AFTELE BUCALE

AFTELE BUCALE | Autor: dianas

Link direct la acest mesaj

Stie cineva care e cauza aparitiei aftelor bucale, la intervale scurte de timp? Nici nu-mi trece bine una ca-mi si apare alta Sant dureroase, enervante, creeaza un mare disconfort si pur si simplu nu am gasit niciun leac cu care sa scap mai repede de ele (adica o saptamana, maxim doua!!!!)

In prezent ma lupt de mai bine de o luna de zile cu o afta extrem de dureroasa Stie cineva vreun remediu eficient? Apa de gura cu clorhexidrina nu prea m-a ajutat...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

DA! Si eu intampin des aceasta problema si singurul remediu e Urgo gel solutie ptr afte. Am incercat si restul produselor, plus spalaturi cu bicarbonat, dar nimic.
Aceasta solutie se aplica pe rana si in combinatie cu saliva se trasforma intr-un plasture ce protejeaza rana si ii permite vindecarea. Chiar daca e mai scumpa (vreo 30 roni sticluta) ti-o recomand, e nemaipomenta.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

cite ceva despre afte in articolul asta:

http://www.jurnalul.ro/articol_14974/cu_aftele_nu_e_de_glumit_.html

si eu aveam afte intr-o vreme de la mincatul a fel de fel de chestii care produceau iritatii.
curatam gura periodic cu apa fiarta si racita cu bicarbonat (o lingurita la 200 ml apa) apoi imbibam un betisor de vata in glicerina boraxata, (se gaseste la orice farmacie) si aplicam pe afta.
durerea se ameliora imediat iar afta trecea dupa citeva aplicatii de glicerina boraxata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Multumesc mult pentru sfaturi, maine o sa si pun in aplicare noile tratamente. Uf, am renuntat la lactate de ceva vreme, de frica aftelor, o sa renunt (cu tristete) si la mere si o sa-mi schimb si pasta de dinti. Din pacate, afta mea ma chinuie nu de 10 zile cum scrie in articolul ala, ci de vreo 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Eu faceam afte destul de des cand eram copil. Mama imi punea pe afta, cu un betisor de vata, niste penicilina V sfaramata si trecea in maximum 2 zile.

Poti citi mai multe aici: http://www.dermato.ro/article--x-Varia-Etiopatogenia_aftelor--262.html



io

http://tac.families.com/ezb/864408.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Glicerina cu propolis, se gaseste la farmacie.
Eu n-am avut afte niciodata, am inteles ca sunt f dureroase, dar a facut puiutul meu si cu ce ti-am scris a scapat in 2-3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Dianas, iti pot recomanda un tratment naturist pentru o asemenea problema: se alterneaza zilele in care vei face spalaturi bucale cu zeama de la o lamaie dizolvata in 1/ pahar de apa si 1 lingurita de bicarbonat de sodiu la 1/2 pahar de apa, cel putin de 2-3 ori / zi.
Dupa fiecare spalatura bucala, vei folosi uleiul de galbenele, pe care il vei tine in gura 15 min, clatind in acelasi mod gura.


Alina si printul Rares
Pozele noastre

Cand un somnambul merge pe acoperis.....nu-l trezi...se poate prabusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Si eu faceam frecvent afte. Si de la anumite alimente dar mai ales de la anumiti conservanti. Adica faceam de la alune la cutie metalica, nu de la cele vrac, sau de la produsele de patiserie preambalate, gen briose. Am incercat diverse tratamente, dar rezultatul cel mai bun si rapid l-am avut cu o apa de gura cu propolis (Flora, parca ii zice), tamponam afta cu un betisor cosmetic, pe moment imi facea gura punga, dar in 2 zile se retragea. Si mi-am schimbat si pasta de dinti cu una de la farmacie " Pell - Amar" . Sunt de 2 feluri, eu am luat-o pe cea cu anason, ca imi place teribil gustul. E super!( dar destul de scumpa si nu se gaseste peste tot).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Eu stiu ca sunt de la lipsa de vitamine/minerale. Fa-ti niste analize!
Reteta foarte buna - tinctura de galbenele de la plafar, diluezi cu putina apa, si clatesti de 3 ori pe zi cel putin.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

SE mai fac si din cauza modificarii florei bucale (e un mediu mai acid - de aceea se recomanda spalaturi cu bicarbonat ptr alcalinizare) sau a unor lucrari dentare. Eu n-am putut da cu zeama de lamaie ca ma durea de muream

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Mie mi-a trecut doar de la Stamicin. Am pisat o pastiluta de Stamicina si am tot pus pe afta. Pentru mine a fost singurul remediu.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput