Atelierul Piticilor (3)... si CONCURS...

Atelierul Piticilor (3)... si CONCURS... | Autor: AT_Piticilor

Link direct la acest mesaj


Atentie pitici!!!
Dam startul la Concursul lunii Octombrie:
Tema "Vietuitoarele pamantului"
(detalii gasiti mai jos)


Atelierul Piticilor - Albume

Explicatii Lucrari si Poze pt Atelierul Piticilor

Concurs Atelierul Piticilor - Albume

Pozele Castigatorilor Concursului

Atelierul Piticilor: (1), (2)
Concurs la Atelierul Piticilor: (1)

Info despre Tema Saptamanii:
- nu trebuie sa fii mamica sa poti propune o lucrare
- lucrarea sa fie usoara si sa poata fi lucrata de copii intre 2 si 10 - 12 ani
- cand cineva anunta tema saptamanii sa verifice daca nu cumva cineva a anuntat alta tema pt acea saptamana (lista o gasiti mai jos)...
- doar in ziua in care incepe saptamana ei sa puna explicatiile lucrarii... care trebuie sa contina (explicatii cum se realizeaza lucrarea si poza cu lucrarea "de aici lasam imaginatia fiecaruia sa lucreze... daca vor sa urmeze indicatiile bine, daca nu, sa se incadreze in tema si sa efectueze o lucrare")
- fiecare copil si mamica (tatic) trebuie sa realizeze o lucrare cu tema saptamanii
- lucrarile pot fi: desene, picturi, decupaje, cusaturi pe material, plastelina, traforaj
- cine doreste sa puna poza cu lucrarea copilului in albume sa trimita un e-mail la adresa urmatoare: atelierul_piticilor@yahoo.com
- e-mail-ul sa contina: Nick-ul mamicii (taticului) de pe DC, numele copilului, cati ani are copilul cand a efectuat lucrarea (5 ani si 6 luni, 4 ani si 2 luni, 3 ani si 8 luni), numele lucrarii si o poza clara
PS: Orice lucrare care indeplineste conditiile va fi pusa in album SE ACCEPTA SI LUCRARI DIN SAPTAMANIILE ANTERIOARE

Sugestii de la Sinzi_Ana:
As vrea ca lucrarile sa fie facute in exclusivitate de copilasi, dupa un model sau din imaginatia lor, ca sa le stimulam creativitatea si sa le perfectionam indemanarea si mamicile sa nu ajute decat cu prima lucrare (modelul) si cu fotografia si postarea!!!!
Sa le puna modelul in fata si sa ii lase sa faca cum stiu ei...fara sugestii, fara ajutor!!!


Programari pt lucrariile viitoare:
- Saptamana 0001 (12.07.2006 - 16.07.2006): Albinuta - Gabbriela
- Saptamana 0002 (17.07.2006 - 23.07.2006): Tablou cu scoici - Caprioara
- Saptamana 0003 (24.07.2006 - 30.07.2006): Lego - Gabbriela
- saptamana 0004 (31.07.2006 - 06.08.2006): Peisaj cu conifere - Katty
- Saptamana 0005 (07.08.2006 - 13.08.2006): Masini - Lucia_Mirela
- Saptamana 0006 (14.08.2006 - 20.08.2006): Fluturasi - Katty
- Saptamana 0007 (21.08.2006 - 27.08.2006): Floarea-soarelui - Lucia_Mirela
- Saptamana 0008 (28.08.2006 - 03.09.2006): Pomi fructiferi - Gabbriela
- Saptamana 0009 (04.09.2006 - 10.09.2006): Marea sau Ocean - Caprioara
- Saptamana 0010 (11.09.2006 - 17.09.2006): Campi cu flori - Alina
- Saptamana 0011 (18.09.2006 - 24.09.2006): Peisaj de vara - Lucia_Mirela
- Saptamana 0012 (25.09.2006 - 01.10.2006): Mashti Haioase - Katty
- Saptamana 0013 (02.10.2006 - 08.10.2006): Arici si Ciupercute - Caprioara
- Saptamana 0014 (09.10.2006 - 15.10.2006): Peisaj cu castane, ghinzi... - Mirona
- Saptamana 0015 (16.10.2006 - 22.10.2006): Legumele vesele - katty
- Saptamana 0016 (23.10.2006 - 29.10.2006): Fructe - Gabbriela
- Saptamana 0016-0017 (23.10.2006-05.11.2006): Halloween- Sinzi_ana & Gabbriela
- Saptamana 0017 (30.10.2006 - 05.11.2006): Peisaj de Toamna - Caprioara
- Saptamana 0018 (06.11.2006 - 12.11.2006): Peisaj cu flori uscate - Katty
- Saptamana 0019 (13.11.2006 - 19.11.2006): Picturi pe ghips - Caprioara
- Saptamana 0020 (20.11.2006 - 26.11.2006): Coliere - bratari - Mirona
- Saptamana 0021 (27.11.2006 - 03.12.2006): Curcan - Gabbriela
- Saptamana 0022 (04.12.2006 - 10.12.2006): Ornamente de iarna - Caprioara
- Saptamana 0023 (11.12.2006 - 17.12.2006): Brad de Craicun - Gabbriela
- Saptamana 0024 (18.12.2006 - 24.12.2006): Peisaj de iarna - Crig72
- Saptamana 0025 (25.12.2006 - 31.12.2006): Mos Craciun - Mirona
- Saptamana 0026 (01.01.2007 - 07.01.2007): Torturi din plastelina - Crig72
- Saptamana 0027 (08.01.2007 - 14.01.2007): Familia mea - Nadina
- Saptamana 0028 (15.01.2007 - 21.01.2007): Picturi cu degetele - Sinzi_ana
- Saptamana 0029 (22.01.2007 - 28.01.2007):Testoasa - Gabbriela
- Saptamana 0030 (29.01.2007 - 04.02.2007): Casa Mea - Karina
- Saptamana 0031 (05.02.2007 - 11.02.2007): Vulcan - Gabbriela
Februarie:
- Saptamanile 32(12.02.2007 - 25.02.2007): - Soarele si Luna - Mirona


Cine are o steluta rosie in fata * si data scrisa cu verde - este tema de concurs.
Martie:
0033. *martisoare -Caprioara
0034.*Felicitari pt 1 martie - Caprioara
0035.felicitari 8 martie - Gabbriela
0036.* buburuze si alte insecte -Buburuzashop
* - concurs sponsorizat de PerfectDeco si FunScience
* - concurs sponsorizat de Buburuzashop

April:
0037.* Iepurasi si oua incondeiate - Mirona & Caprioara
0038.Peisaj de paste-Diana Mirela
* - concurs sponsorizat de CasaRetro si FunScience
Mai:
0039.*Sistemul nostru solar – Buggy
0040.Cadou pt mami - Gabbriela
0041.Pinguin - Gabbriela
* - concurs sponsorizat de FunScience - Atelier astronomie "Calatorie catre Planete" si CasaRetro
Iunie:
0042.Cerc Cromatic - Caprioara
0043.Cadou pt tati - Gabbriela
Iulie:
0044.Plansa cu orez - Ana_marie222
0045.Rama de tablu din fire textile - Diana Mirela
August:
0046.Soricel, purcel, broscuta - Diana Mirela
0047.Hora papusilor - Diana Mirela
Septembrie:
0048.Semn de carte - Diana Mirela
0049.Morisca - Diana Mirela
Octombrie:
0050. *Vietuitoarele pamantului
0051.Colaj-diverse animale - Diana Mirela
0052.Picturi realizate cu ajutorul stampilelor din cartof - Alexxia
* - concurs sponsorizat de FunScience - Atelier si CasaRetro- premii



Lista ramane deschisa pt cine doreste sa se inscrie sa prezinte lucrari



Info despre Concurs:

Fun Science si echipa de la Atelierul Piticilor va invita la concurs.

Se va oferi in fiecare luna un singur atelier sustinut de Profesorii Trasniti de la Fun Science numai in Bucuresti ( din motive tehnice, atelierul nu poate fi sustinut in afara Bucurestiului). Atelierul se va desfasura la scoala sau gradinita copilului castigator. Fun Science acorda prin rotatie premiul cel mare la una din grupe.
Se vor oferi diplome fiecarui castigator, dar si premii de la alti sponsori (pana acum au fost ISA si PerfectDeco si CasaRetro).
Info despre Premii:
In fiecare luna a concursului toti copiii de la toate grupele vor participa la concurs... dar numai o singura grupa va primi premiul donat de Fun Science, restul castigatorilor vor primi o Diploma si un premiu material de la sponsorii atelierului.
ATENTIE! pt premiul de la Fun Science, este doar pt membri din Bucuresti! - restul premiilor pot merge si la participantii din toate colturile lumii daca ofera o adresa valida undeva in ro pt a fi trimis premiul.

Un juriu alcatuit din 5 sau mai multe persoane va alege cate un castigator din fiecare grupa.

Lucrarile se asteapta pe urmatoarea adresa: concurs_atelierul_piticilor@yahoo.com


Tema concursului va consta in lucrari facute si expuse de copii. Temele vor fi alese in functie de propuneri.


Tema de concurs pentru Octombrie:
- "Vietuitoarele pamantului"

Instructiuni pt Octombrie:
-desenati, pictati, lipiti, etc... folositiva imaginatia si aduceti la viata animale, pasari, pesti, insecte.
Va rugam sa trimiteti maxim 4 imagini (animale) de copil.
Casa Retro va propune si ea modele: puteti vedea in imaginile din album o frumoasa girafa si niste pesti vesel colorati.
Perioada de desfasurare: 1 Octombrie - 22 Octombrie
Vot: 22 - 26 Octombrie
Anuntare castigatori: 29 Octombrie

Vor fi 3 grupe:
- sub 5 ani
- intre 5 si 6.5 ani
- peste 6.5 ani

Premiile vor fi acordate de catre FunScience si de catre CasaRetro, prieteni de suflet ai Atelierului Piticilor.

Buggy, va acorda la grupa I de varsta un Atelier FunScience. Acest premiu poate fi acordat numai in Bucuresti.

CasaRetro va acorda la toate trei grupele cate un premiu "istet" castigatorilor. Premiile vor consta in carti de la Editura TOP, carti ce ii vor invata pe castigatori sa faca si mai multe lucruri frumoase. De asemeni va acorda si premii de participare surpriza. Aceste premii vor putea fi ridicate de la magazinul Casei Retro din Bucuresti (harta). Doar pentru castigatorii care nu sunt din Bucuresti, premiile vor fi trimise prin posta.


Juriu:
- parintele care e in juriu nu are voie sa isi inscrie copilul in concurs
- juriul trebuie sa fie alcatuit dintr-un numar de persoane fara sot
- juriul trebuie sa fie alcatuit din 5 sau mai multe persoane
- va fi acelas juriu la toate categoriile

Membri Juriului sunt:
Buggy, Gabbriela, Anina_n, Diana Mirela, cgaby, PerfectDeco, CasaRetro

Lista ramane deschisa pt Juriu...


Reguli pt a participa la concurs:
- tema trebuie sa fie realizata in intregime de copil si sa fie incadrata in tema lunii
- parintele trebuie doar sa il ajute cu explicatii, indrumari fara sa atinga foaia, fara sa decupeze pt copil, fara sa decoreze absolut nimic. Parintele poate sa ii arate un model copilului, poate sa ii citeasca instructiuni...
- copilul trebuie sa fie inscris la categoria de ani corespunzatoare
- copilul trebuie sa fie inscris la o scoala sau gradinita din Bucuresti pt a putea primi premiul oferit de Fun Science
- va fi ales cate un castigator din fiecare grupa; premiul cel mare insa il va primi doar un singur copil, de la grupa ce este la rand luna respectiva; premiul este diferit in fiecare luna, si se acorda la una din grupe, prin rotatie.


Concursuri incheiate:

Concursul s-a incheiat pt luna Decembrie (pom de craciun), Ianuarie (diferente intre om si animal), Februarie (dinozauri), Martie (Martisoare, Felicitari si Buburuze), Aprilie (Iepurasi si oua incondeiate), Mai (sistemul solar si planete).
Felicitari castigatorilor din lunile: Decembrie, Ianuarie, Februarie , Martie, Aprilie .


Copii inscrisi in concurs:

Grupa I (sub 5 ani)
Edi (3 ani si 1 luna)- baiatul lui biluta28
Ana (3 ani si 8 luni)- nepotica lui Caprioara

Grupa II (intre 5 si 6.5 ani)
Mariuca (5 ani si 1 luna)- fetita lui crig
Andrei (5 ani si 1 luna)- baiatul lui katty
Matei (5 ani si 8 luni)- baiatul lui Caprioara
Ruty (6 ani si 2 luni)- fata lui Alexxia

Grupa III (peste 6.5 ani)
Maria Andreea (6 ani si 9 luni)- fata lui roxanal
Ana Maria (7 ani si 10 luni)- fata lui biluta28



PS: cine are culoare verde deja a trimis lucrari... cine e cu culoare mov, inca se asteapta lucrarile...


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Concurs la Atelierul Piticilor pt luna Mai:
Tema concursului: Planete si sistemul nostru solar
Mod de executie: cum doreste copilul
Mod de prezentare: o singura poza cu lucrarea intreaga si facultativ poze cu lucrarea in detaliu
Parinti nu au voie sa ajute decat cu idei, dar sa nu atinga foaia de lucru a copilului.
Lucrarile se asteapta pe adresa: concurs_atelierul_piticilor@yahoo.com
Perioada de desfasurare: 1 Mai - 24 Mai
Vot: 25 - 26 Mai
Anuntare castigatori: 27 Mai
Vor fi 3 grupe:
- sub 4 ani
- intre 4 si 6 ani
- peste 6 ani

PS: Luna Mai mai are si alte teme care pot fi realizate si trimise la adresa atelierul_piticilor@yahoo.com aceste teme nu vor fi in concurs, dar vor fi in albumele comune...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Salutare fetele,

Eu am o perioada foarte grea la munca si ma pregatesc si pentru niste examene, asa ca nu mai ajung sa scriu pe aici din pacate . Mai trag insa cu ochiul la ce scrieti voi .
Pana la jumatatea lui iunie (cel putin) o sa am o perioada grea si nu o sa mai pot fi asa activa. Sa nu va suparati pe mine, da?
Incercam sa facem si noi tema de concurs cu planetele, insa nu voi putea sa mai aloc asa mult timp (ca in vremurile bune) pentru lucrul cu cupilul in perioada asta, asa ca sa vedem ce o sa iasa .
Va urez spor la lucru!

pup you,

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Hai ca ne inscriem si noi la concurs, desi nici eu nu stiu daca il voi convinge pe Liviu sa faca ceva. Sper sa il conving totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Noi am terminat lucrarea si am trimis-o. Ne-am grabit luna asta pentru ca eu sunt in sesiune si imediat dupa incep licenta si s-ar putea sa nu mai am prea mult timp liber.

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"This is your time. This is your dance.
Live every moment. Leave nothing to chance.
Swim in the sea. Drink of the deep.
Embrace the mystery of all you can be."


PERLELE RUTICAI
RUTY SI THEA AU PAGINUTA NOUA
POZE
www.sanatatealoevera.ro " target="_blank">Vrei sa fii liber ?

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=5" target="_blank">AICI NE PUTETI VOTA - POZA:BUCURIILE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiut85j spune:

Va rog si fata mea ...in concurs.MARIA ADELINA -7 ANI si 2 LUNI

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

fetelor la noapte pun in regula totul si dau lista pt premii la sponsponsor, tot la nopate o sa va trimit la castigatori info cum sa va ridicatii premiul.
Eu din 19 mai si pana in 19 iunie nu mai am asa mult acces la net si nici timp sa ma ocup de atelier din pacate.. asa ca va rog sa va grabiti cu lucrarile sa le mai aranjez pe unde trebuie sa ii usurez putin munca celor ce vor ramane responsabili pt atelier. Nu va ingrijorati, concursul va merge inainte si premiile se vor onora.
si sport la treaba


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

primele lucrari in concurs:
Grupa II (4 - 6 ani):
- Ruty "5 ani si 9 luni" (fata lui Alexxia) - sistemul solar
- Liviu "4 ani si 11 luni" (baiatul lui Lucia Mirela) - sistemul solar


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

Ne inscriem si noi la concurs Eduard Constantin (Edi) 2 ani si 9 luni si Ana Maria 7 ani si 7 luni insa lucrarile le vom realiza in wd asa ca pe luni marti vom avea si poze cu ele.



Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 7 ani juma - Edi 2 ani si 8 luni

http://community.webshots.com/user/biluta28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

buna fetelor... asa de putini concurenti ... ?
Maine o sa modific lista.. acuma muncesc de ma spetesc din cauza la neseriosii de la yahoo... cititi si voi si aveti grija sa nu va pierdeti pozele de pe yahoo.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=99956

eu incerc zilele astea sa transfer toate pozele pe webshots...

Legat de premii, nu suntem neserios, imi cer scuze, astept info de la sponsor... a zis sa va spun ca ar prefera sa mergeti toti intr-o zi dupa premii si se pot ridica premiile pe baza unor info si a unei liste. Astept adresa complecta de la ei ... sper sa nu mai intarzie mult.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Ce porcarie cu yahoo...

Foarte frumoase lucrarile trimise . Sunt niste adevarati artisti piticii nostrii!!!

Fetele, eu nu am timp nici sa respir, aseara am ajuns acasa dupa ora 21:00 de la serviciu... Trebe sa ajung la Casa Retro sa cumpar bile de polistiren pentru planete (ca asa vrea Matei, sa picteze bilele si sa le punem in bete de frigarui sa stea in cerc in jurul soarelui) si nu reusesc din cauza programului . Sper marti sau miercuri sa ajung si acolo, ca am niste cursuri in zona atunci.

V-am pupat si fug la treaba .



Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput