TOP AGENTII TURISM

TOP AGENTII TURISM | Autor: oanaDo

Link direct la acest mesaj

M-ar interesa experienta voastra cu agentiile de turism cu care ati plecat in concediu.

Care sunt serioase si au oferte bune?

Oana

"Tragedia vietii consta in ceea ce moare intr-un om in timp ce traieste"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Unele sunt serioase altele nu. Noi am fost vineri la Eximtur, am cerut oferta au zis ca ne trimit pe mail pana matri cel tarziu. Azi e miercuri si n-am primit nimik.
Am mai cerut ceva cereri de oferte (am fost personal la ei luni-in Cluj) la agentii si nu ne-au raspuns (inca): Voiaj Voiaj, Mareea (cu ei am fost anul trecut in Grecia-a fost ok, Aviatica si Pro Travel. Sunt agentii din centrul Clujului care, spun ei, ca sunt printre primii.
Eu imi mentin parerea ca e pacat de turismul din Romania, incepand cu agentiile de turism, neseriozeitate in toate.
am cerut oferta care ajungea pana in 2000 euro, deci ar fi trebuit sa ne bage in seama, dar poate e mai usor sa iei direct oferta lor, fara sa mai caute ei ceva (care e la fel la toate agentiile)

Editez: am primit raspuns rapid de la Palomatour si Aerotravel.
Succes!

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Pentru anul acesta imi planific un concediu cu mai multe destinatii (Singapore, Kuala Lumpur, Chiang Mai, Bangkok, Krabi, Phuket si Istanbul) si am nevoie si de cazari si de bilete de avion.
Pe toate le-am luat de la Perfect Tour, care mi s-au parut adevarati profesionisti. Mi-au oferit mai multe variante, la diverse preturi si m-au invitat la ei sa sediu sa-mi arate cataloagele cu toate hotelurile pe care le au (ei lucreaza cu Der Tour si Meier).
La mailuri mi-au raspuns de asemenea repede...concluzia: sunt multumita de colaborarea cu ei.

Am mai fost in sejururi cu Europa Travel, Romantic Travel si Kartago Tours dar de la ei pur si simplu am cumparat sejururile pe care le ofereau. N-am avut probleme, dar nici n-am avut de ce sa stau la discutii cu ei prea mult.

Tinand cont ca anul acesta noi ne organizam sejurul, m-am bucurat sa gasesc o agentie care sa aibe rabdare si sa-mi raspunda la toate mailurile (povestea dureaza de 3 luni si inca nu am facut decat jumatate din rezervari)....asa ca, numai de bine din partea mea pentru Perfect Tour!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Initial creeata de oanaDo

M-ar interesa experienta voastra cu agentiile de turism cu care ati plecat in concediu.

Care sunt serioase si au oferte bune?

Oana

"Tragedia vietii consta in ceea ce moare intr-un om in timp ce traieste"




Depinde de destinatie, eu am ales anul trecut KARTAGO, pentru Tunisia si am fost foarte multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

super ideea, am sa comasez aici celelalte subiecte mai vechi si il fac si sticky!
on topic: intre timp spun ca am calatorit bine cu Alibaba tour si cu Marshal.
anul asta am gasit niste chestii interesante la Ultramarine travel si la Alltur...are ceinva experiente cu ei?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Agentii de turism recomandabile si nu prea
Candy
Dragelor, va invit sa postati aici experientele pozitive si negative despre agentiile de turism cu care ati avut de-a face, avand in vedere ca se apropie perioada rezervarilor pentru concedii. Poate ne ajutam reciproc sa nu mai luam tzepe si agentiile neserioase sa fie puse la zid, macar pe forumul DC!

Hai sa incep eu. In 2003 am fost in Egipt cu Kartago Tours (agentia-mama e din Budapesta), pe care o recomand tuturor, noi am luat de la ei un pachet honeymoon cu charter din Budapesta, hotel 5 stele all incl. Desi au agentii partenere cam in toate judetele, eu am preferat sa tratez direct cu Kartago Timisoara. Au fost foarte prompti cu informatiile, amabili, corecti, iar ghidul din Egipt a fost o bomboana. Desi am fost singurii romani din hotel (dintre clientii Kartago), a venit sa se intereseze de noi, sa ne dea sfaturi, excursiile optionale au avut exact pretul din catalog, totul a fost super-OK. Ca un plus mentionez si faptul ca, desi vroiam sa mergem pe Costa Brava, dupa ce am primit gratuit prin posta catalogul Kartago ne-am razgandit. Pentru cei interesati, catalogul se poate comanda gratuit din site-ul lor, desi am vazut ca anul asta sau cel putin pana acum au doar destinatii exotice. In 2003 aveau ofertele cele mai bune pe care le-am gasit ptr. Egipt.

Ca sfat general, evitati agentiile "de buzunar", optati ptr agentii mari, internationale, care beneficiaza de discount-uri substantiale si au preturi mult mai mici.


carrie
noi am fost in Tunisia cu Kartago si am fost f multumiti.

la fel am fost f multumiti de colaborarea cu Eximtur pentru alte tari dar si pentru litoralul romanesc.

experiente neplacute din fericire nu am prea avut

Cristiana si gagalicea Theodora Alexia (2 anisori si 8 luni)

Ramba
Noi am fost cu Kartago Tours in Egipt acum 2 ani si nu am avut nici un fel de probleme.
Iar anul trecut am fost in Spania cu agintia Alltur, care m-a impresionat in mod placut: cand toate celelalte agentii la care am apelat au spus "Nu mai sunt locuri", ei s-au straduit si ne-au gasit un hotel echivalent cu cel pe care il "ochisem" noi. In concluzie: amabili si seriosi.

Mica-mica
Noi am fost anul trecut intr-un circuit cu Kara Travel , prima iesire afara si am fost nemultumiti de serviciile prestate.
Nemultumiri :
-ghida care era afoana, habar nu avea pic de istorie, ne citea in autocar cateva date despre ce urma sa vedem, cand ajungeam la obiectiv, diparea sa-si cumpere apa sau nu intra cu noi sa nu plateasca, se oferea sa ne tina bagajele si sa ne astepte la iesire. Ne-a spus de la inceput sa nu o sunam pe telefon ca nu are credit si nu ne va raspunde.Agentia nu-i incarcase telefonul si pentru a afla rezervarile din seara urmatoare apela la bunavointa turistilor.In Venetia chiar s-a pierdut de grup..numai ea...noi am reusit sa ajungem in statiune ...dupa 1 ora si ea, si tot ea era nervoasa
Explicatia celor de la agentie a fost ca era nou angajata , era transferata de la Omnia..
Am vazut grupuri organizate, ghidul imbracat frumos, cu un stegulet cu numele agentiei, era precum closca cu puii....numai "ea" era ca o floare, mai ridica mana ( avea cred 1.50 m si striga Kara!!!)
-circuitul a fost incarcat cu prea multe obiective ( ca sa te atraga) dar pentru ca soferii mergeau cu viteza legala ( explicatie data de ghida ), nu le-am vazut pe toate sau o parte le-am vazut din autocar
-hotelul in care am stat in Nice, ni s-a spus ca e la 10 min. de b-dul principal, dar erau 20min. de mers la pas intins..10min.poate la curse
-hotelurile ni s-au spus ca sunt de 3* , dar nu ni s-a explicat de care *, ca nu coincideau cu cele din tara si marea majoritate erau in "zona verde", la marginea orasului, ca sa nu spun pe centura
Pe viitor o sa avem mare grija de agentie si o sa cerem o gramada de informatii inainte.


Laura T
Acum 2 ani am fost in Turcia cu Giulia Tour din Bucuresti. Totul a fost OK mai putin mancarea. Consider ca ar fi trebuit sa ne avertizeze ca asa este la un hotel de 3*+ din Antalya, adica sa ne indrume catre unul de 4*-5*...In rest, avion, hotel, excursii optionale, ghid...ok
Anul trecut am fost in Italia (Lido di Jesolo + excursii incluse la Venetia, Firenze, Verona, Milano, San Marino) cu Omnia Tour, tot din Bucuresti. De data asta, ghida a fost sub orice critica: o babeta care era total pe dinafara, la fel, ne citea catea ceva in autocar, ne ducea pe la anumite magazine de unde isi lua ea comisionul daca cei din grup cumparau etc. Noroc ca hotelul si mancarea au fost rezonabile...
Drept pentru care anul acesta am facut singura toate rezervarile la avioane, hoteluri, macar daca luam tzeapa, e vina mea. Ce pot sa va spun e ca iesim mult mai ieftin asa, si facem ce vrem si cand vrem, fara sa depindem de nimeni. Doar pentru sejurul la Albena am apelat la agentia Eurotravel TGV din Targoviste, despre care am aflat tot de pe forum ca e ok. Si am ales tot un hotel de la care am referinte bune de la prietenele de pe DC!
E chiar util un subiect de acest tip...


lbelciug
Ma alatur si eu fetelor care nu au fost multumite de Kara Travel. N-o sa mai merg niciodata cu aceasta agentie, din motiv de...lipsa de ghid profesionist. Noi am avut pe d-na Capitaneanu Jeni (poate o cunoaste cineva), care in primul rand nu stia limba (italiana), obisnuia sa ne citeasca in autocar in loc sa ne spuna lucrurile interesante la fata locului, nu urmarea harta cu strazi cand mergeam in grup si asa cum zicea Laura, ne ducea pe la anumite magazine de unde isi lua ea comisionul daca cei din grup cumparau. Pacat ca excursia in Italia (circuit) a fost super-frumoasa, cazarea ok, transportul cu autocarul italian super ok, etc.
In concluzie va sfatuiesc sa excludeti din start aceasta agentie!


roxanicea
buna!
kartago tour....sunt ok pe destinati tunisia, pt ca acolo au cele mai bune legaturi si sunt chiar de recomandat. poprietarul agentieie este un tunisian. am mers in tunisia cu un grup organizat chiar de el. si pe egipt...cred sunt destul de ok. dar atat. deci,cine vrea sa mearga in aceste 2 destinatii cu ei, e perfect.

pentru europa va recomand agentiile care sunt dealeri ai marilor tour operatori germani: neckermann, thomas cook, der tour, tui, meier`s...etc. contractele sunt ferme si serviciile sunt cele scris ein contract si cele confirmate. nu exista abateri. e multa perfectiune si sistemul lor de functionare merge aproape perfect. sunt fanul lor declarat si m-as duce cu ei oriunde. au charterele lor, divizie a luftansei...nu nenorociri de avioane, zboara de multe ori pe curse regulate ale marilor companii iar tariful acelor bilete sunt in limitele unora de curse charter...etc. sunt meseriasi. nu mai mergeti cu tot felul de no name-uri....pt ca nu-s profesionisti, d ecele mai multe ori. nu au pogramele lor propii...ci le revand pe cela ale marilor agentii. si primesc, fireste, ce le ramane alora mari...si nu prea-i baga in seama...etc.

nu pot sa dau nume si nici nu prea as vrea s afac contra reclama, dar mergeti pe cat se poate pe packetele turistice oferite de agentii alor tour operatorilor germani renumiti.

calatorii minunate!!!!!!!!!!!


Candy
Despre Day Travel poate da cineva referinte - pozitive sau negative? Ei pretind ca au reduceri de 8% la rezervarile online, as vrea sa stiu daca sunt seriosi?


Olivette
Cu Kartago am mers si noi in Egipt si am fost foarte multumiti. Totul a fost foarte bine organizat, preturile ca in catalog (foarte buna cataloagele acelea, de altfel. Am vazut ca anul acesta nu mai au cataloage, au un fel de pliante cu informatii foarte putine). Am mai fost si cu Romantic Travel, unde nu a mers totul asa bine cum trebuia: ghida avea interdictie de intrare in Grecia si a trebuit sa stam 4 ore in vama sa vina alt autocar si sa ne ia ghida lor, camerele se eliberau la 8 dimineata si plecarea a fost la 7 seara, deci am ramas cu bagajele in hol toata ziua (ei ziceau in program ca plecarea se face dupa micul dejun, dar pe de-o parte a fost bine ca am mai prins o zi de plaja). In rest, exursiile au fost bine organizate.


Theiuta
Buna seara!

Fetelor sint intr-o mare dilema: noi vrem sa plecam la inceputul lui septembrie in Nei Pori cu agentia Neotour SRL.

Dind o cautare pe Google am intrat pe un site cu pareri...contrare despre aceasta agentie.

Intrebarea mea: a foat careva dintre voi sau cunoscutii vostrii cu ei? Cum sint, de fapt?

Va multumesc, Theiuta


lbelciug
Candy, tu intrebi despre agentia Day&Night Travel? Ei au site-ul day.ro. Daca da, atunci pot sa-ti spun ca am niste prieteni care au fost prin ei 6 ani consecuti in Grecia. Au fost f multumiti de ce le-au oferit si probabil noi ne vom indrepta catre aceeasi agentie. Vreau totusi sa mai studiez si alte oferte pt Grecia-iunie 2006, mai ales ca merg cu copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

O agentie de turism serioasa?
mari79
Anul acesta eu si sotul meu ne-am hotarat sa iesim si noi in lume, ca am facut destule concedii in tara si ne gandim sa ajungem si noi pe meleagurile Greciei , asa ca hai sa ne interesam de oferte , dar sunt atatea ag. de turism...si am auzit de pe la altii ca si-au cam luat plase si vreau si eu unele sfaturi, daca se poate cu privire la agentii serioase sau daca ati fost plecati in Grecia la vreun hotel pe care sa mi-l recomandati ..., sau o agentie de care ati fost multumiti, pls


serban
Buna. uite un site: http://www.elitetours.ro/viz_tari_dest.php?id_categorie=59. MI l-a recomandata cineva care a lucrat in domeniu ca sunt preturi bune.

mihaela_s
Noi am fost acum 2 ani in Italia cu bestcomtur, a fost totul ok. Am platit un avans, apoi am primit prin fax contractul, l-am semnat si l-am trimiis inapoi, am platit restul si am primit voucherele prin posta. Am tinut legatura doar telefonic si prin internet, dar au fost foarte seriosi, iar hotelul si conditiile au fost cele prezentate. Ti-i recomand cu caldura, vad ca au multe oferte in grecia.
Vacanta placuta!

ana_maria222
www.cristanatour.ro

CristinaT
Amo fosta colega de facultate care are agentie de turis, e de treaba si este seriaosa.

mari79
Multumesc muuult pentru raspunsuri


numeioana
noi am fost de 3 ori cu www.astravel.ro si n-am avut nicioadta nici o surpriza neplacuta.

Rodica
Eu lucrez la o agentie de turism cu stanse legturi in Grecia (patronii sunt grec si americanca) Te astept pe PM pentru detalii
Merita sa-ti faci vacanta acolo, e mai convenabil si e altceva !


lenca
Am fost in luna de miere in anul 2002 in Grecia , mai exact in Paralia Katerini cu SUN HOLIDAY.A fost cazarea la un hotel f. frumos, cu micul dejun inclus in pret, hotelul era f. curat, si mancarea f. buna,bufet suedez.


mari79
Va multumesc pentru ajutor si sper am vb la o agentie sper sa se rezolve cat mai repede , asa ca pot sa declar inchis subiectul sper ca definitiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Agentia Premier Tour?
moneug
Buna
Luna viitoare vreau sa plec in Tunisia, iar agentia Premier Tour are niste oferte super. Problema e ca la cate se aud despre diverse agentii de turism mi-e teama sa nu fie vreo teapa. A mai mers cineva cu ei?
Si daca da, pls niste detalii. Merci.

mitumac
Si eu am vazut oferte avantajoase...dar nu stiu nimic despre ei...au site pe net, sunt situati in centru...ai spune ca e de bine...sa vedem
Eu am fost plecata cu Omnia si a fost foarte bine...dar au aceleasi circuite ca si acum 2 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Agentie turism
goldi
Intentionam,eu si husbandu , la sfarsitul lui august sa ne luam lumea in cap si sa plecam undeva in afara tarii. As vrea sa-mi recomandati o agentie de turism de incredere pentru un circuit in Europa (eu as vrea Italia, Spania, Franta ) care sa nu fie chiar atat de scump. Am vazut pe internet oferte de cca 1000 euro pt doua persoane, transport cu autocarul si micul dejun inclus, insa as vrea sa stiu si cata incredere sa am in ofertele agentiilor.
Deci, ma ajutati cu un numar de telefon ?
Pt Bucuresti.


Anculina
Noi mergem prin JEKA in Grecia.
Au si site si formulare on-line.

roxanicea
goldi,

ca sa nu ai surprize neplacute, apeleaza la serviciile unei agentzii mari si cunoscute careia potzi sa-i cerei socoteala si ...chiar despagubiri in caz de nerespecatre a programului si a contractului semnat intre voi, in leg cu circuitul pe care il vezti achizitzioan de la ei.
happy tour, paralela 45, marshal..etc


Bebe Beca
noi folosim CarpeDiem Travel si am fost foarte multumiti.

lenca
Noi am fost anul trecut prin circiut in europa cu CMB TRAVEL,2 nopti in Paris,4 nopti in Callela(langa Barcelona)si apoi 1 noapte in Cannes.In Paris camera a costat 100euro cu mic dejun ,2 pers, pat matrimonial.In Callela de pers a costat 25 euro,cu demipensiune(ambele mese bufet suedez),camera cu vedere la mare.Iar in Cannes am gasit pe net niste studiouri cu 59 euro apartamentul pe noapte,nu prin agentie,noi am fost 4 pers.Pana in Paris au condus mereu baietii cu schimbul , dar am dormit prin parcare cam 2 ore , si ne-am oprit in Frankfurt cam 4-5 ore ca vroiau baietii sa mergem la un Salon Auto.si noi fetele cam dormeam in spate.Si sa stii ca nu mi s-a parut prea obositor.Dc va hotarati sa mergeti cu masina proprie sa nu domiti in Ungaria, ca in parcari e cam naspa, si sa incercati sa treceti ziua prin Ungaria. Laintoarcere am luat-o pe Coasta de Azur, e feerie. si am traversat prin nord Italia, dar sa stiti ca taxele de drum prin Franta, Spania , Italia sunt cam scumpe.Nu stiu cum sunt circuitele cu autocarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

super ideea, am sa comasez aici celelalte subiecte mai vechi si il fac si sticky!
on topic: intre timp spun ca am calatorit bine cu Alibaba tour si cu Marshal.
anul asta am gasit niste chestii interesante la Ultramarine travel si la Alltur...are ceinva experiente cu ei?

Roxana



Roxana, daca iti raspund cei de la Ultramarin (timisoara) sa imi spui, ca le-am trimis o cerere de oferta luni si inca n-am primit nimik.


Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

La capitolul Eximtur carora le-am trimis o cerere de oferta saptamana trecuta, luni si abia azi am primit raspuns..deja am rezervat in alta parte ca in nadejdea lor ramaneam acasa. La capitolul Carpe Diem cu care am fost in Bulgaria acum de Paste si au fost super seriosi, Alltur la fel foarte prompti si Getica Travel cu care a fost prietena mea in Turcia anul trecut si prin care am rezervat si noi bilete anul asta. Super profesionisti, rapizi, tot ce trebuie

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, Paste 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput