Regim alimentar la femei insarcinate

Regim alimentar la femei insarcinate | Autor: Andruska

Link direct la acest mesaj

Fetele dragele, voi cand ati aflat ca sunteti v-ati schimbat regimul alimentar ?

Ati inceput sa mancati ALTFEL sau bagatzi la burticutz orice ?

Sanatate maxima,

Andra si bb Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Nu vreau sa par rautacioasa..mai ales ca nu sunt in "apele mele" dar noi pe aici incercam sa ramanem insarcinate, deci nu suntem inca....hehe mai avem pana ne punem intrebarea cu regimul.
Cred ca subiectul asta nu prea isi are rostul in sectiunea aceasta de forum.

Pupici si sa-ti traiasca bb!

aniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Am sa incerc sa vorbesc cu moderatorul (sau cu administratorul site-ului) sa il mute la alta sectiune.

Imi pare rau

Andra si bb Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taisia spune:

Buna! Eu am avut o sarcina foarte usoara, n-am avut greturi, n-am retinut apa, nu mi s-au umflat picioarele, n-am vomat si in principiu am putut minca orice. Am citit despre alimentatia gravidei si am incercat sa maninc ca la carte, dar se pare ca organismul meu stia mai bine ce-i trebuie, pentru ca aveam perioade cind mincam cantitati industriale de mere si portocale, apoi treceam pe lactate. Nu m-am omorit dupa carne si in primul trimestru am renuntat la cafeaua de dimineata pentru ca n-am mai suportat-o, dar apoi am inceput sa beau cite o cescuta( nu e bine, nu face ca mine). Singura chestie la care am fost extrem de atenta, a fost sa cumpar totul dintr-un magazin unde este curat, alimentele sa nu fie expirate sau neambalate sau preparate in mediu necunoscut ( am renuntat la cornuri, prajituri de la cofetarie, hamburger si alte alea). Te sfatuiesc, daca ai probleme de sanatate, gen hipertensiune, sa intrebi medicul la ce alimente sa renunti.
Sarcina usoara si un bebe sanatos!


mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Andruska,

Sa-ti spun cum s-a schimbat la mine regimul alimentar (acum sunt in saptamana 34 de sarcina):
- nu am mai baut cafea (putina poti bea insa eu eram agitata de fel si imi cam dadea palpitatii, asa ca am renuntat de tot)
- nu am mai baut alcool (foarte rar beau cate un pahar de bere, dupa care ma topesc....)
- nu am mai baut sucuri (decat din cele naturale, dar si alea mai rarut, ca nu am incredere in naturaletea lor)
- de fumat, nu fumam oricum
- n-am mancat mezeluri (care au multi conservanti) si in general am evitat toate produsele care au conservanti
- carnea fiarta sau prajita bine
- ouale si laptele fierte bine
- am evitat frisca
- legume si fructe cat am putut (perioade si perioade)
- apa cat mai multa
Cam atat cred.

Iti doresc o sarcina usoara. Doamne ajuta!!!

Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Bine ai venit la

Cand ti-am vazut numele am avut un soc si iti spun si de ce: pe vremea cand eram insarcinata cu Andrei (si nu stiam daca va fi baiat sau fata), ne gandeam ca daca va fi fetita sa o cheme Maria TAISIA Este un nume f frumos - ne gandisem asa ptr ca DPN era 8.10.1999 si in calendarul ortodox este sarbatorita Sf Taisia (sau ceva de genul acesta).

Foarte frumos nume ti-ai ales

Cu drag,

Andra si bb Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

NEAPARAT sa-ti supraveghezi dieta! Multe fructe, legume, lactate, carne slaba...Putine dulciuri, putina paine...Mananca paine graham, este foarte sanatoasa...Evita prajelile...Eu asa am facut...Si ma pot lauda ca am luat doar 14 kg, iar fetita mea(care are acum o luna) s-a nascut mare si sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina spune:

dr meu mi-a zis sa maninc de doua ori mai bine si mai sanatos decit inainte, deci am renuntat la cafea, tigari si am incercat sa maninc cit mai sanatos, multe fructe, legume, fara grasimi, prajeli etc. deci idea este sa ai un regim de viata cit mai sanatos, ceea ce e chiar placut

Doina&Carlita-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol74 spune:

Buna Andruska,

Eu sunt in saptamana 37 acum si am luat 11 kg dar nu prea e meritul meu ci al doctoritei care m-a "certat" mereu pe tema asta: sa am grija ce mananc.
Ma bag si eu in vorba ca sa-ti confirm de fapt ce zic si fetele:
ATENTIE mare, nu e valabila zicala ca trebuie sa mananci pentru doi. Ai nevoie de un aport suplimetar caloric, +200, 400 calorii (in ultimele 2 luni) dar in rest trebuie sa mananci sanatos, adica fructe, legume, cereale, lactate, mai putin paste, prajituri, prajeli. Eu una am baut cafea, nu insa in exces, ins anu am probleme
cu tensiunea, mereu am avut-o mica !

Nastere usoara si bebe sanatos !
nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luiza spune:

Daca am schimbat regimul alimentar? Da... si asta pentru ca nu am avut de ales. Sa-ti spun cum a fost: cand nu banuiam inca o posibila sarcina am alergat la medic disperata caci aveam "mari probleme cu stomacul"-orice as fi mancat nu-mi pria(era furia hormonilor); asta se intampla pe la 4 saptamani. Gandindu-ma si la intarzierea perioadei lunare am rugat doctorul sa-mi faca si un test de sarcina dar intre timp sa-mi recomande un "regim alimentar" ca sa scap de "problemele" mele cu stomacul. Nici nu ma gandeam pe atunci ca dansul deabia incepea.Bineinteles ca a zimbit si mi-a spus ca in sarcina nu se tine absolut nici un regim ci se mananca, cat mai bine si sanatos.Pe scurt insa pentru urmatorele trei luni singurul aliment -daca ii pot spune asa, care l-am acceptat (si nu pentru ca mi-ar fi placut ci pentru ca nu aveam incotro)a fost lamaia.Era chiar funny caci oriunde as fi mers si cu orice m-as fi imbracat aveam "plantate" lamai prin toate buzunarele. Absolut orice mancam chiar si apa pe care o beam nu le putem pastra in interior A fost cumplit. Dar ce sa faci.. nu n-am numarat printre norocoasele care nu au avut nici o problema de acest fel. Slabisem ingrijorator si pe la patru luni am rezolvat problema cu niste pastilute prescrise de ginecolog si in felul acesta am reusit sa pot avea un regim alimentar normal bogat in fructe si legume proaspete multe lichide(apa in special), lactate. Cat despre cafea, tutun(dac e cazul) si alte asemenea nici nu poate fi vorba. M-am intins cam mult dar am povestit toate aceste in speranta ca vor fi de ajutor celor care experimenteza acelasi situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Salut Andruska! Cat am fost insarcinata m-am straduit sa nu ma conduc dupa idea gresita ca o femeie insarcinata trebuie sa manance dublu. IN primul rand am marit considerabil cantitatea de fructe pe care le mancam zilnic, plus la asta beam si cate o cutie de 1l de suc pe zi, plus multa apa minerala, mai multa branza si in general lactate. Dupa 16-18 nu mai mancam decat fructe. Am bagat in mine tone de epeni verzi si galbeni, cirese, visine si coacaza. Am luat si Prenatal - 2 cutii. Tocmai de asta nu am avut probleme cu Fe, anemia, greturi etc. si am luat numai 12 kg in greutate, ceea ce mi sep are destul de bine, in comparatie cu multe alte femei ce adauga 20 kg si chiar mai mult. Aaaa, paine nu prea am mancat pt ca nu obisnuim sa mancam cu paine in familie, decat ffff rar si putin, eventual 1-2 tartine. In schimb mi-am permis sa mai pap si ceva alune, arahide, fistic, si cate o ciocolatica, de fapt mai multe, mai ales Poiana, favorita mea, ori de cate ori aveam ocazia, numai NU seara.
Cam asta ar fi. Mai repet ca nu am avut probleme cu greturile, aciditatea marita, constipatie, etc. - sarcina ideala, la al carei final am nascut un baietel dulce foc, sanatos de 3400 gr si 52 cm.

Iti urez succes in continuare, sa ai parte de o nastere usoara si un pruncutz sanatos, dulce si papacios.

Cu drag,
Dana, mamica lui Danuz - 1 an si 8 luni pe 20 mai

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput