Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

AFTELE BUCALE

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

dianas
membru incepator

Romania
TIMISOARA

319 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 30/04/2007 :  22:16:14 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite dianas un Mesaj Privat

AFTELE BUCALE

Stie cineva care e cauza aparitiei aftelor bucale, la intervale scurte de timp? Nici nu-mi trece bine una ca-mi si apare alta Sant dureroase, enervante, creeaza un mare disconfort si pur si simplu nu am gasit niciun leac cu care sa scap mai repede de ele (adica o saptamana, maxim doua!!!!)

In prezent ma lupt de mai bine de o luna de zile cu o afta extrem de dureroasa Stie cineva vreun remediu eficient? Apa de gura cu clorhexidrina nu prea m-a ajutat...
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

felicia74
Capitanul cuc

Donator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
6315 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 30/04/2007 :  22:20:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite felicia74 un Mesaj Privat
DA! Si eu intampin des aceasta problema si singurul remediu e Urgo gel solutie ptr afte. Am incercat si restul produselor, plus spalaturi cu bicarbonat, dar nimic.
Aceasta solutie se aplica pe rana si in combinatie cu saliva se trasforma intr-un plasture ce protejeaza rana si ii permite vindecarea. Chiar daca e mai scumpa (vreo 30 roni sticluta) ti-o recomand, e nemaipomenta.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Mindy
Mindy
membru matur

USA,
1852 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 30/04/2007 :  22:35:24 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mindy un Mesaj Privat
cite ceva despre afte in articolul asta:

http://www.jurnalul.ro/articol_14974/cu_aftele_nu_e_de_glumit_.html

si eu aveam afte intr-o vreme de la mincatul a fel de fel de chestii care produceau iritatii.
curatam gura periodic cu apa fiarta si racita cu bicarbonat (o lingurita la 200 ml apa) apoi imbibam un betisor de vata in glicerina boraxata, (se gaseste la orice farmacie) si aplicam pe afta.
durerea se ameliora imediat iar afta trecea dupa citeva aplicatii de glicerina boraxata.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

dianas
membru incepator

Romania, TIMISOARA
319 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/04/2007 :  22:56:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite dianas un Mesaj Privat
Multumesc mult pentru sfaturi, maine o sa si pun in aplicare noile tratamente. Uf, am renuntat la lactate de ceva vreme, de frica aftelor, o sa renunt (cu tristete) si la mere si o sa-mi schimb si pasta de dinti. Din pacate, afta mea ma chinuie nu de 10 zile cum scrie in articolul ala, ci de vreo 5 saptamani

anca74
Vincit qui se vincit

Canada, Ottawa/Gatineau
997 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 01/05/2007 :  01:21:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui anca74  Trimite mesaj yahoo luianca74 Adauga semn de carte la raspuns Trimite anca74 un Mesaj Privat
Eu faceam afte destul de des cand eram copil. Mama imi punea pe afta, cu un betisor de vata, niste penicilina V sfaramata si trecea in maximum 2 zile.

Poti citi mai multe aici: http://www.dermato.ro/article--x-Varia-Etiopatogenia_aftelor--262.html

io

http://tac.families.com/ezb/864408.png

Editat de - anca74 on 01/05/2007 01:24:01
daniella4
daniella4
mama pisoiului mic&scump

Romania, Ploiesti
3817 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/05/2007 :  09:14:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite daniella4 un Mesaj Privat
Glicerina cu propolis, se gaseste la farmacie.
Eu n-am avut afte niciodata, am inteles ca sunt f dureroase, dar a facut puiutul meu si cu ce ti-am scris a scapat in 2-3 zile.

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"
raresionut
raresionut
Mamica zapacita

Romania, bacauBACAU
1440 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/05/2007 :  10:25:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui raresionut  Trimite mesaj yahoo luiraresionut Adauga semn de carte la raspuns Trimite raresionut un Mesaj Privat
Dianas, iti pot recomanda un tratment naturist pentru o asemenea problema: se alterneaza zilele in care vei face spalaturi bucale cu zeama de la o lamaie dizolvata in 1/ pahar de apa si 1 lingurita de bicarbonat de sodiu la 1/2 pahar de apa, cel putin de 2-3 ori / zi.
Dupa fiecare spalatura bucala, vei folosi uleiul de galbenele, pe care il vei tine in gura 15 min, clatind in acelasi mod gura.

Alina si printul Rares
Pozele noastre

Cand un somnambul merge pe acoperis.....nu-l trezi...se poate prabusi!

dicirstea
Capra cu doi iezi

Donator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011Donator  Sange
3435 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 01/05/2007 :  12:59:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui dicirstea  Trimite mesaj yahoo luidicirstea Adauga semn de carte la raspuns Trimite dicirstea un Mesaj Privat
Si eu faceam frecvent afte. Si de la anumite alimente dar mai ales de la anumiti conservanti. Adica faceam de la alune la cutie metalica, nu de la cele vrac, sau de la produsele de patiserie preambalate, gen briose. Am incercat diverse tratamente, dar rezultatul cel mai bun si rapid l-am avut cu o apa de gura cu propolis (Flora, parca ii zice), tamponam afta cu un betisor cosmetic, pe moment imi facea gura punga, dar in 2 zile se retragea. Si mi-am schimbat si pasta de dinti cu una de la farmacie " Pell - Amar" . Sunt de 2 feluri, eu am luat-o pe cea cu anason, ca imi place teribil gustul. E super!( dar destul de scumpa si nu se gaseste peste tot).

coraly
coraly
membru matur

Romania, cluj-napocaCLUJ
1883 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 01/05/2007 :  14:01:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite coraly un Mesaj Privat
Eu stiu ca sunt de la lipsa de vitamine/minerale. Fa-ti niste analize!
Reteta foarte buna - tinctura de galbenele de la plafar, diluezi cu putina apa, si clatesti de 3 ori pe zi cel putin.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

felicia74
Capitanul cuc

Donator desprecopii.com
6315 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 01/05/2007 :  14:46:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite felicia74 un Mesaj Privat
SE mai fac si din cauza modificarii florei bucale (e un mediu mai acid - de aceea se recomanda spalaturi cu bicarbonat ptr alcalinizare) sau a unor lucrari dentare. Eu n-am putut da cu zeama de lamaie ca ma durea de muream

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)
mandyksch
mandyksch
membru matur

Donator pentru diana
 Hungary, Romania
1885 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/05/2007 :  16:35:50 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mandyksch un Mesaj Privat
Mie mi-a trecut doar de la Stamicin. Am pisat o pastiluta de Stamicina si am tot pus pe afta. Pentru mine a fost singurul remediu.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com