Dr. Varlas Valentin, Sp. Filantropia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns porcel spune:

Intamplator am dat de post-ul asta si nu m-am putut opri sa nu-mi spun parerea. Am nascut natural in noiembrie 2006 o fetita de 4 kg cu dr. Varlas la spitalul Filantropia si am fost extrem de incantata de profesionalismul de care a dat dovada. Durerile m-au apucat noaptea. L-am sunat la 4 dimineata de la spital. A venit extrem de obosit pentru ca lucra la teza de doctorat, nu dormise decat 2 ore si cu toate astea toate au mers perfect. Nasterea nu a fost deloc usoara tinand cont ca am nascut natural un copil de 4 kg. Eu am avut incredere in el de la prima consultatie. Sfatul meu este sa aveti incredere totala in acest doctor pentru ca este in primul rand un tip foarte inteligent si in al doilea rand nu este materialist. Cred cu siguranta ca se poarta la fel cu toate pacientele, chiar daca primeste sau nu ceva de la ele. Mergeti pe mana lui si totul va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Smema spune:

cred ca din 2006 si pana in prezent dl doctor Varlas s-a cam schimbat. Mie nu mi s-a parut profesionist. Eu am pierdut o sarcina la 16 saptamani din cauze necunoscute dupa spusele dansului...ce sa zic poate l-am prins intr-o perioada aglomerata, dar nu cred ca asta este o scuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marene spune:

Sustin ce a spus Smema! Daca aveti impresia ca-i tot timpul obosit si uita sa verifice anumite aspecte ale sarcinii, incercati sa va imaginati cum ar fi sa va chinuiti sa nasteti in timp ce Dr. Varlas isi face somnul de frumusete intr-un alt salon. Sa nu mai spun ca poate fi atat de ocupat, incat sa nu vina sa verifice cum va simtiti dupa nastere...mai ales daca s-a vazut cu darul in buzunar.
Cat despre materialismul Dr. Varlas, pot spune ca-i mai sus decat media. Eu asa am interpretat apropos-urile dansului.
Nu am o nota de treceere pentru Dl. Varlas Valentin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

ha ha deci feelingul meu nu da gres. Eu am fost lunile trecute la el ptr niste probleme ginecologice, si mi s-a parut ca nu e deloc atent la ce spuneam. Nu mi-a inspirat deloc incredere.
Am impresia ca e deja super-aglomerat, si asistent universitar si ore la spital si la 2 clinici particulare. Daca cititi fisa lui de prezentare, veti vedea ca e un tip extrem de ambitios, interesat in primul rand de cariera profesionala>
http://www.univermed-cdgm.ro/dwl/autoeval/Autoevaluare_Varlas1.pdf
Mda, mai caut alt dr..

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

fetelor, ma speriati.

eu sunt pacienta dr-lui Varlas de vreo 2 ani si nu vreau sa-mi inchipui ca m-am plimbat atata timp de la galati la bucuresti sa nasc cu vreo moasa.

eu una sunt f multumita de el(datorita lui sarcina mea este asa inaintata, avand 3 sarcini oprite in evolutie la activ).
noi ne intelegem bine. mi s-a intamplat si mie sa-l gasesc mai ocupat sau mai "necomunicativ", insa se mai intampla iar eu i-am dat credit de fiecare data si pana acum nu m-a dezamagit.

am vb chiar si despre nasere, si mi-a zis ca voi naste normal cu epidurala si sa nu-mi fac niciun fel de pb, ca totul va fi bine.

m-ati cam speriat, dar eu am incredere in el.sper sa fie totul bine si eu contez pe ajutorul lui pt ca sunt si ff fricoasa.



http://community.webshots.com/album/564158202qLWcSl

poze de la craciun

mitzica28+ sau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marene spune:

Mie mi s-a parut mai mult "necomunicativ" timp de 9 luni, dar mi-am tot spus ca-i doctor bun, am citit ce spuneau alte paciente. Imi pare rau ca nu mi-am schimbat medicul inainte de a naste. Mi s-a rupt apa la 38 de saptamani si, culmea, dansul era de garda la momentul respectiv (nu trebuia sa vina de acasa). A venit cascand sa constate ca este mic copilul si ca voi naste usor...si a plecat sa-si continue somnul. A revenit abia dimineata, cand copilul era aproape "expulzat"... sa constate si sa coasa.
Nu a fost deloc in vizita, desi am stat doua zile in spital. Trebuia sa fi impartit darul intre moasa si asistenta.
Mai urat este ca am aflat ca am avut ruptura de col de la un alt medic, la care am mers la consult, dupa 8 saptamani.
Va spun toate astea dupa aproape un an. Am avut dureri ingrozitoare o luna dupa nastere.
Daca as fi stiut inainte cum poate fi, nu l-as fi ales pe Dr. Varlas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Buna. Se pare deci ca eu am fost inspirata.

Cand aveam 16s m-am dus la Filantropia fiindca mama ma batea la cap ca are o prietena asistenta care imi va da un dr. bun si am ajuns la dr. Varlas. Citisem de bine despre el, eram increzatoare. Inca nu se deschisese aripa noua si consultatiile se efectuau intr-o camera de 2 pe 2, cu 3 paturi, un ecograf, o masa a asistentelor, nu aveai niciun pic de intimitate. Cand m-a suit pe masa a venit o tanti sa vorbeasca cu el chiar in fata picioarelor mele desfacute, nu mai zic ca imi batea soarele exact "acolo". Dupa ce s-a uitat oleaca in locul cu pricina si a bagat 2 degete a dat un verdict sigur "candidoza" si mi-a trantit o reteta lunga care continea niste ovule (pe care scrie ca sunt contraindicate in sarcina), utrogestan - desi nu am avut nicio problema, vroia sa mi-l dea preventiv; pe prospect scrie ca nu se ia decat in primul trimestru, eu deja trecusem in al doilea; am refuzat sa iau - si inca niste suplimente cu fier si acid folic, desi luam Materna si analizele erau bune. Nu stiu cum isi poate da seama doar asa, pe pipaite, de candidoza, ca la analiza de secretie (pe care am facut-o ulterior, ca ma speriase omul) nu mi-a iesit nimic...

O fi profesionist, dar eu nu am avut de unde constata. Consultatia a durat 2 min., m-a suit pe masa si atat, nu tu tensiune sau altele.

Citind atatea despre doctori am ajuns la concluzia ca au si ei zile bune si zile rele. Dac-am sti si noi care-s alea, ce bine ar fi!

Monica Elefantica 33+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

Buna.
Revin dupa ceva vreme timp in care am nascut o printesica mititica.

Cum spuneam mai sus, dr. Varlas mi-a zis sa nu-mi fac pb. la nastere.
Am avut incredere in el, si bine am facut.
Totul a decurs nemaipomenit, nici nu masteptam sa nasc in "halul" in care am nascut. N-am avut nici un pic de durere(2 contractii la dilatatie 6-7 nu cred ca-s relevante). Toata echipa a fost la inaltime, s-au purtat cu mine ireprosabil, au dat cu totii dovada de profesionalism. Dr. Marica a fost o draguta, a avut rabdare cu mine cand mi-a "montat" epidurala si mi-a explicat in amanunt tot ce-mi face si ce sa fac dupa aia.Moasele Dana si Georgiana, niste dragute, foarte atente si de treaba, veneau mereu sa vada cum e bb si cum ma "prezint" eu.Despre dr. Varlas nu mai zic nimic, decat ca-mi vine sa-i trimit mesaje de multumire de fiecare data cand imi tin minunea in brate.A facut de toate in ziua aia, a operat si de cancer, a avut si ceza, a fost si in spital, a fost si plecat, a venit si la mine, a stiut sa-si gestioneze f bine timpul si munca.
Chiar n-am crezut ca voi naste atat de usor. A facut in asa fel incat sa se tina de cuvant, sa-mi inlature orice teama si sa iasa totul f bine.

Cand voi avea mai mult timp, cu siguranta voi scrie povestea nasterii, sa vedeti ce ne-am distrat noi acolo.



din 10 martie 2009, mami fericita de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Smema spune:

draga Mihaela,
:) probabil ca esti tanara si sanatoasa si ai avut norocul sa ai o sarcina care sa decurga normal, fara complicatii...caci sa fii vazut tu atunci cat de neinteresanta deveneai pt dl doctor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Smema spune:

ps: cine crezi ca a fost medicul care a efectuat ecografia morfo-fetal#259; (3D) fetiteti care in ian 2009 s-a nascut fara o mana?
raspunsul il gasesti aici: http://www.realitatea.net/o-fetita-s-a-nascut-fara-o-mana-dupa-ce-medicii-au-dat-asigurari-ca-nu-sunt-probleme_441046_comentarii.html

Mergi la inceput