Prajituri si torturi (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Am facut baton de cacao. Reteta o am de la o prietena, vecina de a mea, Lacrimioara, pe care o pup de mii de ori
Se intareste garantat. Am sa pun poze, imi trebuie timp doar sa le descarc si o sa le vedeti.
Am dublat reteta.

Baton de cacao

500gr zahar ,250 gr lapte praf, 50 gr unt, 100ml apa, 50 gr cacao(sau cata vrei tu). apa +zah+unt + cacao se incalzesc pana dau 1 clocot apoi se ia de pe foc si se pune laptele praf, se amesteca bine si se toarna in forma

Nota:
-puneti inainte folie transaprenta ca asa se poate scoate usor.Eu am turnat intr-o tava de copt dar puteti pune in ce vreti voi dar sa fie tava mare sa nu iasa prea inalt batonul.
-cand este putin moale portionati patrate ca atunci cand se va intari greu se taie(cum am patit eu....si n-am putu taia frumos ci un pic dezordonat, o sa vedeti in poza)

Este foarte bun la gust.

POZA AICI si SI AICI


de-ale gurii

Veronica si
Stefan Peter(1 an si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaghe spune:

Buna, ma scuzati ca intru si eu, am o rugaminte, sapt. viitoare este aniversarea noastra d ela casatorie, si vin niste prieteni la masa, as dori sa fac un tort bun d eciocolata, in ultimul timp am tot facut d efructe si frisca.Stiti o reteta buna, ?Multumesc mult si astept, vreau s afac ceva bun.
gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Bine ai venit Gabriela!

Iti recomand sa faci tortul Amandina de aici (cauti Amandina):

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86608&whichpage=18





de-ale gurii

Veronica si
Stefan Peter(1 an si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Veronica am intens langa pozele tale cu batonul de cioco, ca eu sunt fan inrait. Totusi, nu iese prea dulce cu asa mult zahar?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Alynutza, daca nu vrei asa dulce poti pune 700 g zahar.

Eu am facut iara aseara baton si am pus cacao putin de tot si 700 g zahar.

de-ale gurii

Veronica si
Stefan Peter(1 an si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

TORT USOR SI RACOROS


Blatul:
100 g unt
150 g biscuiti

Se topeste untul intr-o oala mica si se pun biscuitii sfaramati in unt. Se face o pasta pe care apoi o intindem cu degetele intr-o tava rotunda cu inel si dam la frigider.

Crema 1:

400 g iaurt de ananas
1 cutie compot de ananas
2 plicuri de gelatina granule dr. otker
200 g frisca lichida

Se inmoaie gelatina in sucul de la compotul de ananas 10 minute.Se bate 200 g frisca. Se varsa iaurtul intr-o oala mica, se pune pe foc si peste se toarna gelatina umflata si se amesteca pana se topeste gelatina. Nu trebuie sa fiarba. Compozitia de gelatina si iaurt se amesteca cu frisca batuta si se da apoi totul la rece, la frigider. Se tine la frigider pana ase intareste . Crema intarita se varsa peste blatul de biscuiti in tava, se pune ananasul scurs de zeama si se da iarasi la rece.


Crema 2:
400 g iaurt de visine
2 plicuri de gelatina granule dr. otker
200 g frisca lichida

Se inmoaie gelatina in apa rece10 minute.Se bate 200 g frisca. Se varsa iaurtul intr-o oala mica, se pune pe foc si peste se toarna gelatina umflata si se amesteca pana se topeste gelatina. Nu trebuie sa fiarba. Compozitia de gelatina si iaurt se amesteca cu frisca batuta si se da apoi totul la rece, la frigider. Se tine la frigider pana ase intareste . Crema intarita se varsa peste crema 1 si se da la frigider.

Glazura:

-2 plicuri de tort gele rosu sau trasparent
Se amesteca cele 2 plicuri cu 3 linguri zahar si se toarna 300 ml apa si se pune pe foc intr-o craticioara. Se la sa pana da in clocot . Apoi se raceste 5 minute dupa care se toarne compozitia in tava peste cele 2 crème. Se da la frigider.

Se orneaza dupa preferinte cu frisca

Tortul trebuie sa stea cel putin 4 ore la frigider(chiar de pe o zi pe alta inainte de servire)
dupa care se pune pe o tava rotunda, se trece cu cutitul roata tortului pe margine si se desface inelul.

POZA AICI SI AICI




de-ale gurii

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Am facut un tort pentru cumnata mea care azi isi serbeaza ziua de nastere.
Este un tort din foi de cacao + crema de alune(crema fiarta din 6 oua, lapte, zahar, apoi 1 borcan de crema de alune dulce + 1 cub margarina rama)

TORT CU CREMA DE ALUNE
poze de aici incolo

de-ale gurii

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Am facut o prajitura cu foi, inspirata de pe culinar.

Prajitura Mimoza

Aluat:

150 g margarina
500 g faina
1 ou
8 linguri cu smantana
1 lingurita de bicarbonat
100 g zahar

Toate acestea se amesteca pana se obtine un aluat omogen. Se lucreaza cu faina ca este mai lipicios.
Se imparte in 4 si se coc 4 foi pe dosul tavii 7 minute fiecare, pana se rumeneste deasupra.
Se coace in tava mare.

Crema:
300 g unt
2 plicuri finesse dr. oetker de portocale
1 l lapte
200 g zahar pudra(sau cum vreti voi de dulce)
gris pana se ingroasa

Se pune pe foc laptele si apoi grisul(ca al gris cu lapte) pana se ingroasa si se omogenizeaza. grisul l-am pus dupa ochi. Se lasa la racit.
Se scoate untul sa se inmoaie la temperatura camerei. Grisul trebuie sa aibe aceeasi temp. cu untul, ca sa nu se taie. Se pune untul intr-un bol si se amesteca cu grisul, lingura cu lingura, cu mixerul pana se termina compozitia de gris. Apoi se pun cele 2 plicuri de finesse praf de portocale.Daca nu e destul dulce se mai pune zahar pudra.
Se ung foile una cate una.
Se da paoi totul la frigider 3 ore. Dupa care se face glazura de cicolata. Se topeste cicolata la Micro cu putin lapte sau apa si se toarna de asupra intr-un strat subtire ciocolata. Se da iarasi la rece pana a doua zi(ca sa se inmoie foile). La mine s-au inmoiat in aceeasi zi, dupa 5 ore de frigider.
Este o prajitura usoara, buna pentru orice ocazie. Place tuturor in mod sigur.

Nota: praful de portocale finesse se poate inlocui cu cel de lamaie.

poza AICI


de-ale gurii

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

trandafiri din pasta de lapte praf:

DE AICI INCOLO

de-ale gurii

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Prajitura care a iesit tort. Este umplut cu crema de cicolata si desupra ornat cu frisca colorata.

AICI


Flori din pasta de lapte praf pregatite petru un tort:

DE AICI INCOLO

de-ale gurii

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 10 luni)

Mergi la inceput