patut dublu (pentru gemeni)

patut dublu (pentru gemeni) | Autor: daniela_b

Link direct la acest mesaj

In curind o sa primesc o vizita si e musai sa fac rost de un patut pentru gemenii mei nepoti care vor avea cam 8 luni la momentul respectiv.

Nu-mi permite spatiul sa pun doua patuturi obisnuite asa ca m-am gindit sa fac de comanda unul mai mare, mai ales ca ei si acum impart mai mereu acelasi pat (ce-i drept, mai mare decit unul obisnuit).
Pe scurt, am ales sa-l fac pentru saltea de 90 de centimetri latime si 190, lungime (asta pentru ca in aparenta nu se gasesc masuri exceptionale de saltele, gen 140X140).
Intrebare: care este inaltimea optima a "zabrelelor" de la saltea? Ce sfaturi imi puteti da cu privire la proiectul meu? Ce anume sa urmaresc vis-a-vis de comoditatea pentru bebelusi si bineinteles pentru a mamei care trebuie sa-i supravegheze, sa se aplece asupra lor etc...
Intreb mai ales pentru ca nu vreau sa proiectez pur si simplu un pat cu niste sipci/zabrele (ca la gard) ci as vrea ceva mai sofisticat, de pilda cu tabliile traforate cu un model nostim si apoi pictat.
Mai in doua cuvinte, cum arata patutul de vis pentru un copil (in cazul asta, doi)

http://www.youtube.com/watch?v=hWzrr__wYMQ

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamea spune:

Si eu am vrut sa-i fac Anea patutul cu tabliile traforate in diverse forme si animale si sa le si pictez, dar cand am dat comanda "mesterul" mi-a spus ca ajunge la vreo 8 milione, si cum nu depindeam de banii respectivi am renuntat.
Ideea e geniala dar ar trebui sa tii cont ca copii se lasa pe spate, cad sau mai stiu eu ce, si au toate sansele sa se loveasca de tablie, cred ca tabliile ar trebui invelite, sau nu stiu cum sa zic, cumva sa nu se loveasca ei. Bafta.

Arta este lunga, viata este scurta
Catalina - Mamica de printesa
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Incerc sa-ti arat cum e patutul nostru, uite asa. Are o usita(sa-i zic asa ) ce se da in jos. Cand erau bebeii mici o tineam mereu coborata si-mi trasesem un pat(de o persoana)lipit de el sa pot sa-i iau usor din "cutie" si sa-i pun la loc cam asa( asta e o poza dupa alta poza)-ce vezi albastru e cearceaful de pe patul meu.
Sper sa-ti fie de folos.

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Anamea, mersi pentru sugestii. Intr-adevar, cred ca am sa optez pentru tabliile invelite (tapitate). Stiu ca preturile pentru mobilier special sint mari, pina la un punct e normal, mai multa manopera (sau migala) presupune costuri ridicate. Norocul meu este ca in acest caz o sa fac eu insami proiectarea, mesterii or sa-l execute pur si simplu, urmind ca picturile si alte "improvizatii" sa treaca tot in sarcina mea.
Ainia! Ce copilasi frumosi ai! Te felicit. Iar patutul acela din poze chiar pare foarte util, am "furat" smecheria cu tabliile care se lasa in jos.

Mai am ceva de intrebat. Ce inaltime trebuie sa aiba un patut de la podea si ce dimensiune ideala ar trebui sa fie intre saltea si marginea de sus?





Qi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

In loc de tablii tapitate eu iti sugerez alteva: toate cele 4 laturi ale patului sa fie protejate de un gardut din bare rotunde de lemn, subtiri (1-1,5 cm in diametru), la 8-10 cm intre ele. Al nostru asa a fost si mi-a placut findca copii au invatat sa se ridice si sa mearga tinandu-se de bare (puteau sa le cuprinda cu manutele lor mici), nu aveau tablie de care sa se loveasca, daca se loveau de bare acestea erau suficient de subtiri ca sa nu se intample nimic rau. Pentru ca au 8 luni, e mai important ca ei sa fie in siguranta in patut (sa nu poata escalada gardutul) decat sa-i fie usor mamei, asa ca eu a-si recomanda ca salteaua sa fie la distanta mica de sol (cca 25 cm)si gardutul suficient de inalt (min. 60 cm)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Mersi Vali! Actiunea "patutul" e in plina desfasurare.



Qi

Mergi la inceput