Berea si bebelul meu

Berea si bebelul meu | Autor: mamiCamelia

Link direct la acest mesaj

Ce ma fac? Initial a fost doar o pofta. Acum ma gandesc de fiecare data cand mi-e sete ... la un pahar de bere. Seara, dupa cina beau cate 2 pahare. Mi s-a pus pata pe bere. O beau cu o pofta de parca am traversat Sahara. Ajutati-ma cu un raspuns sau sfatuiti-ma unde as putea sa citesc mai multe despre asta. Vreau sa stiu daca o bere pe zi, il afecteaza pe bebe. As innebuni! Sunt insarcinata in 7 luni si moftul asta ciudat ma tine de vreo 2 sapamani. Mentionez ca inainte de a ramane insarcinata nu aveam nici o ... dragoste pentru alcool, Doamne Fereste!.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Incearca sa bei bere fara alcool. Nici eu nu ma dau in vant dupa bere dar cum de obicei sunt sofer si ocazional sunt gravida cand mai iesim pe undeva si ma gaseste pofta beau stella fara aclool ca mi se pare ca are gustul cel mai apropiat de cea cu alcool.
Desi am citit diverse informatii "extremiste" dupa mine, cum ca nici asta fara alcool n-ar fi total lipsita de rsicuri in timpul sarcinii.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Am mai scapat si eu la cate o bere in sarcina, si in primul trimestru, si de curand am savurat un pahar ca ma topeam langa ea nu alta...
ce stiu sigur, din surse medicale confirmate de alte parerei proventie din aceleasi surse demne de incredere(medicale) este ca berea fara alcool e muuult mai toxica decat cea cu alcool, dr. meu mi-a spus ca mai degraba beau bere normala,( nu mai mult de un pahar/zi, si nu mai mult de 3 pe saptamana) decat bere fara alcool, imbunatatita cu tot soiul de chimicale.
Acum...nu stiu, am baut o singura data o bere fara alcool, si zau ca mi-a trecut instantaneu pofta, mie nu-mi place.
Eu insa as bea vin rosu, am cateva zile numai la asta ma gandesc, un pahar , parca-l si vad...si zau ca nu ma atrage alcoolul, dar am o pofta....
ca sa revin la oile noastre, eu cred ca zilnic e cam multisor, insa de 2-3 ori/sapt nu cred ca duneaza daca in paralel ai un regim alimentar si de viata echilibrat.
Dar mai bine suna medicul si intreaba-l...oricum cati medici atatea pareri!

27+
vacanta Brasil
foto burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dov spune:

Si eu am avut nebunia asta cu berea in sarcina, si nici eu nu beau, sunt luni intregi in care nu pun gura pe nik, dar atunci innebunisem, o luam razna daca nu beam. O fi aia fara alcool otrava, dar eu de-asta am baut, fo doo saptamani m-a tinut, cate 2 beri pe seara, si intr-o zi, s-a dus pofta., copilul e bine merci, n-are nimik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Alcoolul e alcool, mai ales cind se cumuleaza. Iar asta cu poftele eu nu o pot intelege si pace, pentru ca nu numai eu, dar atitea alte gravide nu au avut niciodata "pofte". Cred ca tine de self-control. Oricum, zicerile din moshi si babe, cum ca sa nu poftesti ca face rau lui bebe, sint niste nascociri triste, nu exista asa ceva. Dar alcoolul sigur ii va face rau.

Sarcini usoare si bebei sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Simina, nu tine deloc de self control! Crede-ma ca daca tu si atatea alte gravide nu ati avut pofte, nu inseamna ca ele nu exista si sunt doar folclor. Eu la prima sarcina am facut figuri de-astea care puteau fi inabusite cu self controlu' dar acum la a doua sarcina totul este fix pe dos. A, da corect nu cred ca daca nu iti satisfaci vreo pofta ii poti face rau lui bebe, dar sa te abtii este mai presus de vointa proprie. Asta am simtit-o pe pielea mea in sarcina asta

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Si eu am poftit la bere si am baut si fara alcool si cu alccol, nu exagerat, dar erau saptamani in care beam 3 pahare.

34+

Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Scandinavii sunt cunoscuti ca mari bautori atit barbatii cit si femeile,asa ca aici scrie in carti ca alcoolul este total interzis in sarcina.

Dar...tot in carti am gasit ca motivul interzicerii ar fi si din cauza ca NU SE CUNOASTE CU EXACITATE care ar fi cantitatea de alcool ce poate dauna lui bb.In concluzie,preventiv, doctorii de aici nu ne lasa sa bem nici o picatura...

In Suedia berea contine intre 1 si 5 procente de alcool,dar nu stiu daca in Romania exista sub 5?

Nu sunt in masura sa dau un sfat dar important ar fi sa incerci sa nu bei decit f. putin sau deloc.(oricum mai putin de 3 ori pe sapt.)

Aici 2 pahare inseamna cam 4 dl si in Suedia 7,5 dl cu 5% alcool zilnic este considerat cam la limita chiar si pt. persoane care nu sunt gravide.

Mariana
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Eu recunosc ca....beau putin,poate jumate de pahar de cateva ori pe an.......dar in sarcina si chiar in primul trimestru a fost prima data in viata mea cand am baut o data o sticla intreaga cam intr-o ora.Mai greu cu self-controlul.......si mereu ma lua pofta asta de bere si am baut cate un pahar si bebe este bine-mersi.Iar sora-mea la a 2-a sarcina,la fel nefiind consumatoare de alcool decat la ocazii......a baut bere de......-i amintea maica-mea ca era gravida,...si fetita la fel e un copil normal si acum si la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

poate dau cu batul in balta raspunzand la acest subiect, dar parca tot nu ma pot abtine.Eu am un caz in familie pot spune, bunica mea, mama tatalui meu, care are 3 baieti, tatal meu si inca doi baieti unul mai mare decat tata si unul mai mic.Cand a fost ea insarcinata cu baiatul cel mic , lucra la o cabana in Brasov , si cum era o persoana foarte prietenoasa si draga la toata lumea , care lucra in cabana, statea des la discutii cu bucataresele si ceilalti angajati in bucataria cabanei, si era servita cu un paharel , ca de sa nu-i fie pofta.Nu stiu acum daca berea consumata asa zilnic sau ce, dar culmea , dintre toti trei fratii , doar cel mic are naravul asta al betiei , ceilalti doi fiind realizati , la casele lor , doar el nu , a fost parasit de familie , si toate din cauza problemei astea groaznice care este bautura.
Eu am momente cand mi se face pofta de bere , dar in cel mai rau caz gust dintr-un pahar asa cat sa-mi prind pofta, dar in nici un caz nu rad o sticla, ca pe apa, si deabia dupa stau si ma gandesc oare are ceva sau nu.Asa cate nu-ti vine sa mananci sau sa bei cat esti insarcinata.Eu inainte de a ramane insarcinata , cu cateva luni bune , descoperisem un lichior foarteee bun , si aveam chiar o sticla in casa , din care cand imi era pofta luam un paharel , sau serveam prietenele care veneau la mine in visita.Acum ma mai gandesc la el , dar sincera sa fiu nu vreau sa imi asum riscul de a incerca sa vad are ceva sau nu daca servesc acum.
Deci mai bine ne gandim la copil , ca dupa putem servi cate si ce vrem noi, ca nu ne opreste nimeni, decat , Doamne ferste sa fie ceva, care aparent nu se vede(la unchiul meu , patima asta nu s-a descoperit de la nastere, si deci si bunica putea zice ca nu a avut nimic ca a gustat alcool in sarcina , dar acum singura recunoaste ca o mare parte din vina asta e).
Sanatate multa, si sarcini usoare , copii sanatosi si reusiti la toata lumea.



roxy
sunt in saptamana 26


http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

aproape 5 luni am avut niste greturi cumplite, nu m-am dat jos din pat decat pana la baie-stiti voi, tot tacamul. imi era sila sa beau pana si apa. si in conditiile astea, cand imi era rau de nu vedeam in fata ochilor, eu pofteam la vin si la bere-mentionez ca nu sunt deloc amatoare de bere, iar vinul chiar rar de tot.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput