Spirulina?

Spirulina? | Autor: Cosmina

Link direct la acest mesaj

Buna, ce stiti de spirulina? Cat e de buna? Si cum se ia? A avut vreuna dintre voi efectul asta in urma tratamentului cu spirulina? Va pup. Cosmina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gogosica spune:

Buna Cosmina

Despre spirulina poti afla la ce este buna cerand prospectul de la orice farmacie sau plafar. Eu am luat spirulina aproape doi ani impreuna cu laptisor de matca (combinatia este buna pt.aparatul genital). Acum am un bebe de 4 luni si dupa ce am nascut in loc de alte vitamine am luat spirulina.Iti creste si imunitatea dar si lactatia. Eu de obicei nu racesc dar m-am simtit foarte bine in timpul cat am luat spirulina. Este de preferat sa o folosesti pe cea romaneasca de la Hofigal si sa urmezi excat dozajul scris in prospect. Se spune ca este bine sa folosesti produse fabricate in tara in care te-ai nascut si nu produse straine. Eu le prefer pe cele romanesti care s-au dovedit mai bune decat cele straine. Si ai incredere in produsele firmei Hofigal.Sunt 100% naturale si produse la noi (nu fac reclama firmei,nu lucrez acolo, iti spun doar ca eu le-am incercat si m-am simtit bine).

Daca m-ai ai intrebari....
Te pup, sanatate,
Gogosica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fanica spune:

Confirm cele spuse de Gogosica. Gasiti produsele Hofigal la farmacia Cleofarm l;a pret de producator. In alte farmacii s-ar putea sa le gasiti la preturi duble, am patit asta ..

copy-paste
===
Magazin/Reprezentanta: FARMACIA “CLEOFARM”
Adresa: SOSEAUA COLENTINA, nr. 76, Bucuresti
Telefon: +40 021 241 15 41
Fax: +40 021 241 15 41
===

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINEL spune:


Eu am luat spirulina in timp ce invatam pe per. Univ. si vreau sa-ti spun ca ma simteam foarte bine si am simtit foarte mult efectele ei.
Nu stiu daca ajuta si la dar stiu ca este indicata pt. intarirea sist. imunitar si ca foarte multi medici care practica med. naturista o recomanda pt. foarte multe....este o alga complexa si cred ca nu are sa-ti faca rau.

Ce am observat eu la mine in ultimul timp cand am luat-o este faptul ca ma constipa, nu sunt 100% sigura ca asta e cauza const. dar dupa ce nu am mai luat mi-am revenit din punctul acesta de vedere.

In Ro. acum un an stiu ca era pe OTV o emisiune cu managerul firmei Medica, firma care comercealiza spirulina si acesta spunea ca este utila in orice boala sin ca ajuta mult organismul sa-si indeplineasca functiile ca ajuta la refacerea celulelor si alte chestii.

Incearca , rau nu face asta e sigur.
Multa sanatate ,
Cristine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Eu stiu ca mai ai nevoie si de altceva ca sa ramai,spirulina nu cred sa fie de ajuns:))Ti-as da reteta dar...cred ca totusi o stii...Oricum spirulina n-are ce sa-ti faca decat bine.Eu,din pacate,uit mereu sa o iau.Cica trebuie sa o iei cu 1/2 ora inainte de masa...Aveti idee,isi face efectul si daca o iei dupa masa?Cred ca e buna si in timpul sarcinii,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Ei lasa Vistiana ca actionez, binenteles, si pe alte fronturi!! sau . Care vrei. Iau in cotinuare spirulina si nici eu nu o iau fix inainte de masa. Nu stiu cat dauneaza, daca dauneaza. Habar n-am. Nu stiu in timpul sarcinii cum se ia, sau daca se ia. Poate stiu fetele.

Pupici, Cosmina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

Eu am auzit ca este bine sa iei spirulina inainte de masa cu o ora si 1/2 ca sa nu te ingrasi.
Du-te la farmacia Hofigal ca am auzit ca este super si au un doctor in permanenta acolo care te poate ajuta.
La o farmacie mi-a spus farmacista ca ei i-a recomandat medicul un tratament cu spirulina pt slabit.
Pupici

tilis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Getuta spune:

Fetelor, ieri am fost la Farmacia Cleofarm ca sa ma aprovizionez cu spirulina si alte produse Hovigal pe care le folosesc de vreo 2 ani cu mare succes. Am intrat la doctor ca sa ii cer un sfat in legatura cu ce ar trebui sa iau inainte de a ramane insarcinata. Eu prestez in acest sens.
Mi-a recomandat cate o capsula de Redigest si 2 spiruline de 500mg dimineata si la pranz inainte de masa cu 1 1/2h ca sa nu pun sunculite. Dupa masa iau o capsula de ulei de catina si 30 picaturi de tinctura de echinaceea. Toate la un loc asigura un sistem imunitar bine pus la punct, toate vitaminele si mineralele de care avem nevoie pt un bb sanatos. Mi-a spus ca nu este nevoie sa iau acid folic separat pt. ca cele de mai sus imi asigura suplimentul necesar.
V-am pupat, Geta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Getuta,tinctura de echinaceea si cu capsula de ulei de catina o iei de 3 ori pe zi dupa masa sau numai dimineata si la prinz ca si spirulina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Eu stiu ca uleiul de catina are multa vitamina A, despre care am citit ca nu e bine sa fie in exces daca esti gravida. Deci cum e mai bine?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Getuta spune:

Speranta, le iau doar dimineata si la pranz.
Uleiul de catina contine mult betacaroten, un precursor al vit.A, deci nu-i problema. Oricum mie mi-a dat uleiul de catina si tinctura doar pt. 21 de zile.
Parerea mea este ca ce-i natural n-are ce sa-ti faca rau. Decat vitamine sintetice in nu stiu ce prenatale, mai bine ceva exclusiv natural.
V-am pupat.

Mergi la inceput