Fibrom uterin (18)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happyface spune:

Hello, dragele mele...
Am stat in viziuna mea ceva vreme, dar acum am iesit si am vesti bune. Ieri am fost la control, si la 2 luni de la miomectomia clasica pot sa spun ca sunt super ok. S-a vindecat foarte bine, am o cicatrice frumoasa si pot sa imi reiau toate activitatile de dinainte de operatie.
Am interdictie pentru facut bebei un an de zile, dar cel putin am un uter curat si fara probleme. Sper sa ramana asa macar pana fac un omulet mic, pentru ca tare mult imi doresc...:)
Bluel, esti o draguta ca ne tot strigi si noi, nimic, nimic... Iti doresc sa-ti fie bine si sa scapi si tu de chinuri..
Va pup pe toate si revin... sunt pe fuga acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicooleta27 spune:

Buna BLUEL, la inceput mi-a zis ca va fi cezariana de atunci nu am mai discutat pe tema asta. Maine merg la un nou control si il voi stresa cu intrebarile. Mie mi se pare absurd ca nu vrea sa ne zica putulica, am promis ca maine ma urc pe echograf dar si pe el daca este nevoie .
Cred ca mai mult imi este frica de anestezie decat de nastere, oricum mi-e frica si de una si de alta dar abia astept sa nasc. M-am saturat de stat in pat, de nopti nedormite si multe altele. Sunt unele burtici care dorm mai tot timpul eu sunt mai smechera am program fix: de la 10/11 pana pe la 2 maxim 3 si apoi zombyyyyyyyyyyyy. Nici ziua nu pot sa dorm, ma plictisesc toate prefer sa stau cu ochii pe tavan.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Happyce mult ma bucur ca esti ...happy!
Si tot pe atat ma intristez pentru tine Bluel, dar de mirat nu ma mir, ca doar si eu am trecut prin chestii de astea, ba mai mult mie nu mi-a scazut nici vascularizarea. Si daca atunci mi-a tot venit ciclul, acum nu imi mai vine si uite asa... cred ca o sa ma apuc de ceva plante sau homeopate ca sa imi revin dupa diph. Ce-i drept, dupa operatie, am avut sangerare, dar nu cred ca a fost ciclu ci doar sangerarea aferenta operatiei. Oricum, chiar si de atunci e cam mult.
Cu substanta ramasa in sticluta si eu am patit tot cam asa dar din ce am vazut, nu prea e importanta cantitatea ramasa daca e mica.
Dar Bluel, la cat esti tu de luptatoare, ai sa vezi ca va fi bine, cu tot cu necazurile astea intermediare!
Break iti tin pumnii sa fie cu noroc la tine, tratamentul.
Rosa, diphereline-ul se face preoperator, adica inainte de miomectomie, nu de embolizare.
Nicoleta, va pup pe amandoi!
Si in final, pup toate fetele, va citesc dar nu prea scriu pentru ca nu am noutati.


Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:


Fetelor, nu stiu ce vesti sa va dau pentru ca nu stiu nici eu ce voi face, am fost la T si a ramas sa ne mai intalnim dupa 6 iulie, acum nu mi-a spus prea multe, dar probabil tot la cutit ajung. Are cineva idee daca un fibrom istmic de 3 cm pune probleme in conceptie? Ca eu pana acum n-am incercat

Teonikol, imi pare rau, inainte de Diphe ai avut probleme legate de cm? Ai rabdare, o sa vina el. Drept sa iti spun eu ma bucur de singurul "efect pozitiv" al Diphe, lipsa ciclului, pt. ca pt. mine era un calvar, asa ca eu nu prea il astept.

Happyface, ma bucur pentru tine, ai scapat de chinuri, acum sa stai linistita si peste un an vine si bb, ai sa vezi!

Greatanca, tu ce faci? Ai mai fost la control?

MarcoSeb

Nicooleta27, ce a zis dr-ul? E posibil sa nasti natural cu fibrom de 10 cm? Nu stiu ce parere aveti voi, dar mie mi se pare normal sa fac eu alegerea cum imi nasc copilul si eu una vreau cezariana si nu vreau sa ma duca dr-ul cu zaharelul pana in ultima clipa si sa nasc normal (am vazut cazuri!)

Mada28, ce face bb? Dar fibromul? Tie ce ti-a zis T de nastere? Daca ti-a zis?

Arinna, nu mai zici nimic?

Pup toate fetele si va astept doar cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns break_fast9 spune:

Teonikol multumesc sunt ok...chiar sunt vesela...mi-era teama ca o sa fiu "ciudata" dar nu e asa.
Bluel pana la urma miomectomia se face tot laparoscopic...nu?
Poate stiti voi...am citit ca la menopauza...se incetineste productia de estrogen, progesteron si testosteron. Eu mai luam tincturi zmeur, mur...acu le-am oprit ca ma gandeam ca astea stimuleaza prod. de progesteron...si paote atunci ar fi in contradictie cu ce face dipherelinul.
Voi a-ti tinut si ceva regim alimentar?
A! si ce parere aveti voi despre embolizare...pentru noi oare nu e indicat?
va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns break_fast9 spune:

Bluel inca ceva....eu zic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Bluel, ca sa iti raspund la intrebarea legata de ciclu, pana la chiuretajul pentru sarcina oprita in evolutie, ciclul meu era in jur de 28 zile, foarte rar intarzia, dar nu foarte mult. De atunci insa, a fost un continuu cosmar, cand la 16, cand la 40, e drept ca in scurt timp am facut si diph dar am avut ciclu si peste el, problema era ca dupa oprirea diph nu imi mai venea. Se pare ca la mine a functionat pe dos tratamentul. Si pentru mine era un chin ciclul, in sensul ca de vreun an de zile inainte de aceea sarcina, mi-a venit abundent si oricum de cand ma stiu era dureros in primele zile. Greseala mea ca nu am fost din timp la control. Acum mi-a venit in sfarsit dar e abundent, semn ca restul ala de fibrom inca lucreaza si semn ca ma paste inca o operatie. Macar de ar fi tot asa simpla desi restul care a ramas se incapataneaza sa ramana adanc in perete ceea ce nu cred ca se mai preteaza histeroscopiei. Dar vom trai si vom vedea, astept sa se termine ciclul sa merg la control si va spun atunci ce si cum.
Break, citeste mesajele anterioare, cred ca ai primit deja ceva raspunsuri in legatura cu embolizarea.
Pup fetele!

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns break_fast9 spune:

Da Nikol...nu stiu ce se intampla nu sunt prea atenta...mi se invart toate in cap...
Hai ca va doresc o zi buna in continuare!
tot eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Break, miomectomia se face si clasic si laparoscopic, depinde de marimea fibromului/ fibroamelor si de .........doctor ; al nostru mi-a zis ca o va face laparoscopic, ca de clasica eu fug de 7 ani iar embolizarea nu mi-a fost recomandata nici de el si nici de altii; Ce n-am inteles eu in cazul tau, cand ai facut laparo, de ce nu ti-a putut scoate si fibroamele? Ce explicatii ti-a dat?
Ma bucur ca nu ai „ciudatenii” de la Diphe, pe mine m-au apucat cam dupa a doua injectie, am avut vreo doua „reprezentatii” dar mi-au trecut cu niste calmante. In rest, doar bufeuri, insomnii si tot ce decurge de aici....Nu, nu am luat nimic in timpul tratamentului de frica sa nu-i dau in cap. Cat despre fibromul meu istmic, am citit ca poate pune probleme de conceptie, numai ca e al 3-lea in ordinea aparitiei si descoperirii lor si eu mi-am zis sa le extermin mai intai si pe urma sa incerc sa raman insarcinata..... MARE GRESEALA!


Teonikol, si ciclul meu tot de 28 de zile era si tot abundent rau, numai ca eu dureri nu am avut niciodata, nici inainte, nici in timpul, nici dupa, pur si simplu ma „plesnea” si abia atunci imi dadeam seama ca s-au facut 28 de zile . Iar eu am fost din timp la control si tot n-am facut nimic, pt. ca nu a dat rezultat nici un tratament , atat doar ca nu au crescut cu viteza luminii. Eu zic sa nu iti mai faci griji de „rest” si sa te apuci sa faci repede un bb, vreau sa nu repeti greseala mea. Primul fibrom l-am descoperit la doar 0,5 cm, deci puteam sa fac un bb, numai ca atunci nu ma gandeam la asta, ci la job, vacante exotice si altele .... Abia astept sa imi dai vestea!

Am fugit, nu inainte sa pup toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns break_fast9 spune:

Bluel...am inteles ca la laparo mi-a scos un chist endometriozic si nodulii erau foarte vascularizati..era complicat.....eu nu facusem inainte nici un tratament cu diphereline...asa ca ..acu fac diphe si apoi iar laparo daca asa va trebui!
Abia astept si eu acu sa-ti vina CM si sa scapi odata de bolovanei
Hai te pup, cele bune..

Mergi la inceput