Scaderea auzului dupa nastere-Otoscleroza

Scaderea auzului dupa nastere-Otoscleroza | Autor: maria72

Link direct la acest mesaj

Cine a auzit sau cine s-a confruntat cu asa ceva. La mine se manifesta cu o ureche infundata. S-a eliminat posibilitatea dopului. Ma deranjeaza zgomotele de fonf, ma oboseste vorbitul al telefon, nu aud zgomotele usoare, ma obosesc conversatiile lungi. E posibil sa fie si altceva. Mentionez ca eu am avut o masea pe partea respectiva, care avea radacinile infipte in sinusuri si am avut mereu infectie la ea. Dar otoscleroza nu are legatura cu asa ceva, asta e o boala congenitala ce are la baza dereglarea metabolismului Ca. (cel putin asa mi s-a explicat). Pana ajung la alt control pentru confirmare va rog dati-va cu parerea!

mama de Iulia (29.01.2007) si Diana (07.04.1999)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Eu am auzit de asa ceva.... o prietena de a mea a patit asta dupa nastere si nu si-a mai revenit niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliasilvia spune:

quote:
Originally posted by emiliasilvia

buna sunt silvia si eu in urma cu putin timp am fost diagnosticata cu otoscleroza, nu este mostenita pur si simplu sa declansat dupa nastere si abia acum am descoperit, daca vrei sa vorbim despre asta lasa o adresa de mes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliasilvia spune:

consulta un medic orl este posibil sa fie o hipoacuzie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viatainroz spune:

salutare

care e adresa ta de mess ? stii mai multe despre aceasta boala ?
si eu am fost diagnosticata cu otoscleroza si mi s-a spus ca nu e bine sa mai raman insarcinata, vreau sa stiu mai multe despre aceasta boala

id-ul de mess e farcas_m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luloasa spune:

Buna tuturor
Fetelor nu este cazul sa va speriati. e adevarat ca otoscleroza se manifesta f neplacut si e o boala incurabila dar se poate opera in sensul ca se inlocuieste scarita cu un implant din titan.
Si eu am otoscleroza si s-a agravat cel mai mult in timpul sarcinii dar acum dupa operatia la ambele urechi sunt f bine aud asa cum nu am auzit niciodata si chiar ma gandesc sa mai fac un fratior pt fetita mea(il voi naste prin cezariana la indicatiile medicului).
Exista in Bucuresti la spitalul militar dl. dr. David Lucian care este un om extraordinar si un profesionist cu maini de aur.Eu am crezut in dumnealui si a facut minuni.Are o clinica in zona Unirii si are program marti si joi dupa amiaza; se numeste Otologia Expert. Dati pe Google si vedeti ca are pagina de internet.
Angelinne cred ca prietena ta a avut ghinionul sa dea peste un medic mai putin pregatit vina ei a fost ca nu a incercat si in alta parte sau nu a cautat pe net ca si eu tot de pe un forum am aflat de dl dr David.
VA doresc multa sanatate si incredere maxima in fortele proprii si in mainile d-lui dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu trebuie sa va speriati pt. ca este operabila.
Trebuie sa faceti intai o audiograma care va va spune in ce stadiu sunteti.
Operatia este una migaloasa dar se face cu succes , am vazut ca este cineva din Lugoj , la Clinica ORL din Timisoara dr. Alin Marin opereaza asa ceva , este chiar indragostit de ureche si de acest tip de operatie.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput