gust amar in gura

gust amar in gura | Autor: laurabb

Link direct la acest mesaj

as vrea sa va intreb,daca cuiva i s-a intimplat sa simta gust amar in gura.
Incerc sa-mi dau seama de la ce ar putea sa fie,...e cred,a treia oara cand mi se intimapla,si ma tine cam 7 zile.
Nu am nicio problema de ssnatate(sau asa cred eu)in sensulca nu ma doare nimic,,nu ma deranjeaza colecistul(ca am citit ca asta ar putea fi una din cauze),..mai e ceva,am o punte dentara,portelan la exterior si pe baza de metal,sa fie de la lucrare?
m=am gandit ca daca ar fi de la ea,gustul ar fi in continuu.
chiar nu-mi dua seamade la ce ar putea sa fie,...si e destuld e deranjant,ca tot imi vine sa manac cate ceva,numai sa-mi treaca gustul asta amar.
va multumesc pt eventuale sugestii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Si eu ma confrunt cu o astfel de problema, mai ales de cand am ramas insarcinata, si la fel cred, si stiu ca poate fi mai ales de la colecist, daca sunt exculse problemele dentare.
Insa nu e regula sa te doara/deranjeze, asta poate fi un semn ca e bila incarcata,poate un tranzit intestinal lenes,constipatie(mai ales daca si limba e incarcata, e alba)de obicei probleme de de digestie mai "explodeaza" printr-un gust amar, metalic in gura...
eu insa am si dureri in partea dreapata si valorile au iesit usor marite, deci la mine sigur e de la fiere...
cat despre lucrare, si eu am o lucrare, de fapt doua,din portelan, cu metal pe interior, si de cand am pus lucrarile(acum 3 ani) nu am avut probleme de acest gen, pana in prezent.Nu cred sa aiba nici o legatura

27+
vacanta Brasil
foto burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

De la colecist de regula. E suficient sa nu ti se goleasca bila, fara sa ai alte simptome, gen greata sau durere.
Ia ceva pastile, gen fiobilin/colebil+triferment cateva zile si mananca de regim.

mai este posibilitatea unei parazitoze - si in lambliaza stiu ca poti avea gust amar in gura.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Acum cativa ani am patit si eu la fel, dar eu aveam si limba "incarcata" (nu stiu cum sa ii spun altfel). am primit tratament cu fiobilin, vitamina E si capsule cu ulei de peste (arata tot ca vitamina E, adica asa ca niste bilute, pe care le inghiti). Din pacate nu imi mai amintesc cum le luam, dar stiu ca m-am pus repejor pe picioare.
Sanatate!

briza_marii
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Laura incearca sa bei cateva zile ceai hepatic/colecist sau ia pastile de anghinare inainte cu 10-15 min inainte sa mananci si vezi daca se amelioreaza. Daca se amelioreaza e colecistul. Daca nu bei ceaiuri(mai sunt cazuri) treci pe o dieta foarte usoara, in primul rand fara grasimi, fara prajeli, fara cruditati(clasica paine prajita si legume, fructe fierte). Daca esti foarte motivata, combina cateva zile ceaiurile cu dieta. Daca nu vezi nici o diferenta du-te la doctor.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

va multumes enorm de mult pt sfaturile voastre,..incerc sa tin seama de ele.
tb sa-mi fac si niste analize,ca nu mi-am mai facut de mult,dar e asa complicat aici.
bine ca m-ati linistit,ca nu e de la lucarrea dentara,ca ma gandeam speriata ca cine stie cu ce metale ma intoxic.
Eu sant o psersaona sanatosa,dar avd ca de la o anumita varsta,oricat te-ai casni sa-ti menti sanatate,tot apar probleme.
Si,da,ma confrunt si cu un tarnzit intestinal cam incetinit,si parac,uneori simt ca ma doare putin in aprtea dreapa,cum spuneti voi,dar eu nu cam am dat atentie,..tb sa fiu mai atenta.
Inca odata va multumesc pt ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Incearca sa mananci morcov + telina rase.
Eu cu asta " ma tratez" .
Am avut o perioada cand orice mancam imi parea amar, ...si cum am ororare de dr. ...am aflat de acest leac de la mamaica mea .
Ptr. mine este deajuns sa pap o data morcov cu telina si GATAAA!!
Sper sa-ti fie de folos!!

PERLUTZA sufletzelul meu!


V A
copilutz'-> Mama diminutivelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

quote:
Initial creeata de laurabb

as vrea sa va intreb,daca cuiva i s-a intimplat sa simta gust amar in gura.
Incerc sa-mi dau seama de la ce ar putea sa fie,...e cred,a treia oara cand mi se intimapla,si ma tine cam 7 zile.
Nu am nicio problema de ssnatate(sau asa cred eu)in sensulca nu ma doare nimic,,nu ma deranjeaza colecistul(ca am citit ca asta ar putea fi una din cauze),..mai e ceva,am o punte dentara,portelan la exterior si pe baza de metal,sa fie de la lucrare?
m=am gandit ca daca ar fi de la ea,gustul ar fi in continuu.
chiar nu-mi dua seamade la ce ar putea sa fie,...si e destuld e deranjant,ca tot imi vine sa manac cate ceva,numai sa-mi treaca gustul asta amar.
va multumesc pt eventuale sugestii.


Eu am patit asa cind aveam gastrita (alcalina cu reflux biliar), deci tot de la bila este. Daca mai ai si dureri de stomac, cind te duci la doctor poti sa investighezi si aspectul asta.
Multa sanatate!

Kya

Mergi la inceput