Cum putem proteja mediul

Cum putem proteja mediul | Autor: anda141

Link direct la acest mesaj

M-am gandit la acest subiect, inspirata fiind tot de pe DC,din ultimele discutii privind jeep-urile, gratarele si alte minuni.
Asadar, sa propun sa scriem aici ce putem face pentru a evita cat de cat poluarea si a mai proteja, cat se mai poate mediul si asa destul de afectat.
Incep eu cu gratarele, ca e de sezon :
- daca tot facem, sa nu facem focul direct pe iarba, sa folosim gratar special cu picioare si sa nu il asezam sub copaci ;
- sa nu lasam in urma noatra nici macar o coaja de seminta ( asta tine si de estetica locului)

Apa
- spalam cu masina de spalat atunci cand avem rufe cat sa umple o masina;
- oprim robinetul cat timp ne samponam, periem dintii, frecam vasele ..etc.

Astea mi-au venit in minte la repezeala, cu siguranta mai sunt multe.
Chiar daca nu mai salvam planeta, eu zic ca nu e rau sa economisim cat se poate. Atata timp cat in alte zone , copiii mor de sete si de foame, noi de ce sa consumam inutil ? Asta ma doare cel mai tare. La noi se face prea multa risipa , si am putea evita asta .

Sa il ajutam pe Alexandru

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Initial creeata de anda141
Incep eu cu gratarele, ca e de sezon :
- sa nu lasam in urma noatra nici macar o coaja de seminta ( asta tine si de estetica locului)




Pacat ca nu citesc aici si cei care zilele astea au lasat in urma tone de gunoaie pe la padure sau pe unde or mai fi fost la gratar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancapolgar spune:

Da,trebuie sa ne gandim in fiecare zi la ce putem face,inainte sa ne ajunga si noua cutitul la os,ca altor tari. Trist e ca,in calitate de locuitori ai Pamantului,ne-a ajuns de mult cutitul la toate oasele si inca suntem prea imbatati de alergatura asta prin viata,incat nu realizam nimic din ce se intampla si ne ameninta tot mai mult.Ce mai putem face?Sa ne educam copiii sa cunoasca,sa respecte si sa iubeasca natura,sa nu risipeasca nimic din ce ne inconjoara.Si sa ii dojenim mereu pe adultii nepasatori,prea incapatanati sa mai renunte la vechile si proastele obiceiuri.Eu o sa imi dau tema de casa sa inventez jocuri pt copii,cu care sa ii aducem mai aproape de natura.Dureros e ca in Romania nu prea se recicleaza mare lucru,caci asta ar reprezenta un castig enorm pt tara si pt planeta.

Anca , mami de Alex
Poze
"Devii ceea ce gandesti in majoritatea timpului."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Sincer in afara de cojile de seminte de la locul gratarului si masina de spalat plina nu fac nimic din lista scrisa de tine. Nu e vorba de coji de seminte ca oricum nu prea servesc decat acasa daca ma loveste vreo pofta dar e vorba de gunoaie pe care indiferent de estetica locului le car dupa mine in masina pana la primul cos de gunoi sau chiar pana acasa.
Chiar ne uitam la televizor zilele astea si au fost multe materiale despre mizeria lasata de romani dupa gratar. Sotul meu s-a pus pe comentat: uite-l ma si p-ala ce nesimtit cum a aruncat jarul de la gratar exact acolo. Si eu l-am intrebat si ce putea face cu el? Pai arunca apa pe el si-l lua in punga de gunoi. Serios? Si tu de cate ori ai facut treaba asta? Apoi am concluzionat impreuna ca de fapt carbunii sunt biodegradabili si nu sunt asa poluanti cum sunt peturile lasate la intamplare. Asa o fi? Dar eu una sunt deschisa si la alte solutii
Voi ce faceti cu jarul de la gratar?

Ar mai fi tavitele in care se vinde carnea de pui. Dai cu tunu sa gasesti ceva care sa fie doar in punga. Si culmea alea la punga sunt de fapt la o calitate inferioara. Era un filmulet pe discovery despre paharelele de cafea, facute tot din acelasi material. Cafeaua o bem in 10 minute iar paharele alea stau la groapa de gunoi cu anii...

Si separarea gunoiului: in pungi diferite pe categorii hartie, platisc, sticla, metal, gunoi menajer. Cel putin in Bucuresti nu sunt tomberoane separate pentru asa ceva, si daca ar fi ma intreb cati dintre noi chiar ar face efortul de a sorta gunoiul? Nu mai zic ca dupa etapa "tomberonul" nu se recicleaza nik, asa cum zice si Anca mai sus.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

asta vara am avut un soc cand am vazut cum arata Jiul la intrare in Targul Jiu, era plin, plin de pet'uri, sute de mii de sticle pluteau pe suprafata apei, era o imagine dezolanta.


fetele de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Inca o chestie foarte urata, sticlele de plastic care sunt peeeste tot. Astea chiar ar trebui reciclate. In primul rand umplu tomberonul imediat , nu se degradeaza nicicum si sunt miiiii....
Daca s-ar face o sesizare la primarie , sa se monteze niste tomebroane speciale macar pentru plastic..presupun ca se pot recicla si folosi la ceva.

Sa il ajutam pe Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca ar fi ca in vest, sa se returneze bani pe peturi, sa vedeti ce repede ar disparea din peisaj...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancapolgar spune:

Mai putem face ceva si anume sa folosim pe cat putem produse ecologice,eu fac asta de mai bine de 2 ani de zile.Containerele selective pt gunoi sunt f necesare;chiar daca romanii deocamdata le-ar folosi ca pe cele neselective,daca s-ar aplica si niste amenzi frumusele pt aruncarea la intamplare a gunoiului in aceste containere probabil ca pana la urma s-ar adapta si romanasul.Dar,sincer,nu stiu cand se vor misca lucrurile in domeniul asta in tara noastra.Eu am terminat ecologia in 2003 si pana la ora actuala nu am gasit de lucru in domeniu.Sper totusi ca intrarea in UE ne va obliga sa facem ceva in privinta asta.Eu nu renunt,asta imi doresc sa fac si pana la urma tot o sa reusesc.
Despre carbuni pot sa va spun ca nu dauneaza mediului,dimpotriva,cenusa e un ingrasamant f bun,in schimb guma de mestecat nu are ce cauta pe jos,pt ca e unul dintre deseurile cu cea mai lunga perioada de biodegradare.

Anca , mami de Alex
Poze
"Devii ceea ce gandesti in majoritatea timpului."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

stiu eu sigur ca la piatra neamt exista o firma care recicleaza macar peturi, hirtie si metal (ma rog, ala din dozele de bere...)

colaboreaza intens cu aceasta firma primaria bicaz, care se tot straduieste sa curete lacul de pet-uri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Putem folosi pungile de ca hipermarketuri pe post de saci menajeri. Chiar nu vad rostul de a cumpara saci menajeri atata timp cat strang o gramada de pungi saptamanal de la cumparaturi.

Sa il ajutam pe Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by pisigri

stiu eu sigur ca la piatra neamt exista o firma care recicleaza macar peturi, hirtie si metal (ma rog, ala din dozele de bere...)

colaboreaza intens cu aceasta firma primaria bicaz, care se tot straduieste sa curete lacul de pet-uri



Super ideea!
..ce bine ar fi daca toti onor dom' primarii ar initia un astfel de program!

Mergi la inceput