Cum alegem ochelarii de soare?

Cum alegem ochelarii de soare? | Autor: Androix

Link direct la acest mesaj

Vreau sa-mi cumpar o pereche de ochelari de soare dar nu stiu ce sa aleg. Nu mai vreau sa-mi cumpar din piata cu 200 de mii, niste plastice si urite si proaste si care mai ales imi pot afecta si vederea. Asa ca azi am intrat intr-un magazin de ochelari de vedere unde aveau si ochelari de soare. Toate bune si frumoase: erau vreo trei modele, mult mai frumoase decat cele din piata, cu lentile polarizate, de parca as sti ce inseamna asta , doua dintre ele aveau eticheta pe care scria in bulgara, nici o boaba de engleza, iar unul nu avea eticheta era mai scump si scria pe rama ca e made in italy. Patroneasa cica toate sunt aduse si facute in italia
Ma rog, pana la urma cea mai frumoasa mi s-a parut cea fara eticheta care era si cea mai scumpa, costa 1.400.000. Ok nu-s din piata dar sunt de 7 ori mai scumpi.
Nu sunt vreo cunoscatoare, nici in branduri de okelari de soare nici in alte branduri. Intrebarea mea este daca merita atatia bani o pereche de ochelari de soare? Si macar daca dau atatia bani cum stiu ca sunt chiar ok si nu-s tot plastice contrafacute care n-au nici o protectie UV si risc sa-mi stric bunatate de oki?
Va astept cu pareri

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns indu spune:

Salutare,

hai sa-ti povestesc o intamplare despre niste ochelari de soare.
Acu' doi ani mi-am luat din Germania de la un magazin C&A o pereche de ochelari de soare cu 7 euro. I-am luat pentru ca aratau foarte bine si mi se si potriveau. I-am purtat doua veri si cred ca o sa-i port si anu' asta chiar daca nu mai is la moda, dar ma simt foarte bine cu ei si simt ca imi protejeaza ochii de lumina prea puternica.
Buun.. Anu' trecut prin toamna merg eu la un magazin de ochelari in Mall in Timisoara. Si ce sa vezi: fix aceiasi ochelari pe care i-am luat eu cu doi ani in urma din Germania cu 7 euro i-am gasit in nu stiu ce faimos magazin de ochelari din Mall cu 1.900.000 lei vechi!
Da' fix la fel.. ca m-am uitat la ei pe toate partile.. fara nici un soi de firma nimic. Astia din Mall bateau un pic in bleumarin iar ai mei aduc mai mult a maro.

Asa ca mare grija la ochelarii de 1.400.000.

Indu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Eu mi-am luat ochelari polaroid din sensiblu.Am avut si din aia de pe taraba dar aia nu ii puteam folosi mai mult de 2 ore.cu astia ,polaroid,pot sta oricat si sunt buni si pe ceata+soare si pe ploaie...deci nu ma deranjeza deloc.
Nici eu nu stiu cum se aleg dar poti intreba un oftalmolog.Succes!



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si eu zic la fel, sa ceri sfatul cuiva autorizat, mi se pare cam mult pentru o pereche de ochelari despre care nici nu stii mare lucru. Eu am miopie asa ca port dupa mine doua perechi de ochelari, obisnuiti, care mi-s foarte dragi si nu ma indur sa renunt la ei si o pereche cu protectie pentru orice soi de lumina. M-au costat o caruta de bani, vreo 10 mil. anul trecut, dar a fost cea mai buna investitie pe care am facut-o. Aveam mari probleme cu soarele, zapada, calculatorul, ma durea capul ingrozitor, unde mai pui ca am facut si riduri la ochi de la atata micsorat ochii...Asa ca mi-am facut o pereche de ochelari care ma protejeaza si cu care chiar nu mai am nici o problema!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Daca nu e o firma serioasa care se ocupa sa faca ochelari de soare cu protectie, nu cred ca merita sa dai atatia bani. Probabil cei no name de peste 1 milion sunt la fel ca cei din piata. Daca vrei ochelari adevarati, sa ai incredere in ce scrie pe eticheta (indicele acela de protectie UV) trebuie sa mergi pe ceva original, de la o firma cunoscuta (RayBan sau Polaroid sau celelalte mari firme de moda care fac si ochelari). Ei nu au cum sa isi permita sa treaca o protectie UVA si UVB care nu e reala, bineinteles in cazul in care sunt originali. Problema maxima la ei este ca sunt f f scumpi, in jur de 100 de euro sau chiar mai mult. Solutia este sa ii iei fie dintr-un duty free fie la reduceri. Asa ai garantia ca ai o pereche de ochelari siguri, care iti ofera protectie buna si de care trebuie sa ai mare grija sa te porti frumos cu ei sa nu se zgarie ca altii la banii astia nu iti mai iei curand.
E intr-adevar bine pentru ochi sa ii protejezi cat mai bine, iar ochelarii ieftini sau cei no name nu iti ofera absolut nici o garantie.
Eu am achizitionat o pereche originala de ochelari acum 3 ani pe care ii port inca. Sunt f multumita de ei si inca le port de grija. M-as imbolnavi daca i-as pierde...dar de atunci imi dau seama ca ma simt mai bine si mai protejata, ochii nu ma dor deloc la soare, au o forma clasica si nu se demodeaza si daca nu ii zgarii nu am de ce sa ii schimb curand. Daca se zgarie e alta treaba...sunt foarte rai pentru ochi, trebuie aruncati imediat. Cei mai buni cica ar fi cei cu lentila de sticla, Rayban face si astfel de modele, dar preturile sunt pe masura...
Roaga un prieten sa se uite in strainatate, in aeroport sau chiar la magazine de optica...la sfarsitul sezonului ei aplica reduceri la multe modele, eu asa am putut sa ma ating de ei...erau sub 100 de euro si si-au scos deja banii. In 3 ani as fi schimbat deja vreo 5-6 perechi de soare dintr-aceia din piata, ba ca se rupeau, ba le pica lentila, ba se zgariau si ma mai dureau si ochii vara la soare puternic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tic_tac spune:

dupa ce am colindat nspe magazine si optice medicale am ajuns la concluzia ca nu pot sa cumpar ochelari de firma, indiferent de firma producatoare, credibila sau nu.
ori comerciantii nu stiu sa-si prezinte marfa !
eu chiar eram hotarita sa dau un ban serios pe ochelari dar m-am ambitionat si am cerut un catalog de lentile, am discutat cu tehnicianul si am ales lentile de sticla nemtesti, nu zeiss, altceva, imi scapa numele, acum vreo 5 ani costau cam 700 mii perechea. dar au meritat. am ales o rama rezistenta, nu din metal, si de atunci nu ma pot lipsi de ei. cam grei dar merita, nu se zgiriie.
chiar daca anul trecut am spart o lentila, am inlocuit-o rapid si eficient, fara sa fiu in situatia sa cumpar alta pereche de ochelari.
asa ca faceti o vizita la magazinele specializate. mai greu a fost cu rama, ca nu gaseam ce doream.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Eu am o pereche de ochelari Avanglion de vreo 3 ani si ma inteleg bine cu ei. Sunt f.mioapa (port lentile de contact) asa ca sufar de fotofobie fie vara, fie iarna. Am descoperit marca asta (sau, mai bine zis am avut confirmarea ca sunt din cei ieftini si buni citind un articol in revista Capital, acum vreo citiva ani http://www.capital.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=7131&cauta=Avanglion). Nu-mi pot permite sa dau citeva milioane pe o pereche de ochelari de soare. asa ca astia ma satisfac in totalitate. Mai am o pereche de ochelari, primiti cadou, de la Meli-Melo. Sunt fitzosi, dar de proasta calitate. Ametesc cu ei.

cristina d.

Mergi la inceput