Copii din casatorii anterioare

Copii din casatorii anterioare | Autor: emaeli26

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor! Nu prea am intrat pe forum , dar acum am nevoie de sfaturile cuiva, nu am cu cine sa discut despre acest subiect asa de delicat. Sotul meu are un copil dintr-o relatie anterioara,pe care nu l-a mai vazut de mai multi ani, cam 10 ani sa fie. Stiam de existenta acestui copil atunci cand ne-am cunoscut. El a hotarat sa o lase( este vorba de o fata) in grija mamei, si sa nu ia legatura cu ea decat atunci cand este destul de mare ca sa inteleaga motivele care au dus la despartirea lui de mama ei. Acum cateva saptamani mama fetei a luat legatura cu sotul meu , pe motiv ca daca cumva el sau fata doresc sa comunice, sa o poata face. Zilele trecute chiar fata l-a cautat, a fost foarte emotionat , pentru ca nici nu o mai cunostea normal dupa atata timp. O zi intreaga numai despre asta a vorbit, l-am inteles , a fost ceva la care nu se asteptase, inca nu a fost pregatit pentru asta, chiar si dupa atata timp. Acum nu stiu ce atitudine sa am, pe de o parte nu am nimic cu ea, este un copil nevinovat. Dar nu stiu daca am sa ma impac cu aceasta situatie. Avem si un baietel de 3 ani jumate, si fata a fost foarte curioasa sa-si vada fratele. Dar am o mare retinere, nu pot sa o accept deocamdata ca sora baietelului meu. Mama fetei stie ca el s-a recasatorit, si totusi i-a spus prin telefon ca ea este singura si inca il asteapta pe el. Noi stam intr-un alt oras, si el normal a invitat copilul la noi in vizita, dar nu cred ca sunt pregatita sa o primesc la mine acasa, si nu stiu ce reactie o sa aibe sotul meu daca ii spun asta. Cu atat mai mult cu cat a spus ca ea nu poate veni decat cu mama ei. Asa ca....cine se afla in situatii asemanatoare va rog sa-mi dati cateva sfaturi,sincer nici eu nu eram pregatita acum pentru asta, cu toate ca stiam ca intr-o buna zi se va intampla. Nu sunt o persoana rea, chiar de multe ori i-am zis ca greseste mult ca nu ia legatura cu copilul, dar acum nu ma pot gandi decat la faptul ca poate mama fetei urmareste altceva si se foloseste de fata pentru asta. Vreau sa stiu parerile voastre, oricum ar fi ele, accept chiarsi critici . va pup!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

F. neplacut, dar daca ai stiut de la inceput ca iei un barbat care mai are si un copil, dupa cum spui, stiai ca e posibil ca celalalt copil sa intre in viata ta la un moment dat. Momentul ala a sosit. Eu zic ca trebuie sa o primesti pe fata la voi. Mai cere-i ceva timp sotului tau, sa ai timp sa te obisnuiesti cu ideea. Nu stiu cum as proceda in legatura cu "fosta", nu stiu dc. trebuie sa fie neaparat si ea prezenta, as inclina sa zic sa nu. Poate sa o aduca si sa plece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

copilul ala exista, la fel cum si mama lui exista - si fata va fi intotdeauna un liant intre cei doi parinti ai ei.
Asta e situatia si n-ai ce sa schimbi. Tot ce poti sa faci e sa te impaci cu situatia.
De fapt, ar fi trebuit sa te impaci inainte sa il iei pe sotul tau de barbat. Astfel evitai conflictele ulterioare.

Nu este normal sa ii impui sa nu-si primeasca fiica in casa - si probabil nici nu vei reusi decit sa iti strici relatiile cu el. Asta, daca ar fi OM si ar intelege ca legaturile cu copiii sint si trebuie sa fie mai puternice decit legaturile cu sotul/sotia.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Iti pot povesti din experienta celei mai bune prietene ale mele. Ea e casatorita cu un american care mai fusese casatorit inainte si avea 2 copii. Ea traieste cu el aici, in Germania, copiii traiau cu mama lor in SUA. La prima vizita mai lunga a fetei aici (fata avea atunci vreo 14 ani parca), prietena mea a fost foarte primitoare, prietenoasa din cale-afara, o trata pe fata ca pe o surioara mai mica, incerca sa se faca placuta, dar in acelasi timp se lasa pe ea insasi pe planul doi, pentru ca sotul ei sa aiba timp sa petreaca zile frumoase cu fiica lui. Nici ea nu fusese prea incantata de perspectiva, fata se pare ca era cam materialista si ii simtise punctul slab al tatalui (remuscari si mustrari de constiinta ca lipsise din viata ei, pe care incerca sa le compenseze cu bani si cadouri), apoi aparuse - evident - si o gelozie latenta intre ele, in fine, atmosfera nu a fost prea placuta acolo.

Problema prietenei mele a fost ca ea nu s-a comportat asa cum a simtit, ci a incercat sa fie mai amabila decat i-au dictat sentimentele, cu rezultatul ca in final adunase in sufletul ei f.f. multa amaraciune, se simtea neglijata, data la o parte (desi tot ea ii tot impingea pe sot si pe fata sa-si petreaca timpul impreuna), se simtea respinsa de fata si tot asa. Prietena mea a facut greseala sa se comporte ca si cum si ea ar fi fost fetita sotului ei, in loc sa aiba o atitudine de sotie si sa fie suverana si sigura pe ea, mai bine zis sigura pe locul ocupat de ea in inima sotului ei.

Oricum ar fi, o asemenea situatie e f. delicata si poate e mai bine sa te tii in umbra initial, sa observi, sa vezi cum progreseaza situatia, iar apoi sa actionezi in functie de fapte, nu in functie de temerile teoretice pe care le ai acum.

Singura chestie unde cred ca tb. sa fii ferma si sa refuzi este acolo unde se pune problema ca fata sa vina in vizita cu mama . Sau da, sa vina cu mama, sa stea la un hotel, iar in timpul zilei fata sa vina la voi in vizita sa-si vada tatal si sa-si cunoasca fratele si mama sa faca shopping in oras... asa da.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

************************************************
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Eu am o fetita dintr-o casatorie anterioara si nu as fi acceptat pe nimeni in viata mea care nu m-ar fi respectat ca mama si copilul. Copilul e intotdeauna mai important, fiind si tu mama sigur stii.
E dificil pentru tine, te inteleg, dar cred ca numai la inceput.
Mama fetitei sigur nu va sta la voi, sau care-i planul sotului? In definitiv, el are doi copii, nu numai unul, nu uita asta! Si nu-l pune nici in situatia sa se hotarasca intrei cei doi copii, nu corecti fata de micuti!

Discuta cu sotul tau si spune-i si temerile tala, poate te poate ajuta si veti gasi impreuna solutia cea mai buna!

Succes!


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

In Finlanda multi parinti sint in situatia pe care ai descris-o.
Legea aici spune ca aceste intrevederi sint dreptul copiilor nu al parintilor.Suna ciudat dar asa este.

Aceste intilniri ale sotului tau cu fiica ar trebui reglementate in mod legal-daca pina acum nu a fost facut acest pas.
Adica sa existe o decizie judecatoreasca in care sa se precizeze cu mare exactitate unde, cum si cind aceste intilniri se desfasoara.Pare dur, dar este in interesul tuturor.

Citind ce ai scris am impresia ca fosta incerca ceva si am auzit multe povestiri de genul acesta.De aceea ar trebui sa-i explici sotului ca fetita lui are dreptul sa cunoasca si noua familie a tatalui ei.Intilnirile separate ale copilului cu tatal nu isi au rostul,fiindca acum voi faceti parte din viata lui si formati familia lui.

Mama ei nu are ce cauta la intilniri pentru ca rolul intilnirilor nu este de a-i crea fetitei impresia gresita ca mami si tati vor fi din nou impreuna.Spune-i acest lucru sotului.

Mai mult, fetita are dreptul sa va viziteze si sa va cunoasca iar mama ei trebuie sa inteleaga ca atunci cind fetita isi intilneste tatal,va va intilni bineinteles si pe voi.

Inteleg ca ai reticente dar este mai bine pentru toata lumea sa clarificati situatia inca de la inceput decit sa apara tensiuni pe parcurs.Mai bine sa vina fetita la voi acasa decit sa se intilnesca cu tatal intr-un loc stabilit de mama ei unde aceasta va incerca sa fie prezenta.

Sabina
mamica lui Joel si a Nonei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

La prima intilnire mi se pare normal sa vina si mama fetitei tinind cont ca tatal nu a mai vazut fetitza de 10 ani ,probabil ca tatal este un necunoscut acum si nu stie care va fi reactia ei.Dupa acomodare intre ei apoi intilnirile sa fie numai intre voi si fata.
Parerea mea este sa fi tu sa te comporti cum iti spune sufletul si inima dar nu fi o bariera intre ei.Este numai un copil deaja cu inima sfasiata ,incearca sa iti faci loc in sufletul tau si pt ea .
Iti doresc succes, rabdare si o acomodare usoara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Emaeli, situatia e delicata mai ales in sensul ca fata si tatal practic nu se cunosc.

Mi se pare normal sa va intalniti toti intr-un loc si apoi sa invitati fata la voi acasa,fara prezenta mamei.

Si eu am o fiica dintr-o casatorie terminata cu un divort,tatal fetei mele s-a recasatorit,am dus fata in Romania dupa o absenta de 4 ani ,fata a vrut sa-si vada tatal si a petrecut zile si nopti intregi in casa lui cu noua lui sotie,dar nici prin gand nu mi-a trecut vreodata sa cer sa ma duc in casa lui,in casa in care sta cu noua lui sotie.
Nu am nimic cu femeia aia, nu a fost ea motivul pt care ne-am despartit si nu am gasit oportun sa o deranjez( chiar daca ea stie ca eu nu m-as mai intoarce la el pt nimic in lume) mai ales ca ea era insarcinata.

Dar vezi tu,ea a acceptat-o pe fiica mea de la bun inceput,eu si sotul meu eram divortati cand ei doi s-au cunoscut,fata mea a cunoscut-o de dinainte ca ei sa se casatoreasca si ea nu s-a simtit amenintata deloc de prezenta fetei mele.Sotia tatalui fetei mele a prezentat-o pe fata mea familiei ei(frati parinti) si fata mea a fost primita cu draga inima la ei.

Tu trebuie sa sti ca orice ai face copiii astia sunt frati chiar daca fetita asta nu e fiica ta, chiar daca locuieste intr-un oras diferit de al tau,nu poti schimba asta.
Ok, va veni in vizita la voi,dupa parerea mea ai putea sa-i ceri sotului tau sa o refuze amabil pe mama fetei sa nu vina acasa la voi si ar trebui sa faca asta chiar inainte de a aduce fata ca sa se stie din start o treaba:fata vine sa-si cunoasca tatal si familia lui PUNCT.


Tu poti si chiar trebuie sa fii amabila cu fata sa o primesti cum se cuvine si sa discuti cu sotul tau deschis despre faptul ca nu vrei sa ai vizita mamei in casa.Chiar daca n-ar fi fost vorba despre acel "eu sunt singura si te astept" nu gasesc niciun motiv pt care sa fii deacord sa vina la voi fata cu mama impreuna.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

incearca sa ii explici sotului ca iti este greu sa fii chiar asa de politicoasa cu fosta sotie si sa o primesti in casa dupa asemenea declaratii. as avea o idee pt evitarea situatiei, nu stiu cat de buna e, dar e o alternativa: de ce nu mergeti voi un week end in orasul unde sta fata? va cazati frumusel la hotel, sa nu creati precedent, va vedeti cu totii, si data urmatoare vine doar fata fara mama la voi. e clar ca daca ii spui sotului tau ca nu te incanta treaba cu fiica lui vei avea de pierdut. spune da la treaba asta si incearca sa rezolvi problema cealalta. parerea mea este ca fosta se cam foloseste de copil, dar daca ii zici asa ceva unui barbat nu crede.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, e neplacut; si te poti astepta ca fosta sa incerce ceva necurat, folosindu-se de fata.
Mi-e greu sa mai gasesc un sfat care nu s-a dat deja, ma rezum doar la a sublinia: nu incerca sa restrictionezi accesul fetei la tata; nu dezvalui de la inceput temerea ca intre sotul tau si fosta nevasta s-ar putea infiripa ceva; nu ingadui ca, in numele bunei intelegeri, linistea familiei tale actuale sa fie data peste cap, mai mult decat este deja.
Din pacate pentru tine, trebuie sa-l creditezi pe sot cu intelegere si incredere.
Este si o parte buna: evenimentul iti va arata, cu siguranta, o latura a sotului tau pe care nu o cunosti.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Oau!Nu si-a mai vazut fetita de 10 ani?Sa ai un copil undeva si totusi sa lasi sa treaca 10 ani?Fara sa stii nimic de el?Ma depaseste o astfel de experienta.Pare dureroasa.Oricum te admir pentru curajul de a intra intr-o astfel de relatie.Bafta!

Mergi la inceput