Prajituri si torturi (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Criss, merci de compliment

Eu folosesc reteta lui Cali de pe culinar.
Lapte praf din comert Malita cu 25 % grasime si zahar pudra Dr Oetker care are in compozitie si amidon. Eset important asta.

Pasta din lapte praf pentru modelat flori

-125g zahar tos, 100ml apa, 100g lapte praf, 5 picaturi ulei.
Zaharul se fierbe cu apa cateva minute pana face bulbuci cam 4 minute, se raceste, se adauga laptele praf si uleiul, se framanta bine.
Framant totul bine, impart in bucati si colorez, si intind intre doua folii de plastic cu ajutorul sucitorului.
Daca faci un trandafir si vezi ca nu-i stau petalele se lasa inseamna ca-i prea moale si mai pui putin lapte praf daca se crapa cand modelezi stropesti cu apa si framanti.
?Din aceasta pasta se pot face diferite modlee de flori.




Merci pentru reteta. Pana la urma nu cred ca se deosebeste prea mult de "reteta" mea. Eu am gasit o ciocolata menaj alba foarte moale si care se poate modela usor. Eu am luat-o de fapt pentru altceva si cand am pus mana pe ea si am vazut cat de usor se modeleaza, mi-a venit ideea sa fac trandafiri. Totusi cel roz in care am pus si colorant mi-a iesit mai sfaramicios. Dar fiind prima incercare, am fost totusi multumita. Sambata am sa incerc din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Asa arata florile pe care le-am pregatit pentru tortul cu trandafiri pentru nepoata si florile de primavara pentru tortul socrelei, cos cu flori.

Poze DE AICI INAINTE

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Prajitura Negresa - reteta luata de pe culinar


1 ou
1 cana zahar
jumate cana ulei
1 cana lapte caldut
2 cani faina
1 lingura bicarbonat rasa
3 linguri cu gem
3 linguri cacao

- se freaca oul cu zaharul, se adauga uleiul, laptele, gemul (nu intrati in panica cand o sa vedeti compozitia flescaita care se balangane in castron, totul e in regula). Se amesteca bine, apoi se adauga bicarbonatul (praf, nu trebuie stins cu nimic), faina si cacao.
- compozitia se pune in tava unsa cu unt sau ulei, si tapetata cu faina.
se coace in cuptor la 175 de grade cam 35 de minute, ca sa va dati seama daca s-a copt o penetrati cu un pai, un betisor, in 3-4 locuri.
- puteti face o galzura din cicolata topita alba sau neagra sau ce glazura doriti d-voastra.

poza AICI



de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Vero,unde e tortul cosulet?
N-ai mai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Adi, ba da...urmeaza sa-l fac acuma pe duminica ...trebuia pe duminica care a trecut dar s-a amanat evenimentul.
Am sa pun poza desigur...sper sa-mi iasa!



de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

CHEC CU CIOCOLATA -retea luata de pe culinar


Avem nevoie de:

200 gr margarina
un pahar de zahar
2 plicuri zahar vanilat
4 oua
1/2 sticluta esenta de rom
300 gr faina
50 gr amidon ( 5 linguri mai pline)
un pliculet praf de copt
jumatate pahar lapte caldut
o ciocolata de 100 de gr

-Intr-un vas punem margarina topita, zaharul si zaharul vanilat
-dupa ce frecam bine margarina cu zaharul, inglobam cate un ou intreg in compozitia de margarina.
-dupa ce incorporam cele 4 oua, pe rand, amestecam pana cand compozitia incepe sa se albeasca.
-faina o amestecam cu praful de copt si amidonul , punem si sticluta de esenta de rom si apoi adaugam cate putin din amestecul de faina, in timp ce mixam.
-in timpul mixarii, mai ales cand punem faina, ve-ti vedea ca aluatul e prea gros se adauga din paharul din lapte caldut, ori de cate ori e nevoie pt un amestec omogen. (daca nu ajunge jumatate pahar lapte, mai puteti adauga lapte).
-dupa ce a-ti incorporat tot amestecul de faina, aluatul trebuie sa iasa mai gros
-pe urma dati pe razatoare (partea mai mica) o ciocolata de care vreti voi
-cu o lingura, amestecati usor toata compozitia
-se pune aluatul intr-o tava tapetata cu unt si faina iar tava se baga in cuptorul incins, la 180 de grade, pt 40-45 min aprox.(se incerca cu scobitoarea)

poza AICI si AICI SECTIUNE

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Veronica,tu faci dulciuri pe banda rulanta? Cine la mananca?
Astept cu nerabdare tortuletul cos cu flori..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Astea care le-am postat acum le-am facut rand pe rand in weekend-uri si abia acum le pun aci...
Cine sa le manance?...Familia!
Eu ma bucur ca are cine le manca....si pot experimenta si invata multe.

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Am facut un tort cu cicolata pentru ziua soacrei mele care trebuia sa fie cos cu flori dar n-am put sa lucrez cu crema de unt din cauza caldurii si traportului si am facut alte blaturi mai mici si l-am glazurat in ciocolata. N-a iesit in cazul asta cos cu flori si tort cu flori. mi-am pastrat si din flori ca mi-au mai ramas destule....neputand pune pe un tort mai mic atatea flori. e greu atunci cand vrei sa traporti si n-ai conditii...macar AC in masina.
Soacra urmeaza sa-l primeasca seara.

POZE 1, 2, 3,


de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Hildegard, superb tortul tau, de flori ce sa mai spun...o splendoare. Spune-mi te rog cum faci florile atat de perfecte? Ma gandesc ca ai ceva forme insa unde se gasesc?

Mergi la inceput