Sarcina in timpul alaptarii?!

Sarcina in timpul alaptarii?! | Autor: maricar

Link direct la acest mesaj

Am nascut acum 4 luni si inca imi alaptez baietelul. In situatia in care el suge foarte des, iar eu inca nu am menstruatie, cum ar fi posibil sa raman insarcinata? Va intreb asta pt ca doctorita mea m-a sfatuit sa iau anticonceptionale iar eu nu le inteleg rostul.

mariavlad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Anticonceptionale in timp ce alaptezi????

Un mod de a verifica daca esti insarcinata in timp ce alaptezi, am auzit la bunica mea.
Am inteles ca laptele isi schimba gustul si copilului nu-i mai place, dar ca totusi sa fii sigura, pune un pic de lapte intr-o lingura de metal pe care o pui deasupra focului. Daca se prinde laptele, esti insarcinata.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daca nu ai menstruatie nu inseamna ca nu ovulezi. datorita dereglarilor hormonale de dupa nastere menstruatia poate sa nu apar o perioada mai lunga de timp. dar in acest timp esti fertila si poti ramane insarcinata. deci ai nevoie de o metoda de contraceptie, anticonceptionale (hormonale sau locale) sau prezervativ, ce alegi tu.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Rostul anticonceptionalelor recomandate de doctoritza ar fi sa previna o noua sarcina instalata prea curand . Si da, ai toate sansele sa ramai insarcinata din nou chiar daca alaptezi!

Si anticonceptionalele sunt speciale pt perioada alaptarii...nu sunt orice fel de anticonceptionale.

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

exluton este monohormonal si este special conceput pentru perioada alaptarii

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Mi-e teama ca am auzit de femei care au ramas insarcinate chiar daca alaptau. Asa ca doctorita ta te-a sfatuit bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu alaptez exclusiv si iau exluton.
nu dauneaza laptelui si nici copilului.
inca nu am avut menstruatie. acum incepe sa ma chinuie.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

In Finlanda se dau pastile numai cu continut de progesteron in timpul alaptarii si se subliniaza sa folosim si o alta metoda contraceptiva in paralel pentru ca aceste tablete au efect mai scazut la femeile peste 70 de kg.
Cum au spus fetele este posibil sa ramai gravida, dar daca alaptezi din 2 in 2 ore si copilul are sub 6 luni sansele ar fi doar 20%,cel putin dupa informatiile pe care ni le dau in Finlanda.

Sabina
mamica lui Joel si a Nonei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

La mine cred ca nu s-a schimbat gustul....caci eram gravida cu Matei si Emma sugea in disperare A supt primele 3 luni de sarcina, intr-a patra a scazut simtitor cantitatea laptelui, si tragea cam in gol si am fentat-o mai usor, cu biberonul

quote:
Originally posted by Anca Wish

Anticonceptionale in timp ce alaptezi????

Un mod de a verifica daca esti insarcinata in timp ce alaptezi, am auzit la bunica mea.
Am inteles ca laptele isi schimba gustul si copilului nu-i mai place, dar ca totusi sa fii sigura, pune un pic de lapte intr-o lingura de metal pe care o pui deasupra focului. Daca se prinde laptele, esti insarcinata.












Si, ca sa raspund la subiect, Maricar, trebuie neaparat sa folosestti o metoda contraceptiva, chiar daca alaptezi exclusiv. Poti ramane gravida oricand!
DR meu nu e de acord cu pilulele in timpul alaptarii...Cica si cele monohormonale scad secretia lactata. Mie mi-a zis sa folosesc numai contraceptive locale cat timp alaptez.

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput