Primim vreum ban la nastere de la locul de munca?

Primim vreum ban la nastere de la locul de munca? | Autor: Alynna

Link direct la acest mesaj

Nelamurirea mea este daca se da vreun salariu compensator de la locul de munca pentru nastere.
Mentionez ca lucrez in invatamant si voi fi mamica prin luna iulie si ma gandeam ca este imposibil sa nu se dea ceva , ori banii pe concediu? Care ar fi dreptul meu de la locul de munca?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si eu tot in invatamant lucrez si nu am primit nici un leu de la scoala, pentru nici una din cele 2 nasteri. Motivatia directorului a fost ca nu a prevazut in bugetul pe anul respectiv bani pentru asa ceva...

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grumpy spune:

si ce daca a spus asta?
ai depus cerere cu specificarea legii prin care ai dreptul? ai cerut raspuns in scris? care trebuie primit in max 30 zile si trecut acolo motivele pe care le invoca?
apoi iei cererea ta si raspunsul lor (sa ai copii pt ambele) si depui cerere la tribunal, nu costa, nu te prezinti, doar trebuie sa primesti banutii
am inteles ca cele din invataman aveti un site, poate va lamuresc fetele de acolo cum e
drepturi aveti dar in tara asta tre dat cu pumnul in masa
daca ai depus cerere mai primesti si pt primul copil (daca cererea e depusa si inregistrata inainte sa fi facut 3 ani)
se da un salar de baza neimpozitat pt cele care au nascut pana in 1 ian 2007 si un salat mediu pe unitate neimpozitat pe dupa 1 ian 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

la firma la care lucrez eu(privata) se dau 150 ron ca ajutor de maternitate.



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynna spune:

Mam interesat azi la servici. Se dau banii pe concediu legal adica daca noi avem dreptul la 56 de zile lucratoare de concediu pe an se scad zilele care au fost luate in timpulanului in celelalte vacante, iar pe ce ramane se vor primi rest de plata ca la orice firma privata.

Mergi la inceput