Prajituri si torturi (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Criss,am prestat si eu un diplomat pentru ziua lui stefan si azi a avut alt tort din foi pandispan cu crema de caramel si vanilie(deci am tinut 2 zile cu 2 torturi)
Am facut tot reteta de pe culinar, am mai adaptat-o putin, de fapt am eu 2 retete de diplomat care sunt bune si pe care le fac.Mi-am luat acum o tava in care poti face diplomat cu blat, deci coci blatul si nu faci cu piscoturi. Are si inel deci se asambleaza usor.O vezi in blog la reteta pas cu pas a tortului diplomat.
Felicitari pentru tort


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)




Merci. Am avut emotii, fiind prima astfel de incercare, dar am avut un succes... Sigur il mai fac cat de curand.
N-am vazut imagini cu tava de care vorbeai.
Da' ai muncit ceva nu gluma, sa faci atatea bunatati...
Torturile ti-au iesit extraordinare ca intotdeauna.
La multi ai baietelului!

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Torturi facute pentru ziua lui stefan la implinirea celor 2 ani. am facut 2 pentru c-am tinut 2 zile.

TORT "ALBA CA ZAPADA"

TORT "TEREN DE FOTBAL"

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

PRAJITURA VICTORIA

Avem nevoie de:

Blat 1:
-8 oua
-8 linguri zahar
-4 linguri faina
-8 linguri nuca macinata
-1 lingura cocos
Blat 2:
- 6 albusuri
-10 linguri zahar
-150 g nuca taiata cu cutitul
-2 linguri faina
Crema:-6 galbenusuri
-300 g zahar
-500 ml lapte(100 in crema de oua,400 in budinca)
-1 budinca vanilie
-1 pachet unt de 250 g(eu am pus margarina rama)
-1 plic. de finesse aroma de vanilie
-frisca sau ce doriti voi, se poate si glazura de cicolata-ciocolata rasa
Cum procedam:
Blatul 1:
-batem albusurile de la cele 8 oua, apoi adaugam zaharul, galbenusurile,nuca macinata, cocosul,faina.
-punem ompozitia intr-o tava in care am pus hartie de copt
-bagam compozitia la copt in cuptorul preancalzit 30 min la 170 grade(sau depinde de cuptor). Verificam cu scobitoarea.
-blatul se raceste iar apoi se taie in doua
Blatul 2:
-se bat albusurile, adaugam zaharul, nuca taioata cu cutitul, si la sfarsit faina.Pregatim o tava cu hartie de copt , turnam compozitia si bagam la cuptor. Se coace 35 minute la foc mediu, pana bezeaua devine aurie si nu se lipeste de degete.
Crema:
-frecam cele 6 galbenusuri cu zaharul. Separat intr-o cratita punem 100 ml lapte si turman compozitia de oua. Amestecam pe foc cu lingura de lemn, repede sa nu se prinda. Tinem pe foc pana se ingroasa compozitia.Lasam deoparte si ne facem budinca, din 400 ml lapte si un plic de budinca de vanilie. Amestecam cele 2 compozitii la sfarsit,budinca cu compozitia de oua. Dam la racit.-untul trebuie sa ajunga la temperatura camerei
-frecam putin untul cu mixerul iar apoi lingura cu lingura adaugam din compozitia de oua cu budinca,punem si plicul de finesse,vanilie. Se face o crema, spumoasa, gustoasa, negretoasa.
Asamblare:-blatul cu nuca, crema,blat bezea,crema,blat cu nuca, frisca,ciocolata rasa
nota: se poate folosi si ca tort

poze pas cu pas AICI [/b]

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Buna,

-retele le am de pe culinar. Eu am facut-o pe a 2-a.
-am orant dupa cum ai vazut cu frisca batuta cu smantana.

Bafta!

TORTUL DOBOS I

Blatul:

10 oua, 2 linguri zahar pudra, un pachet de unt, 225 gr faina, vanilie, 225 gr zahar.
Se pune untul la topit cu vanilia si cand e moale se da la o parte si se lasa sa se raceasca putin. Apoi se freaca cu mixerul cu zaharul pudra pana e un pic spumos.
Se separa albusurile de galbenusuri. Se freaca albusurile spuma, apoi se adauga treptat zaharul si sa bat pana se obtine o bezea care sa stea "bat", dar fara sa fie uscata.
Se incalzeste cuptorul la 200C..
Se bat si gabenusurile putin, apoi se adauga bezeaua treptat, amestecandu-se usor, iar apoi faina treptat, amestecandu-se de sus in jos.
Se coc foile pe fundul unei tavi (tapetata cu hartie de copt) timp de 5-7 min, pana sunt aurii. Atentie: se ard f. repede -spun asta din experienta.

Crema:
2 oua intregi plus un galbenus, 225 gr zahar tos, 3 linguri apa, un pachet unt la temp. camerei, esenta de rom, ciocolata menaj 200 gr.
Se freaca untul cu esenta de rom pana e spumos.
Se pune zaharul cu apa la fiert pana se caramelizeaza putin si se lasa sa se ingroase pana cand daca picuri un strop intr-o cana cu apa rece se face o bobita care pluteste. Intre timp, se bat ouale si galbenusul cu mixerul pana sunt spumoase si se albesc putin. Cand e gata zaharul, se toarna in fir subtire peste galbenusuri amestecandu-se continuu cu mixerul la viteza mica. Se topeste ciocolata la microunde sau pe aburi. Apoi se adauga si crema de ou si ciocolata peste untul frecat cu rom si se amesteca pana se omogenizeaza. Se da la frigider cel putin o jumatate de ora sa se intareasca.
Decoratii: migdale, zahar ars.
Cand s-au rait foile de tort complet si s-a intarit crema se asambleaza tortul si se acopera cu crema de ciocolata si apoi se decoreaza cu migdale si zahar ars.
Se pune zaharul la topit si cand s-a caramelizat se toarna pe fundul unei tavi unse in prealabil cu unt, ca sa se dezlipeasca zaharul usor. Tortul trebuie lasat peste noapte sau macar cateva ore ca sa se inmoaie foile de la crema de ciocolata si sa se imbine aromele.

DOBOS II

Foile: 6 oua, 6 linguri cu varf de zahar, 50 ml apa, 6 linguri faina

Incepem cu albusurile si le batem bine de tot. Separat punem galbenusele cu apa si zaharul si le batenm cu mixerul la viteza mare pana sunt o crema.
Acum punem albusurile peste galbenusuri si faina si amestecam usor cu lingura de jos in sus fara sa batem doar sa amestecam ingredientele.
Pregatim tava sau mai multe daca avem pentru ca foile se coc repede si e bine sa ai una in plus, dar temperatura cuptorului este 180 grade. Deci foile se ung cu unt si tapetate cu faina.
Din compozitzie se pun cate 3 linguri si se coc, sa fiti cu ochii pe cuptor ca se ard repede. Deci daca totul merge bine avem 6-7 foi, depinde de marimea tavii si forma, pentru ca nu este neaparat rotunda se poate si patrata, dreptunghiulara, cum vreti

Crema:
1/2 lt.cafea tare se pune pe foc cu 350 gr.zahar se fierbe pana se ingroasa bine siropul se ia de pe foc si se pun 50 gr.cacao. se ingroasa ca o crema. Separat se spumeaza 300-400 gr.unt pana se albeste si se face spuma si se pune cate putin din crema rece. Se umplu foile.
Acum foaia cu caramel:
Se ard 4-5 ling.zahar curat. Inainte se unge cu unt marmura, daca nu aveti punteti o tava unsa cu ulei sau unt, sau o folie de plastic si roata pe marginea foii se fie bine uns pentru ca daca curge caramelul nu mai ridicatzi foaia. Dupa care eu insemn cu cutzitul locul unde voi taia portiile de caramel pentru ca operatiunea se face foarte repede si nu mai am timp sa ma gandesc la marimea portiei.
Intre timp pun un vas cu apa fierbinte in apropiere si cutiul uns cu ulei il tin in apa fiarta si tot acolo il pun dupa fiecare miscare.




BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Asa cum am mai scris eu pe a doua am facut-o.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borzasimo spune:

BUNA FETELOR
imi cer scuze ca ma bag si eu asa ca musca-n lapte, dar am o rugaminte la voi cine stie reteta NEGRU IN CAMASA, sau NEGRII IN CAMASII, e o prajitura ffff buna stiu doar ca in blat se pune doar 80 gr de faina la 6 oua.
Fetele ce praji faceti de imi va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Borzasimo, bine ai venit !

sincer, nu stiu reteta asta. Poate te ajuta fetele!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borzasimo spune:

Bine vam gasit si multumesc de primire
O sa va scriu si eu citeva retete de praji daca vreti
Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Veronica am si o intrebare florile pt ornat sunt cumparate sau facute de tine, daca da vreau sa stiu cum.

Am inceput si eu sa mai fac cate o prajiturica, asa ca ma bucur ca ma pot inspira de la tine.

Danina si Diana - strengarita familiei

Poze 2006 DIDIUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borzasimo spune:

CREMA GALBENA10. oua
700 gr. zahar macinat
5. plic de zahar vanilat
1/2 l lapte
4. linguri de faina
1. pachet de rama
200 gr. nuca macinata

Se fac 2 foi a cite 5 albuse si se coc pe dosul tavi,ATENTIE puneti foie de copt pe dosul tavi si ungeti-o cu putin ulei, daca nu se prinde de tava si se rupe.
FOILE:

5 albuse se bat spuma, se adauga treptat 200gr zahar pudra, cind albusul e bine batut se adauga nuca macinata 100gr.
CREMA:
10 galbenuse se freaca cu 300gr zahar pudra, se adauga laptele si apoi cele 4 linguri de faina si zaharul vanilat, se fierbe la foc mic ca sa nu se prinda, dupa ce sa racit se amesteca cu un pachet de rama, si umpleti foile. POFTA BUNA









Mergi la inceput