Pietre la rinichi

Pietre la rinichi | Autor: bebe_beberica

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare pentru cei care stiu cate ceva despre aceasta afectiune.Am pietre la amandoi rinichii cele mai mari avand 7mm.Medicul de familie mi-a spus sa iau Urinex. Iau acest medicament de cateva luni dar citind prospectul am vazut ca de fapt este doar un antiinflamator si nu ajuta cu nimic la spargerea pietrelor.Va rog fumos daca stie cineva vreun medicament care intradevar da rezultate sa-mi spuna si mie pentru ca am niste dureri groaznice cateodata insuportabile.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karina1976 spune:

Mama a fost diagnosticata cu pietre la rinichi; la penultimul control avea cca. 7-8, de dimensiuni variate.
I s-a recomandat ca si tratament alternativ boabe de ienupar.
A luat timp de 3 luni, iar la urmatorul control mai erau doar 2 mai mici, restul se dizolvasera si le eliminase sub forma de nisip (lucru confirmat si de analize).
Nu stiu daca a fost doar coincidenta sau nu, insa ea continua sa ia boabele de ienupar o luna da, una nu. (cum i-a fost recomandat)

Consulta si un alt medic, cauta si o alta parere daca nu esti multumita cu tratamentul actual.

Multa sanatate!





Corina - mami de Paul - 04.06.2002 si11+

"Doamne, ajuta-mi sa nu uit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

In privinta tartamentului medicamentos nu pot sa-ti spun prea multe dar ceea ce stiu e ca tre sa bei 3 l lichide pe zi,si ceaiul de matase de porumb merge f bine.Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MICKYN spune:

Daca ai pietre la rinichi, bine ar fi sa te vada un urolog.DAca pietrele sunt mai mici, odata cu urina se pot elimina si ele.De aceea ai si dureri mari,deoarece pietrele inainteaza .In timpul durerii ar fi bine sa nu bei lichide multe, sa iei antispastice (no-spa,piafen, ketonal).Dar in acelasi timp pietrele pot bloca orificiul ureterelor provocand dureri crunte ( colica renala) sau insuficienta renala .In aceste cazuri trebuie intervenit chirurgical.Pietrele mai mari nu pot fi eliminate decat chirurgical.De aceea sfatul final e sa te vada un urolog, sa stabileasca dimensiunea pietrelor ,locatia si afectarea rinichiului ( daca exista). Pietrele pot fi eliminate prin operatii endoscopice sau sau ca ultrasunete.Depinde de marimea pietrei,structura etc.
Sfat: apeleaza la spitalul ,,Th Burghele"-spital de urologie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Am auzit de curand o reteta minune de la o persoana care a scapat de operatie mirand doctorii astfel:

Coaja de pe o portocala se lasa 24 de ore intr-un litru de apa. Dupa aceste 24 de ore se scot cojile si se fierb in 1/2 kg de apa pana ramane doar o cana. Continutul se bea pe tot parcursul zilei iar gustul nu e rau.

In cateva saptamani pieterele nu mai exista iar rinichii arata ca si cum nici nu ar fi existat acolo. O sa incep si eu tratamentul pentru ca si eu pietricele.

Sanatate multa!


Mergi la inceput