TOP AGENTII TURISM

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela68

Ajutati un om sceptic, care pt prima data in viata vrea sa-si ia o vacanta de la o agentie de turim
2 agentii imi dau Stop Sales,pe o anumita perioada la un anumit hotel;
o a treia agentie (Travel Planner)imi da Ok si confirma ca au liber
Cum pot sa ma asigur ca e in regula cu rezervarea mea?

MiReLa


s-ar putea ca agentia sa aiba un nr de camere rezervat pentru tot sezonul estival, la acel hotel, si sa fi ramas o camera "nevanduta" intr-o anumita perioada.
cere confirmarea din partea hotelului sau a agentiei partenere din tara respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

merci Corina!
cum stiu care e agentia partenera in Bg ? pot sa cer confirmare la hotel inainte de a vira banii agentiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela68

merci Corina!
cum stiu care e agentia partenera in Bg ? pot sa cer confirmare la hotel inainte de a vira banii agentiei?

MiReLa


E un pic complicata treaba...tie agentia iti rezerva camera fara un avans? In momentul in care le dai avansul iti fac rezervarea si normal ar trebui sa afli de la hotel sau agentia partenera daca ai camera pe numele tau...si asa e cu 2 taisuri pentru ca agentia din Bulgaria poate trimite la hotel un cod de rez sau au o camera anulata la care modifica numele dar dupa ceva timp...iar tu suni la hotel si cei de acolo nu te gasesc... Plus ca depinde de hotel...unii sunt ok, vb bine engleza si raspund la mail, iar altii...dorm pe ei
Despre ce hotel e vorba ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

multumesc pt raspuns
as fi vrut sa imi iau masuri de siguranta inainte de a plati orice fel suma...
deocamdata am renuntat,aveam o retinere...n-am folosit niciodata o agentie pt vacanta si nici n-am mai fost in Bg...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela68

merci Corina!
cum stiu care e agentia partenera in Bg ? pot sa cer confirmare la hotel inainte de a vira banii agentiei?

MiReLa


ar trebui sa scrii numele agentiei de la care vrei sa cumperi sejurul. poate am auzit de bine sau de rau de ei. eventual spune si unde vrei sa mergi, daca nu e un secret, desigur . ca si despre anumite hoteluri se stie deja in ce perioade sunt stop-sales.

in legatura cu ce ai intrebat tu : teoretic nu ai cum sa afli. cel mult poti intreba direct la hotel (telefonic sau pe mail) daca au contract sau camere rezervate pentru tot sezonul, pentru agentia cu care vrei sa colaborezi. unele agentii lucreaza direct cu hotelul, altele prin intermediul partenerilor locali/touroperatori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraNurca spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela68

multumesc pt raspuns
as fi vrut sa imi iau masuri de siguranta inainte de a plati orice fel suma...
deocamdata am renuntat,aveam o retinere...n-am folosit niciodata o agentie pt vacanta si nici n-am mai fost in Bg...





MiReLa

Practic nu ai cum sa stii daca agentia de turism este una de incredere, decat daca ai mai fost cu ea inainte sau daca cineva ti-o recomanda. De exemplu eu am fost in concedii si am cumparat bilete de la o agentie pe care mi-a recomandat-o cineva. Si nu m-au dezamagit niciodata.
Este adevarat ca nu am fost in Bg pana acum, dar toate chestiile care m-au facut sa am incredere in http://www.facebook.com/IdealTour.ro]ei[/url] ma asigura ca oriunde as merge va fi la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Important ! Mesajul de mai jos a aparut pe un alt site.

"DUPA 10 ANI DE ACTIVITATE IN TURISM, SOCIETATEA COMERCIALA ACTUAL EVENTS SRL - AGENTIA DE TURISM CARPE DIEM TRAVEL A INTRAT IN FALIMENT INCEPAND CU DATA DE 02.07.2012.

CLIENTII AGENTIEI SUNT RUGATI SA PRINTEZE ACTELE DIN ATASAMENT PENTRU A PRIMI DESPAGUBIREA DE LA SOCIETATEA DE ASIGURARI LA CARE ESTE AFILIATA SOCIETATEA.

TOATE REZERVARILE SI ACHIZITIILE DE PACHETE TURISTICE AU FOST ANULATE

MAI MULTE DETALII VOM PUBLICA PE SITE-ul AGENTIEI WWW.CARPEDIEMTRAVEL.RO
...."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

Fetelor, am intrat aici sa va spun ca noi am luat o mare teapa cu agentia FAROS MAYAC TUR. Aveam biletele platite la ei din februarie, cu intrare din 25 iunie si pe 24 , cu 5-6 ore ininte sa ne urcam in masina si sa plecam catre turcia, ne-a sunat ca nu mai avem rezervare la hotel Botanik. ne-a oferit un alt hotel, muuult sub Botanik, a fost singurul tel dat de ei. Dupa multe insistente ,am reusit sa vorbim cu directoarea agentiei care era plecata in Turcia si pe la 12 noaptea ne-a mai oferit o varianta pe care fiindca n-am avut incotro , am acceptat-o. am ajuns la Bodrum, hotel Baia. Acolo, dupa ce am avut multe surprize neplacute legate de hotel, la recepti am aflat ca aveam cazare numai noi adultii fara copii.alte telefoane, alti nervi, asteptare. telefoanele numai noi le-am dat. s-a rez cu cazarea si din intamplare am vazut foaia cu rezervarea si aveam mai putin cu 1 zis fata de ce platisem noi la Botanik. aceasta problema s-a rezolvat dupa alte telefoane zilnice la directoare si s-a rezolvat in ziua in care expira rezervarea si hotelul ne-0a blocat cartelele de intrare in camera. cam asta ar fi pe scurt. FUGITI DE AGENTIA FAROS MAYAC TUR DIN BUCURESTI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Wow, CorinaDani dar ce repede le gasesti, multumesc ca scrii si aici- mi-am putut avertiza o prietena sa ocoleasca Alibaba.

adaug si eu un articol foarte recent si complet cu nume de agentii in insolventa http://www.turisminpresa.ro/amenzi-de-peste-600-000-de-lei-aplicate-agentiilor-de-turism-in-2012-ce-trebuie-sa-stii-atunci-cand-vrei-sa-cumperi-pachet-turistic/

Eu caut un last-minute pe Grecia si in paralel agentiile cu problema. Cred ca si Dream Travel are ceva probleme, nu mai retin unde am citit dar apar si intr-un video Antena1 (e filmat un contract cu ei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Lyada, apropo de articolul dat de tine...pai Shell tur, Concept.., Big Travel, au intrat in insolventa. Degeaba se lauda ei ca le-au dat amenzi, asta dupa ce agentiile au tepuit turistii cu sute de mii de euro... Si multe intra in faliment la inceput de sezon, dupa ce au adunat bani din early booking-uri...

Mergi la inceput