiar daca reusesc sa le descifrez, nu reusesc sa inteleg la ce fel de operatiuni se refera. am uitat complet cum se impletesc ciorapii, de fapt calcaiul+varful. ca daca mi le amintesc pe-astea, iaca botoseii. acum lucrez la o jacheta, dar m-am impotmolit la gluga, nici asta nu mai stiu cum se face. ajutor!



************
mami de Sonia Marie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

Cu ce vrei sa lucrezi botoseii? Cu andrele sau carlige de ciorapi (niste andrele cu doua capete ascutite, 5 la numar). Te invat eu cum sa faci la ciorapei...
Pentru gluga lasa-ma sa ma documentez si-ti spun

Edit: 5 la numar carligele nu capetele lor

Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)
Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Eu am pastrat niste pulovere vechi din lana (subtiri) si vreau sa le fac cateva manusele cu un deget - revin, adica sa tai dupa tipar din material si apoi trag la masina... experiment! Pe Net am citit ca merge (...dar mai e pana va purta Soniuta manusi. Eu chiar si in FL le-am pus, e adevarat rar).
Cu altele nu ma laud din lipsa de timp. Mai vreau niste pijamale cu nasturei la bluza. Le ador pe cele traditionale.

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Andreea, cu ce-o fi, ca am si andrele, si carlige, si crosete. din cate imi amintesc, traditionale erau carligele, nu? multumesc mult de tot. gasisem un video pe net, dar se opreste taman la punctul culminant. io pregatesc garderoba pentru iarna urmatoare.:-)

ML, poti decupa manusile din pulover, iar dupa aia poti fie sa le festonezi -cu croseta, eventual- si dupa aia sa le cosi impreuna, fie sa le tragi la masina direct. pijamalutele sa le croiesti adica? pai hai ca ne descurcam noi cu indicatiile, numa sa imi zici si mie cum adica traditionale...doar cu trei nasturasi la gat sau de sus pana jos?

************
mami de Sonia Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Ce subiect bun, mi-a picat la tanc. Am o gramada de lucruri de facut pentru nepoteii mei si abia astept sa citesc ce mai scriu cunoscatoarele

La mine treaba sta cam asa: in adolescenta, tricotam foarte mult, aveam zeci de modele si tipare frumos indosariate, aveam indeminare si multa practica (3 ore/saptamina de lectii la liceu + lucru dupa ore, zilnic, ma luase o febra nebuna cu tricotatul, ma relaxa teribil). Din diverse motive m-am lasat de sportul asta si am uitat aproape TOT. Cind ma gindesc ca-mi faceam manusi cu degete (si modele cu 3-4 culori de fire- migaleala la greu) cu andrelute din acelea subtiri (5 la numar), parca vorbesc despre alta persoana.
Acum, dupa atitia ani, vreau sa-mi redescopar "talentele" dar va rog sa ma credeti ca desi am cautat pe net (si chiar am gasit)site-uri cu explicatii, am observat ca nu le mai pot descifra, nu mai am rabdare, cele romanesti sint foarte putine iar cele straine sint...straine.
Asa ca, va rog eu, care va pricepeti, scrieti aici TOTUL! Poate, cu ce mai scormonesc eu prin memoria mea "greu" incercata si cu sfaturile voastre ma voi descurca, in final.
Intre timp, m-am apucat sa tricotez lucruri simple, ce nu necesita multa migala dar incerc sa le fac moderne prin combinatii de culori ( adica nu ma folosesc de gaurele, reliefuri, "dantelarii" sofisticate), de pilda, acum am in proiect o rochie + costum -pantaloni si jacheta-, ambele cu tema marinar, alb cu bleumarin. Tiparul o sa-l fac "din ochi", adica o sa-l desenez din "imaginatie" pe0un carton(si trisez un pic fiindca am niste "vechituri", de la o vecina, pe care le-am descusut ca sa vad cum sint facute)si o sa numar cite ochiuri sint pe centimetru, dupa care o sa tricotez in dungi pur si simplu, singurele operatiuni "deosebite" vor fi doar scazutul si inmultitul.
Ca sa nu ramina niste platitudini, am de decupat dintr-o bluza de-a mea mai veche, o silueta de vaporas pe care o sa o mituiesc pe mama sa o coase si apoi brodeze pe contur cu fir auriu.
Daca ies ca lumea, promit si poze.

p.s. ML, super ideea cu puloverele, am o gramada pe care nu le mai port, tare bine le-ar sta, reciclate!

Qi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by conchita
[brML, ... si dupa aia sa le cosi impreuna, fie sa le tragi la masina direct. pijamalutele sa le croiesti adica? pai hai ca ne descurcam noi cu indicatiile, numa sa imi zici si mie cum adica traditionale...doar cu trei nasturasi la gat sau de sus pana jos?

************
mami de Sonia Marie



Conchita asa am sa fac, ca nu ma pricep nici la tricotat nici la crosetat (P.S. Imi mai plac mult cipicii care se ridica pe glezna, tot tricotati din pacate, asta o spun pt mine... Mi se pare ca intra in picior mai usor decat sosetele de lana).
Uitati am gasit si tipar, desi pt. femei:

http://www.sewnews.com/resources/library/hol06/

Pijamalutele ... cu nasturi de sus pana jos. Le numesc traditionale pt. ca ai mei copii au numai din cele care se trag pe cap, mulate pe corp.

Daniela si eu sunt fan al reciclarii , asa ca va astept cu idei.
Si mai pe langa subiect... fata (la 5 1/2 ani) se joaca mai mereu cu camasile mele vechi de noapte. Am doua din milanez si ma tot intreb de ce nu se mai fac articole din acest material? Chiar, stie cineva ce-i de fapt "milanezul"?

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

nu stiu cat de inteligibile is explicatiile astea dar www.garnstudio.com/lang/en/visoppskrift.php?d_nr=b11&d_id=20&lang=en" target="_blank">lucrusoarele is www.garnstudio.com/lang/en/visoppskrift.php?d_nr=b14&d_id=11&lang=en" target="_blank">adorabile

de www.bonne-nuit.co.uk/acatalog/childrens_pyjamas.html?gclid=CJyjz7DD8osCFQIYXgodo37FSw" target="_blank">pijamale de astea zici, ML?

despre reciclare este si o carte scrisa si ilustrata de suedeze si tradusa pe engleza: Second-Time Cool: The Art of Chopping Up a Sweater

si www.vasa.abo.fi/users/mporko/doredo/default.html" target="_blank">aici cateva idei. puteti apasa pe imagini savedeti creatiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by Adela99


de www.bonne-nuit.co.uk/acatalog/childrens_pyjamas.html?gclid=CJyjz7DD8osCFQIYXgodo37FSw" target="_blank">pijamale de astea zici, ML?

Daaa, le iubesc!!! Clasice asadar...

si www.vasa.abo.fi/users/mporko/doredo/default.html" target="_blank">aici cateva idei. puteti apasa pe imagini savedeti creatiile

Ce dragute idei! Mi-am salvat linkul. Multumesc Adela!




P.S. Fetelor va mai caut in cateva luni poate mai vorbim despre reciclare, in general... dantela veche, razatoare si biberoane de sticla, pietricele slefuite si alte "minuni"...

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Danuta, parca as fi scris eu cuvant cu cuvant! imi amintesc extrem de putine modele si ma "scot" tot din culori. dar nu iese rau nici asa, nu? abia astept sa vad costumul de marinar. :-)

ML, am vazut si eu pijamalele de pe linukul dat de Adela. acum inteleg la ce te referi. desi am avut tipare pentru gulerul de genul ala, in rever, n-am fost niciodata in stare sa-l reusesc. asa ca io il fac mereu gen indian, adica o bentita de-aia la gat, ca e mai simplu.
sper sa ne vedem mai des de cateva luni, de ce tocmai atunci? :-)

Adela, foarte utile linkurile, cam asa e jacheta de-o fac acum, ca aia din poza cu gluga. vad ca explicatiile suna inteligibile si m-as descurca sa le urmez daca as stii ce se abreviaza pe-acolo si ce-s alea garter si stocking sts la propriu. mai baga si niste cifre si nu pricep daca sunt nr. de ochiuri, inches sau ce...

************
mami de Sonia Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrath spune:


hai ca am reusit sa intru si io...
Conchita daca vrei o gluga cum e aia din poza Adelei e destul de simplu.
Pui ochiuri de la baza gatului incepand din mijlocul fetei de jur imprejur si tricotezi pana cand ajungi sa tricotezi o inaltime egala cu distanta de la vertebra a 7 cervicala(acolo unde simti gogoloiul ala in ceafa) pana in crestetul capului copilului.

Apoi incepi sa scazi din mijloc (scazi pe fiecare parte separat)1 ochi apoi 2 , 3, 4, 5 ochiuri pe rand astfel incat sa obtii o margine rotunjita. Poti continua cu scazutul ochiurilor daca ti se pare ca gluga este prea mica in inaltime. In felul asta cresti inaltimea materialului si rotunjesti bine gluga. Dupa ce ai rotunjit bine coltul inchei frumos amandoua partile le cosi ca sa arate ca o gluga si o festonezi pe margine

Daca vrei ca gluga sa aiba mot, nu scazi nimic o lucrezi pur si simplu la inaltimea care iti trebuie apoi inchei si cosi.

Pentru botosei lucrati cu carlige:
Pui 6 ochiuri simple pe doua calige deodata. Apoi iei un al treilea carlig si lucrezi un ochi da si unul nu pe o parte. Pe partea cealalta lucrezi ochiurile ramase. O sa ai doua carlige lipite unul de altul cu cate 3 ochiuri pe fiecare. Apoi incepi sa cresti cate un ochi pe fiecare parte a carligului lucrand circular.
Cand ajungi la o latime suficienta imparti pui si celelalte doua carlige si vei avea 2 pe o parte si doua pe o parte.
Cand ai facut botosul suficient de larg sa-i incapa piciorusul, incetezi sa cresti si lucrezi drept pana cand ajungi la o lungime egala cu laba piciorului.

Acum vine smecheria: pe o parte a botosului, pe toata latimea trebuie sa lucrezi un fir separat, pe care sa-l legi apoi la capete. Aici vei lucra mai tarziu partea de sus a botosului.

Dupa ce ai pus firul acela diferit mai lucrezi dreptinca vreo 4-5 randuri apoi incepi sa scazi pentru calcai exact cu ai crescut la varf, pana cand ajungi tot la 3 ochiuri pe un carlig si 3 pe altul. Inchei calcaiul.

Pentru partea de sus a botosului:
- tragi firul pe care l-ai intercalat, el o sa iasa ca un fir de sigiliu. Pui repede carligele pe ochiurile astfel descoperite (ai grija sa nu scapi vreunul) si lucrezi circular un model gen elastic (1f1d, sau 2f 2 d, etc)ata cat vrei sa fie de inalt tureacul ciorapului.

Gata, ai terminat ciorapul!

Revin pentru botosii lucrati cu andrele mai tarziu

Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)
Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Cochita, eu am model de botosei in franceza. Daca vreti il caut.
(e model incercat si facut de mai multe ori)



Mergi la inceput