Cel Mai frumos cadou de Ziua Mamei - sa devii MAMA

Cel Mai frumos cadou de Ziua Mamei - sa devii MAMA | Autor: karra80

Link direct la acest mesaj

Totul a inceput in februarie 2006 cand am hotarat cu sotzul meu sa renunt la pastile pt a putea avea un copilas....atunci ma gandeam floare la ureche calculez, stiu cand voi ovula si prestam in zilele respective si gata nu avem cum sa dam gres raman gravida din prima.....asa am si facut....dar timp de 3 luni nimik.....teste peste teste deja ajunsesem sa-l stresez si pe al meu sotz....medicul imi spunea sa nu-mi fac griji ca totul va fi ok doar sa nu ma mai stresez pt ca stresul nu face bine deloc....asa ca in luna iunie am hotarat sa mai asteptam pana in septembrie cand urma sa plecam in concediu si ca vom incerca acolo....am inceput sa tin cura de slabic=re ...sa arat bine pe plaja....nici nu-mi mai statea gandul la facut copii.... faceam doar de palcere neplanificat .....asa ca atunci cand mi-a intarziat 3 zile menstruatia nici nu mi-am pus problema ca as fi insarcinata ma gandeam ami degraba la o dereglare din cauza curei de slabire....dar totusi am zis hai sa vad sa fac un test asa la nimereala.....in data de 13.07.06, zi fara ghinion pt mine, am luat un test de la farmacie.....iar in mom in care au aparut cele 2 liniute instantaneu....nu-mi venea sa cred am inceput sa tip...mama mea care era la noi s-a speriat crezand ca imi este rau....dar nu puteam sa-i zic nimik parca numai aveam glas tremuram si tineam testul in mana si plangeam de fericire...abia asteptam sa ajunga al meu sotz acasa sa-i dau vestea cea mare- vom fi parinti-.......Pe sotz l-am asteptat cu o poza a testului pe calculator si-i scriam felicitari taticule....am plans amndoi, neam bucurat mai ales ca era total neasteptata vestea pt amndoi......In saptamana urmatoare dupa un beta Hcg de 4865 si dupa ce l-am vazut pe bebe celula la eco incepusem sa cred si eu ca sunt .Totul era bine si frumos dar abia atunci incepeau grijile si gandurile.....pe langa faptul ca 3 luni am avut greturi si nu prea puteam manca mare lucru......AM facut testele de sange.....si m-am gandit sa cer sa fac si toxoplasmozza desi medicul nu imi mai recomandase pt ca o facusem in martie si era negativa...dar totusi am zis sa stau linistita .....de atunci 7 luni pna mi-am tinut comoara in brate numai linistita nu am stat.....mi-a iesit rezultatul la toxoplasmoza pozitiv pt ambii indicii....in momentul in care am fost la laborator sa-mi ridic rezultatele o doctoritza care era acolo medic ginecolog...m-a chemat si mi-a recomandat calduros cabinetul ei particular pt a face avort.....nici nu stiu cum am iesit din cabinetul acela si am ajuns acasa.....l-am sunat pe medicul meu care mi-a zis sa ma calmez si sa merg la ela la cabinet sa vedem ce e de facut......am repetat analiza si era in scadere volarea...asa medicul mi-a zis sa mai asteptam 10 zile dupa cre sa refac analiza pt ca el are o banuiala...ca am luat virusul inainte sa raman si ca sunt un caz rar ca organismul meu a reactionat a produs anicorpi,....si se pare ca rezultatul se va negativa in 10 zile.....nu va pot spune cum am stat cele 10 zile cu inima stransa si cu multe rugaciuni.......iar rezultatul spre bucuria mea a fost negativ.....asa ca doctorul a zis sa merg pe mana lui si sa nu facem avort.....asa am si facut.....dar de atunci 7 luni am avut mereu doar ganduri negre si intrebari adca nu am facut bine, daca copilasul va avea probleme, daca, daca,?Mai ales cand citeam pe DC despre pierderile de sarcina parca imi vedeam si nuele meu acolo...un adevarat stres......dar au trecut incet si lunile.....am aflat la 18 saptamani ca probabil voi avea fetitza...eu fiind sigura ca va fi baiat ...lucru confirmat la 21 saptamani la un eco 4D.....au urmat bucuriile normale....primele miscari simtite de mine, apoi cele pe care le putea simti si tati....si multe povesti pe care i le spuneam piticutzei noastre despre ce vom face cad o vom avea printre noi......asa am trecut peste lunile ce au urmat cu ajutorul fetelor de pe forum unde imi petrecam ziua citind mesaje si parca trecea timpul mai repede......
Data probabila a nasterii era undeva prin 12.03.07.....iar medicul meu ma asigurase inca de la inceput ca va fi alturi de mine la nastere....dar dupa anul nou am aflat ca 2 zile pe sapt mergea la un curs la Bucuresti, dar mi-a zis ca sa nu-mi fac griji ca in periaoada aia e gata cursul si va fi in Timisoara cu excepta zilei de 9.03.07 cand trebuia sa mai mearag o sg zi pt un examen final.....asa ca gandul meu era unul sg sa nu nasc in 9 orice ar fi pt ca voiam sa fie el acolo......Tot vb cu prinesa din burtica glumeam cu ea si o intrebam daca nu vrea sa vina martisor la mama pe 8 Martie....evident in gluma.....ii spusesem si doctorului la ultimul contril din 1.03.07 cand mi-a zis ca mai avem cam o sapt de asteptat, sa vezi ca nasc pe 8 inainte sa plece el la Bucuresti.......si asa asa si fost...cred ca de stresul care il aveam sa nu nasc cand e el plecat....in 7 toata ziua am avut contractii nedureroase dar la intervale de 5-6-7 minute.....l-m sunat si mi-a zis ca ma asteapta sera la 20:30 la spital sa ma vada.....am ajuns la spital...aveam dilatatie 2....mi-a zis ca ma interneaza si ca spera sa nasc in noaptea respectiva...eu i-am zis glumid ca-l vom lasa sa doarma si de-abia dimineata il chemama la datorie....dupa control mi-am facut internarea...... si tot ce a mai uramt..neplacuta clisma....si mutatul intr-un salon de travaliu...unde toate fetele urlau de numa...eu nu simteam nici o durere chiar ma bucuram si vb cu toata lumea la telerfon...ma gandeam ce repede voi scapa si poate fara dureri prea mari......A venit apoi pe la 23 medicul iar sa ma contrioleze si atunci mi-a zis ca moasa va stii exact cand sa-i dam telefon, si ca a vb cu anestezista de servezciu daca vreau peridurala...are trus si-mi face trebuie dooar cand numai pot sa cer.....nici nu discutasem pana atunci cu el despre anestezie dar imi era frica de injectia aia in coloana ca de naiba.....si mai ales ca nu voi putea impinge la momentul X...asa ca ma zis ca voi suporta eroic....si asa am facut de la 12 noaptea la 5 dimineatza am avut contractii dureroase din 5 in 5 min iar in ultima jumatate de ora chiar mai repede....Desi al inceput ma gandeam ca eu nu voi yula la dureri....in momentele alea numai gandesti...imi venea sa ma urc pe pereti....imi aduc aminte ca pe la 4 dimineata l-am sunat pe sotz sa-i spun ca o sa cer anestezie...si stiu ca am avut o contractie in timp ce vb cu el la tel si am urlat asa de tare ca saracul a incep sa planga instantaneu........evitam sa cer anestezia de frica...dar pana la urma cand nu am mai putut...am chemat anestezista si desi aveam dilatatie 7 mi-a zis ca imi face.....(se face la dilatatie 4-5)...a duart cam 20 minute deoarece trebuia sa-mi faca intre contractii sui cum le aveam din 2 in 2 min a fost cam greu....dar pot sa spun ca si-a fcut efectul imediat si cum m-am fat jos de pe masa am simtit ca iasa pitica afara....moasa ma urcat din nou pe masa si mi-a rupt membranele...si8 mi-a zis sa-l sunam pe medic ca nuami e mult.....atunci mi-am dat seama cat sunt de aproape de intalnirea cu comoara mea cand am auzit-o spunandu-i medicului sa vina cat mai repede ca e gata.....a ajuns in 5 minute eu deja impisesem de cateva ori.....numai simteam nici o durere doar contractiile iar cand medicul imi zicea cand ca imping o faceam dar la gandul ca imi voi tine comoara in curand in brate....Am avut mare noro si cu moasa care m-a invatat cum sa iming si cand.....si dupa nici 20 minute de cand a ajuns medicul am auzut moasa zicanad hai ca numai e mult si ca ce par mult are minunea mea...atunci m-am uitat in spatele doctorului era un geam si se vedea f bine in el...si am reusit sa vad caputzul mic al printesei mele si am reusit sa mai imping de 2 ori sai gata am vazut-o in mainile doctorului......si apoi langa mine pe o masa o curatau asistenta si doctioritza de la neonatologie...mai tin minte ca intrebam daca e bine si ca de ce nu plange ca nu plangea.....de aia a si primit initial nota 8 iar la 5 min noata 9 au zis ca de la anestezie...ca a fost facuta inainte de nastere....dar dupa ce au curatat-o a inceput sa ulre si m-am linistit.....Mi-au pus-o pe piept inainte sa o duca in alta incapete am inceput sa plang pt ca nu-mi venea sa cred ca intr-adevar imi sarut pt prima data sufletelul meu cel mic.........e a urmat apoi...broderia facut de medic...dar numai conta nimik abia astepatm sa-mi vad comoara.....Mi-au adus-o dupa ce m-am mutat intr-un salon liber si asta numai pe la ora 16.....nu-mi venea sa vred ma uitam non stop la ea si nu ma mai saturam sa o privesc.....AM avut noroc, mi-a mostenit RH-ul negativ deci nu a facut nici icter prelungit si nu au fost nici alte probleme.....se nascuse perfecta si sanatoasa.....

Inca nici acum nu reusesc sa-i mukltumesc lui Dumneazeu pentru minunea pe care o avem....mai ales ca-i sanatoasa si frumoasa( tin minte ca in timpul sarcinii cand ma rugam ziceam Doamne ajuta-ma sa nasc un copil sanatos si cand voiam sa zic si frumos ma opream pt ca ziceam ca e suficient daca e sanatoasa) si asa a fosr Dumneazee mi-a dat un copil sanatos si frumos......a fost cel mai de pret cadou pe care mi-l putea face viatza si fiica mea.....

SA DEVIN MAMA DE ZIUA MAMEI...SI SA NU FIE NIMIK PROGRAMAT

Vreau sa-i multumesc si doctorului meu DORNEANU FLORIN - Maternitatea BEGA Timisoara, pe care il recomand tuturor celor din Timisoara, un adevarat profesionist, si un mare om, daca el nu ar fi fost poate ca acum nu-mi tineam in brate comoara.....

Cam asta a fost povestea nasterii iubitei mele MARIA CRISTINAmami si cu tati o alinta Winnie, in 8 Martie 2007 ora 6, 3200g apgar 9.

Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">comoara mea mica

pozici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Felicitari, mamiko!! Multa, multa sanatate si tie si la bb si sa fiti o familie fericita si implinita!

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Carmina, noi am fost alaturi pe aproape intreaga perioada a sarcinii ca si colege la "mamici de martie-aprilie", astfel ca povestea ta imi este foarte cunoscuta. Cu toate astea, asa cum era de asteptat, m-a emotionat citirea ei.
pentru tine, pentru Winnie (Maria - Cristina)! Sa aveti parte de tot binele din lume, sa fiti sanatoase si sa va bucurati de viata lunga!

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Rebiana iti multumesc din suflet pt cuvintele frumoase, mi-au mers direct la suflet....acelasi lucru iti doresc si eu tie...sa ai parte numai de bucurii..alaturi de familia ta si de bebelusul tau


Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">comoara mea mica
cel mai frumos dar de ziua MAMEI

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Felicitari Carmina, sa iti traiasca comoara ta "perfecta si sanatoasa"! E un cadou perfect si de acum ziua aceasta va fi speciala de mii de ori!!

Mami de www.babiesonline.com/babies/g/gabrielacapraru/" target="_blank">"Gabriela" (12.04.2007)si "www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC" target="_blank">George" (6.09.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Multumesc din suflet....

Sa-ti traiasca si tie comorile.....

Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">comoara mea mica
cel mai frumos dar de ziua MAMEI

pozici

Mergi la inceput