bataturi mari in talpa

bataturi mari in talpa | Autor: roxica

Link direct la acest mesaj

aveti idee cum as putea scapa de ele? deja sint foarte mari si foarte adinci si mai ales noaptea ma dor tare rau cind ma trezesc si calc pe talpa...ziua nu prea le simt dar noaptea...am incercat clavusin dar deja sint prea mari si intinse si nu mai are efect clavusinul..mi-e teama ca este problema chirurgicala si mi-e groaza sa ma duc la chirurgie sa mi le scoata..oare la pedichiura or reusi? s-a confruntat careva cu asa problema si cum a scapat de ele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Du-te la o pedichiurista buna, sunt sigura ca te poate ajuta. Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onetzica spune:

Eu folosesc o solutie foarte buna de la Scholl. Intreaba la farmacie de solutie pt. bataturi de la Scholl. Te dai cateva seri la rand si vei vedea ca iese batatura cu totul. Mie mi-a ramas o adancitura de unde a iesit batatura. Nu-ti face probleme, pielea se reface frumos, nici nu se vad urme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

Roxica sotul meu si-a tratat o batatura urata cu acelsi Clavusin de care spui tu, insa ca sfat am auzit de la socrul meu ca bataturile se pot trata cu propolis solid (proprie experienta); am inteles ca se pune o bobita de propolis direct pe batatura; stiu ca avea mari probleme si dupa cateva zile totul era ok

ALICe

p.s. uite, am gasit si cateva remedii naturiste http://www.gradina-online.ro/Tratamente_naturiste_pentru_bataturi_clavusA3548.html
si cateva sfaturi http://naturist-life.ro/forum/viewtopic.php?t=226

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Am avut si eu acum cativa ani bataturi in talpa foarte multe si mari. Dimineata abia mergeam de durere. Dupa ce am scos-o pe cea mai mare mama s-a speriat, a crezut ca o sa raman cu gauroiul ala in talpa. Dar s-a acoperit. Am scap cu Clavusin, dar urmat tratamentul asa cum spun ei in prospect, stat cu picioarele in apa calda in fiecare seara, nu mai stiu exact dar oricum am respectat indicatiile din prospect. Si am scapat de ele. De toate.
Succes,
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

uite aici cateva sfaturi luate din Forumula As

Aplicati o rondea de usturoi crud pe batatura, fara sa atinga pielea sanatoasa dimprejur, si lasati-o sa actioneze toata noaptea. Pentru a ramane pe loc, fixati usturoiul cu un leucoplast infasurat pe deget. Ziua, lasati degetul la aer. Repetati procedeul mai multe nopti la rand, pana ce batatura dispare.
#
Puneti la macerat o frunza de praz vreme de 4 ore, in otet. Aplicati apoi o bucatica din ea, mai multe nopti la rand, pe locurile cu bataturi. Se vor scoate mult mai usor.
#
Taiati o rosie-cireasa (mica si rotunda) in doua si aplicati o jumatate pe batatura. Legati-o cu un bandaj, ca sa stea fixata peste noapte. A doua zi dimineata batatura va fi desprinsa si o veti putea extrage usor cu o penseta.
#
Puneti la macerat in otet cateva petale de crin vreme de 9 zile. Aplicati-le apoi pe batatura, legate cu un bandaj. Repetati operatia mai multe zile la rand.
#
Coaceti un catel de usturoi sub cenusa fierbinte sau in cuptor, invelit in hartie de aluminiu. Puneti-l pe batatura cat e inca fierbinte si legati-l cu un leucoplast.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

multumesc frumos dragele mele pt toate raspunsurile date...
o sa incerc si tratamentele astea 'babesti' sa vedem...cu clavusin intr-adevar cind aveam bataturi mai mici le scoteam dar reapar mereu si acum in niste puncte se simte ca batatura e adinca dar e si foarte intinsa aproap un sfert din talpa cred si de aia nu stiu cit efect mai are clvusinul..o sa incerc cu propolisul, cu rosia aia micuta din ce am citit pe site si o sa vad...dar sint tare dureroase si incomode si imi reapar mereu asta e problema cred ca de ani buni nu mai am talpa 'curata'
va pup pe toate si va multumesc inca o data pt ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Roxica, sotul meu are o problema similara.
Si a incercat carca de leacuri. Singurul care a dat rezultate a fost unguentul de la Scholl. Ceva special pentru verucca, e luat din farmacie.
Sanatate si talpi fine iti doresc.


Mergi la inceput